Giriş Yap
“Avrupalı bizden daha mı akıllıdır?” diye sorardı. Sonra cevabı yine kendi verirdi: “Hayır, elbette bizden akıllı değildi. Ancak bizden hızlıydı ve aklı başka sistemde çalışırdı. Erken kalkan biz olsak bile bizden evvel yol alırdı. Yoksa bugün garbın sahiplendiği nice fikir ve keşiflerin kökü Müslüman alimlere aitti. Ama kibrine düşkün Avrupalı tıbbı İbn-i Sina’dan öğrendiğine bakmadan bugün hekimlerimize burun kıvırıyordu. Gökyüzünde süzülen demirden kuşlarıyla caka satarken semaya ilk yükselenin Hezarfen olduğunu, ilk demir kuşu İbn-i Firnas’ın yaptığını unutuyordu. Şimdi geldiğimiz noktaya bakmak ve tohumlarını attığımız ağaçların meyvesini neden toplayamadığımıza kafa yormak boynumuzun borcuydu.”
Reklam
·
Reklamlar hakkında
58 syf.
·
1 saatte okudu
·
5/10 puan
Hüsnü Arkan - Naş 1000kitap.com/kirmizikediyayinevi ° "TIRSAK Kokarca yolcu olmuş Han sahibi iş bıraksın Tövbe etse tecimkârlığa Ben tacirden tırsarım Tırsarım ha tırsarım Hemi de bildiğimi herkes bilirken Ben kalemden tırsarım Vicdan varsıl harcı değil Biri çıkar çağırır ya nisfete sermayeyi Adaletten tırsarım." ° Selamlar . Yeni bir şiir kitabı ve yeni bir şair ile geldim . Şiirler her zaman hayatımızda olsun . Hüsnü Arkan, 1958 doğumlu, Türk söz yazarı, besteci, yazar ve Ezginin Günlüğü grubunun eski vokalistidir. Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulunda üç yıl mimarlık okuduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1985’te, kesinleşen cezası nedeniyle yurt dışına çıktı. Arkadaşlarıyla Hezarfen adlı müzik grubunu kurup Avrupa’nın birçok kentinde kendi şarkılarını seslendirdi. 1993 yılında Türkiye'ye dönen Hüsnü Arkan; vokalist, söz yazarı ve besteci olarak Ezginin Günlüğü'ne katıldı. 2010 yılında Ezginin Günlüğü grubundan ayrıldı. Çok farklı bir kalemi var. Bence hem artıları hem de eksileri olan bir kitap. Öncelikle devlete karşı birkaç sözü hiç hoşuma gitmedi. Devlet bakidir. İnsanlar gelip geçici. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sonsuza kadar saygıyı ve sevgiyi hak ediyor. Buna gereken özeni göstermemiz gerekiyor. Tabiki de devletin başında olan insanlar hatalar yapabilir, bunu devlete yıkmak çok garip. Kişilerle sorunlar olur devlet ile değil. Şarkı yazmak ayrı bir olay, şiir yazmak çok ayrı bir olay. Şarkıları güzel olabilir ama bir iki şiiri dışında pek ele avuca gelen bir kitap değildi. 1000kitap.com/kirmizikediyayinevi Şiir Serisi'ni seviyorum ama bazen bizi hüsrana uğrattığı da oluyor. Herkesin farklı çizgileri var ve diğer insanlara saygı göstererek kendi çizgimizde ilerleyebiliriz. Burada olan şiirleriyle beni duygularına ortak edemedi. Diğer yazdığı şiir kitabını ne zaman alıp okurum bilmiyorum. Umarım her zaman güzel şiirlerle oluruz dostlarım . ° #hüsnüarkan #naş #kırmızıkedi #şiir
Naş
6.6/10 · 152 okunma
Batı'da "Rönesans adamı" tabiri kullanılmadan çok önce Müslüman âlimler, idareciler, komutanlar, seyyahlar, mimarlar, şairler, müzisyenler "hezarfen insanlar" olarak bir dünya medeniyeti inşa etmişlerdi. Bizim medeniyetimizin bu çok yönlü ve zengin yönlerini hatırlamamız ve ihya etmemiz gerekiyor.
Hamdolsun, bizim medeniyetimiz hezarfen -yani birçok yeteneği olan, bin fenne sahip- kişilerin üzerine yükselmiş bir medeniyettir. Bugün de eğer dünya vatandaşlığı kavramını doğru bir yere oturtacaksak bu noktaya gelmek için hezarfen olmalıyız. Mukayeseli tarih, felsefe ve medeniyet okumaları bana bunun önemini öğretti.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Eskiden türlü marifeti olan insanlara hezarfen(bin fenli) derlerdi.
2
59
586 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.27.30