• Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliği sebebiyle günümüzde severek tüketilen birçok yiyeceği önümüzdeki yıllarda bulamayabiliriz.
  İşte iklim değişikliğinin önüne geçmek için elimizden geleni yapmazsak, yakın gelecekte mahrum kalacağımız o besinlerden bazıları..

  Çikolata,

  Çikolatanın ham maddesi olan kakaonun toplam üretiminin yüzde 70'i Afrika'da gerçekleşiyor. Sıcaklıkların giderek artması, Afrika'da yetiştirilen kakao ağaçlarının verimini düşürüp yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Dünyanın en büyük çikolata üreticisinin geçen yıl yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki senelerde dünyada çikolata olmayacak.

  Bal,

  Arılar iklim değişikliğinden en fazla etkilenen türlerin başında geliyor. Günümüzde bile ulaşması çok zor olan doğal bal, yakın zaman içinde vedalaşmak zorunda kalacağımız besinlerden biri olarak gösteriliyor.

  Buğday ve Pirinç,

  Bu iki tahıl, dünyanın neredeyse tamamının beslenmesini sağlıyor. Ancak hava sıcaklıklarındaki dalgalanmalar ve yağışların öngörülemezliği nedeniyle bu ürünlerin üretildiği bölgeler hızla değişiyor. 2050'de buğday ve pirinç talebinin yüzde 33 artacağını da düşünürsek, gelecek nesiller açlıkla mücadele etmek zorunda kalabilir.

  Kahve,

  Güney Amerika'da yetiştirilen kahve ağaçlarının da iklim değişikliğinden oldukça etkileneceği öngörülüyor. Bu nedenle en çok tercih edilen, en kaliteli kahve cinsi olarak bilinen arabika kahvelerinin üretim sıkıntısına gireceği, ham maddenin giderek azalmasıyla kahve tüketiminin bir lükse dönüşeceği düşünülüyor. Öte yandan artan hava sıcaklıkları da tozlaşmada büyük önemi olan arıları daha serin bölgelere göçe zorlayacağından kahve iki türlü tehdit altında.

  Kaynak: The Guardian

  (beyinsizler isimli bir uygulamadan alıntıdır)
 • Küçükken o kadar portakal suyu içmelerine, o kadar sebze ve meyve yemelerine rağmen, bu genç insanlar hiç de dayanıklı değiller. Nesilleri, benim savaş neslinden çok daha güzel, iyi eğitilmiş ve sağlıklı, yine de biz daha çok çalışabiliyor, daha çok dayanabiliyoruz. Kimbilir, belki her nesil bir miktar fakirlik, sıkıntı ve çile çekmeli.
  Danusia Stok
  Sayfa 161 - agora kitaplığı