Gülşah Özkaya'nın Kapak Resmi
1.
Gülşah Özkaya, Kelebeğin Hayat Sırları'ı inceledi.
 28 May 00:42 · Kitabı okudu · 48 günde · Beğendi · 10/10 puan

Başucu kitabı yapabilrsiniz. Ara ara okuyun. 1-2 günde bitimeyin bence. Ben bir günde 40 sayfadan fazla okumadım. Çünkü zaten her sayfada üzerine düşünülmesi gereken birçok fikir var. Kesinlikle tavsiye ederim. Kol çantamdan çıkarmadım uzunca bir süre. Halk otobüsünde, mesafe birkaç duraklık bile olsa, bir bölüm bitiyor. (Yazarın köşe yazılarından derleme zaten.) "İçindekiler" kısmına bakmanız yeterli, kitap hakkında fikir edinmek için. Bana çok şey kattı diyebilirim. Mutluluk katmasının yanı sıra, yeni bilgiler de öğrendim. Genel kültür açısından da ufkunuzu genişetebilir. Tam bir güzel kitap işte!

2.
Gülşah Özkaya, Eskort'u inceledi.
27 May 02:48 · Kitabı okudu · 159 günde · 7/10 puan

Serinin ilk kitabına bayılmıştım! İlk kitap çok daha eşsiz, çok daha kusursuzdu diyebilirim. Kurgu olarak özgündü ve farklıydı. Bu kitap da ilk kitabı gibi sürükleyiciydi ancak beklentilerimi tam olarak karşılamadı. İlk kitabın devamı niteliğindeydi. Dil yine profesyonelce kullanılmış ve tam bir roman havası var. Ancak -özellikle de kitabın sonlarına doğru- biraz zorlama gibi geldi bazı yerler. Bazı olaylar saçma ve gereksiz geldi. Yine de ilk kitabı sevdiyseniz keyifle okuyabileceğiniz bir kitap

3.
Gülşah Özkaya, Gündüz Erkek Gece Kadın'ı inceledi.
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı önyargılardan uzak bir şekilde okumalısınız. Nedeni apaçık belli, yazar bir travesti. Ancak ben bu kitabı diğer, kitaptan tiksinen okurlar gibi okumadım. Kitapta sadece terbiyesiz cümlelere odaklanmadım. Bu terbiyesiz dediğim cümleler, yazarın tuhaf kişiliği ve düşünce tarzını gösteriyor. Gerçekten çok duygusuz bir kişiliğe sahip, bunu kendi de söylüyor. Ancak bu kitap, içinden en çok şey öğrendiğim kitaptı. Kitap sayesinde onlarca bitki, hayvan, şehir, ülke ve ırk tanıdım. Bilmediğim kelimeleri araştırdığımda dilimizdeki birçok kelimenin Fransızca kökenli olduğunu gördüm. (Yazar da Fransız.) Yani çevirmen de iyi bir iş yapmış. Ben, kitaptan edindiğim kazanımlara bakarım.

Kitap, bize hayatın saklı kalmış yüzünü gösteriyor. Yazar gerçekten bütün hayatını cesaretle ve utanmazlıkla gözler önüne sermiş. Aynı zamanda yaşadıklarından duyduğu hisleri de bize aktarmış. Bu sayede farklı bir insanın neler hissettiği konusunda fikir sahibi olabiliyoruz, hayata onun gözlerinden bakıyoruz. Sürekli klasik bir aşk öyküsü okumak isteyen kişiler, elbette bu kitaptan iğrenecektir. Yalnızca konuda takılı kalacaktır. Ancak farklı ve aykırı bir kişiliğin yazdığı bir edebi eser, objektif olarak yorumlanmalıdır. Bu nedenle, kitabı yazarın kişliliğinden bağımsız da incelemeniz gerekiyor. Anıları haricinde, yazarın kusursuz ve sıradışı betimlemeleri, şairane üslubu ve mükemmel benzetmeleri bulunuyor. Bunları görmezden gelemem. Bu yüzden kitaba diğer okurların aksine yüksek bir puan verdim. Kitap, sohbet havasında ve en başından beri bana akıcı geldi. Hatta kahvemi yudumladıktan sonra, okuduğum cümlenin başını tekrar okumak zorunda kalmadım. Tavsiye konusuna gelecek olursam, sıradanlığın dışına çıkmanız için bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

4.
Gülşah Özkaya, Pırtlatan Bal'ı inceledi.
 16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hem okudum, hem oynadım! :) Benim sahne tozu yuttuğum ilk oyunumdu bu eser. Paracı, Paracının Karısı ve Uşak karakterleri hala beni gülümsetir. Diyaloglar o kadar eğlenceli ve akılda kalıcıydı ki; herkes tüm senaryoyu bir çırpıda ezberlemişti, kimse unutmamıştı. Yıllar geçmesine rağmen hala o komik cümleler aklımda.
Pırtlatan Bal, tiyatro için biçilmiş kaftan! Hem çocukların, hem yetişkinlerin keyifle okuyacağı, ders alacağı bir eser. Sahnede izlemek ise ayrı bir keyifte, hiç sıkmıyor. Özellikle çocukların çok gülerek okuyacağı bir eser, tavsiye ederim. :)

5.
Gülşah Özkaya, Ağustosun Kuru Çayırları'ı inceledi.
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hem sürükleyici hem de size bir şeyler katan bir kitap. Kitap birinin ağzından anlatıldığı için 1950'li yıllarda yaşamış gibi oluyorsunuz. O yılların kültürünü, kelimelerini öğreniyorsunuz. Hiç sıkılmadan bir çırpıda bitirirsiniz. Merak uyandırıyor, betimlemeler çok güzel. Tavsiye ederim.

6.
Gülşah Özkaya, Vahşi'yi inceledi.
 11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gece Evi serisi, okuduğum en sürükleyici seriydi. Daha doğru bir tanımla "bağımlılık yapıcı" kitaplar. Evet, gerçekten seri bağımlılık yapıyor! Kitap kapaklarındaki resimler de kitapların gizemlerini arttırıyor. Kapak tasarımı açısından en beğendiğim kitap serisi. Ve serinin en güzel kitabı da buydu sanırım. Gizemli ve farklı kitapları seviyorsanız bu seriyi okumalısınız.

7.
Gülşah Özkaya, Sol Ayağımın Başparmağı'ı inceledi.
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok komik, çok eğlenceli! Aynı zamanda da öğretici bir kitap Sol Ayağımın Başparmağı. Kitabın içerisinde küçük, komik hikayeler var. Çocukken okumama rağmen hala bütün öykülerin konuları ve olayları aklımda. Bu öyküler, aynı zamanda da toplumsal birçok mesaj içeriyor. Bu sayede Canan Tan, hem küçüklere hem büyüklere hitap etmeyi -ki bu çok zor bir iştir- başarmış. Çocuklar, kitabın verdiği mesajları doğrudan anlamasa bile gülerek okuyup sosyal olguları anlayacak; yetişkinler ise yazarın vermek istediği mesajları düşünüp ufku açılacak.

Kitap, sosyal konularda olduğu için ölümsüz olmayabilir, ancak her dönem okunup ders çıkarabilecek cinste. İmzalı kitaplarım arasında en eğlencelisi. Çocukluğumu Gülten Dayıoğlu ve Canan Tan'ı okuyarak geçirdiğimden şunu söyleyebilirim; Tan'ın Dayıoğlu'ndan ayrılan yanı da komik yazıları da olması bence.
Keyifle okuyup birkaç saatte bitirebilirsiniz. Keyifli kahve saatlerinizde yanınıza alabileceğiniz bir kitap.

8.
Gülşah Özkaya, Beyaz Evin Gizemi'yi inceledi.
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

'Beyaz Evin Gizemi' tam bir çocuk kitabı! Çocuklara okumayı sevdirecek, kitap açlığını giderecek, kendini tekrar tekrar okutacak bir kitap. Çocukken okumuştum ve çok sevmiştim. Tatlı, gizemli bir hikaye. İmzalı kitaplarımdan. 8-10 yaşlarında bir çocuk için çok güzel bir hediye olur.

9.
Gülşah Özkaya, Sokaklardan Bir Ali'yi inceledi.
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı ortaokul zamanlarımda okumuştum. Canan Tan'ın imza günü olduğu için merak edip birkaç kitabını almıştım. Canan Tan'la tanışmam bu kitapla oldu.

Sokaklardan Bir Ali beni sokağın bilinmeyen yüzüyle tanıştırdı. Sokakta yaşayan bir çocuğun iç dünyasını, yaşadıklarını, düşüncelerini öğrendim. Şehirlerin ücra sokaklarında neler olduğunu gösterdi bana bu kitap. Hala kitabı yeni okumuş gibi hatırlıyorum, aklıma kazınmış. Kitabın sonu çok manidardı.

Ali, aslında içimizden biri. Tanımasak da buralarda bir yerlerden geçiyor şu anda. Bu kitap beni çok etkiledi. Böyle bir toplumsal konuyu çocukların da okuyabileceği bir tarzda yazmış, işte bu büyük bir başarı. O kadar güzel anlatmış ki; "Çocuklar okumamalı." diyemiyorum. Herkes ama herkes okumalı.

10.
Gülşah Özkaya, Uçurtma'yı inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En sıcak çocuk kitaplarından. Her çocuk bu kitabı okumalı. Kitap okumayı sevdireceğine eminim. Ağızda bal tadı bırakacak derecede tatlı hikayeler var!

11.
Gülşah Özkaya, Bambaşka Bir Ülke Amerika'ya Yolculuk'u inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gülten Dayıoğlu'na ilk imzalattığım kitap buydu. Bu nedenden midir bilmem çok ama çok sevdim. Kelimeleri, hisleri, kitabın içindeki fotoğrafların her ayrıntısı hala gözümün önünde. Hala ara ara kitabı açıp resimlere ve Dayıoğlu'nun imzasına bakarım. Kalınlığı da ideal. Ortaokul düzeyindeki çocuklara hediye edilebilecek en güzel kitaplardan.

12.
Gülşah Özkaya, Dünya Çocukların Olsa'yı inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çok güzel, merak uyandırıcı bir romandı. Çocukluğumun Gülten Dayıoğlu serisinden. Ancak kitabı sonlarına doğru sıkmaya başladığından ve kitap yavaşladığından bırakmıştım sanırım.

13.
Gülşah Özkaya, Parbat Dağı'nın Esrarı'ı inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukken okuduğum en güzel kitaplarımdan biriydi. Çocukluğumda sürükleyici kitap ne demekmiş bana öğreten kitap buydu. İmzalı kitaplarımdan. Her yaşta bir çırpıda okunur.

14.
Gülşah Özkaya, Sıcak Ekmek'i inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3654 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğum sıcacık, tatlı kitaplarından. Gerçekten sıcak bir ekmek gibi insanı mutlu ediyor. Gülten Dayıoğlu çocuk kitapları kategorisinde en iyi yazar. Her çocuk onun kitaplarıyla büyümeli.

15.
Gülşah Özkaya, Kibritçi Kız'ı inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitabı hem Türkçe hem İngilizce olarak okudum. Sadelik olarak her iki dilde de aynıydı, çerezlik bir kitaptı. Ancak bu kitabı çocukken okuduğumda benim için düşündürücü, tatmin etmeyici ve biraz da anlamsız gelmişti. Mantıksal olarak bir çocuk kitabı için tutarlı değil. Sonu çocuk dünyası için anlamsız ve düşündürücü. Bu nedenle bu kitabı çocukların değil sadece yetişkinlerin okuması daha iyi diye düşünüyorum.

16.
Gülşah Özkaya, Dört Kardeştiler'i inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de severek okuyacağı bir Gülten Dayıoğlu klasiği. Hüzünlü, duygu yüklü bir çocuk romanı. Severek okumuştum. Çok tatlı bir kurgusu var.

17.
Gülşah Özkaya, Ayna'yı inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı indirimde olduğu için merak edip almıştım. Kitap tasarımının güzel olması da almamda rol oynamıştı. Kitabı sıfır beklentiyle okumaya başladım. Kitabın güzel anlatımı, kurgusu beni çok şaşırttı. Hatta fazlaca sürükleyici bir kitaptı benim için. Çok beğendim. Bilinmeyen bir yazar ve kitap ancak övgüyü hak ediyor. Tavsiye ederim.

18.
Gülşah Özkaya, Bir Bilim Adamının Romanı'ı inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir Bilim Adamının Romanı'nı lisede edebiyat hocam ödev olarak vermişti bana. Sıkıcı olsa gerek, diye düşündüm. Ancak önyargıları yıkmanın çok zor olduğu bilinen bir gerçek olsa da, kitap aksine çok merak uyandırıcı ve keyifliydi. Oğuz Atay'ın dili su gibi ince, sade; betimlemeleri pürüzsüz. Kitap su gibi akıyor gidiyor. Biyografileri pek sevmesem de bu öyle blinen biyografilerden değil! Kitap bittikten sonra Mustafa İnan'ı tanıdığımı hissettim. Mustafa İnan'ın hayatını sanki kendi gözlerinden gördüm. Oğuz Atay nasıl bu kadar güzel anlatmayı başarmış bilmiyorum ama, bütün övgüleri hakediyor!

19.
Gülşah Özkaya, Olasılıksız'ı inceledi.
 10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi romanlardan. Uykuya direnerek kitabı bitirmeye çalıştım. "Olasılıksız" çok sürükleyiciydi. İnsana bir şeyler katan bir roman aynı zamanda. Ufkunuzu genişletiyor, çok fazla düşünmeye itiyor. Konusu çok ilginç. Üslubu akıcı, sade. Kitabı bitirene kadar sayfaları merakla çevirdim. Yazarın diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlanıyorum. Çok çok farklı, sıradışı bir yazar. Favorilerimden.

20.
Gülşah Özkaya, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Lisede edebiyat ödevi olarak verilen kitaptı. O yıllardan sonra popüleritesi oldukça arttı. Artmakta haklı da, oldukça güzel bir kitap. Edebi yönü çok yüksek. Duygusal olarak da tatmin edici. Ancak okurken ağlayanlar kadar etkilenmedim ben doğrusu. Sabahattin Ali'nin popüler olması çok güzel fakat aslında Türk edebiyat asarında bu kitap kadar değerli o kadar çok kitap var ki... Keşke diğer eserlerimizin de değeri bilinse. Bu da kitabın popüler olmasının üzücü bir yanı bence.