• Hollywood stüdyoları, 1920'lerden itibaren bir yandan çarpıcı ve yeni konuların peşinde koşuyor, öte yandan da sınanmış olanların güvencesinden yararlanıyordu. Böylece Amerikan sinemasının, türleri, alttürleri ve tarzları çeşitlendi. Hangi
    filmin, ne zaman ve nasıl gişe başarısı kazanabileceğinin kesin olarak bilinemediğinden riske karşı, başarılı filmlerin benzerleri yapıldı, bazı nitelikleri tekrarlandı. Bunların yanı sıra stüdyolar zarar olasılığına karşı, bir yandan öngösterimlerle nabız ölçüp, öte yandan seyircinin hangi filmlere daha çok ilgi gösterdiğini sürekli izleyip kendilerini korumaya çalıştılar. Dolayısıyla Hollywood için en önemli mesele, her zaman neyin nasıl satılacağı oldu. Sonuçta iki ayrı sistem, film türleri ve yıldızcılık, bu açıdan en güvenilir dayanaklar olarak ortaya çıkmıştı.
    Hollywood, yirmili yıllardan itibaren uluslararası ve homojen
    bir kitle olarak değerlendirdiği seyirci kitlesine yönelik filmler üretmeye başladı ve altmışlara dek uzanan bir dönem boyunca, "Stüdyo Sistemi" en parlak sonuçlarını aldı. Zaman içinde uzmanlaşmayla bazı stüdyolar belirli tür filmleri yapma konusunda ağırlık kazandılar. Örneğin, 1920'lerde Warner Brothers özellikle dört tür üzerinde uzmanlaşmıştı: Gangster filmleri, Busby Berkeley Müzikalleri, toplumsal vicdana seslenen filmler ve biyografiler.
    Nilgün Abisel
    Sayfa 44 - ALAN YAYINCILIK, 1995