Yazlık

6,4/10  (17 Oy) · 
77 okunma  · 
16 beğeni  · 
857 gösterim
Zor bir yıldı, kabul edin. Dünyanın başına gelmedik kalmadı.
Doğal afet, siyasi skandallar, kavga dövüş, ayaklanma, gerim gerim gerildik...

Güneşi, aydınlığı özledik...

Karamsarlık adamı hasta eder, dert, tasa ülser yapar, hüzün cildi kırıştırır, "Of"layıp durmak çevreyi kirletir!

Bir ara verin. Tatil yapın. Beyninizi gezmeye çıkartın.
Bu kitap, ister yazın okuyun, ister başka mevsim, "yazlık" havasında. Yani gevşek, sakin, neşeli...

Bir kumsalda, şezlonga uzanmış, karpuz yiyerek okuduğunuzu hayal edin.
Ve içinizi aydınlık tutun!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786054505043
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
bumesele.com 
21 Nis 14:13 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir Gülse Birsel kitabı daha ve yine eğlenceli geçen saatler diyebilirim. Öyle güzel ve etkileyici başlıklar atıyor ki yazılarına, zekâsına hayran kalmamak mümkün değil.
http://www.bumesele.com/yazlik/

Serdar Poirot 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Usta yazar ve senaristten yine çok güzel bir kitap daha. Yazar yine anıları ve gözlemleri ile okuyucuya keyifli anlar yaşatıyor. Bu defa biraz daha politik anılardan bahseden yazar, ayrıca tatil, yazlık, sağlık, Nişantaşı gibi konularda da yaşadıklarından ve gözlemlerinden bahsediyor. Çoğu insanın kendinden bir parça bulabileceği bu kitap keyifle okunanlardan.

kevser 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Başladığım bir başka kitabın arasına çerez niyetine sıkıştırayım dedim bu kitabı. Bir baktım ki sonuna gelmişim, bitirmişim. Gülse Birsel'in üslubunu seviyorum. Eğlenceli bir dili var. Türkçeye hakim. Tespitleri yerinde. Kafa dağıtmak için birebir.

Merve Fikir 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Gülse Birsel'in mizahını oldum olası severim. Bu kitabında da güzel noktalara değinmiş. Hayatın stresinden uzaklaşmak, gülümsemek isteyenler için kesinlikle tavsiye ederim.

ÖZGE KOÇAK 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

İçerisinde Gülse Birsel'in olaylara, gündeme dair tecrübelerini ve yorumunu içeren kendi üslubuyla anlattığı kısa hikayeler yer almaktadır.Okurken yüzünüzde kocaman bir tebessüm oluşturabiliyor.Adının yazlık olmasından mıdır nedir bilmem ama yazın deniz kenarında okunacak kitaplardan biri:)

yeliz yıldırım 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

çoooo...k eğlenceli bir kitap bu kitabı okuduktaan sonra tüm streslerden kurtulacağınıza garanti veriyorum bu kitabı yaz havasında keyifli bir şekilde kesinlikle okumalısınız

Kitaptan 30 Alıntı

bumesele.com 
 21 Nis 17:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

“İşyeri Avrupa Yakası’nda olup karşı tarafta oturanlar benim gözümde ermiş gibi, evliya gibi tipler.”

Yazlık, Gülse Birsel (Turkuvaz Kitap)Yazlık, Gülse Birsel (Turkuvaz Kitap)

Üç beş kişinin bir araya geldiği her sohbet ortamı “Siyasal Bilgiler tartışma kulübü aylık toplantısı” tadında.

Yazlık, Gülse BirselYazlık, Gülse Birsel

Haberler o kadar taze, hızlı ve flaş ki, heyecanlı bir diziyi takip eder gibi seyrediyoruz. “Kılıçdaroğlu ne demiş?”, “Aç aç, Tayyip konuşuyor”, “Kııız, altyazı geçiyor, komutanları serbest bırakmışlar”, “Belge bulunmuş yine ayol, belge”, “Ay dur bakalım yarınki görüşmede ne olacak, bize gelin, ana haberi birlikte seyrederiz,” gibi, arkası yarın merakıyla yaşıyoruz bu günleri.

Yazlık, Gülse BirselYazlık, Gülse Birsel

Televizyon ekranıyla kitap-defter arasında bakışlarınızı dengeli dağıtın ki “Ders çalışmıyorsun, dizi seyrediyorsun körolası, git zıbar!” şeklinde nahoş bir an yaşanmasın!

Yazlık, Gülse BirselYazlık, Gülse Birsel

“Zemanının Tapu Tahrir defterine istinaden, arazilerin maliki biziz, fekat, efendim bunlar müruru zamana uğramış,” gibi heyecanlı hikâyeler anlatan bir grupla, kendini “Anane, cepten mesaj atıyorum, açamıyosun, Face’in de yoksa, twit atayım ama follow etmen lazım,” biçiminde ifade eden başka bir grubun, birbiriyle iletişim kurmasını sağlamak, gerekirse mütercim tercümanlık yapmak, tabiatıyla enerjiyi emen bir aktivitedir!
Bu vesileyle büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim. Elbette aradakiler yine havasını alır!

Yazlık, Gülse BirselYazlık, Gülse Birsel

Metro filan her yerlere ulaştı geyiği var. En son bir haberde gördüm, bizim havalı metronun içi, bir genç yerde gitar çalıyor, para topluyor filan, nassıl Avrupaii, nassıl Avrupaii. Ama istasyonun adı “Hacı Osman”, iyi mi! Şimdi bu şehirde mizah yapmayıp ne iş yapacaksın.

Yazlık, Gülse BirselYazlık, Gülse Birsel

Malumunuz bu toprakların gelenekleri ya da alışkanlıkları itibarıyla, nispeten masum ve sıradan vatandaşların arasında bile “düğünde dernekte neşeden tabanca atıp adam öldürme”, “tuttuğu takım gol atınca balkondan havaya saydırma”, “komşunun oğluyla mektupla-şan kızını vurma”, “kendisine yamuk yapanın dizine sıkma”, “trafik kavgasında silah çekme” gibi kavramlar vardır

Yazlık, Gülse BirselYazlık, Gülse Birsel

Savura savura, satın ala ala, aynı bu çılgınlığın zirveye çıktığı 80’lerde popüler olan bilgisayar oyunu “pacman” gibi önüne ne gelirse yuta yuta yaşayıp gitti bizim nesil.

Yazlık, Gülse BirselYazlık, Gülse Birsel

Bana sorarsanız bu ülkede döner bıçağı satışının bile çok kontrollü ve ruhsatla yapılması gerekirken, ateşli silahlarla ilgili bu “Bırakınız çeksinler, bırakınız vursunlar,” zihniyetinin silah tüccarlarından başka kime ne faydası olacak anlamış değilim.

Yazlık, Gülse BirselYazlık, Gülse Birsel

İşi tamamladığınızda hissedeceğiniz rahatlığı hayal edin. Her bitirişten sonra kendinize güzel bir kahve, çikolata gibi ödüller koyun.

Yazlık, Gülse BirselYazlık, Gülse Birsel
3 /