Remziye, Tirza'yı inceledi.
20 Mar 23:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimsin sen???
Sırf yanında iyi göründüğü için bir kadınla evlenebilen,
Sırf o kadın istedi diye 2 çocuk yapabilen,
Kendi olamadığı herşeyi çocuklarının olmasını isteyen.
Sahi kimsin sen???
Paranın her kapıyı açacağına, mutluluk vereceğine kesinkes inanan,
Medeni şekillerde ortalarda gezinip, en kuytularda en iğrenç işleri yapan,
Bedeninin içine hapsolmuş
Ilk önce tanrısını, daha sonra aşkı öldürmüş.
Şimdi cevap verebilecek misin
Kimsin sen???

Ayfer Tunç'un bir söyleşisinde denk geldim "Tirza" ya bence 21.yüzyılın ilk klasiği dedi bu kitap için
Bu gerçekten çok büyük bir iddaydı ve tabii ki merakla aldım kitabı :))
Günümüz insanının basitliğini, sürdürdüğü hayatın pespayeliğini,güç ve para için neler yapabileceğini gayet iyi anlatan bir kitaptı.
Bir de işin psikolojik boyutu var insanın içindeki gelgitleri, düşüncelerini dışa vuramaması, etrafında olanlara karşı tepkisiz kalması ve ipucu olmaması için söyleyemeyeceğim birçok olay olay olayy okuyucuları bekliyor
Kısacası mükemmeldi :))
Ama şunu söylemeliyim ki içinde cinsel söylemler var eeee ne olacak ki canım artık heryerde var böyle şeyler demeyin yazar ne yazacaksa hiçbir şekilde ince kelimelere başvurmadan yapmış bunu okuyucuyu rahatsız edebilecek kadar hemde
Bunu da alın işte yaşadığınız hayat işte ancak bu kelimelerle ifade edilebilir diye gözümüze sokmak için yapmış olabilir

Rahime, Boyalı Kuş'u inceledi.
24 Şub 13:07 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Evvela samimiyet!

Benim bir yazarda aradığm ilk kriter samimiyet olmuştur. yazacağı her kelime, kuracağı her cümle, anlatacağı her olay yüreğinden gelmelidir. Öyle olması gerektiği için, öylesine yazılmış her satır  benim için müsveddeden ibarettir. Samimiyetsizliği hissetiğim andan itibaren kelimeler ağzımda çoğalır, anlatılan her şey zihnimde bulanık bir hal alır... Okuduğum samimiyetsiz satırlardan yola çıkarak henüz okumadıklarıma da ön yargılı yaklaşırım. İş böyle olunca da kitabı bitirmek resmen işkenceye dönüşür. Tevekkeli değil bir oturuşta bitecek hacimde  bir kitap olmasına rağmen bir haftada anca bitirebildim Boyalı Kuş'u.

Şöyle bir düşünelim, bir kitap yazacaksınız kendinize bakıryorsunuz, geçmişinize bakıyorsunuz ve bir yazar için bulunmaz nimet sayılaccak bir geçmişe sahipsiniz ve pek tabii ki bunun nimetlerinden faydalanmak istiyeceksiniz. Soykırımın Tillahı'nın yapıldığı yerden geliyorsunuz neticede... Yaşanan vahşetin yakın tanıklarından biri olarak bundan da kitabından bahsetmeniz çokta abes durmaz ve samimiyetsiz gelmez. Ama  tutupta tüm vahşetlere maruz kalan kişiyi bir çocuk olarak karşımıza çıkartırsanız kusura bakmayın ben sizin samimiyetinizi sorgularım.

Hele ki de baştan sona akla hayale gelmeyecek şekilde o çocuğa işkence yapıldığının yazılması dayanılacak gibi değil. Zaten samimiyetsizlik hissine kapılmama sebep olan  da budur. "Yahu benim yazdıklarım, o dönemin çocuklarının yaşadıkları yanında hiç birşey" diye düşünmüş olabilir yazar. Ama bana tempoyu düşürmeyerek yüksek perdeden yazıp insanların en zayıf kalesi olan vicdanlarına oynamak gibi geldi. Nitekim bu kitabı ile dünyaya mâl olmuştur kendileri...

Eğer bu kitapta bir çocuğa sadistçe yapılan eziyetler anlatılmıyor olsaydı bu kadar dikkat çeker miydi? Elbette çekmezdi... Yazar da bunun bilincinde olacak ki abarttıkça abartmış, köpürttükçe köpürtmüş... Okumaya başladığım her sayfada bir önceki işkenceyi aratacak türde işkencelerle karşılaştım ve yazar hızını alamamış olacakki insan pisliğiyle dolu foseptik çukuruna çocuğu atacak kadar ileri gidiyor. Biz okurken dayanamazken onun bunları düşünüp yazmış olmasını hazmedemiyorum asıl.  Gerçi yazarımız bu kitabın kendisinin otobiyografisi olduğunu söylesede, biyografisini kaleme alan James Park Sloan, yazarın aslında çocukluğunu II. Dünya savaşı sırasında ailesiyle birlikte yahudi olduklarını saklayarak, korunaklı bir ortamda geçirmiş olduğunu yazmıştır.

Yani demem o ki karşımda bir çocuk mutluluktan dahi ağlasa benim boğazım düğümlenir. Yazarın da bu hassasitlerimizi bilerek bunlara oynamış olacağı düşüncesine kapılmadan duramıyorum.
Kitapta beni dehşete düşüren bir diger olay da köylülerin korkunç cahilliği. olayların hangi zaman da geçtiğini bilmesem ortaçağda falan geçiyor diye düşünürdüm. Zira batıl inançlar, hurafeler havada uçuşuyor... Yazarın sanki Polonya halkı ile bir alıp veremediği var da bu romanla intikam alıyor gibi durum hissettim.  Hatta kitapta bazı yerlerde Alman subayarına hayranlıkla türlü anlamlar yüklenirken Polonya halkı çocuğa iğrenç işkence yapan, hayvan tecavüzcüsü, sapkın , barbar insanlar olarak yansıtılmış...

Neyse Tüm bunlar benim zırvalarım ve beni bağlar. Kendini ispatlamış, büyük bir kitleye mâl olmuş bir yazarı eleştirecek çapta değilim ama hissetiklerimi  Sait Faik'in de dediği gibi "yazmasam çıldıracaktım. "

Yazarı kızgınlığımı bir kenara bırakıp içeriğe gelecek olursak, Boyalı Kuş 1967 yılında yayınlanmıştır. Romanın kahramanı altı yaşında  çocuktur. Ailesi onu polonya yı işgal eden nazilerden kurtarabilmek için uzak bir köye yollar.Çocuk evine sığındığı yaşlı kadın öldükten sonra artık kendi başının çaresine bakmak zorunda kalacak ve çevresi tarafından sürekli dışlanıp türlü eziyetlere maruz kalacaktır.

Çokta söylenecek bir şey yok. Dünyada ki en tehlikeli varlığın insan olduğunu söylememe de gerek yok, ırkçılğın bir psikolojik sorun olduğunu da söylememe gerek yok sanırım.  Savaşların en büyük kaybedeninin kadınlar ve çocuklar olduğunu söylememe hiç gerek yok sanırım. Hepimiz bunları biliyoruz. Ama şu an dünyanın başka yerlerinde kadınlar ve çocuklar acı çekmeye devam ediyor. Tüm bunların bitmesi için dünyanın sonunu beklemekten daha gerçekci bir umudum yok maalesef...

Velhasıl kelam bu dehşet-ül vahşet olayların anlatıldığı kitabı okumak isteyenler varsa kendileri bilirler. Ne diyeyim ki...

Gülnida Tüzel, Uyanış'ı inceledi.
22 Şub 19:53 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ve bu kitapla birlikte serinin sonuna gelmiş bulunmaktayım.
Size şunu söyleyebilirim, eğer saçma sapan davranışlarda bulunan klişe kız karakterlerden, herkese kötü davranan ama sırf yakışıklı olduğu için sevilen ve 'Sen benimsin' lafını ağzından eksik etmeyen maço, kaba, iğrenç erkek tipi karakterlerden, sıkıcı, saçma ve gereksiz diyaloglardan oluşan kitaplardan bıktıysanız Amazon Serisi'ne bir şans vermenizi öneririm. Aleka ve Gregg karakterlerinin ilginizi çekeceğini ve size ilaç gibi geleceğine inanıyorum. Benim için öyle oldu en azından. Özellikle de mantıklı ilerleyen, zekice ve mizah anlayışına bayıldığım diyolaglar sayesinde çok keyifle okudum.
Daha önceki yorumlarımda da değindiğim gibi daha çok diyolag ağırlıklı, basit bir anlatımı var. Ama basit olması beni rahatsız etmedi aksine oldukça akıcı ve eğlenceli bir dili var yazarın.
Son kitap hem olay bakımından hem de ilişkiler bakımından dolu doluydu. Gregg iyi kalbi ve merhametiyle beğenimi kazanan karakterlerden oldu. Ama geçmişinde öfke sorunu olduğunu öğrenince cidden şaşırdım. Gregg'den bahsediyoruz:(
Aleka'nın ise sonlara doğru ondan beklenilmeyecek şekilde romantik davranması bana baya tuhaf geldi. Özellikle de içinde peynir geçen o diyolagda acaba yanlış kitapta mıyım diye düşünmedim değil (Okuyanlar bahsettiğim diyoloğu anlamıştır.)
Yine de bu birkaç romantik davranış Aleka'yı kaybettiğimiz anlamına gelmiyor.
Ben bu serinin hak ettiği değeri görmediğini ve daha fazlasını hak ettiğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ederek yorumumu burada noktalıyorum.

Nisa Öztürk, Baba ve Piç'i inceledi.
10 Şub 21:20 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

İlginç bir olay örgüsü ve günlük hayatta sık karşılaştığımız karakterleriyle insanı içine alan, uzun betimlemeleriyle yer yer bunaltan, fazla tesadüflerle insana hadi canım dedirtse de bir şekilde sırıtmamayı başaran bir kitap. Kitabın başlarında Zeliha'nın 19 yaşında olduğu dönemi anlatırken bir anda günümüze geçmesi ve bunun gibi birkaç olay örgüsü eksikliği olsa da çok fazla göze batmıyor. Babanın kim olduğunu düşünürken kitapta Mustafa'dan başka yaşayan erkek ismi geçmediğinden, ilerleyen bölümlerde yeni karakterlerle tanışma fikrini fazla benimsemiş olmalıyım çünkü Mustafa'nın Asya'nın babası olma düşüncesi gerçekten bir kurgusal roman için bile olsa düşüncelerimi tırmaladı. Bir abinin kardeşine tecavüz etmesi, Zeliha'nın ruh hali ve yaşadıkları gerçekten rahatsızlık içinde okunurken kim bilir nasıl bir rahatsızlık boyutu vermiştir yazana. Evde el bebek gül bebek yetiştirilip, dışarıdaki insanlardan da aynı ilgi ve alakayı göreceğini sanıp aslında hor görülen Mustafa'nın yaşadığı ezikliği açığa vuran Zeliha'nın bilmeden onun erkeklik gururuna dokunması ve Mustafa'nın da ataerkil bir toplumda yetişmenin verdiği gazla ve gözü dönmüşlükle ne kadar erkek olduğunu Zeliha'ya kanıtlaması alttan alta çok güzel işlenmiş. Empati kurulmasının fazlaca istendiği olay örgüleri mevcut kitapta. Ataerkil yapının bazen insanlar üzerinde ne derece iğrenç sonuçlara neden olduğunu suratımıza tokat gibi çarpmış Elif Şafak. Türk toplumunda erkek çocuğun yüceltilişi de eleştirel bir şekilde gösterilmek istenmiş. Bir de ince bir detay olarak her bölümün bir aşure malzemesiyle isimlendirilmesi, aşureyle romanın son bulması kitabin kapağındaki nar ve temsil ettikleri mükemmel düşünülmüş. Herkes okumalı ve ve kitap üstünde düşünüp öz eleştiri yapmalı.
Keyifli okumalar! :)

Gamze Sel, Cinder'i inceledi.
05 Şub 22:55 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir varmış bir yokmuş..
Evvel zaman içinde günümüzden yaklaşık 126 yıl önce dünya insanı yine birbirini katletmeden geri kalamamış, bu yolla 4. Dünya Savaşı patlak vermiş. Savaşın bitimi ile Dünya büyük bir krize girmiş.. Sonra bir gün.. Daha toparlanamadan Ay Ülkesi'nin varlığını öğrenmişler ve bu sefer yeni bir sorunla karşı karşıya kalmışlar. Derken....Klasik masallara atıfta bulunan bir kitabın yorumuna nedense bu şekilde bir giriş yapmak istedim :) İnsanların, androidlerin, sayborgların birlikte yaşadığı ilginç toplum hayatından herkese merhaba..

Kitabımızın temelini oluşturan hikaye Külkedisi.. İğrenç bir üvey anne, iki üvey kardeş. Babaları 11 sene önce vebadan hayatını kaybetmiş.

Ve Cinder.. Aslında evlatlık. Bir Sayborg. Evlat edinen kişi ise Adri yani üvey annenin kocası. Zaten evlat edindikten çok kısa bir süre sonra veba yüzünden hayatını kaybediyor.

Cinder, %36,8(yanlış hatırlamıyorsam) oranında insan parçalarına sahip değil. 11 yaşında yaşadığı bir olay sonucunda, doktorlar onun hayatını kurtarıp kaybettikleri uzuvlarının yerini mekanik parçalar ile tamamlıyorlar.

Cinder, Yeni Pekin'in haftalık pazarında çalışan tam teşekküllü tek mekanik ustasıdır. Prens Kai ile tanışması ise bu vesile ile olur. Birgün sahip olduğu androidinin bozulması sonucu tamir etmesi için Cinder'in tezgahına gelir. Ve aralarındaki ilişki bu şekilde başlamış olur.

Bu kadar genel bilgi yeter diyerekten kendi yorumuma geçeyim :)

Kitabı okurken büyük keyif aldım. Gerçi okuduğunuz sırada bazı olayların gelişiminin yavaş olduğunu düşünebilirsiniz. Şöyle diyelim bu kitap serinin giriş kısmıydı. Yani Artemis boşuna aynı anda iki kitabı piyasaya sürmedi. O yüzden okumayı düşünen arkadaşlarım kesinlikle iki kitabı da birlikte satın almalısınız.

Cinder, her ne kadar üvey annesinin dediklerini yerine getirmek zorunda olsa da.. Benim için güçlü bir karakter. Özellikle bir tavrı var kii.. Bunun altını çizmek istiyorum. Cinder, diğer kitaplarda gördüğümüz kadın karakterler gibi tanıştığı Prense ölüp bitmiyor.. Yani elbette boş değil ancak, ne istediğini bildiğinden, kendini özgür kılabilmek için, prense karşı hislerini özgürlüğünün arkasına koymayı iyi beceriyor.

Üvey kardeşi Peony ile aslında araları fena sayılmaz. Hatta vebaya yakalandığında elinden geleni yapmaya çalışıyor ona yardım edebilmek için.

Şimdi Doktor Erland ile tanıştığımız ilk sahne var. Olayı birkaç sahne ilerlettiğimizde onunla birlikte, Cinder'i, geçmişini ve ne olabileceğini aslında keşfediyoruz. Yani son sayfalara kadar acaba ne olabilir şeklinde kalmıyorsunuz, sadece 100 küsür sayfalarda Erland ile ilgili bölümleri okurken ürettiğiniz teorilerin artık teori olmaktan çıkıp, gerçek olduğunu görüyorsunuz.

Goodreads sitesinde bu kitap için bir tanıtım videosu koymuşlar. Ah dedim yani keşke izlememiş olaydım o kadar saçma ve alakasızdı ki.. Sakın izlemeyin!

Son olarak kesinlikle tavsiye ederim. Yazar ilginç bir dünya yaratmış bizlere. Gerçi bu dünyayı betimlerken çok detaycı olmadığından bazı yerler havada kalmış hissi yaratabiliyor ama ben yine de bu yüzden puan kırmak istemedim :)

İkinci kitapta şuan elimde. Ancak.. Yani yayınevi Artemis olunca insan korkuyor. Ya diğer kitapları çok geç yayınlarsa ve ben olayların gidişatını hafiften unutmaya başlarsam diye.. Sırf bu yüzden hala daha Duman ve Kemiğin Kızı'nın ikinci kitabını bile almış olmama rağmen okumadım, bekletiyorum. Neyse, okuyun işte :) Bir de Külkedisi hikayesinin android ve sayborglu haline bakın. Bakalım hangisi size keyif verecek ;)

FİLM TAVSİYESİ: OTOBÜS ( KÜLTÜR ŞOKU )
Künye:[1]

Senaryo,Yapımcı,Kurgu: Tunç Okan  
 Görüntü Yönetmeni: Güneş Karabuda

 Yapım Yılı: 1974    Tür: Dram, Komedi, Polisiye, GerilimOyuncular: Tunç Okan, Tuncel Kurtiz, Björn Gedda, Oğuz Arlas, Aras Ören, Hasan Gül Müzik: Zülfü Livaneli  Yapım: Türk/İsveç Ortak Yapımı


Yıl: 1974

Film Süresi: 91 dk.

Filmin Konusu:

Jilet bile yapılamayacak kadar eskimiş, hüzünlü bir otobüs… Otobüs içinde; daha refah bir hayata başlayacak olmanın umudunu ve karşılaşılacak olan yabancı coğrafyanın bilinmezliğinin verdiği çocuksu çekingenliği aynı anda taşıyan 9 tane erkek yüzü… Belki hayatlarında bir kez dahi şehri görmemiş, tüm ömürlerini köylerinde geçiren ve bin bir hayalle ve iş bulup refah içinde yaşama, belki de ailelerini de yanlarına alma umudu ile köylerinden kopup kaçak işçi olarak Stockholm’e giden 9 yüz… İşte ülkemizde gösterimi uzun süre yasaklı olan fakat hem daha sonra ülkemizde hem de yurtdışında büyük yankı uyandırıp pek çok uluslararası ödülü evine götüren Tunç Okan’ın ilk yönetmenlik denemesi olan ‘‘Otobüs’’ ün kısaca öyküsüdür bu anlatılanlar.

Sonradan sahtekâr olduğu anlaşılacak şoföre tüm umutlarını bağlayarak köylerini bırakıp umudu ve refahı aramak için İsveç’e kaçak işçi olarak giden dokuz kişinin Stockholm’deki işlek bir meydanda durumun kendi gibi hazin ve hüzünlü olan eski bir otobüs içinde yaşadıkları dramı anlatmaktadır filmimiz. Polislere kayıtlarını yaptıracağını ve bu kayıt sonrasında ertesi gün yeni işlerine başlayabileceklerini söyleyen ve bu vaatle talihsiz grubun tüm parasını ve pasaportlarını alan şoförün bir saat içinde geleceğini söyleyip hiç gelmemesi üzerine, yabancıları oldukları vahşi medeniyet dünyasının kucağında yapayalnız kalmıştır artık kahramanlarımız. Açtırlar, parasızdırlar, pasaportsuz, yersiz ve yurtsuzdurlar… Sürekli yeniyi öven ve eskimiş olan hiçbir şeyin kabul edilmediği bir medeniyet ortasında boyaları dökülen, metali çürümüş eski mi eski bir otobüs içinde tutsaktırlar… Gıcır gıcır giysileri, ellerinde iş çantaları ya da alışveriş torbaları ile meydandan geçen insanların garip bakışlarına maruz kalan külüstür aracın içinde polis tarafından enselenip sınır dışı edilme korkusu içinde kalakalmıştırlar. Yakalanma korkusu ve belki de biraz da yabancı oldukları toplumun korkunçluğundan kaçma arzusuyla sıkı sıkıya örtmüşlerdir otobüsün turuncu renkli, arabesk görünümlü perdelerini. Fakat gece olmuştur… Açtırlar, saatlerce otobüs içinde kaldıkları için tuvalete gitme ve nefes alma ihtiyacı içindedirler. Sonunda, gün boyunca etrafında dönüp durulan, şaşkınlıkla ve tiksintiyle süzülen ve hor görülen eski otobüsten birer ikişer çıkmaya, açlıktan çöp kutularındaki artıkları didiklemeye başlarlar.  Halka açık alanda sevişen çiftleri, hayatlarında hiç karşılaşmadıkları büyük mağazaları, cafcaflı ve albenili kıyafetleri sergileyen bir o kadar gösterişli vitrinleri, sex shopların cüretkâr ve fütursuz vitrinlerini, yürüyen merdiven denen ve üstünde nasıl durmaları ya da ne yapmaları gerektiğini kestiremedikleri ‘medeniyet’ icadı hareketli merdivenleri göreceklerdir bu bir gecelik kâbus kıvamındaki süreçte.


Bu dokuz kişiden medeniyete ve refah umutlarına ilk kurbanımızı veririz ardından. Polisten kaçarken arkadaşını kaybeden ve dil bilmez, yol ve iz bilmez, pasaportsuz, beş parasız halde sokaklarda kaybettiği arkadaşının adını geceye ‘‘Mehmettt Mehmettt’’ diye son derece yürek dağlayan bir şekilde haykıran bu karakterimizin sabah soğuktan donmuş bir şekilde bir köprüde durduğuna ve ardından kaskatı kesilmiş vücudunun köprüden aşağıdaki nehre düştüğünü görürüz. İkinci kurbanımız ise Tunç Okan’ın bizzat kendisinin canlandırdığı kara yiğit delikanlı Mehmet’tir.  Aç bir halde tuvalete gidip suyla karnını doyurmaya çalışırken yanına sırnaşan bir İsveçlinin peşine takılır kahramanımız. Peşine takıldığı adam eşcinseldir ve aslında Mehmet’i yanında götürmesinin sebebi akşamlık eğlencesini son derece dejenere bir ortamda bu kara yiğit, yakışıklı, kelli felli genç adamla geçirmektir. Kahramanımız olaylardan ve yaşanacaklardan habersiz bir şekilde adamı takip edecektir. Çünkü açtır, kimseyi tanımadığı bu korkunç yerde onun yanına yaklaşan herkes çekingen bir umudun yeşerticisidir. Sonunda kahramanımızı elinde açlıktan saldırdığı butuyla koltuğuna korkuyla büzüşmüş bir şekilde seks partisi yapılan bir yerde görürüz. Yılın playboyu seçimlerinin yapıldığına, seçen bayan ve seçilen sözde playboy şahsın resmen kulüpte herkesin gözünün önünde seviştiğine, kahramanımızı bu dejenere mekana sürükleyen adamın eşcinselliğin belki de ‘e’ sinden haberi olmayan Mehmet’e sarkıntılık yaptığına ve tüm bunların sonunda da Mehmet’in adeta tüm yaşananların bir toplamı ve hissedilenlerin özeti olan bir haykırış kopardığına ve adeta bir hayvanın vahşiliğinde masadaki yemeklere ve butlara saldırdığını görürüz. ‘Vahşi’,  ‘barbar’ gibi sözlerle bu hareketinden dolayı kulüpteki insanlar tarafından adeta  hor görülür, kınanır kahramanımız. İnsanlar… Yaptıkları iğrenç şeyler, dejenerelikleri ile asıl vahşi ve hayvani olan insanlar tarafından… Ardından da kapana kısılmış bir hayvanmışçasına dövülerek tenha bir bahçede öldürüldüğüne şahit oluruz Mehmet’in. Ayrıca diğer yedi kişinin de gece boyunca şehrin insanları tarafından korkutulduğuna ve alay konusu olduğuna şahit oluruz.

Ve yine sabah olmuştur… Dokuz kişiden bedenen yedi kişi kalmıştır… Aynı külüstür, hüzünlü otobüsün içinde ve arabanın ilk park edildiği yerdedirler. Perdeler yine sımsıkı kapanmıştır dış dünyanın ürküntüsüne set çekme arzusu ve sınır dışı edilmeme umuduyla… Ve sonra yasak yerde iki gündür park edilmiş vaziyette duran hüzünlü otobüsümüz polisin emriyle çekilir. Sonunda kitli olan kapı da açılır ve yedi ürkek surat çıkar polislerin karşısına. Ve son sahnede de kaçak işçi adaylarının bir bir, adeta sürüklenerek sınır dışı edilmek üzere karakola götürüldüğüne ve külüstür arabanın da üstüne arabayı tuzla buz edercesine balyozların indiğine şahit oluruz. O; külüstür, medeniyetin yeniliğe düşkün yapısının ortasında tüm eskiliğiyle ve hüznüyle duran otobüse inen her darbe, dokuz kahramanımızın hayalleri ve umutlarına inmiştir adeta ve Türk Sineması’nın en etkileyici ve yürek delici filmlerinden biri de bu üzücü ve son derece vurucu finalle sona ermiştir..Film Hakkında Bilgiler ve İnceleme:

Tunç Okan’ın oyunculuğu 1966’da bıraktığını söylemesinden 8 sene çektiği, sinema dünyasına son derece dikkat çekici bir dönüş gerçekleştirdiği ve  yönetmen koltuğunda ilk defa görev aldığı filmidir ‘‘Otobüs’’.  Okan’ın senaryosunu son derece etkilendiği bir gazete haberinden esinlenerek oluşturduğu film, ülkemizde yıllarca yasaklı kalmış fakat daha sonra Danıştay kararıyla gösterime girebilmiştir.[2]

‘‘Gösterime girdiği yıllarda yurt içinde ve yurt dışında oldukça sözü edilen Otobüs, içeriğiyle ilgili olarak olumlu ve olumsuz birçok eleştiri almıştır. Türkleri küçümsediğini savunanlar, filmin gerçekçi olmadığını söyleyenler, basit ve şematik bulanlar ya da olay ve kişilerin abartıldığını öne sürenler olduğu gibi; gelişmiş ve az gelmiş ülkeler arasındaki çelişkiyi çok başarılı verdiği, Doğu-Batı toplumları arasındaki uçurumu vurguladığı, gerçekçilik anlayışının farklı verilebileceği ve bu filmin de gerçekçi olduğu, yurtdışına giden işçi Türklerin durumlarını bira abartarak da olsa doğru bir biçimde sergilediği görüşlerini paylaşanlar da olmuştur filmle ilgili olarak.’’[3]

Tunç Okan, Zeynep Oral’ın kendisiyle yaptığı söyleşide bu eleştirilere ve filme yönelik suçlamalara sinema endüstrisinin çarkının dışında, acemi ve amatör bir ruhla çalışmanın filme kattığı farkı da vurgulayarak şu şekilde yanıt vermiştir:

‘‘Bütün bu bilgisizliğin, acemiliklerin, daha doğrusu sinema piyasasının, sinema sisteminin dışında, film yapmanın benim için çok yararı oldu. Çok şey öğrenmenin yanı sıra, düşünce özgürlüğüme sonuna dek sahip çıkabildim. Yine bu filme amatör bir tavırla yaklaşmam, sonuç üzerinde de olumlu noktalar yarattı. Başlangıçtan beri yapmak istediğim bir çatışmayı, bir büyük uyumsuzluğu, aykırılığı ortaya koymaktı. Tekniğiyle, aşırı gelişmiş tüketim toplumuyla az gelişmiş toplumun insanlarını karşı karşıya getirmekti. Bunların birbirleriyle olan kendi içlerindeki çelişkiyi, aralarındaki korkunç çatışmayı vurgulamak istedim. Yoksa amacım sansürün ve bazı  aydınlarımızın iddia ettiği gibi, ne Türk işçisini, ne Türk insanını küçük düşürmek değildi. Filmdeki işçiler Türk değil, herhangi bir azgelişmiş toplumun insanları olabilirdi. Türk olmaları bir rastlantıdır. İtalyan ya da İspanyol olsalardı, film bildirisinden bir şey kaybetmeyecekti…’’[4]

Tüm söylenenleri bir yana bırakırsak, ‘‘Otobüs’’ filmini eleştirenlere en güzel cevabı yurt dışındaki festivallerin verdiğini söylemek mümkündür. Çünkü Tunç Okan’ın yönetmen koltuğuna ilk kez oturduğu bu filmi sayesinde Türk Sineması pek çok uluslararası  festivalde taçlandırılmıştır. Sicilya’da düzenlenen Taormina Film Festivali’nde büyük ödülü (altın charybe), Çekoslavakya’da düzenlenen Karlovy Vary Film Şenliği’nde Uluslararası Sanat ve Deneme Sinemaları ödülü, Dünya Sinema Kulüpleri Federasyonu’nun Donkişot ödülünü evine götüren film aynı zamanda da Strasbourg (Fransa) İnsan Hakları Film Festivali ödülü, Portekiz’de Santarem Festivali büyük ödülü ile birlikte Sinema Eleştirmenleri özel ödülünü kazanarak hak ettiği değeri uluslar arası platformda elde etmiştir.[5]

Okan, Zeynep Oral’la gerçekleştirdiği aynı söyleşisinde şunları da ifade etmiştir:

‘‘Ben her şeyden çok insana inanıyorum. Bir milliyetin ya da milliyetçiliğin sınırlarıyla, kalıplarıyla belirlenmiş değil; özünde içerdiği evrensel değerlerle insana inanıyorum. Bu nedenle ilk filmimde olduğu gibi, bundan sonraki çalışmalarımda da konu insan olacak. … Ne yazık, ne acı, Türk aydınının bir bölümünün, çağdışı bir sansürle aynı yerde birleşmesi, aynı bağnazlığa düşmesi…Azgelişmiş toplumların bazen aydını da belli koşulları yırtıp atamadığından azgelişmiş oluyor ve bir sanat eserine ancak çok dar çerçevelerden bakıyor …’’[6]

Otobüs filmini incelemeden, önemli noktalarını ve sahnelerini irdelemeden ve popüler sinemayla kıyaslamasını gerçekleştirmeden önce kendisi de gurbetçi bir yönetmen olan Tunç Okan’ın bu filminde ve yönetmenlik koltuğunda bulunduğu diğer filmlerinde işlediği ‘‘dış göç’’ kavramını açıklamamız ve Otobüs’ün dış göç konusunu işlemede izlediği yolu aktarmamız gerekmektedir.

Dış göç;  2. Dünya Savaşı sonrasında hız kazanan bir olgudur. Savaşın bitimiyle hızla sanayileşme sürecine giren fakat bunun getirdiği iş gücü ihtiyacını karşılayamayan Batı Avrupa Ülkeleri, bu ihtiyaçlarını karşılamak için yabancı iş gücü talebinde bulunmuşlardır ve bu da pek çok ülkede iş gücü göçüne neden olmuştur.  Günümüzde ise milyonlarca insan kendi ülkelerini şiddetten ya da baskıcı rejimden kurtulmak için terk etmektedir. Üçüncü dünya ülkelerinde çoğulcu ve katılımcı yapı eksikliği olduğu ve buralarda ekonomik, siyasi ve askeri güç belirli toplumsal grupların tekelinde olduğu için; toplumun bir kısmı ihmal edilmekte ya da baskıya maruz kalmaktadır. Bu durum da insanların son çare olarak göç etmelerine neden olmaktadır.[7]

Türkiye dış göçüne bakacak olursak…1961 yılında Türkiye ve Almanya arasında imzalanan Türk Alman İşçi Mübadelesi Antlaşması ile Batı Avrupa’ya dış göç başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa ülkelerinde oluşan ekonomik gelişmelerin doğurduğu işgücü açığı ve imzalanan bu antlaşma sonrasında pek çok vatandaş iş bulup para kazanmak umuduyla Batı Almanya, Fransa, İsveç, Avusturya, Belçika gibi ülkelere dış göç gerçekleştirmiştir.[8]

Çoğunluğu hiç şehri bile görmemiş insanlardan oluşan bu gurbetçiler; yabancı ülkelere ayak bastıklarında doğal olarak son derece bocalamış, adeta sudan çıkmış balık durumuna gelmişlerdir. Vatan özlemi, yabancı bir yerin kültürüne adapte olmada yaşanan güçlük ve iki kültür arasında sıkışıp kalmak, istense de yurda dönememe durumu, büyük ümitlerle gelinen el diyarlarında çekilen zorluklar gibi durumlar ileride dış göçün sonuçlarını yansıtacak pek çok filmin çekilmesine de sebep olmuştur.

İşte bu filmlerden biri olan ve 1974 tarihinde çekilen Otobüs, Ortak Pazar ülkeleri dışından yabancı iş gücü alan Batı Avrupa ülkelerinin, içlerine girdikleri ekonomik durgunluk sebebiyle işçi alımını durdurmalarından bir sene sonra çekilmiştir. Filmdeki dokuz talihsiz karakteri dış göçe zorlayan ya da yönlendiren gerekçe bellidir;  iş bulmak, daha iyi bir yaşam ve yoksulluktan kaçmak… Filmde dış göç yasadışı yollardan yapılmak istenir.  Kazanç uğruna her şeyi yapabilecek yasadışı kurumların, daha iyi bir yaşamı umut ettikleri için köylerinden kopup gelen karakterleri yabancı iş gücü alan ülkelerden İsveç’e kaçak yollarla ve karaborsa fiyatlar karşılığında götürmelerinin altı çizilmektedir. Otobüs’ün aynı zamanda şoförü olan ve sürekli olarak medeniyete geldiklerini ve artık çok para kazanacaklarını işçi adaylarına yenileyerek onlara boş umut vermeyi sürdüren karakter aracılığıyla; sahte evraklar, belge ve vizeler temin ederek gurbetçi işçi adaylarını sömüren aracı kurumlara dikkat çekilmiş ve yapılan para alışverişlerine ve sahtekârlıklara vurgu yapılmıştır. Böylelikle dış göç uğruna insanların çektiği çileler ve maruz kaldıkları sahtekârlıklar da son derece gerçekçi bir şekilde sunulmuştur.[9]

Otobüs filmindeki göçmen adayları yoksulluktan kaçmaktadır. Onların yoksulluğu endüstrileşme ve teknolojik gelişmelerle zenginliğin uç boyutlara geldiği bir çağda aynı zamanda da son derece ironik bir şekilde yoksulluğunda bir o kadar uç boyutlara gelmesinin getirdiği sefalettir. Dokuz karakterimiz bu durumu değiştirmek için, yoksulluğu yenmek için, daha iyi yaşam umudu ile göç etmeye yönelirler. Filmimizde göç edenlerin hepsi erkektir. Türk dış göçünün önce erkeklerin dış ülkelere gitmesi ve ardından aileleri yanlarına almaları ya da almamaları şeklinde cereyan ettiğini anlatır bu durum. Zaten Türk dış göçünde kadınlar genelde görünmez aktörlerdir. Filmimizde kadın figürüne, yönetmen Tunç Okan’ın kendi canlandırdığı karakterin kurduğu düşte ekranlara yansıyan pamuk tarlasında çalışan iki kadının görüntülerinde rastlamaktayız. Kadın özlemin ve ana, eş olarak memleketin, anayurdun simgesidir. Filmdeki karakterler çekingen umutlarını da yanlarına alarak gittikleri İsveç’te yaşama ve oraya yerleşme imkânı bulamamalarından ötürü mevcut sosyal statülerinde de bir değişme gözlenememiştir. Hayatlarında iyi yönde değişen hiçbir şey olmamış; aksine bazıları hayatını, bazıları ise tüm umutlarını kaybetmiştir. Yönetmenin kendisi de zaten filmindeki amacın göçmenlerin sorunları olmadığını, asıl amacının endüstrileşmiş toplumlardaki bireyin başka ülkenin kırsal kesimlerinden gelmiş, azgelişmiş bir yerde hayatını idame ettirmiş insana yönelttiği acımasızlığı ve gidenlerin medeniyet diyarı diye nitelendirilen ülkelerdeki yabancılaşmalarını aktarmak olduğunu ifade etmiştir. Filmde yabancılaşma diğerlerinden ayrışma, ayrılma anlamında verilmiş ve bu yabancılaşma da filmde endüstrileşmiş, son derece gelişmiş bir sanayi toplumunun işlek bir meydanında hüzünlü ve eski mi eski bir otobüs görüntüsü ile başlamış ve giysileri, bıyıkları, tavırları, çekingen halleri ile bulundukları yere ait olmadıkları son derece belli olan dokuz kahramanımızın ülkenin insanlarının alay eden, küçümseyen ve ‘‘Pis yabancılar’’ söylemlerine kadar uzanan tavırları ile iyice belirgin kılınmıştır. Filmin sonunda hayatta kalmayı başaran karakterlerin kendilerini buldukları yer karakol olacaktır ki buradan hüzünlü ve dökülen bir otobüs içinde başlayan yolculuğun onlar için artık bittiğini anlamamız sağlanmıştır. Hayatta kalanların sınır dışı edilecekleri ve tuzla buz olan umutları ile birlikte ülkelerine gönderilecekleri açıktır.[10]

Ve filmimizi incelemeye başlarsak… Filmimiz külüstür bir otobüsün(sonrasında sürekli teknolojik yönden yenilenmeyi şart koşan medeniyetin beşiğinde eskimenin, yalnızlığın, yabancılığın hüznünün simgesi olacaktır bu otobüs) boyaları dökülen kapısı üzerine yansıyan  ‘‘Bir Tunç Okan Filmi’’ yazısı ve ardından cast ve ekibin isimlerinin yine bu hurda otobüsün üstüne yansıması ile başlar. Arka fonda ise Zülfü Livaneli’nin en formda olduğu dönemin yansıması olan muhteşem film müziği… Bağlamanın otantik kültürümüzü belli eden ve insanın içini sızlatan o tiz ve efkârlı sesi… Karlar arasında ilerleyen otobüsümüz ekranın uzak noktasından yakınına doğru ilerlerken bu müzik gitgide daha da güçlenir. Sadece buradan bile, yönetmenimizin müzik öğesine ne kadar önem verdiğini ve müziğin, filmin hüznünü ve atmosferini yaratmada ve yabancı bir kültürde köylerinde bağlama ezgileri ile büyümüş insanların son derece uyumsuz bir görüntü sergileyeceklerinin ipuçlarını almamızda ne denli önemli bir ayrıntı olacağını algılarız.

Ardından otobüsün içindeki dokuz hüzünlü erkek yüzü gelir ekrana… Umudun çekingenlik ardında gizlenen ufak pırıltılarını yansıtan yüz ifadelerini son derece etkileyici bir şekilde yansıtmayı başarır bize yönetmen Tunç Okan. Hem de bunu dokuz karakterimizin ağzından toplamda iki cümle, iki kelime ve bir de haykırışı andıran gür bir çığlık sesi dışında hiçbir diyalog vermeden başarır.

Filmin sahnelerini tek tek inceleme yoluna girmek yerine filmin genel anlamıyla güçlü ve farklı yönlerini inceleyecek olursak… Öncelikle film; toplumsal bir sorunu hatta sadece toplumsal bir sorun değil, endüstrileşmenin ardından pek çok ülkenin insanını etkileyen dış göç olgusunu ele alması ile evrensel bir sorunu ele almış; gelişmiş ülkelere az gelişmiş ülkelerden gelen insanın yaşadığı hor görülme, aşağılanma, yabancılaşma noktalarını vermeyi asıl amacı edinen film aslında bu yönüyle büyük bir insanlık sorununa da işaret etmeyi başarmıştır.  Büyük ve albenili mağazaların, yeni arabaların ve eşyaların, ellerinde Bond çantaları ile iş saatlerine tutsak insanların ya da ellerinde alışveriş torbalarıyla tüketime mahkum insanların kol gezdiği, sahip olunan bolluk sebebiyle insanların doyumsuzluktan ötürü son derece dejenere eğilimlere girdiği bir medeniyet şehrinde -ki Medeniyet’in tek dişi kalmış canavar olduğu son derece başarılı bir şekilde vurgulanmıştır bu filmde- farklı giysileri, bıyıkları, çekinden bakışları ile son derece dikkat çeken bu dokuz hazin karakterimizin, sürekli yenilenmeyi ve eski, yavaş olan her şeyin çöpe gitmesini öngören endüstrileşmiş şehrin meydanında jilet yapılamayacak kadar eskimiş bir hurda otobüs içindeki hazin görüntüleri ile; az gelişmiş toplumlar ve gelişip endüstrileşmiş toplumlar arasında sıkışıp kalan insanın bocalamasını, yalnızlığını ve yabancılaşmasını son derece etkili ve vurucu bir şekilde vermeyi başarmıştır Tunç Okan.

Öncelikle filmin görüntülerinin başarısına değinirsek… İlk yönetmenlik denemesinde, türlü bilgi eksikliği ve acemiliğin içinde Tunç Okan’ın böylesine başarılı, çok az diyalogla milyonlarca söz söylemeyi başaran bir yapım ortaya koyması son derece büyük bir başarıdır. Filmin anlatmak istediği her şeyi Tunç Okan’ın muhteşem yönetmenliği ve Güneş Karabuda’nın harika görüntü yönetmenliği ile filmin sesini sonuna kadar kapatsak dahi görüntüler ile kavramamız mümkündür. Sembolik sahneler, müziğin muhteşem kullanımı, atmosferin yaratılmasındaki başarı… Kısacası dört dörtlük ve alışılmadık derecede orijinal, popüler sinema kalıplarından uzak derinlikte bir çalışma ortaya koyar Okan.Filmin aynı zamanda senaryo yazarlığını da üstlenen Okan’ın burada da döktürdüğünü söylememiz mümkündür. Çok az sözle çok şey söylemeyi başaran bir senaryoya sahiptir Otobüs. Dokuz göçmen adayı film boyunca hep susmuşlardır. Onlar sustukça başkaları konuşmuştur. Dokuz kişiden sadece ikisi herhangi bir ses ya da cümle çıkarmıştır ağzından. Dolandırıcı otobüs şoförü, kaçak işçi servisçisi film boyunca en çok konuşan karakterdir zaten. Sadece otobüsle Stockholm’e gitmeden önce verdikleri molada ve Stockholm caddesinde bir başına kaldığında Tuncel Kurtiz’in oynadığı karakterin söylediği iki cümle dışında hiçbir cümle etmezler. Sesin çıktığı diğer iki yer; çığlık ve haykırıştır. Tuncel Kurtiz’in oynadığı karakterin, polisten kaçarlarken kaybettiği arkadaşının yani Tunç Okan’ın oynadığı karakterin ismini hiç bilmediği bir şehirde, iz bilmez dil bilmez halde, gecenin ürküntüsü üstüne çökmüş vaziyette çaresizlikle ‘‘Mehmetttt Mehmetttt’’ diye haykırması son derece etkileyici ve hazin bir sahnedir. Karakter burada; bulmak ve bulunmak ister. Köydeyken belki de tarlada birlikte çalıştığı, aynı türküleri çığırdığı memleketlisini bulmak ister Stockholm’un gecesine ve boş sokaklarına ismini haykırarak. Yabancı ve vahşi bir kentte arkadaşını ve aynı zamanda da en az kendi kadar buraya ait olmayan sığınağını yani külüstür otobüsü bulmak ister. Son bir umut olarak köpeğini gezdiren bir İsveçliye şiveli bir Türkçe ve tüm saflığıyla ‘‘Otobüsü gördün mü gardaş’’ diye sorduğu ve adamın köpeğini eline alıp korkuyla bu farklı görünümlü, yabancı adamın yanından adeta kaçtığı sahne binlerce cümleye eş değerde bir sahnedir. Ve diğer haykırış; filmin sonlarına doğru sırf karnını doyurmak için peşine takıldığı bir İsveçlinin peşinde ne olduğunu bilmediği bir seks partisinde büzüşmüş halde olanları izleyen ve Tunç Okan tarafından canlandırılan karakterin sonunda bu vahşiliğe, bu vurdumduymaz dejenereliğe, çevresindeki korkunç ‘‘medeniyet’’ isimli canavarın haline dayanamayarak kopardığı o gür haykırış gelir… Bu haykırış bence filmin anlatmak istediklerinin bir özetidir. Vahşi medeniyet içinde, endüstrileşmiş toplumun yarattığı doyumsuzluğun getirdiği daha fazla isteme güdüsüyle son derece fütursuz yollara sapan, yabancıyı ve farklı olanı aşağılayan ve hor gören, metaya tapan, pornografiye batan insanların içinden kurtulma arzusunun, yabancılaşmış yahut da yabancılaşma korkusu içine girmiş insanın o lisansız, lügatsız çığlığıdır bu haykırış… Zaten film boyunca dokuz karakterine toplamda iki cümleden başka bir şey söyletmemiş olan yönetmen ve senarist  Okan’ın amacı da tüm bu susuşların aynı anda konuştuğu bu haykırışın gerilimini ve yoğunluğunu arttırtmak, o haykırışı tüm hücrelerimizde hissetmemizi sağlamaktır. Suskunluğun konuşmasıdır o haykırış…

Burada haykırış ve karakterin haykırarak açlıkla yemeklere saldırması çok güçlü bir metafor olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle haykırışın ve çığlığın bir lisanı yoktur hele ki bazı çığlıkların… Ana çığlığı mesela… Atilla Atalay’ın çok sevdiğim romanı Sıdıka’nın bir bölümünde bununla ilgili son derece güzel bir örnek vardır. Sıdıka günlerce Birleşmiş Milletler Sekreterliğini telefonla düşürmeye ve dünyayla ilgili şikayetlerini aktarmak için BM’nin sekreterliğine ulaşmaya çalışır. Saatlerce, hatta günlerce BM’yi aradıktan sonra sonunda telefon düşer fakat annesi daha hiçbir şey söylemesine fırsat vermeden telefonu elinden alıp avizesine doğru çığlık atıp telefonu kapatır. Sıdıka şaşkın ve kızgındır. Annesine bunu neden yaptığını sorduğunda kadından şu trajikomik(trajik kısmı çok daha ağır basmaktadır bana sorarsanız) cevabı alır: ‘‘ Ööle bööle bağırmadım ama… Sen anlamazsın ‘‘ana gibi’’ bağırdım… Dünyanın her tarafındaki kasaplar bilir bu çığlığı… Dili filan yoktur bunun… Kulağımızı tıkarsak duymayız sanırlar… Ama ana çığlığı adamın kâbuslarına girer, bin yıl yankılanır, lanetleri alınlarına yapışır…’’[11] Görüldüğü gibi bazı çığlıkların ne anlatılmaya ne de lisana ihtiyacı vardır. Nasıl ki ana çığlığı insanın yakasına yapışır ve lisan, lügat gerektirmeden söylemek istediklerini feryadıyla açıklarsa, işte bu filmdeki karakterimizin haykırışı da aynı ana çığlığı gibi hiçbir söz söylemeden binlerce cümle kurmaktadır. Medeniyet denen canavarın vahşi çarkında sıkışmış insanın, kendisine yabancılaşmaya yüz sürmüş bireyin, farklı bir kültürde asimile olma ya da kaybolma tehlikesi içinde kalmış kişinin çığlığı; medeniyet ve endüstrileşmenin yarattığı ürkünç sisteme karşı atılan bir haykırıştır bu haykırış… Ayrıca haykırış sonrası karakterimizin butlara çıplak eliyle adeta saldırdığı, yemekleri ağzına tıkıştırdığı ve bu hareketinin sonucu aşağılanıp öldürüldüğü bölümde bir metaforun parçasıdır. Zira burada hayvani açlık gösteren aslında karakterimiz değil; fazla doyumsuzluktan ötürü çarpık yönlere yönelmiş endüstrileşmiş toplum insanıdır. Karakterimiz sefaletten, yoksulluktan ötürü geldiği bu şehirde tüm yolluk parasını kaybetmesinden ötürü açtır. Yani onunki açlığın somut ve gerçek anlamıdır, metaboliktir. Oysaki onun butlara ve yemeklere saldırmasını kınayan insanlar karakterimizden çok daha vahim bir açlığın içindedir. Yani fazla doyumun getirdiği doyumsuzluğun içinde açtırlar ve açlıkları metaforiktir.

Filmimizde kullanılan sembolizm öğelerine gelirsek… Mozaik taşlarla süslü ve çevresinden yüzlerce insanın akıp gittiği koskocaman bir meydanda yapayalnız kalmış hüzünlü ve eski otobüs görüntüsü; az gelişmiş bir toplumdan gelip gelişmiş bir toplumun içinde sıkışmış ve yabancılaşmış bireyin yalnızlığını son derece başarılı ve etkileyici bir şekilde sunmayı başarır. Zaten filmde kullanılan ana sembolik unsurdur.   Bunun dışında, Tuncel Kurtiz’in canlandırdığı karakterin donduktan sonra köprüden buz gibi nehre düşmesi üzerine, işe gitmekte olan bir İsveçlinin gayet insaniyetten uzak bir şekilde ‘‘Pis yabancılar’’ demesi de sembolik bir yaklaşımdır. Zira, ‘‘pis’’ olan yabancı suya düşünce ölmüş olsa da  temizlenmiş midir; yoksa asıl temizlenmesi gereken, insaniyetten uzaklaşıp metalaşan gelişmiş ülke insanının kirlenmiş vicdanı mıdır? İşte bu sembolik ayrıntıyla Tunç Okan, bahsedilen ironiyi en çarpıcı şekilde vermeyi başarmıştır. Bunlar dışında dokuz yolcunun hiç konuşmamasının yanında onları dolandıran ve iyice medeniyet havalarına girmiş olan ve kendisi de bir Türk olan şoförün sürekli konuşması da sembolik bir noktadır. Şoför daimi olarak medeniyeti öven, endüstrileşmiş toplumun refahından bahseden ‘‘Makineye bak son Amerikan icadı. Bas düğmeye al resmi. Hey gözünü sevdiğim medeniyeti.’’, ‘ Kurtuldunuz len. Medeniyet len burası. Para len para…’’ gibi cümleler kurmakta ve dokuz yolcunun suskunluğunun karşısında boş gürültü yapmaktadır. Kapitalizme burada çok ciddi bir eleştiri vardır; az gelişmiş ülkenin insanının suskunluğu ve medeniyetin tadını almış insanın fazla konuşması ekseni etrafında dönen ciddi bir eleştiridir bu. Aslında kendi de sistemin efendilerine ezilen kapitalist toplum insanının, kendinden daha acemi ve kötü durumda olana efelik taslaması ve hava atması söz konusudur burada. Çok konuşan medeniyet insanının boş lafları ve hiç konuşmayan az gelişmiş toplum insanının çok söz söyleyen suskunluğu…  Bu ironiyi, paradoksal yapıyı çok iyi vermeyi başarmıştır Tunç Okan. Ayrıca filmimizde çok önemli olan iki sembolik kullanım daha vardır. Birincisi; filmin iki sahnesinde, Tunç Okan’ın oynadığı karakterin hayali eşliğinde yansıyan tarlada çalışan siyah beyaz iki kadın görüntüsüdür. Bu iki kadın; memleketi, özlem duyulan kökeni, anayı ve eşi simgeler. İki kadın görüntüsü siyah beyazdır çünkü artık memleket de, ana da eş de geride, memlekette yani mazide kalmış, yalnızca özlem duyulan bir görüntü olarak karakterimizin ruhuna çakılmıştır. Ve gelelim filmin sonunda kullanılan, belki de filmin en etkileyici öğelerinin başında gelen sembolik kullanıma; yani hayatta kalan yedi işçinin polisler tarafından adeta sürüklenircesine karakola doğru sürüklendiği sahneyi takip eden otobüse inen balyoz görüntülerine… Her göçmen adayının otobüsten çekilip alınması ve karakola sürüklenmesiyle bir balyoz darbesi yer; hüzünlü, yalnız, eski otobüsümüz. Metalleri parçalanır, camları tuzla buz olur; aynı kahramanlarımızın parçalanıp tuzla buz olan hayalleri gibi… Otobüse inen her darbe, hayale ve umuda inen bir darbe olarak sembolize edilmiştir bu sahnede ve diğer bütün sembolik kullanımlarda olduğu gibi yine Tunç Okan sahneyi adeta konuşturmuş, sembolizmle filmi son derece etkili bir şekilde bitirmeyi başarmıştır.Filmin Popüler Sinemayla Karşılaştırılması:

Filmimiz anlattıklarımızdan da anlaşılabileceği üzere, popüler sinema değildir; aksine son derece cesur söylemi, amatör ruhla oluşturulmuş yapısı, sinema çarkının dışında oluşturulmuş bünyesi ile son derece özgün bir filmdir.  Otobüsün neden popüler sinema örneği olmadığını maddelerle açıklamak gerekirse:

1)       Filmin sonu popüler sinemada olduğu gibi mutlu sonla bitmemiş, izleyene katharsis duygusunu tatma imkânı verilmemiştir. Hayatta her hikâyenin sonunun iyi bitemeyeceğini son derece iyi bir şekilde vurgulamış ve filmi seyredenlere, rahatlama hissi verecek gerçekten uzak bir mutlu son yerine; gerçekçi bir mutsuz son armağan etmiştir.

2)       Filmde başrol yoktur. Herkes başroldür ya da herkes yan roldür. Her ne kadar Tunç Okan’ın ve Tuncel Kurtiz’in canlandırdığı karakterler biraz daha baskın da olsa bir başrolden bahsetmemin olanağı da yoktur.

3)       Filmde popüler sinemada olduğu gibi ‘‘iyiler’’ ve ‘‘kötüler’’ çok keskin ve çok boyutlu bir yaklaşımdan uzak bir şekilde verilmek yerine; ikilemler ve çelişkilerin sistemden kaynaklandığı mesajı verilmekte ve kötü ya da gaddar hareketlerde bulunan karakterlerin yaşadıkları toplumun şartlarından ötürü bu vaziyete geldiğinin ipuçları verilmektedir. Örneğin; ülkeye önceden gelmiş olan ve şimdi Türk göçmen adaylarını dolandıran karakterimiz bile insancıl bir şekilde verilmiştir. Dolandırıcıdır dolandırıcı olmasına ama, onu buna iten sebepler nelerdir? İşte bu noktada dolandırıcı olan bu karakterimizin Stockholm sokaklarında yürürken yanından geçtiği sokak şarkıcısının seslendirdiği şarkının sözleri her şeyi açıklamaktadır: ‘‘ O bir yudum alır ama daha ileri gidemez. Polis düdüklerini işitmiştir. Elinden şişeyi alırlar. Onu arabanın içine alırlar. Oto hızla uzaklaşır. Ertesi gün serbest bırakılmıştır. Gazetelerde onun dolandırıcı olduğu yazılır. Topluma yarattığı problemler tartışılır içine uyamadığı bizim güzel ve zengin toplumumuza. O ise anlayış görmek ister. Ama küfer ve dayaktır hakkı. ‘‘Defol’’ derler. Vururlar. Eski hayatına döner. Hiç şans tanınmamıştır ona. Ondan beri sarhoş yaşar. Üçkağıtçı derler onun için. Doğru sayılmaz. Korkusunu bastırmak için alkolle yaşar.’’ Zaten bu karakterimizin havaalanındaki polisler tarafından sırf İsveçli olmadığı belli olan tipinden dolayı çırılçıplak soyulması ve sırf yabancı olduğu için  uyuşturucu satıcısı ya da taşıyıcısı olabilme ihtimalinden ötürü insan dışı muameleye uğraması da bu şarkıyı kanıtlar niteliktedir.

4)       Sözden ziyade görüntülere sahip olan filmde; görüntüler adeta binlerce cümle söylemektedir. Popüler sinemada hayal gücüne çok az yer bırakacak ya da irdeleme ve sembol çözmeye yer vermeyecek bir yol izlendiği ve en ufacık bir görüntünün dahi diyaloglarla anlatılma çabasına girildiği düşünülecek olursa bu bile filmimizin popüler sinema örneği olmadığını kanıtlamaktadır.

5)       Filmin yönetmeni Tunç Okan’ın hiçbir şey bilmeden ve sinema sistem çarkının dışında bu filmi gerçekleştirdiğini söylemesi, sırtını güçlü yapım şirketlerine dayamadan diş hekimliğinden kazandığı paralarla Otobüs’ün çekimlerini ve yapımını gerçekleştirmesi ve filmin, bahsettiği konudan ve konuyu aktarmadaki vuruculuk ve endüstriyel toplumun sistemini eleştirmedeki cesurluğu sebebiyle ülkemizde yıllarca yasaklı olması da Otobüs’ün popüler sinema ürünü olmadığının  diğer göstergeleridir.

Erge Özcan

[1] http://www.imdb.com/title/tt0212408/

[2] Meral Serarslan ve Özlem Özgür, ‘‘Sinema ve Göç: Yeni Hayat Arayışlarının Sinematografik Sunumu’’,http://idc.sdu.edu.tr/tammetinler/goc/goc10.pdf (4 Ocak 2010)s.8.

[3] Şükran Esen, 80’ler Türkiyesi’nde Sinema, 2. Bası, İstanbul: Beta Basım Yayım,  2000, s.129.

[4] Milliyet Sanat Dergisi, 19 Aralık 1977, Sayı:256.

[5]http://www.turksinemasi.com/...kce.asp?tarihid=5000

[6] Milliyet Sanat Dergisi, 19 Aralık 1977, Sayı:256.

[7] Serarslan ve Özgür, s.5.

[8] Esen, ss. 123-124.

[9] Serarslan ve Özgür, ss.5-16.

[10] Serarslan ve Özgür, ss.5-16.

[11] Atilla Atalay, Sıdıka, 8. Baskı, İstanbul: İletişim Yayınları, 1998,s.95.

kitapkolik_okuyor, Sefiller'i inceledi.
27 Oca 16:30 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Sefiller, nedensiz bir şekilde bende hep bir korku uyandırırdı. Bir gün mutlaka okuyacağımı biliyordum ama bu kadar erken olmasını beklemezdim. Zorunlu olarak okudum çünkü sınavı yapılacaktı. Elimde olsa en iyi baskısını alırdım, bu yayınevinden (Koloni Yayınları) okuduğuma bin pişman oldum. Ama şehrimizde kolaylıkla bulabileceğimiz tek baskıydı ve bu yüzden öğretmenimin elinde de bu baskı vardı, soruları bu baskıdan hazırlayacağı için bu baskıyı okudum. Her neyse.
.
Bir kere Sefiller cidden güzel bir kitap, korkulacak bir şey yok. Yazarın üslubu gerçekten güzeldi, yalın bir dili var. (Madeleine Baba'nın at arabasıyla yaptığı yolculukta, yolculukla ilgili söyledikleri ve Cosette ile Marius'un diyalogları gerçekten kalbimi çaldı.) Ama bu yalın dil, çevirmen yüzünden kaybolup gitmiş. İğrenç yazım hataları ve milyonlarca anlatım bozukluğu vardı. Aynı cümle bir sayfa içinde farklı yerlerde birkaç kez kullanılmıştı. Bence böyle eserleri gerçekten tecrübesi olan kişiler çevirmeli. Yazık oluyor güzelim kitaplara.
.
Kitapta anlatılan olay çok güzel, işlenişi daha güzel. Tüm karakterler yerli yerinde olaya girip çıkıyor. Yaşananlar da sürükleyici şeyler, insanı bıktırmıyor. Klasik kitaplarda en çok korktuğum şey akıcı olmamasıdır. Ama Sefiller gerçekten akıcı bir kitap.
.
Sefiller'in yüzyıllardır okunan bir kitap olmasının sebeplerinden biri de, hayatla ilgili her şeye değiniyor olması bence. Yani iyilik, kötülük, fedakarlık, insanların duyguları, amaçları, çıkarları; her şey ama her şey net bir şekilde, karakterler üzerinden anlatılmış. Bu yüzden kitapta sevdiğim karakterler de sevmediğim karakterler de çok. Ama Eponine açık ara farkla en sevdiklerimden sanırım. Başta sevmemiştim ama sonlara doğru yaptığı şeyler takdire şayandı. Karakterlerin yaptığı en küçük şey bile olayın tamamını etkileyip değiştiriyor ve bu, okurken beni büyüledi.
.
Sefiller cidden güzel bir kitap. İçinde hayata, iyiliğe, kötülüğe dair her şeyi bulabilirsiniz. Zaten bu yüzden bir "klasik". Herkese öneririm ama İş Bankası Kültür Yayınlarından olanını. Ben daha almadım ama alıp kitabın tamamını düzgün bir çeviriyle okumak istiyorum.

Cem Pekmez, Kukla'yı inceledi.
27 Oca 11:16 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kitap muazzamdi bir gazetecinin yaşadığı ve tekrardan mesleğinde parlamasını sağlayan bir olay ve en kötüsü kardeşinin nasıl iğrenç biri çıkması eşiyle boşanması ve dikkatimi çeken yaşanan olaylarin gerçekte yasanmış olması insanı cok etkiliyor. Cok sade dille iyi kurgulama okurken heyecan verici bir özelliğe sahiptir..

Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
24 Oca 19:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Ayy kocaman bir ahtapot çıkmış üç bacağıyla!
Bak, fincanın tam ucunda, görüyon mu?”
“Üç bacaklı ahtapot mu olur Aysel Teyze?”
“Üç kişi ağız ağız a vermiş, arkandan konuşuyo.
Bu aralar sakın herkese her şeyini anlatma.”
“iş yerinden mi bunlar?”
“Kesin. Hele içlerinden biri fesatın önde gideni.
Böyle sarışın, köpek başlı, yılan kuyruklu biri.”
“Mitolojik bir kişilik yani.”
“Onu bilmem. Ama içini ferah tut. Ak saçlı ve ak
sakallı bir dede var arkanda.”
“Gandalf?”
“O ne kız?”
Boş ver. Eee, adam ne yapıyor arkamda?”
Başına çok hayırlı bir olay gelcek iki vakte. Onu
müjdeliyo.”
“Niye arkamdan müjdeliyor? Yüzüme söyleyeydi.
İki vakit derken?”
“İki gün, iki hafta, iki ay...”
“Hep net bir insan oldun Aysel Teyze.”
“Bi de yakın zamanda yüreğin kabaracak. 1.80
boylarında, kumral, hoş bir çocuk var. Takım elbiseli.
Yurt dışında eğitim görmüş. Arkasında kısmetiyle
geliyor. Vallahi yumurta gibi çocuk. Çöpsüz üzüm.
Anası yok, kız kardeşi yok.”
“Öksüz yani.”
“Kız onu demiyom, dert almican yani başına. Kaynanayla,
görümceyle uğraşmican.”
“E belki severdim görümcemi?”
“Hangi görümce sevilmiş bugüne kadar? Elti eltiI
den kaçar, görümceler bayrak açar. Çok yakın zama'
na geliyo bu çocuk. Dizlerinin üzerine çökmüş. Elinde
nah bu kadar bir yüzük. Bak bak, görüyo musun,
şurada tam. Anaaamm, hem tam tur hem de üç taş
çıkmış. Ben sana diyim, bu işin sonu evlilik. Önü­
müzdeki seneye kalmadan hem de. Başınızın üzerinde
beyaz güvercinler uçuyo.”
“Ben evlenmeyi düşünmüyorum. Son derece bekarım.”
“Kız! Deli deli konuşma. Erken kalkan yol alır, er
evlenen döl alır.”
“Aysel Teyze bu muhabbet çok iğrenç mecralara yol
alıyor.”
“Böyle adında A var, B var, R var...”
“Abdurrahman?”
“Anahtar da görüyom. Dur, tabağına da bakiim , bi
dilek tut.”
“Tuttum.”
“Oh oh, tez zamanda gerçekleşiyo. Hanenize de ay
doğmuş. Sizin eve böyle haftada bir gelen kim var?”
“Sen geliyorsun Aysel Teyze.”
“Hakkat senden adam olmaz. Haydi git yıka şu
fincanını. Bulaşık makinesine koyma sakın, elde
yıka! Sen böyle her şeye çat çat cevap ver, bok bulursun
kocayı.”
“E demin buluyorsun dedin?”
“Gönül, al şu çivi dilli kızını başımdan Allasen.”

Kocan Kadar Konuş, Şebnem BurcuoğluKocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu
Mehmet A., 1984 inceledi.
20 Oca 22:32 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

“Geleceğe ya da geçmişe, düşüncenin özgür olduğu, insanların birbirlerinden farklı oldukları ve yapayalnız yaşamadıkları bir zamana; gerçeğin var olduğu ve yapılanın yok edilemeyeceği bir zamana:
Tekdüzen çağından, yalnızlık çağından, Büyük Birader çağından, çiftdüşün çağından; selamlar!”

NEDEN 1984?
Yazıya geçmeden önce kitabın adından bahsetmek isterim. Türk toplumu olarak -aslında bu dünya toplumu için de geçerlidir- kısaltma veya tarih ve sayılarla isimlendirilen kitaplara, filmlere çok fazla dikkat ederiz. Acaba yazar neden bunu kullanmış diye meraktan ölebilecek kıvama geliriz. Aslında bu, sadece isimler konusunda böyle değil, bir metnin içinde geçen herhangi bir şeyle bile olsa, bu böyledir. Örnek verilmesi gerekirse; “Neden 1984?”, “G.O.R.A. acaba hangi kelimelerin kısaltması?” gibi kitap ve filmlerin yanı sıra, din ile ilgili olarak da en meşhur olanı “Huruf-u Mukattaa -kesik harfler- acaba neyi anlatıyor?” (Huruf-u Mukattaa; bazı surelerin başında yer alan ve “Elif-mim” gibi bir veya birkaç harften oluşan, kısaltma tarzı söylemlerdir.)

Bu tarz kelime veya rakam oyunlarının arkasında çok basit nedenlerin saklandığını ise, bazen bir türlü kabul etmek istemiyoruz. George Orwell 1984’ün anlamını arkadaşına; “Kitabın yazımını 1948 yılında tamamladığım için, 1948’in son iki rakamının yerlerini değiştirmeye karar verdim,” demiştir. Bu kadar basit aslında. Ama çoğumuz ısrarla farklı nedenler arama peşine düşmeye devam ederiz.

1984 NE ANLATIYOR?
Kırklı yıllarda yaşanan devrim sonucu iktidara gelen Parti’nin seksenli yıllarda insanları nasıl ezdiğini gösterir. Baş kahramanımız Winston Smith’in karanlık bir dünyada yaptığı yaşam mücadelesi, kurtuluş çabasını anlatıyor.

Winston Smith, Parti’ye körü körüne bağlı değildir. Eline geçen bir mürekkepli kalem ve defter ile birlikte günlük tutmaya başlar. Yazdıkça düşünür, düşündükçe de Parti’nin yaptığı hataları fark eder. Hayatın gerçeği ile Parti’nin kendisine sunduğu yalanlar arasında bocalayıp durur. Ama ne var ki bu yaptıkları, düşüncesuçu’dur. Düşüncesuçu ise ölümdür. Yazının başında verdiğim söz ise, Winston’un günlüğüne yazdığı bir cümledir. O cümle bile, orada yaşanılan dramı anlatmaya yetmektedir.

1984 GERÇEKTE NE ANLATIYOR?
1984, çoğu kimse tarafından Sosyalizm’in eleştirisi olarak anlatılır. Bu doğrudur. 1984’te ağır bir Sosyalizm eleştirisi vardır. Ama Celal Üster’in de dediği gibi: “Orwell, bu yapıtını, salt Stalin’in ‘sosyalist uygulamaları’na, 1930’lar ve 1940’lar Sovyetler Birliği’nde oluşturulan baskı yönetimine karşıt düşüncelerin ürünü olarak kaleme almış olsaydı, 1984, yazılışından altmış yılı aşkın bir süre sonra, başka bir deyişle sosyalizmin en azından Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa ülkelerinde uygulandığı biçimiyle ortadan kalktığı günümüzde, bir modern klasik niteliği kazanarak okurları derinden etkilemeyi sürdürebilir miydi?” Şüphe yok ki sürdüremezdi. Çünkü ömrünü tüketmiş olacaktı. Bir kağıt parçası olarak sobaya atılmayı bekleyecekti. Peki, salt bir sosyalizm eleştirisi yoksa, ne anlatıyor bu kitap?

Kitap, aslında tüm yönetim şekillerini görmüş insanlara bir ders niteliğindedir. Bir balyoz gibi hakikati insanların kafasına çarpar. Diyor ki kitap: “Ey insanlar! Hangi rejimle olursa olsun, hangi ideolojiyle olursa olsun, bugün iktidara kim gelirse, hakikat değişmeyecektir. Hep bir üst zümre olacak ve hep ezilenler olacaktır. İşte görüyorsunuz ki sosyalistler, proleteryaya tutunup yükselmek istiyorlar. Bilin ki onlar da iktidara gelmek için sizi kullanıyorlar. İktidar araç değildir. İktidar amaçtır. İnsanlar oraya gelmek ve kendi refahları peşinde koşmadan kazanmak istiyor. Bunun için de insanların sırtına basarak, yükseliyorlar. Size bir huzur ortamı yaşatmak istediklerini söylerler, ama kanmayın. Onların sizin huzurunuzu değil, sadece kendi menfaatlerini düşünüyorlar.”

Kitap, bütün yönetim şekillerine bir balyoz indirdiği için hala güncelliğini koruyor. Biz de bunun için bu kitaptan aşırı derecede etkileniyoruz. Çünkü aynı durumda yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz.

İSİMLERDEN KASIT NEDİR?
İşte bu, gerçekten de muhteşem bir detaydır. Daha kitabın ilk sayfalarında başlar. Zafer Konutları. Zafer Kahvesi. Zafer Cini. Baktığınızda hepsi berbat ve iğrenç mekan ve içeceklerdir. Ama neden Orwell bunlara Zafer demiştir? Ya bakanlıklar? Gerçek Bakanlığı yalanı, Sevgi Bakanlığı nefreti, Barış Bakanlığı savaşı, Varlık Bakanlığı ise yokluğu, yoksulluğu temsil eder. Ne müthiş bir ironi! Yazar, resmen alay ediyor. Dalga geçiyor. Gerçek hayatta bahsettiğimiz bu şeylerin arka planında bunlar var, görüyor musunuz diyor.

(BİR ELEŞTİRİ
Yazar, romanın başında imgeler, isimler, değişik olaylar ile muhteşem bir olay örgüsü vermektedir. Kitabın ilerleyen bölümlerinde ise verilen her gizli detay, yazar tarafından yavaş yavaş çözümlenir. Bu durum, kitabı okuyacak her türden okurun kitabı anlamasını sağlar. Böylece yazar, vermek istediği mesajı, okurunu hiç yormadan vermektedir. Belki de kitabın bu denli çok tutulmasının arkasındaki nedenlerden biri de budur. Bunun yapılmış olması yanlış mı? Hayır, değildir. Bu, tamamen yazarın zevkine kalmış bir durumdur. Yalnız fikrimce, olayın çözümlemelerini okuruna bırakmış olsaydı ve okur, kitabı anlamak için zihnini yormuş olsaydı, daha da güzel olurdu.)

YENİSÖYLEM vs EMOJİ
Kitabın geçtiği distopik evrende en bariz olaylardan biri, dilin katledilmesidir. Birçok kelime atılır. Buradaki kasıt, insanların düşünmelerini mümkün olduğunca engellemektir. Bir insan bildiği kelime kadar düşünür. Kelime hazineniz ne kadar genişse, düşünme ve yanlışları sezme konusunda öne çıkarsınız. Daha önceki zamanlarda da bu yenisöylem ile ilgili ne zaman konuşacak olsam, aklıma hep emojiler gelir. Bireyler, emojilerin çıktığı günden beri mümkün olduğunca az kelime ile duygularını ifade etme yoluna gidiyor. Uzun uzadıya durumunu anlatmak yerine bir tuşla emojisini göndererek hallediyor. Bir WhatsApp geçmişinize bakın. Ne kadar da çok emoji kullanmışsınız? Anlatımı güçlendirmek için kullandıklarınızı saymıyorum. Benim kastım, cümle kurmak yerine emoji ile duygularını yansıtma yoluna gidenleri kast ediyorum. Burada bir hakikat balyozu daha kafamıza inmiyor mu? Yazmayan, okumayan insan, körleşmeye, hantallaşmaya, tektipleşme, düşünmemeye daha yatkındır. Düşünme! Düşünürsen, iktidarda olup da seni sömüren adamı alaşağı edersin. Yazma. Mümkün olduğunca az yaz. Az yaz ki düşünemeyesin. Düşünme ki, sömürülesin.

Büyük Birader
(“Resim öyle yapılmıştı ki, gözler her davranışını izliyordu sanki.” Bu cümleyi her okuduğumda veya Büyük Birader ile ilgili yerlerde nedense aklıma hep Mona Lisa tablosu geliyordu. Hani o da ağlıyor mu gülüyor mu belli değildir. Onun yanı sıra ise, Mona Lisa’ya nereden bakarsan bak, sana bakıyormuş izlenimi yaratıyor.)

1984 vs 2018
Günümüz insanlarına/toplumuna baktığımız zaman, kitapta yaratılan topluma benzer bir toplum görürüz. Aslında hangimiz daha gülünç bir durumdayız belli değildir. Bunun için ufak bir kıyaslama yapmak istiyorum. Kıyaslamanın akabinde, siz kararınızı veriniz.

1 – Kitapta bir üst kesim, bir orta ve bir de aşağı kesim vardır. Günümüzde de bu böyledir.
2 – Kitapta Parti/Büyük Birader ne derse o olur. Günümüzde de her iktidar ne diyorsa o olur.
3 – Kitapta insanların düşünceleri en büyük kabahatleridir. Günümüzde kimse düşüncesinden dolayı hapis yatmaz. Yoksa biz mi öyle biliyoruz?
4 – Kitapta Parti herkesi izler. Günümüzde insan, herkesin kendisini izlemesini ister.
5 – Kitapta yapılanlar içten içe kınanır ve toplum rahatsızdır. Günümüzde insanlar kimseyi kınamaz ve kendisine yapılan sömürüden dolayı memnundur.
6 – Kitapta insanlar zoraki düşünmezler. Günümüzde insanlar, bile isteye düşünmezler.
7 – Kitapta körü körüne bağlı aptallar vardır. Günümüzde de bunlar vardır.

Diye liste uzayıp gider. Baktığımız zaman kitapta birçok baskı zoraki olmasına rağmen günümüzde insanlar, bile isteye, güle oynaya baskıların, kalıpların pençesine koşarlar. O zaman kitaptan şu sözle bitireyim:

“İnsanın içinden bütün benliğiyle isyan etmek geliyordu...”