• Hayat boş
  Gül, eğlen, coş...
 • 68 syf.
  ·Beğendi·6/10
  25 yaşındaki Bay R. ve 13 yaşında ilgiye muhtaç, ergen ve hayatının en çok yara alacağı dönemlerinden birisini yaşayan bir kız çocuğu.. Bay R. aynı zamanda bir yazar. Sanırım bir roman için kızın yaşadığı apartmana taşınıyordu, nedenini tam hatırlamıyorum ama apartmana taşınıyor. Kızımızın ilgisini çekiyor tabiki Bay R. Eh o yaşta olabilecek bir durum bu, yanlış aşklar, kalp kırıklıkları ve sonrasında yeniden daha güçlü doğuş... Ama böyle olmadı. Kızımız gönlünü bu çapkın, her gün bir kadınla ömür tüketen Bay R.ye kaptırdı. Bay R. içinse herhangi bir kız çocuğu.. Yıllar geçti kızımız büyüdü. Güzel bir genç kız oldu ve Bay R.nin dikkatini çekmeyi başardı ancak adam bunun o kız olduğunu hatırlamadı, kız da söylemedi. Neyse bir birliktelik yaşadılar artık üç gün mü beş gün mü orasını hatırlamıyorum, kısa bir sürelik. Sonra yine unutuldu.
  ...
  Aradan yıllar geçti ve Bay R.ye bilinmeyen bir kadından bir mektup geldi. Bütün yaşananların anlatıldığı bir mektup. Bay R. okudu okudu okudu... Okudu yani yaptıklarından bence zerre kadar bir pişmanlık duymadı. Belki de saplantılı bir aşık olarak değerlendirdi kendinden uzakta yaşanan böyle bir aşkı. Yani aşk mı saplantı mı ben burayı tam adlandıramıyorum ama, kısacası umursamadı Bay R. Belki de mektubu okuduğu o günün gecesini başka bir kadınla geçirdi.
  ...
  Çok sığ bir yorum olacak ama değmeyen, sevmeyi bilmeyen, tabiri caizse ciğeri beş para etmeyen bir adam için hiçe giden bir gençlik, bir yaşam hikayesi anlatılıyor. Kendi değerini bilmeyen bir genç kızın hikayesi.
  ...
  Kitabı okurken çok sıkıldığımı da belirtmeliyim. Sanki rutubetli küf kokan, kasvetli bir odaya kapadılar beni de bittikten sonra ancak temiz bir hava çekebildim içime. O kadar sıkıldım. Tamam üzücü bir hikaye ama hayat zaten yorucu bu kadar dram fazla geldi. Zweig'in kalemine elbetteki lafım yok, kadının içinde bulunduğu ruhsal bunalımı elbette çok güzel yansıtmış. Ancak yazarla tanışmak için diğer kitaplarından başlanmasının daha iyi olacağını düşünüyorum.
  ...
  Kısacası rahmetli Stefan demiş ki: "Hayat boş, eğlen coş. Üç kuruşluk insan için ömrünü heba etmeye değmez." (Eğlen dediysek Bay R.gibi değil. Daha aklı başında.)
  ...
  Keyifli okumalar.