Nisanur, bir alıntı ekledi.
23 May 21:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

... düşlerime yeniden güvenmek; arzularımı doyuma ulaştırmak için savaşım verecek gücü kendimde bulmak isterdim.

Beni seven bir erkeği sevmek.

Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho (Sayfa 96)Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho (Sayfa 96)
Selman Ç., bir alıntı ekledi.
23 May 11:12

Bizde tek yetkili var ama nasıl olacak? Bu yüzden güvenilmiyor zaten.
İnsanlık iflasın eşiğine gelmiş, çürümüş. Böylesine karanlık bir ortamda herkes için lazım olan şey kısasa kısas değil, adalettir. Yani herkes kendi doğrusuyla hareket ederse ortalık kana bulanır. O yüzden insanlık, herkesin ortak yetki verdiği adalet makamlarına güvenmek zorundadır. Başka türlü bunun çözümü yok.

İnsan Çürümeye Başladığında, Mustafa Becit (Sayfa 68 - Küsurat Yayınları)İnsan Çürümeye Başladığında, Mustafa Becit (Sayfa 68 - Küsurat Yayınları)

"Her şeyden önce insan güvenmek istiyor.
Hatta sevmekten bile önce..."
(La Edri)

Hatice Kansoy, bir alıntı ekledi.
23 May 00:40

Yeter Allah’tan korkmak, eğer gaye ilimse;
Ve cahil kalmak için, yeter güvenmek nefse!..

Esselam, Necip Fazıl KısakürekEsselam, Necip Fazıl Kısakürek
Sara Acı, Test'i inceledi.
 22 May 21:16 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap fuarından %50 indirimle almıştım kendisini. Keşke serinin devamını da alsaydım diyorum şimdi... Kitabın konusuna gelirsek aslında diğer incelemelerde de sıkça belirtildiği gibi Açlık Oyunları'na bayağı bir benziyor. Savaş sonrası kolonilere ayrılmış bir devletin üniversite sınavını konu alıyor. Bu savaş sonrası ülkenin başına geçecek kişilerin seçilmesi için kolonilerdeki mezunları 4 etaptan oluşan bir teste tabi tutuyor. Baş karakterimiz Cia ise uzun zamandır mezunlarının teste katılmadığı bir koloniden geliyor.
Konudan kısaca bahsettiğime göre kitapla ilgili eleştirime geleyim. Öncelikle konu olarak çok özgün olduğunu söylemem tabiki fakat distopya seven, okuyan biri olarak bu tarz konuların sıkça tekrarlandığının farkındalığıyla başladım kitaba. Sıkılmadan, yazılı haftam olmasına rağmen 2 günde okuyup bitirdim. Devam kitabını almadığıma pişman oldum çünkü aklımdaki soru işaretlerinin tamamı diğer kitaba kaldı. Sevdiğim bir çok şey vardı tabiki ama sevmediğim veya daha farklı olmasını istediğim yerler de oldu.
Bu paragraf spoiler içerecektir uyarımı yaptıktan sonra, sevmediğim yerlere geleyim. Öncelikle babası bas bas kimseye güvenme dedikten bir gün sonra Cia'nın Tomas'a koşulsuz güvenip kameralardan ve babasının rüyalarından bahsetmesi... Hatta ben bile babasının öğüdünü daha ciddiye almış olacağım ki, Tomas'ın Cia'ya her an ihanet edebileceği düşüncesiyle çevirdim sayfaları. Cia karakterinin çok ilahi görüşlere sahip olması da dikkatten kaçmıyor tabiki. Daha yeni liseden mezun olmuş birinin testin ilk üç etabındaki uzman görüşlerinden tut bütün hileleri ve olabilecek her kötülüğü tahmin etmesi... Kızın tek hatası Will'e güvenmek oldu herhalde bütün kitap boyunca. Yazara soruyorum, ablacım abartmadın mı sence de? Cia karakterinin Allah'tan vahiy alıyormuşcasına her şeyi bilmesi çok can sıkıcıydı. Tomas'la aşkları da çok vasat başladı yani ne yalan söyleyeyim. Teste seçildikleri gün birbirlerini gördüler, araçta flörtleştiler, aşkları hemen filizlendi tabii, biz de öğreniyoruz ki meğer bunlar geçen seneden beri yanıklarmış birbirlerine, Tomas okulun yakışıklısı herkes tarafından beğenilen çocuğu Cia'dan başkasını gözü görmemiş bir sene boyunca... Ha aynen ondan ablası. Zorlama olmuş yani. Keşke diyorum etaplarda başlasaydı bu hoşlanma, orada yeşerseydi aşk ve o saçma "bir sene önce dans ettik baloda" mevzusu hiç olmasaydı. İlk üç etaptan çok az bahsedildi, olaylar arkamızdan atlı koşturuyormuş gibi işlendi. Etaplarda insanlar ölmeye başladı, tanıklar buna hiç tepki vermedi. Etap sonrası toplandıkları yemekhanede ilk defa biri öldükten sonra bile kimse korkup şaşırmadı çok olağanmış gibi devam ettiler. Bu kadar da olmaz be ablacım, bunlar 18 yaşındalar bu kadar korkusuz olmaları normal mi? Son olarak da Cia hakkında tek bildiğimiz küçük bir koloniden seçildiğiyken bir anda 4.etapta dışarıdan yardım yağmaya başladı Cia'ya. Kısaca hızlı işlendi önemli noktalar, olmayan tarafı bu kanımca.
İkinci kitabı alacağım yakında. Umarım hatalar telafi edilmiştir ve kafamdaki soru işaretlerini giderebilir.

Insanlar güvenmek gibi bir duygunu senden sömürüyorlar sonrada güven duymanı istiyorlar ...içinde böyle bir inanç kaldı mı soran yok... Duygusuzuz nede olsa.

Verta, bir alıntı ekledi.
20 May 22:39

Biliyorum, birine böylesine güvenmek, bayağının aşağısı bir şey, onun için durmadan korku çörekleniyor içime! Ama bu korku seni kaybederim korkusu değil; birine güvenmeye nasıl kalkışır insan, işte bu korkutuyor beni.

Milena'ya Mektuplar, Franz KafkaMilena'ya Mektuplar, Franz Kafka

Erdem Ergün bir başkalığı...
Sen ılık yağmur gibi beyaz bir bulut içinde
Sen çölde gece rengi baygın kumların üzerinde
Sen ürkek rüzgar gibi gerçekle düşün arasında
Sen sıcak çay gibi üşümüş birinin avucunda

Bakarsam bakar mısın
Gülersem güler misin
Söylersem dinler misin
Seversem...

Güvenmek zor iştir güvenilir olmak daha zor
Zor olan bana kalsın beni sen güven ile yor

https://youtu.be/UO8FzC1-Qcs