• Söyle be hayat istediğin nedir senin benden, ben senden bir parça huzur istedim onu da çok gördün bana.
 • 208 syf.
  ·Beğendi·10/10 puan
  Cemil Meriç’in “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim” dediği güzel bir kitap ile geldim uzun bir aradan sonra.

  İrade, kölesi olup efendisi olmayı beceremediğimiz isteklerimizin ve kontrol mekanizmasının kelime olarak en kolay ifade edilişi. Hayat kontrol edip disiplin içinde yaşayınca mı mana kazanır yoksa düzensiz olunca mı?

  Özgürlük hani hepimiz özgürüz diyoruz ya Peki gerçekten özgür müyüz? Her şeyi yapabilmek bir özgürlük mü yoksa tutsaklık mı, hiç bu açıdan düşündünüz mü? İşte ben bu kitabı okuyunca düşündüm. Dilediğim her şeyi yapmak benim için bir özgürlük değil çünkü bu tutsaklık, kölesi olduğumuz nefsin bütün isteklerine boyun eğmek ona hükmetmek için mücadele etmemek en büyük tutsaklık. Gerçek özgürlük bir insanın kendini kontrol edebilmesi, iradesine hükmetmesidir. Kişi iradesini kontrol altına aldığı zaman özgürdür. Ona şunu yap bunu yap diyen bir nefse müsaade etmeyendir özgür olan. Jules Payot şu şekilde ifade ediyor bu durumu “Özgürlük demek, kişinin hayatın dış ve iç gerçeklerini belirleyen yasalarını ve kendi benliğini öğrenmesi, bunların farkına varmasıdır.”

  Şimdi eğer ortalama 25 yaş ve altındaysanız, mevcut yaşantınızdaki düzeni tesis etmek ve geleceğinizi inşa etmek için başucu kitabınız olacak bu şaheseri bir an önce okumanızı tavsiye ederim. 25 yaş üstüyseniz de iş işten geçmiş değil sizlerin de okuduğunuzda keşke daha önce okusaydım diyeceğiniz bir kitap olduğunu samimiyetle söylüyorum.

  Başarısızlığın temel nedeni sizce nedir? Eğitim sistemi vs. gibi nedenleri bırakalım lütfen bunlar inkâr edilemez lakin bir kaçış yolu olan nedenler. Asıl sebep İrademizin zayıflığı. Bu kitapta her yönü ile irade eğitimini okuyoruz. Kitaptaki şu cümle ile çıkarılacak sonuçlar şunlardır; “Karakterimiz değiştirilebilir, irademizi eğitebilir, zaman ve doğamızın kanunlarına dair bilgimizle kendimize hükmetme sanatında yüksek bir dereceye ulaşabiliriz.”

  Böylesine güzel ve faydalı bir kitap okuyup ardından irade konusunda ciddi manada bir tembellik sergiledim. Yorumu bile 1 ay sonra yazıyorum. Bu sebeple bu kitabı bu ay tekrar okuyacağım. Onca not aldım ama hayatıma uygulayamadığıma göre ben hakkını vererek okuyamadım.
 • Hayat böyle mi? Hayat nedir? Yaşamak, görmek, geçirmek... Hayat renkli bir şeydir! Evet, nedir sence?
 • Hayat dediğin başka nedir zaten ? Ben şuna inanıyorum ki , üç buçuk günlük ömrümüzü kendimize zehir etmemek için ne mazideki hayatımıza ve kaçırdığımız fırsatlara ne de istikbalin olmayacak hülyalarına kulak asmayarak bugünümüze hapsolup yaşamalıyız .
 • 576 syf.
  ·8 günde·10/10 puan
  "Dünyalılar,
  Birazdan okuyacağınız bu inceleme, olumsuz örnek oluşturabilecek bilgiler içermektedir.
  Olayların geçtiği yerler gerçek mekanlardan kurgulanmıştır. Yer alan bilgilerin çoğu gerçektir, İllimunati Kardeşliği de gerçektir..
  Bay K. herkese keyifli okumalar diler."


  Ilık havalı bir bahar gecesiydi. Bay K. bitirmiş olduğu kitabın etkisinden çıkamıyordu. Nitekim rüyasına kadar girmişti. Rüyanın ortasında birden uyandı. Yatağının yanındaki komidinde başlayacağı kitabı gördü. "Melekler ve Şeytanlar" Yüzünü bile yıkamadan kitaba başladı. Biraz okuduktan sonra saate baktı. Gecenin 3'ü. Evet evet, yanlış duymadınız, gecenin 3'ü..

  Kitap da tıpkı bu şekilde başlıyor Dünyalılar.
  Hardvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon’un bir gece yarısı, İsviçre’de bulunan bilim üssü CERN’ün kurucusu Maximallian Kohler’den telefon almasıyla başlıyor. O andan itibaren kitabın büyüsü gizemli olarak sayfalarda aralanırken Illuminati’nin, Masonların, ünlü ressamların, dinin ve birçok gizemli detayların tarihine Roma’da adım atıyoruz. Kitabı gizemli ve heyecanlı kılan bir diğer detay da, kitapta adı geçen, Michelangelo, Rafael, Bernini gibi en çok isminden söz edilen ressamların, gerçekten de Roma’da bahsi geçen eserlerinin olmasıdır. Öyle ki, Robert Langdon’un, öldürülen Leonardo Vetra’nın kızı, zerre fizikçi Vittoria Vetra ile Roma’da Vatikan şehrinde gittiği tüm mekânlar birebir aynı. Robert ve Vittoria ile birlikte Roma sokaklarında, hem geçmişi araştırıyor, bu sayede de korkunç gerçeklerle karşı karşıya kalıyoruz hem de Vatikan Şehrinin altına yerleştirilerek şehri büyük bir tehlikeye atan karşı maddeyi aramaya koyuluyoruz. Papanın ölümü, Papa seçimi öncesi kardinallerin kaçırılıp öldürülmesi, şiirden yola çıkarak şifre çözümlemesi yapan Robert Landgon'ın arayışları ile kitap sürdükçe sürüyor. İçerik ile ilgili daha fazla bilgi vermek istemiyorum. 


  Vatikan..
  Dan Brown bu kitapta Vatikan'ı çok güzel anlatmış. Kitabın hemen başında Vatikan'ın haritasının olması henüz başlangıçta kitap beni içine çekmişti. Dolayısıyla Vatikan'ı bilmemiz gerekiyor. Biliyorsunuz Vatikan Roma şehri içersinde yer alan küçük bir devlet, özerk bir devlet. İçinde Papa, rahip, piskoposları barındır. Vatikan nüfusu çoğunlukla kilise görevlileri ve askerlerden oluşur (İsviçre Muhafızları). Bu yüzden, vatandaşların %95'i erkektir. Geri kalan ise İsviçreli Muhafızların eşleri ve çocuklarıdır. Sıradan bir kadının Vatikan'da yaşayabilmesi için 'İsviçreli Muhafızlar'dan biri ile evlenmesi gerekiyor. Ülkenin tamamı UNESCO'nun koruması altındadır. Bunların hepsini bu kitapta ve bu kitabı okurken araştırarak öğreniyorsunuz. Ayrıca Papa nasıl seçilir, kimler Papa olabilir, Papanın işlevi nedir çok iyi şekilde kavrıyorsunuz.


  İllimunati...
  Kitabın en önemli konularından biri de İllimunati.
  İlk kuruluş tarihi 1 Mayıs 1776 yılında faaliyete başlayan örgüt; Kilise hukuku profesörlerinden olan Adam Weishaupt liderliği ile beş kişi tarafından kurulmuştur. Newton’cu fizik bilimini temel amaç olarak geliştiren örgüt; bu sayede insanların özgür bir düşünceye sahip olmasını sağlayarak birçok dogmatik düşünceden uzaklaşmalarını sağlayacak etkiler yaratmaktı.
  İlluminati, aydınlanmışlar anlamına gelen Latin kökenli bir sözcük. İlluminatinin amacı dini inanışları ortadan kaldırmak, sosyal düzeni bozmak, hükümetleri ortadan kaldırmak ve yeni bir dünya düzeni kurmaktır. Yani örgütün böyle amaçlara hizmet ettiğine inanılmaktadır. Çeşitli komplo teorilerine göre örgüt 10 kişi tarafından yönetilmekte ve bu 10 kişi örgütün yanı sıra dünyayı da yönetmektedir.

  Muhtemelen pelerin giyerek(!) gizlice bütün modern dünyayı kontrol eden güçlü ve vahşice korunan bir örgüt. Bu, esas olarak medyaya sızmak ve herkesin beynini yıkamak yoluyla yapılıyor. Şu an bile bunu yapıyor olabilirler.

  Varlığı hala kanıtlanamayan illuminati örgütünün tarihteki önemli olayların arkasındaki gizli oluşum olduğunu söyleyenlerden tutun da bu örgütün pek çok ünlü kişiliğin ölümünden sorumlu olduğunu savunanlar bulunmaktadır. Ve söylenenlere bakılıp, üzerinde detaylıca düşünüldüğünde illuminati oluşumun gerçekliğine inanmamak gerçekten çok zor diye düşünüyorum. Madonna, Jay Z, Justin Bieber, Kanye West, Celine Dion, Lady Gaga, Rihanna Shakira, Drake, Katy Perry, Taylor Swift, Hayley Williams, Paris Hilton, Maroon 5, Britney Spears, Justin Timberlake gibi isimlerin de gizli örgütün üyesi olduğu söyleniyor. Bu iddialar ne kadar doğru bilmiyorum. Kliplerindeki gizli mesajları, tek göz pozları ve benzerleriyle ilgili daha detaylı araştırmalar yapabilirsiniz.

  Din..
  Bir önceki incelemede Dan Brown'un Vatikan tarafından Kara Listeye alındığını söylemiştim. Aslına bakarsak bu biraz ağır karar olmamış mı diye sorgulamıştım. Bu kitabın bazı kısımlarını okuyunca nedenini anladım. Çok sert ve keskin tespitleri ile eleştirileri bu olayın olmasına, ölüm tehditleri almasına sebep olmuş. Mesela kitaptaki bazı alıntılar şunlar.

  "Bilim ile din arasında derin bir uçurum var olmuştur." (Sayfa 47)

  "Kilisenin istediği dinle bilimin birleşmesi değildi." (Sayfa 48)

  "Kitle imha silahları üretiyorsunuz, ama liderleri sükûnete davet ederek dünyayı dolaşan kişi Papa. Yaşayan canlıları klonluyorsunuz, ama yaptıklarımızın ahlaki etkilerini düşünmeye davet eden yine kilise. İnsanları telefonla, video ekranlarıyla ve bilgisayarlarla haberleşmeye teşvik ediyorsunuz, ama kapılarını açıp insanlara olması gerektiği gibi yüz yüze iletişim kurmayı hatırlatan yine kilise. Hayat kurtaracak araştırmalar adına doğmamış bebekleri öldürüyorsunuz. Bu mantığın kusurlarını ortaya koyan yine kilise." (Sayfa 388)

  "Din yara aldı, sadece insanlar yara aldığı için." (Sayfa 389)


  Roma...
  Sayfa 122'de Roma macerası başlıyor. Robert Langdon  doların üzerindeki simgeleri görünce İllimunati'yi araştırmaya başlıyor. Doların üzerindeki göz ve piramit hepinizin dikkatini çekmiştir. Yunancadaki delta harfi da mevcut. Delta matematikte değişimi ifade eder. illamunati için göz ise her şeyi gördüklerini. Doların altında da  Novus Ordo Seclorum yazar. Yani, Latincede "Çağların yeni düzeni" anlamına gelir.

  Robert Langdon Vatikan Arşivlerinde bir şiire rastlıyor.

  "Şeytan gözlü toprak santi kabri.
  Roma'da ara mistik öğeyi
  Işık yolu hazır, kutsal sınav
  Melek rehberliğinde yüce av."  Bu şifrelerden biri Pantheon'da. Biri Santa Maria Della Vittoria Kilisesi'nde. Biri Navona Meydanında. Biri San Pietro Meydanında. Biri Sant Angelo Kalesi'nde
  Biri de Santa Maria del Popolo'da. Buraları bir bir gezmek şu günden itibaren sayılı hayallerimden. Öylesine harika anlatmış ki Dan Brown, her okuduğunuzda o sokaklardan geçiyormuş gibi hissediyorsunuz kendinizi.
   
  Benim sizlere yönetmek istediğim soruyla aranızdan ayrılıyorum. Sorunun cevabını yorumlara ya da mesaj yoluyla bana ulaştırmanız beni mutlu edecektir. Selametle kalın, kitapla kalın, kitaplarla kalın..

  "Siz İllimunati Kardeşliğine inanıyor musunuz?"
 • Hayat dediğin başka nedir zaten? Ben şuna inanıyorum ki,üç buçuk günlük ömrümüzü kendimize zehir etmemek için ne mazideki hayatımıza ve kaçırdığımız fırsatlara ne de istikbalin olmayacak hülyalarına kulak asmayarak bugünümüze hapsolup yaşamalıyız.
 • Nedir ahlak?
  Ahlak, ahlakı ağzından düşürmeyenlerde en az bulunan şeye denir.
  ...İnsan mutsuz oldukça ahlakçı olur. Ahlak, büyük ahlaki çelişkiye düşmemiş, hayat boyu bildiği her şeyin doğruluğuna şartsız iman edenlerde kolayca yiten değerdir.