Neylersin
Bazen acı dinmez, bazen de yağmur
Sevgilim gülümse, herşey unutulur
Suskunuz bu akşamüstü
Hasrete yanmışız, neylersin
(Yusuf Hayaloğlu)

Deneme / Deneme 1-2
Eylül sonu,
Pastırma yazının son demleri.. Ilık bir meltem yokluyor caddeyi,perdeyi.. Beyaza boyalı duvarlar geride bırakılmış hayallerle dolu, dikiz aynasının ardı sıra uzaklaşıyor şehir ve sen o lojman griliğine geri dönüyorsun.

Eylül sonu,
Oysa hep böyledir, hazansız kış, baharsız yaz olmaz. Bir kaç cümleyle dile gelir bazen her şey, bazen sayfalarca yazar da anlatamazsın derdini.
Derdini..
Oysa en iyi o bilirdi değil mi içini ? Yazlık sinemada o akşam anlamıştın ,onun gözlerinin içindeydi evren ve sen öylesine uzak bir galaksiye bakar gibi öylece bakakaldın gözlerine.


Eylül sonu,
Artık herşey öylesine uzak ki, arabanın arka camından seyreder gibi hayatı,upuzun bir yolun varmış gibi üstelik, binbir zahmetle gittiğin onca yolu ardına bakmadan dönüyorsun.Eylül sonu,
Neşet Ertaş’ın bozkırındasın, kulağında yanık bir gurbet türküsü, sıladan başka her şeye hasretsin. Sahi sıla neresiydi ? Son sigarandan aldığın o son nefes ve sen genzini yakan o gezgin tada alışkın, öylece durup sılaya bakıyorsun, sahi neydi sıla?


Eylül sonu,
Dökülen gazeller hazanın habercisi, her biri düş kırgını. Koca bir mevsim yaşadı oysa, elbet yeniden yeşerecek kökü sağlam, o da biliyor bu kara düzeni.
Ezberinde bir sürü şiir, upuzun ağaçlıklı bir yol, öylece gidiyorsun.. Ezberden bildiğin tüm gazellere inat, öylece gidiyorsun..

(;)
İnsan şahsiyetini alçaltan, onu eşyayla bir tutan herşey gayri insanidir//. Aliya İzzetbegoviç

aslında herşey,Birazda kontrolsüzce olduğunda hep bir iz,bırakır insanın damağında.(kaybedenler klübü yolda)

Eğildim ve usulca dedim ki kendime. Sen kimsin? Nereye gidiyorsun? Hiç kimse böyle zor sorular sormazdı. Ben de sormazdım. Kendini kandırmak başka bir insanı kandırmaktan daha zor olduğunu ama bunun uçurum kenarlarında dahil olmadığını anladım. Yakında bir yaş daha atacağım üzerimden. Üzerimden attıkça yıllara daha fazla yük biniyor. Geçmiş ve gelecek bu iki kavram omuzlarımda. Ayağa hızlıca kalktığım da yapışarak tutunurlar bana. Ne unuturum ne de umutlanmayı terkedebilirim. Kendine çıkar yol bulamayan insanların hastahanelerin üst katına çıkmaya davet ediyorum. Yıllarca düzelmeyen bir hastanın yakınına oturun ve sadece konuşun. O size umudun nasıl birşey olduğunu ve şükredeceğin asıl şeyin ne olduğunu anlatacak. Herşey önemsiz kalacak. O hasta yakınlarından biri olursanız da işte o zaman hayata farklı bakmak için ilk seansınız başlamış olacak. İnsanlar her gün rutin işlerine devam ederken kafasında ki meselelerin rutin hale gelmemesine önem vermeli. Rutine bağlamış dertler zayıflık göstergesidir. Her insanın zayıf yanları vardır. Bazen çok güçlü olursun, olmak zorundasındır. Ama bazen zayıf olmayı seçersin. Suçun yok. Ağlamak seninde hakkın. Çünkü güçlü gözükmek güçlü olmaktan daha güçtür.

Bir bıçak gibi keser hayat umudumuzu, taş koyar sevinçlerimizin önüne.
Ve sadece güçlü olan kalkar ayağa, sonra hayat diz çöker önümüzde…


Hadi beni bir fırlat bakalım,
yokuş yüklü hayatında güçlü kolların nerelere ulaşacak!?
Senin o zeka dolu aklın
hangi kurnazlıklara yağacak!?
Biriktirmek ve doldurmak,
oymak birinin ardını, ardı sıra ona benzeyemediğine yanmak.
Hadi bir fırlat çok sıfırlı ambar rüyalarını,
ulaşılacak hiç…

- Emre Koçak

Herşey Çok Güzel Olacak.
Belki Bugün Değil Ama.
"Elbette Birgün"!!!

Sena Ş., bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Yaşam, kişinin kendi alanıdır; ama yaşam —
zindandır çoğunlukla; bazen bile değil...

Evren — "acun"; şu "Herşey" —, kişiye karşı
olan ne varsa, onu, işte, yaşam yoluyla bağlı tutar
— tutsak kılar: zindana kapatır.

Kişi zindanda
dır.

Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 208 - Metis Yayınları - Onuncu Basım: Haziran 2017)Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 208 - Metis Yayınları - Onuncu Basım: Haziran 2017)

Cemal Süreyya
Herşey nasıl bitiyor ?
Nasıl bu kadar yabancılaşıyor insanlar ?
Hiç bir şey olmamış gibi ...

Adnan Yücel
Ey herşey bitti diyenler
Korkunun sofrasında yılgınlık yiyenler.
Ne kırlarda direnen çiçekler
Ne kentlerde devleşen öfkeler
Henüz elveda demediler.
Bitmedi daha sürüyor o kavga
Ve sürecek
Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!