Meltem Parlak, Ali ve Nino'yu inceledi.
08 Mar 16:55 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir dizi sayesinde tanıdım kitabı desem yeridir. Diziler sayesinde alıp okuduğum ve pişman olmadığım kitaplar oldu. Ali ve Nino da onlardan biri oldu.
.
.
Lâ Edri; Doğu'nun edebiyat geleneğinde kime ait olduğu bilinmeyen nazım parçalarının altına "yazanı belli değil" anlamında konulan ibaredir. Arapça bir kelimedir. Lügatte "bilmem, bilinmez, bilinmiyor" gibi anlamlara gelmektedir. Yazanı belli olmayan ya da bilinmek istenmeyen kişilerin kullandığı rumuz hâline gelmiştir. Kitabı kimin yazdığı belli değil. Üç dört kişinin ismi geçiyor, "şu yazdı, bu yazdı" gibisine. Ya zaman içinde yazan kişi unutuldu ya da o dönemlerde kendi adını vererek kitabı piyasaya sürmeye korktu, orası muallâkta kalmış artık.
.
.
Kitaba gelecek olursak, Azerbaycan'ın millî romanı olarak geçiyor. Müslüman bir Azeri genci Ali ve Hristiyan Gürcü kızı Nino'nun aşk hikâyesinden ziyade o dönem hakkında da bilgiler veriyor kitap. Azerbaycan tarihi, millî kimliği, Kafkasların siyasi ve toplumsal yapısı hakkında çok şey söyleyen bir kitap. 20.yüzyılın başında Sovyet öncesi dönemdeki Kafkas ruhunu, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşunu; farklı kültürlerin, ırkların, dinlerin ve mezheplerin bir arada nasıl yaşadığını anlatıyor. Doğu ile Batı'yı, Müslüman ve Hristiyanlığı aşk adı altında toplayan tarihi bir aşk romanı olmuş. Ama aşk deyince de bildiğimiz klişe olan durumlardan değil.
.
.
Ben kitabı okurken büyük bir zevk aldım açıkçası. Başlarda olaya adapte olamadım ama kitaba kendimi veremediğinden ötürü idi. Tam her şey çok güzel gidiyor derken kitabın sonu sizi adeta tepesi üstü çakılmış durumuna düşürüyor. Etkisi kolay kolay üzerimden geçmeyecek bir kitap. Ve insallah da Gürcistan'a heykellerini görmek için gideceğim. Okuduğunuz için pişman olmayacağınız harika bir kitap diyerekten yorumumu bitiriyorum. #laedri

Bu kitapta; Sırbistan, Ermenistan, Rusya, Azerbaycan, Türkiye, İran, Gürcistan, Kazakistan, Özbekistan gibi Avrasya devletlerinin bünyesinde yer alan, "think-tank" olarak adlandırılan düşünce kuruluşları incelenmiştir. Özellikle Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve İran'daki strateji kuruluşları hakkındaki bilgiler bilgilendiricidir. Eski Sovyet ülkelerindeki düşünce kuruluşlarının ise genel seyri Rusya'daki muadillerini takip etmekle olmaktadır. Konuyla ilgilenenler için oldukça bilgilendirici bir çalışma olmuş. Bu kuruluşların telefonları, adresleri, kurucuları ve internet sayfalarına kadar her bilgi notlarda bulunmaktadır.

Editörlüğünü Yrd. Doç Dr. Selim Özdemir ve Yrd. Doç. Dr. Selami Özcan'ın yaptığı bu kitap, toplamda doku ülkedeki aile işletmeleri hakkındaki makalelerin derlemesidir. Bahsedilen ülkeler; Türkiye, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Gürcistan, Irak, Romanya ve Arnavutluk'tur. Makaleler birer ülke üzerine olup yüzeysel içeriklidir. Kitabın önsözünde belirtilen amaca uygun olarak da bu konuda Türkçe olarak derlenmiş az sayıda kitaplardan biri olmasıdır. Öncül kitaplardandır, devamı gelecektir. Kitapla ilgili tek olumsuzluk, istatistiki bilgilerin genellikle 2004-2009 yılları arasına ait olmasıdır.

Hazar Denizi-Karadeniz ve Kafkasya hattı günümüzde çok yoğun hareketliliğin olduğu ve stratejik açıdan önem arz eden bir bölgedir. Bu bölgede Rusya ve ABD gibi büyük oyuncular başta olmak üzere İran, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan'ın da milli çıkarları bulunmaktadır. Son yıllarda Çin, bölgeye ilgi gösterse de yeterli derecede etki sağlayamamıştır. Fakat Hazar'ın statüsü, petrol ve gaz hatları gibi konuları dikkate aldığımızda; önümüzdeki dönemde de önemini koruyacak bir bölge olacaktır. Bu kitap, kısmen eski olsa da 2013 yılına kadarki Hazar ve Kafkasya politikaları hakkında on sekiz tane makale içermektedir. Konuyla ilgili olanların okumasında fayda olan, fakat benzerleri de çok olan bir kitaptır. Kitaba Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerin yerel araştırmacılarının, çok özgün fikirler belirtmeseler de, dahil olması hoş.

Mevsim Ahenk, Dünya Şiir Antolojisi 1'i inceledi.
 09 Şub 10:57 · Kitabı okudu · 32 günde

Günümüzden geçmişe,ülkemizden ülkelere, şiirimizden şiirlere ayna tutan dev bir panorama...

Ataol Behramoğlu ve Özdemir İnce rehberliğinde oluşturulmuş bir kadro, 103 ülke, 847 şair, 1653 şiir...

Afrika'dan başlayıp Hollanda'da sona eren bir dünya seyahati...
Rota da; Almanya, Avusturya, ABD, Arap ülkeleri, Arnavutluk, Avustralya, Azerbaycan, Baltık ülkeleri, Bengladeş,Başkırdistan, Belarusya,Bulgaristan, Çekoslovakya, Çin Çuvaş Özerk Cumhuriyeti, Dağıstan, Danimarka,Ermenistan, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hindistan ve Hollanda var.
İkinci ciltte ise alfabetik sırayla diğer ülkeler.

En kapsamlı şiir antolojisi ünvanına sahip bu muazzam emek için,usta şairlerimiz Ateol Bahremoğlu ve Özdemir İnce'ye teşekkürü borç bilir,okumuş olduğum için de keyif duyduğumu belirtirim.
Kitaptan tek bir şiir seçmek çok zor belki ama benim ve #dostamisc'in gönlünü çalan şu enfes şiire bakmanızı dilerim.
#27116029

İkinci seyahatte buluşmak üzere.

Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
08 Şub 13:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Puşkin ile Kafkasya Coğrafyası ders 1
Tiflis. Halk hamamları. Burunsuz Hasan. Gürcü töreleri. Türküler. Kahetin şarabı. Sıcakların nedeni. Pahalılık. Kentin tanımı. Tiflis'ten ayrılış. Gürcistan gecesi. Ermenistan'ın görünüşü. Çifte geçitler. Bir Ermeni köyü. Gergerler. Griboyedov. Bezobdal. Maden suyu kaynağı. Dağlarda fırtına. Gümrü'de geceleme. Ararat. Sınır. Türk konukseverliği. Kars. Ermeni ailesi. Kars'tan ayrılış. Kont Paskeviç'in ordugahı.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 517 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 10. basım, Çeviren: Ataol Behramoğlu)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 517 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 10. basım, Çeviren: Ataol Behramoğlu)
Ceyhan, bir alıntı ekledi.
05 Şub 14:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kim Philby 1947 Şubatı'nda İngiliz dış istihbaratı MI6 istasyon şefi olarak İstanbul'a geldi ve Boğaz'daki Münevver Ayaşlı yalısını kiraladı. Görevi MİT ile işbirliği içinde Gürcistan ve Ermenistan üzerinden Sovyetlere gizlice ajan sızdırmaktı. Ancak Philby aslında Sovyet istihbaratı KGB'nin casusuydu; gönderdiği ajanlar sınırı geçer geçmez öldürülüyordu.

Meraklısı için Entrikalar Kitabı, Murat Yetkin (Sayfa 81 - Doğan Kitap)Meraklısı için Entrikalar Kitabı, Murat Yetkin (Sayfa 81 - Doğan Kitap)
Aygan H., Otağ 2 / Emir Timur'u inceledi.
16 Oca 23:36 · Kitabı okudu · 25 günde · Puan vermedi

Emir Timur, Türk müydü, Moğol muydu? Müslüman mıydı değil miydi ? Zulüm ettim etmedi mi ?  Ve daha bir sürü soru..

Hiç tanımadığınız bir insan hakkında ne öğrenirseniz ona saygı duymaya başlarsınız ?

Şahsen ben Timur'un üç at yan yan son sürat koşarken birinden diğerine geçebildiğini öğrendiğim de bir tutam saygıyla karışık büyük bir hayranlık duymuştum.. Fakat kastım daha derin şeyler. Biraz daha açık olmaya çalısayım 'biri hakkında hüküm verirken kıstaslarınız nedir ?'

Siz düşüne durun ben de Emir Timur'a bakıp gördüklerini özelde ise kıstaslarımı,ölçütlerimi anlatayım.. Emir Timur, amelde Hanefi, ehli sünnet Müslüman bir Türk'dür. Dervişlerin üzerindeki hırkanın tozuna altınla paha bicecek, malına, saltanatına bakmaksızın bir Şeyhin önünde diz çökmeyi cümleden âla görecek, insanı kamil duası almadan iş yapmayacak, Evliyanın himmetini ise zaferlerine teminat görecek kadar tasavvuf erbabı biridir. Âlime, ilme düşkünülüğü ile Semerkand'ı ilim şehri yapmış.. nice ilim adamını da sahip olduğu birikimle şaşırtmıştır. Aynı zamanda adalet, birlik ve dini mübin için bütün ömürü boyunca kılıç sallayıp üst üste sefersiz bir tek yılı geçmemiş, devasa ordusu ile Hindistan'dan Gürcistan'a, Anadolu'dan Çin'e kadar sefer edip çıktığı hicbir meydanda da yenilgi yüzü görmeyecek kadar büyük bir savaş dahisidir... Genel olarak Emir Timur bu.. Fazlası var ama eksiği yok..

Fazlasını merak edenler için başlangıçta önerim Bibi Hatun ve Gur Emir Medreselerinin fotoğraflarına açıp bir bakmanız olacak. Karşınızda nasıl zevk sahibi biri olduğunu anlamanız için iyi bir başlangıç olur sonrasında ise bu kitap güzel bir devam niteliğinde.. Şimşirgil'in akıcı ve sade üslubu sizi hiç yormadan Emir Timur'la tanıştıracaktır.

N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
11 Oca 11:09 · İnceledi

Venizelos'un Yunan hayali ve yapmayı planladıkları
"Ulusçu güçlerin Ankara ve Pontus çevresinde yok edilmesiyle, iki katlı bir sonuç alınacaktı: 1- Boğazların özgürlüğünün etkili güvencesi olarak...Türkleri İstanbul'dan sürmek... 2- Pontos'da ayrı bir devlet kurmak... Bu devlet, Ermenistan ve Gürcistan ile işbirliği yaparak İslamlığa ve gerekirse Rus Emperyalizmine karşı sağlam bir set oluşturacak. Yunanistan'm bugünkü güçleri, bu seferin tam bir başarıya ulaşmasını sağalamak için yeterlidir."

Kurtuluş Savaşı ile İlgili İngiliz Belgeleri, Gotthard JaeschkeKurtuluş Savaşı ile İlgili İngiliz Belgeleri, Gotthard Jaeschke