Gayet Ciddiyim

7,3/10  (92 Oy) · 
554 okunma  · 
70 beğeni  · 
2.798 gösterim
Bu kitabı, hayata bakış açımı sizinle paylaşmak, yaşamın manasını biraz da olsa irdelemek, günlük devinimlerin içinde yitip giden imgeleri birlikte ayrımsamak için kaleme aldım, falan dememi beklemiyorsunuz herhalde?!
İlk kitabımdır, tanıtım yazısına özen göstereyim, bir mesajı olsun, şudur budur diye düşünmedim değil. Ama bence, hakikaten gerek yok!
Şehirlerde yaşıyoruz ve özellikle bizim şehirlerde her dakika gülünecek bir şeyler çıkıveriyor. Metropol Manzaraları, g.a.g.'ın metinleri hep bunlar. Hepimiz yaşıyoruz da, ben yazıyorum, aradaki fark o.
Hayat kısa, bir tek güldüklerimiz yanımıza kâr kalacak.
Yoksa oku, çalış, evlen, para kazan, para kaybet, çocuk yap, yaşlan, öl, hep aynı...
Eğlenin diye yazıyorum, başka derdim yok.
Vallahi. Gayet ciddiyim!
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789753314244
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:

Köşe yazılarını severek okuyanlar için tam ideal ve okurken yer yer size tebessüm ettirecek Gülse Birsel 'in kendi denemelerinden derlenmiş hoş bir kitaptır kendisi. Ayrıca ismiyle de müsemmadır Zaten yazar kendisi de bunu açıkça belirtmiş "Eğlenin diye yazıyorum, başka derdim yok. Vallahi. Gayet ciddiyim!" :))

senem reis 
29 Haz 17:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Eğlenmek ve güzel vakit geçirmek için okunabilecek bir kitap özellikle ilk kısımlar daha eğlenceliydi.. g.a.g. metinleri de bulunuyor içinde.Avrupa Yakası ve g.a.g'dan da bilenler bilir Gülse Birsel eğlendirir :)

Cemre Kara 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir önyargımı daha yıktığı için bu yazara teşekkürü bir borç bilirim gerçekten kaleminin ucu çok sivri inanılmaz bir mizah anlayışı var oyunculuğunu çok yapmacık bulduğum bu oyuncunun kitabını oldukça beğendim keşke hep kitap yazsa okumanızı öneririm.Mizah oldukça amacına ulaşmış güldürürken düşündürdü beni tespitleri On Numara.Kendimi bu yazara bu kadar yakın bulacağımı bilseydim daha önce okurdum.

Seda Köktürk 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi

Gündelik hayata mizahı bakış açısı beni gerçekten güldürüyor. Türkiye'nin onun gibi eğlenceli, karakterli,öz güvenli, başarılı bayan mizahçılara çok ihtiyacı var. ne kadar büyük bi kesim tarafından özellikle dizileri cık cık lansa da beni Gülse Birsel i çok beğeniyorum. Bu kitabını da çok başarılı buldum.

Begüm Güner 
30 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gülümsemeyi bırakın, bazı yerlerde gerçekten kahkaha atmama sebep oldu. Örnekleri ve tespitleri o kadar doğru ki, şaşırmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Zaten dizi sektöründen tanıdığım Gülse Birsel, kendini belli etmiş.

Rukiye Egl 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitapta Gülse Birsel'in basın-yayın mizahında, televizyon mizahı kadar yetkin olmadığını gördüm. Gülse Hanımdan açıkçası daha kıvrak espriler beklerdim.. Ama genel anlamda kitabını beğendim diyebilirim.

AYŞE ÇETİN 
16 May 17:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Deneme tarzında yazılmış araya küçük hikayeler sığdırılmış eğlenceli bir o kadar da alaya alan bir kitap. Beğendim ve önerebilirim. Sıkmıyor ve çok fazla kitap seçenler için arada okunabilir

Gökhan Sarıgül 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her ne kadar Gülse Hanımı bir yazar olarak beğensemde, yazdklarından tad alamama gibi bir sorunum var ne yazık ki. Gülse Hanım, "burjuva" yada "zengin takımı" için bir Aziz Nesin sanki. Tabii kötü anlaşılmasını istemiyorum, Ancak benim kazandığım hissiyat bu şekildeydi. Yine de okumaya değer. (kitap ilk çıktığında okumuştum, bayağı bir oldu)

SelinGuzel 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Gülse Birsel'in tarzıyla ilgili senaryoları sayesinde artık herkes çok daha fazla fikir sahibi ancak o dönemde GAG metinlerinden ve yazarın günlük saptamalarından kahkahalarımız nasibini almıştı. Salt komedi olduğundan, arada halen açıp okuyup gülüyorum.

ilke çubukcu 
31 Ağu 2015 · Beğendi · 8/10 puan

Yıllardır elimin altında duran bu kitabı sonunda bitirdim.Gülse hanım gerçekten çok zeki bir kadın. Kitabı da herkesin anlayabileceği dilden,çok eğlenceli bir kitap.Tavsiye ederim.hani :) gülmek bedava

2 /

Kitaptan 35 Alıntı

Esra'nın Dünyası 
06 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bayılırız kavgaya! En küçük tatsızlıkta yumruklar, tokatlar konuşur. Sadece bunlar da değil, bizim yerel kavga figürlerimiz de vardır. Mesela göğüs darbesi, parmak uçlarıyla rakibin altını itmek, bir de aralarında en popüleri; Kafa Atmak.
Kafa atma işini anlamak zor. Yani amaç rakibin kafasını kırmak veya beyin sarsıntısına sebep olmaksa, aynı tehlike senin kafan için de geçerli değil mi? Yumurta tokuşturmak gibi yüzde elli şansın var. Sonra işi çözdüm! Adam elbette içgüdüsel olarak en az kullandığı organını tehlikeye atıyor! Eline meline bişey olsa mesela, Allah korusun tesbih çekip sigara bile içemez!

Gayet Ciddiyim, Gülse Birsel (Sayfa 218)Gayet Ciddiyim, Gülse Birsel (Sayfa 218)
Yeliz AKYÜZ 
05 Tem 18:31 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Norveçliler yemek için yaşar, Danimarkalılar yaşamak için yer, İsveçliler ise içmek için yermiş.

Gayet Ciddiyim, Gülse BirselGayet Ciddiyim, Gülse Birsel
Yeliz AKYÜZ 
28 Haz 11:10 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir kadının, üstelik de eli yüzü düzgün bir kadının mizah yazması, komik olması tuhaf geliyor insanlara.

Gayet Ciddiyim, Gülse BirselGayet Ciddiyim, Gülse Birsel
Yeliz AKYÜZ 
 05 Tem 19:55 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kesinlikle aynı fikirdeyim :-))
...bence dünyanın hiçbir sabahında, hiçbir kahvaltı, Türk kahvaltısının yerini tutamaz.
Beyaz peynir, sıcak sokak simidi, iyi zeytin, sahanda yumurta, poğaça, domates, bal ve kaymakla başlanmış bir gün, asla kötü geçemez!

Gayet Ciddiyim, Gülse BirselGayet Ciddiyim, Gülse Birsel

GÜLSE KURALLARI-2
Havaalanına gideceksiniz ve geç kalmışsınız.
Sırasıyla şunlar olur: Taksi bulamazsınız, trafik tıkanır, bavulunuzun sapı kopar. Kan ter içinde, son dakika, havaalanına vardığınızda, uçağınızda iki saatlik rötar vardır!

Gayet Ciddiyim, Gülse Birsel (Sayfa 71)Gayet Ciddiyim, Gülse Birsel (Sayfa 71)

Kimse, nedense, önemli birinin oğlu, kardeşi, komşusu, asker arkadaşı falan olduğunu iddia etmez.
Herkes muhakkak o adamın yeğenidir.
Yeğenlik kavramı önemlidir.
Torpil yaptırabilecek kadar yakın ve kutsal, ama yalanın ortaya çıkması ihtimalinde de, "Canım, yeğeni dediysek memleketlisi," veya "Canım, yeğeni dediysek, uzaktaan," diye idare edilebilecek, bıçak sırtında, kendine özgü bir akrabalık ilişkisidir!

Gayet Ciddiyim, Gülse Birsel (Sayfa 219)Gayet Ciddiyim, Gülse Birsel (Sayfa 219)
4 /