Gülşah Özkaya'nın Kapak Resmi
Gülşah Özkaya, Kelebeğin Hayat Sırları'ı inceledi.
 28 May 00:42 · Kitabı okudu · 48 günde · Beğendi · 10/10 puan

Başucu kitabı yapabilrsiniz. Ara ara okuyun. 1-2 günde bitimeyin bence. Ben bir günde 40 sayfadan fazla okumadım. Çünkü zaten her sayfada üzerine düşünülmesi gereken birçok fikir var. Kesinlikle tavsiye ederim. Kol çantamdan çıkarmadım uzunca bir süre. Halk otobüsünde, mesafe birkaç duraklık bile olsa, bir bölüm bitiyor. (Yazarın köşe yazılarından derleme zaten.) "İçindekiler" kısmına bakmanız yeterli, kitap hakkında fikir edinmek için. Bana çok şey kattı diyebilirim. Mutluluk katmasının yanı sıra, yeni bilgiler de öğrendim. Genel kültür açısından da ufkunuzu genişetebilir. Tam bir güzel kitap işte!

Gülşah Özkaya, Eskort'u inceledi.
27 May 02:48 · Kitabı okudu · 159 günde · 7/10 puan

Serinin ilk kitabına bayılmıştım! İlk kitap çok daha eşsiz, çok daha kusursuzdu diyebilirim. Kurgu olarak özgündü ve farklıydı. Bu kitap da ilk kitabı gibi sürükleyiciydi ancak beklentilerimi tam olarak karşılamadı. İlk kitabın devamı niteliğindeydi. Dil yine profesyonelce kullanılmış ve tam bir roman havası var. Ancak -özellikle de kitabın sonlarına doğru- biraz zorlama gibi geldi bazı yerler. Bazı olaylar saçma ve gereksiz geldi. Yine de ilk kitabı sevdiyseniz keyifle okuyabileceğiniz bir kitap

Gülşah Özkaya, 2017 okuma hedefini güncelledi.
16 Şub 15:32
2017 Okuma Hedefi: 20 Kitap
2017'de 20 kitap okumayı hedefliyor.
Şu ana kadar 2 kitap okudu.
9 günde 1 kitap okumalı
En çok okuyanlar'da 3025. sırada. 
Gülşah Özkaya tekrar paylaştı. 25 Ara 2016
Mensure Novruzova, bir alıntı ekledi.
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

18
Bir ajanın en önemli becerisi, olmaması gereken yerlerden, almaması gereken şeyleri alabilmesidir. Aslında casus olmakla hırsız olmak arasında fazla bir fark yoktur. Amaç çalmak. Hırsız mücevher çalar, ajan ise sırları.

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
Gülşah Özkaya, Gündüz Erkek Gece Kadın'ı inceledi.
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı önyargılardan uzak bir şekilde okumalısınız. Nedeni apaçık belli, yazar bir travesti. Ancak ben bu kitabı diğer, kitaptan tiksinen okurlar gibi okumadım. Kitapta sadece terbiyesiz cümlelere odaklanmadım. Bu terbiyesiz dediğim cümleler, yazarın tuhaf kişiliği ve düşünce tarzını gösteriyor. Gerçekten çok duygusuz bir kişiliğe sahip, bunu kendi de söylüyor. Ancak bu kitap, içinden en çok şey öğrendiğim kitaptı. Kitap sayesinde onlarca bitki, hayvan, şehir, ülke ve ırk tanıdım. Bilmediğim kelimeleri araştırdığımda dilimizdeki birçok kelimenin Fransızca kökenli olduğunu gördüm. (Yazar da Fransız.) Yani çevirmen de iyi bir iş yapmış. Ben, kitaptan edindiğim kazanımlara bakarım.

Kitap, bize hayatın saklı kalmış yüzünü gösteriyor. Yazar gerçekten bütün hayatını cesaretle ve utanmazlıkla gözler önüne sermiş. Aynı zamanda yaşadıklarından duyduğu hisleri de bize aktarmış. Bu sayede farklı bir insanın neler hissettiği konusunda fikir sahibi olabiliyoruz, hayata onun gözlerinden bakıyoruz. Sürekli klasik bir aşk öyküsü okumak isteyen kişiler, elbette bu kitaptan iğrenecektir. Yalnızca konuda takılı kalacaktır. Ancak farklı ve aykırı bir kişiliğin yazdığı bir edebi eser, objektif olarak yorumlanmalıdır. Bu nedenle, kitabı yazarın kişliliğinden bağımsız da incelemeniz gerekiyor. Anıları haricinde, yazarın kusursuz ve sıradışı betimlemeleri, şairane üslubu ve mükemmel benzetmeleri bulunuyor. Bunları görmezden gelemem. Bu yüzden kitaba diğer okurların aksine yüksek bir puan verdim. Kitap, sohbet havasında ve en başından beri bana akıcı geldi. Hatta kahvemi yudumladıktan sonra, okuduğum cümlenin başını tekrar okumak zorunda kalmadım. Tavsiye konusuna gelecek olursam, sıradanlığın dışına çıkmanız için bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.