- Nereye gidiyorsun?
- Mezarlığa.
- Neden?
- İçimde hayallerim öldü. Onları gömücem.
- Başın sağolsun.
- Dostlar sağolsun.

Kursak diye bir yer var.
Heveslerim,
hayallerim,
sevdiklerim,
Hepsi orada...

~~~Can Yücel~~~

Simge Kurtuluş, Piri Reis'i inceledi.
Dün 02:28 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Ahmet Muhiddin Pîrî yani Pîrî Reis çocukluğumdu. Benim hayallerimi başkaları değil Pîrî Reis süslerdi. Hep kahramanımdı. Nice denizlere, açıldık beraber, nice okyanuslar gördük uçsuz bucaksız görünen. Atlas, Hint, Pasifik hepsini dolaştık. Bazı aksamlar o haritada geçtiğimiz yerleri çizerdi ben de geminin ön tarafında oturup denizi izlerdim. O sayısız balık türü bilirdi, cok iyi yüzerdi. Oysa ben yüzmeyi bile bilmiyordum ama ona kendimden çok güvenirdim. Çünkü onun gelip beni kurtacagini bilirdim ve kurtarirdi da. Yani hayalimde.

Böyle güzel hayallerim vardı Pîrî Reis ile ilgili. Kendime yastiklardan ev değil gemi yapardım. Bana Pîrî Reis'i sevdiren o kitap nerede, benim elime nereden geçti, sonrasında ne oldu hiçbir fikrim yok. Birkaç bilim insanı, coğrafyacı, kaptan-ı deryalar vardı ama bir tek Pîrî Reis'i unutamiyorum içlerinden.

Okul kütüphanesinde gördüğümde koşa koşa aldigim bir kitap oldu. Benim istediğim Pîrî Reis'in maceralarını, hayatını okumaktı lakin öyle bir kitap olmadı hal böyle olunca beklentimi de karşılamadı. Karşılayamadı çünkü kendimi derin bir harita içeriği ogrenmeye ya da 1513 tarihli haritasını Türkler mi buldu ecnebiler mi buldu davası değildi ya da aslı astarı olmayan Pîrî Reis uzaylı bağlantısı falan da değildi.

Gereksiz konular sıkça göz önünde bulundurulmuş kitapta uzaylı meselesi gibi. Hayatı ise zaten kitabın ilk sayfalarında bitiyor. Oldu bittiye geldi biraz. Onun dışında bir bölümde yazarın Afet İnan hakkında alaylı bir tavırla ima yapması beni çok rahatsız etti. Her şeyi geçtim serinin ismi de beni rahatsız etti. Koyu feminist bir insan değilim ama böyle bir kullanım hala kaldı mı? "Bilim adamlarımız" Kalmamalı. Gereksiz bir kullanım bu.

Onun dışında Pirî Reis'in çizmiş olduğu haritalar hakkında epey bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız okuyabileceginiz bir kitap. İncelememi zahmet edip okuyanlara teşekkür eder iyi okumalar dilerim. İyi geceler. :)

Gerçekten bıktım. Her şeyin ters gitmesinden bıktım. Umut ettiklerim ve hayallerim hep içimde kaldı.

Beni bulursun ya tekke ya zaviyede, Yahut, Emirsultan mezarlığında bekle,
Ölüm, yüzleşelim seninle...
Aciz bu beden, şu kaslar, o deri,
Yürürken hayallerim tuz-buz, mahşerî...

Sihaya, bir alıntı ekledi.
14 Mar 09:00

Sanırım Bu Kitap Hepimizden Parçalar Taşıyor
Neler hayal ettiğimi, bunlardan nasıl bir tat aldığımı anlatmak şimdi çok zor ancak o zamanlar tek avuntumun hayallerim olduğu da bir gerçekti. Aslında bugün bile bir nevi hayallerimle mutlu oluyorum ya, orası ayrı.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 79)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 79)

Deli gibi hayal kuruyorum. Bunu durduramıyorum. Gerçek hayat sanki bana yetersiz geliyor. Hayallerim her an yanımda. Elim kolum bağlı, çaresizlik bile susmuş.

Artık hayallerim suya düşecek diye kaygılanmıyorum. Çünkü, onlar düşe düşe yüzmeyi öğrenmişler. Cemal Süreya
İnsanlar düşe düşe hayata tutunurlar.