Fatih Beyazkaya, Atatürk Ve Türkiye'nin Dış Politikası; 1919-1938'ı inceledi.
25 Mar 07:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk'ün vefat edeceği yıl olan 1938'e kadar, kurmuş olduğu ( ihtilal kadrosu içersinde hiç kimse nerdeyse Atatürk'ün Cumhuriyeti kuracağını bilmiyordu, bu yüzden Kurmuş olduğu Cumhuriyet demek cümlesini ona maal etmek daha doğru olacaktır ) Cumhuriyet'in sistemli bir şekilde oturması adına içeride bir dizi devrimlere girişerek, Türkiye'nin modern, çağdaş ve her anlamda Batı seviyesine yükselmesi için elinden geleni yapıyordu. Dış İlişkilerinde Türkiye henüz Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal'in belirtmiş olduğu; "Yurtta sulh cihan da sul." Prensibiyle hareket ediyordu. Buna mukabil öncelikli meselelerden biri Musul meselesi olmuş fakat 1925 yılında çıkan Şeyh Sait isyanı neticesinde Musul sorunu Milletler Cemiyetine intikal etmiş ve neticesinde bu kurumun başında olan İngiltere'nin kararı ile Musul-Kerkük, İngiliz yönetimindeki Irak'a bırakılmıştı. Misaki Milliden verilen ikinci tavizdi. ( Önce Batum sonra Musul ve Kerkük'ün verilmesi vs ) Birinci dünya savaşını sona erdiren antlaşmaların hiçbiri devletleri tatmin etmemiş ve yeni bir dünya savaşının temellerini atmıştı. İşte bunu çok önceden sezen Mustafa Kemal Paşa, dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı özellikle İtalyanların saldırgan bir tutum izleemsi, onu Balkanlarda bir ittifak arayışına itti ve Balkan Antantının kurulmasında Türkiye'nin öncülük etmesini sağladı. Yine akdenizde yayılmaya çalışan Mussolini'nin faşist İtalyasına karşı Bağdat Paktı'nın kurılmasını sağladı. Montrö Boğazlar sözleşmesinin imzalanması için gerekli zemin oluşunca bunu uluslar arası kamuoyuna taşıyığ, boğazlar meselesinin lehimize çözülmesini ve tam bağımsızlık ilkesinin yerine getirilmesni temin etti. Hatay içinde çok uğraştı ama ömrü vefa etmedi onun bağımsız olduğunu görmeye lakin Mustafa Kemal Paşa'nın çabaları bu bağımsızlığın temel sebebidİr. Merakı olan arkadaşların okuması gereken güzel bir eser.

JuvenâL Outsmart, bir alıntı ekledi.
16 Mar 15:59

Hatay Meselesi
''İskenderun'a her ne sebep ve bahane ile asker çıkarmaya teşebbüs edecek İngilizlerin ateşle engellenmesini... emrettim.''

- Mustafa Kemal / 6 Kasım 1918

Atatürk'ün Gizli Kurtuluş Planları - Parola Nuh, Sinan MeydanAtatürk'ün Gizli Kurtuluş Planları - Parola Nuh, Sinan Meydan
Ismaıl Sentürk, bir alıntı ekledi.
22 Şub 21:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yıl 1925
Boğazlar meselesi ve Hatay sorununu çözen Atatürk'ün ömrü musul'u topraklara katmaya yetmedi. Musul'un alınmasını vasiyet ettiği söylenir.
Bugün bölgede "Türk" adını bile geçirmiyorlar; Türk kendi vatanında öksüz kaldı!
Hani bu dönemde sık tekrarlıyorlar "ver kurtul" diye! Atatürk "Al kurtul" dan yanaydı! Bu gerçekler konuşulmuyor.

Galat-ı Meşhur, Soner Yalçın (Sayfa 129 - Kırmızı kedi yayınevi)Galat-ı Meşhur, Soner Yalçın (Sayfa 129 - Kırmızı kedi yayınevi)
salih, bir alıntı ekledi.
 09 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Yapılan araştırmalarda evli Türk erkeklerin genç Suriyelilerle evlendiği belirlenmiş. Bu durum en yoğun olarak Kilis, Şanlıurfa ve Hatay'da yaşanmakta ve kadınlar başta olmak üzere yerel halk arasında tepkiye neden olmaktadır. Her üç ilde de Suriyeli gelin meselesi yüzünden boşanmalar artmış durumdadır. Resmi kayıtlarda Suriyelilerle evlilik yüksek gözükmese de gerçek rakamlar çok daha fazladır. Zira Suriyelilerle evlilikler genelde dini nikah yoluyla gerçekleşmektedir. Örneğin Kilis'te boşanmaların yaklaşık yüzde 20'sinin Suriyeliler nedeniyle gerçekleştiği belirtilmektedir. Kadınlar kocalarını kaybetme korkusunun üzerinde baskı yarattığını ifade etmekte ve Suriyelileri kocalarının aklını çelmekle suçlamaktadır.

Türkiye'deki Suriyeliler, Mahmut Kaya (Sayfa 69 - Hiper Yayın 1. Baskı 2017)Türkiye'deki Suriyeliler, Mahmut Kaya (Sayfa 69 - Hiper Yayın 1. Baskı 2017)
yasin buyukt, Çılgın Türkler - Kıbrıs'ı inceledi.
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kurtulus savasi ve Cumhuriyet yillarini boluk porcuk bildigimiz kadar Kibris olaylarini ise hic bilmiyoruz, ne yazik ki ulkemizde Kibrisin yerini bile bilmeyen haritada gösteremeyecek insanlar cok, bu kitabi elime alana kadar Kibris olaylari ile ilgili sadece. 'Ayse tatile ciksin' parolasiyla 1974'de askeri mudahale yapildigini biliyordum o kadar, rahmetli Turgut Ozakman'in bu kitabi ile Osmanli devletinin 1571 kibrisi fethinden baslayarak 2011 yilina kadar yasanan herseyi guzel bir sekilde ogrenmis oldum ve birkez daha sunu farkettim ki evet yakin tarihimizi ve bizi yakindan ilgilendiren konular (Kibris- Ermeni meselesi- Musul- Hatay vs) hakkinda hicbirsey bilmiyoruz, ogretmiyorlar, butun kitapseverlere bu kitabi acil olarak tavsiye ederim.

BİROL COŞKUN, bir alıntı ekledi.
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geçen harp somasının üç diktatörü Mussolini, Hitler ve Stalin'dir, üçü de sivildi. İktidara geçince sivil esvaplarını çı­karıp üniforma giydiler ve ölünceye kadar da üniformalı kaldılar.
Atatürk ise askerdi: Generalliğini Anafartalar'da, mare­şalliğini Dumlupmar'da kazanmıştı. İktidara geçince üniformasını çıkardı. Sivil esvap giydi ve ölünceye kadar öyle kaldı. Hatay, bir Misakı Milli meselesi olduğundan, bu sanca­ğı vatan topraklarına katmaya çalıştı. Bunun dışında her türlü irredandizmi reddetti ve Türk milletinin gözlerini harp meydanlarından barış meydanlarına çevirdi. Ona, medeniyet zaferine doğru savaş yollarını açtı.
. Buda ölürken:
- Üstad öldü diye ağlamayınız, üstad size öğrettiklerimdir, demişti.
Atatürk de bizlere öğretmiş olduklarıdır.

Mustafa Kemal'in Mütareke Defteri, Falih Rıfkı AtayMustafa Kemal'in Mütareke Defteri, Falih Rıfkı Atay
Mehmet Y., Sarı Zeybek'i inceledi.
 08 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazılmasının üzerinden 27 yıl geçmiş bir kitap ama halen etkisini ve güzelliğini devam ettiren bir kitap da. Tabii bunun iki sebebi var. Birincisi anlattığı adam, ikincisi ise anlatan adam.

Fikirlerine katılıp katılmamak ayrı mevzu ama Can Dündar, öyle sözde mözde değil gerçekten de iyi bir gazetecidir. En iyi tarafı ise belgeselciliğidir.

Sarı Zeybek'te bence bugünlerde daha da özlemle andığımız ve anlamaya çalıştığımız Atatürk'ün son 300 günü var. Karizmatik lider modelinin etrafındakilerin nasıl bir yanlışa sürüklendiklerini görüyoruz burada. Doktorları bile alkol mevzuunda doğru teşhis koysalar da söyleyemez durumdalarmış. Oysa ki o istediği an, gerçekten de alkolü bırakabilecek bir iradeye sahipmiş. Gördük. Bırakmış lakin epeyce geç kalmış. Tabii bir de Hatay meselesi için çıktığı Güney seyahati adeta ölüme yürümek anlamına gelmiş.

Maalesef o yalnız ve anlaşılamayan büyük adamı 57 yaş gibi genç bir yaşta yitirdik. Sarı Zeybek bir kez daha üzülmemizi sağlayabilecek kadar iyi bir belgesel kitap. Okunmalı...

Serdar Poirot, Sarı Zeybek'i inceledi.
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Daha önceden belgeseli de yapılmış olan Sarı Zeybek'in kitaplaştırılmış hali. Atatürk'e farklı bir bakış açısı ile bakan, onun insani yanlarını gösteren bir eser. Hastalığındaki ihmaller, devlet işlerini aşırı önemsemesi, alkol ve sigaraya olan düşkünlüğü, İnönü ile olan problemleri, Hatay meselesi, yabancı doktorlar ile olan ilişkisi ve daha pek çok şey belgelerle anlatılıyor. Çeşitli yazarların ve doktorların anıları da yer alıyor. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Gamze Akyüz, bir alıntı ekledi.
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Atatürk, kimseye sezdirmemekle beraber, öleceğini anlamışa benziyordu. Atatürk'ün ölüm felsefesi sade idi: ''Ölümü istemek bir cesaret değildir ama, ölümden korkmak ahmaklıktır'' derdi.
Yine de vazifesi üstüne titriyordu. Savarona'da reislik ettiği bir kabine toplantısı altı saatten fazla sürmüştü. Gündem, Hatay meselesi idi.
Atatürk denizi pek sevdiği ve eski devirden kalma çürük yatla bir iki tehlike atlattığı için hükûmet ona Savarona'yı almıştı. O yaz yatla gezintiler yapmağa pek hevesli idi. Yatağa düşünce:
- Bu yatı bir çocuk oyuncağını bekler gibi beklemiştim. Bana hastahane mi olacaktı? demişti."

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 488 - Pozitif)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 488 - Pozitif)
Peyroux, bir alıntı ekledi.
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Boğazlar Meselesi ve Hatay Sorunu'nu çözen Atatürk'ün ömrü Musul'u topraklara katmaya yetmedi. Musul'un alınması­nı vasiyet ettiği söylenir.
Bugün bölgede "Türk" adını bile geçirmiyorlar; Türk kendi vatanında öksüz kaldı!

Galat-ı Meşhur, Soner YalçınGalat-ı Meşhur, Soner Yalçın