Kanadım kırılalı çok oldu, uçmayı sokma benim aklıma.. Hezârfen Ahmed Çelebi
Sen bana bakınca - Aysun Özer----Adını bir kere öpebilir miyim?
Sen bana bakınca; balta girmemiş ormanlarda ihtilâller oluyor, her ağaç ev sanıyor kendini. Her ev köksüz bir ağaç oluyor. Yasalar hükmünü kaybediyor sen bana bakınca; Aristokratlar haklı buluyor bütün devrimleri, Garipler bir gecede galipliğe atanıyor. Hükümetler kuruyor ağrılı başıma dizinin dibi. Sen bana bakınca; Bakmak mecaz anlamlar
Reklam
Rüknettin’in kalbi için kehanetler
ı rüknettin'in aynalarda ağladığı kadar var. bir mevsimin kıyısından tutarsan rüknettin kurak ovalara yağmurlar yağar ayak bileklerinden kavrarsan bir harfi kalbin şiir olup vadilerini sular. senin de vadilerin vardır rüknettin! kehanetler kurarsın, yağmalarsın kendini kurtarıp o yangında ilk önce kalbini niyedir, aynalarda azalır
Sayfa 102 - Kapı YayınlarıKitabı okudu
Hezarfen Değilim Ben Kıyam secde bilirim Rükû bilirim eğilirim.
Sayfa 597 - Tiyo YayınlarıKitabı okudu
" Uçmak Özgürlüktür."
Sayfa 7 - Kâşif Çocuk Yayınları/ Duran Çetin
40 syf.
·
Puan vermedi
Kendime not: * Hezarfen kuşların uçuşunu iyi gözlemlemiş. Kullandığı yapay kanatların dayanıklılığını ölçmek için İstanbul'daki ' Okmeydanında' defalarca deneme yapmış. * İlk uçuş denemelerine kalkışırken, 10. yüzyılda yaşamış olan Türk bilgini ' İsmail Cevheri'den' İlham almış. * İsminin anlamı ' Bin Fenli' * Galata'dan uçup Üsküdar'da 'Doğancılar Meydanı'na inmiş. * Cevheri ile birlikte Leonardo Da Vinci' nin çalışmalarına da göz atmış.
Hezarfen Ahmet Çelebi
Hezarfen Ahmet ÇelebiDuran Çetin · Kaşif Çocuk Yayınları · 202025 okunma
Reklam
" Benim bu kadar çeşitli ilimlerle ve sanatla uğraşmam sebebiyle bana 'bin fenli' anlamında 'Hezarfen' deniliyor."
Sayfa 27 - Kâşif Çocuk Yayınları/ Duran Çetin
" İnsanın kanatları bilim olursa yapamayacağı bir şey yok. "
Sayfa 29 - Kâşif Çocuk Yayınları/ Duran Çetin
" Öğrendikçe kanatlanır insan."
Sayfa 29 - Kâşif Çocuk Yayınları/ Duran Çetin
Bir öpücüktü oysa, Kalbimi uçuran, Hezarfen duysun beni, Uçmak için ilim istemez, Bir çift bakış, bir çift dudak, Yeter insanı semaya uçurmaya.
Reklam
Hüseyin Hezarfen, 1670 lerde ideal padişah idaresini, Yavuz Selim ve Kanuni Süleyman döneminde tasvir ederek kendi zamanında padişah idaresindeki bozuklukları eleştirir. Yazar, yavuz Selim’i şu özellikleriyle över: yüksek ahlak sahibi, saygın, fazilet sahibi, konuşması, anlaması güzel; Farsça, Türkçe ve Kırım Tatarcasını bilir, yaratıcı şiirleri dünyaca beğenilir, özellikle Farsça şiirlerinde sanatları kullanmakta usta, yiğitlik de eski efsanevi yiğitleri andırır ve savaşta kurt gibidir, tüm düşüncesi savaştır; eli açık olup olgun kişilere bağışlar yapmakta cömerttir. Dünya sefası onun gözünde önemsizdir; aşağı mertebe değerli bir askere yüksek dirlik vermekten çekinmez, kişiliğe önem verirdi. Ve reayanın zulme uğramamasına çok dikkat ederdi, alçakgönüllü olup “kendilerini padişah bilmezlerdi. Reayaya, “Zulm ve cevr olduğun bilmemek yanlarında ulu günah idi” (adalet anlayışı).
Sayfa 157 - Hezarfen HüseyinKitabı okudu
Osmanlı toplumunda pratik ilimleri, fenleri öğrenip devlet adamları hizmetinde katiplik veya müsahiblik yapan bir sınıf, hizmet sahibi vardı, bu gibilere hezarfen (her çeşit fen, pratik bilgiler sahibi) denirdi. Evliya Çelebi ve Hezarfen Hüseyin efendi bu hezarfenlere iyi birer misaldir.
Sayfa 153 - Hezarfen HüseyinKitabı okudu
"Avrupa bizden daha mı akıllıdır?" Hayır, elbette bizden daha akıllı değildi. Ancak bizden hızlıydı ve aklı başka sistemde çalışırdı. Erken kalkan biz olsak bile, bizden evvel yol alırdı. Yoksa bugün garbın sahiplendiği nice fikir ve keşiflerin kökü Müslüman âlimlere aitti. Ama kibrine düşkün Avrupalı, İbni Sina'dan öğrendiğine bakmadan, bugün hekimlerimize burun kıvırıyordu. Gökyüzünde süzülen demirden kuşlarıyla caka satarken, semaya ilk yükselenin Hezarfen olduğunu, ilk demir kuşu İbn Firnas'ın yaptığını unutuyordu. Şimdi, geldiğimiz noktaya bakmak ve tohumlarını attığımız ağaçların meyvesini neden toplayamadığımıza kafa yormak boynumuzun borcuydu.
765 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.