Mhtrm.Tş. Oğuz Altay Kağan / Kızıl Elma Ülküsü, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üç Soru
Yıldızlar uykudaydı. Ağaçlar, kuşlar, ırmaklar ve insanlar uykudaydı… Bir de uzaktan bakıldığında eski bir yapıyı andıran, saray olduğunu anlayabilmeniz için bahçesine kadar gidebilmeniz gereken o yerde gözleri uyku tutmayan bir adam vardı. Başı ellerinin arasında gözleri yaşlı bir adam. Beynini kemiren sorulara cevap bulmaya çalışıyordu. Dualar ediyor, yalvarıyordu.

Nasıl olduysa birer kanca gibi aklına takılan şu üç soruydu adamı bu hallere düşüren: Ben gerçekten babam bildiğim adamın oğlu muyum? Cennete gidecek olanları cennetlik kılan sebep nedir? Ben de cennete gidenlerden olabilecek miyim? Şimdi merakının kölesi olan bu adam ülkenin sultanıydı.

Vakit gece yarısı olmuştu. Sultan’ın bir geceyi daha soruların pençesinde kıvranarak geçirecek takati yoktu. Ani bir kararla doğruldu. Abdest aldı, iki rekât namaz kıldı, sonra vezirini çağırttı. Sadece veziri değildi o, dert ortağı, can yoldaşıydı. Bütün sıkıntılarını paylaşabilirdi. Durumdan onun da haberi olursa belki biraz rahat ederim, diye düşünüyordu…

Gecenin bu vakti çağırılan vezir, endişe ve korku içinde üstünü giyinip huzura çıktı. Sultan geldiğini fark etmemiş gibiydi. Neden sonra vezirini görünce tebessüm ederek: Hazırlan çıkıp biraz dolaşalım, dedi.

Vezir söyleneni çok iyi anlamıştı. Sultan onunla özel birşeyler konuşmak istediğinde hep böyle yapardı çünkü. Bazen bir molla, bazen bir tüccar kılığında şehri dolaşırlar, halkın arasına karışırlar, bir yandan da dertleşirlerdi.

Ama vezir bu kez yanılıyordu. Sultan onu beklerken derdini açmaktan vazgeçmişti. Hiç kimseye anlatmayacaktı bu üç soruyu, vezirine bile. Sırrını kalbinde taşırsa muradının erken hâsıl olacağına dair bir his vardı içinde.

Gecenin karanlığında şehrin ara sokaklarına dalarak yürümeye başladılar. Tek-tük karşılaştıkları insanların hallerini hatırlarını sorarak ilerliyorlardı. Meydandaki büyük caminin önünden kıvrılıp, tepedeki mezarlığa doğru uzanan yokuşa geldiklerinde, önce bir ses dikkatlerini çekti. Biraz daha yaklaşıp dikkatle baktıklarında, mezarlığın tam ortasında, tepenin üzerinde birilerinin oturduğunu fark ettiler. Mezarlığın kapısından içeri girince, gördükleri manzara her ikisini de şaşırtmıştı. Birkaç genç oturmuş, ay ışığının altında ellerindeki kitapları okumaya çalışıyorlardı. Yaklaştılar, usulca yanlarına oturup gençlerin okumayı bitirmelerini beklediler. Oradakiler yeni gelenlere bir şeyler söyleyecekti k, Sultan söze girişti: – Hayırdır, bu saatte burada ne yapıyorsunuz? – İçlerinden bıyıkları yeni terlemeye başlayanı cevap verdi: – Biz talebeyiz. Derslerimizi ezberliyoruz. -Neden evinizde, medresede değil de buradasınız peki? – Lambamızın yağı bitti, karanlıkta kaldık. Burada ay ışığında okuyabiliriz diye düşündük.

Bu cevap üzerine Sultan bakışlarını gençlerden kaçırmaya çalışarak vezirine işaret etti. Müsaade isteyip kalktılar. İkisinin de içi burkulmuştu. Saraya doğru hızlı adımlarla yürürken susuyorlar, bu gecenin hikmeti bu olsa gerek, diye düşünüyorlardı.

Saraya vardıklarında Sultan’ın ilk işi gençlerin lambalarına yıllarca yetecek yağ hazırlatmak oldu. Vezir birkaç görevliyle birlikte hazırlanan yağı ve bir miktar erzakı alarak mezarlığa doğru yola koyulduğunda, gözden kaybolana kadar Sultan onları seyretti. Gençlerin hali gözünün önüne gelince içleri ürperdi birden, bir gariplik, bir mahzunluk çöktü üstüne, ağlamaya başladı. Gözlerinden boşanan yaşlar yanaklarını ıslatırken, koca sultan bir çocuk gibi hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Günlerdir uyku görmeyen gözleri süzülen her damlayla biraz daha kızarıyor, yaraya tuz dökmüşçesine canını yakıyordu.

Bu hal ne kadar devam etti bilinmez, Sultan’ın gönlünü bir muhabbet sarıverdi birden. Bir ılıklık çöktü yüreğine, içi tatlı bir huzurla doluverdi. Yavaşça doğruldu oturduğu yerden. Gecesini gündüzünü zindan eden o üç soru aklına bile gelmiyordu artık. Gidip yatağına uzandı, gözleri hafifçe kapanırken, yüzüne belli belirsiz bir tebessüm yayıldı, uykuya daldı.

O tatlı uykuda bir rüya gördü Sultan. Peygamber Efendimiz (s.a.v) tebessüm ederek kendisine sesleniyordu: ‘’Ey filan oğlu falan, işte o öğrenilen ilim insanların cennete gitmelerine vesiledir. İnsanlar da ilim ehline yaptıkları yardım sebebiyle cennete gideceklerdir. O gençlere yaptığın yardım sayesinde sen de cennetliklerdensin.’’

Uyandı, dizlerinin üstüne çöküp ağlamaya başladı. Odayı canları mest eden eden bir koku sarmıştı. Rüyayı hatırlamaya çalıştı. Kâinatın Efendisi gecesini şereflendirmiş, mübarek dudaklarından süzülen sözlerle sorularına cevap vermişti. ‘’Ey filan oğlu falan’’ diyerek Sultan’ın babasının ismini söylemiş, böylece Sultan gerçekten babasının oğlu olduğunu anlamıştı. Bu birinci sorunun cevabıydı. Sonra kimlerin cennetlik olduğunu, en sonunda da kendi durumunun ne olacağını öğrenmişti. Sultanı gecenin karanlığına atan üç soru, bir kandilin ışığında aydınlanıvermişti işte.

Yıldızlar uykudaydı. Ağaçlar, kuşlar, ırmaklar ve insanlar uykuda…

Bir tek, mezarlıktan caminin önüne inen yolda, sırtlarında kandil yağı ve erzakla gülümseyerek yürüyen birkaç genç uyanıktı.

Satır Arası Hikayeler, Serdar TuncerSatır Arası Hikayeler, Serdar Tuncer
cicoretti ş., Gölgesinde'yi inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Listede görüp aldığım bir kitaptı yazarı ilk kez okuyorum. Beklentimin baya üzerinde çıktı kitap. Karısı kayıplara karışan bir adamla başlıyor hikaye ve hem kadın hem adamın düşünceleri, düşleri, değerlendirmeleri ve eleştirileri ile ilerliyor esasında iki ayrı bölüm var diyebilirim adam ve kadının ayrı ayrı yollarının anlatıldığı. Ben oldukça beğendim sizlere de tavsiye edebilirim.

Sevcan Erdoğan, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Kadınlar erkekler gibi yazsalardı veya erkekler gibi yaşasalardı veya erkekler gibi gözükselerdi bin kez yazık olurdu, çünkü dünyanın büyüklüğü ve çeşitliliği düşünüldüğünde, eğer iki cins de yetersiz kalıyorsa, sadece tek bir cinsle nasıl yetinebiliriz ki?

Kendine Ait Bir Oda, Virginia WoolfKendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf

Bugün artık Kur’an ayetlerinden erkeğin tenasül uzvu için okunacak şifalı dualar satan, kafayı cinsellikle bozan, ekranlarda kızlarla dans eden hocalarımız var. Asansör, yorgan ve hastane fantezilerini uluorta milletle paylaşan damacana ile sex hakkında fetvalar veren bir gecede 60 kez cinsel ilişkiye giren şeyhlerin hikâyelerini anlatan hocaların piyasada cirit attığı bir ülkede yaşıyoruz. Kendilerine sapıkça sorular soran çapsız insanlara da iki çift laf etmeden!

Zeynep Erdemir, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap Herkesin orta okul cağında -ya da lise- almis oldugu Turkce dersinde ; okuyup özet çıkarması gereken 'MEB 100 TEMEL ESER' listesinde yer alan kitaplardan sadece bir tanesi. Kendisi ilk orjinal, sahici, gerçekçi kitaplarımdan biriydi. bu kitapla beraber Ankara Dost Kitabevinden temin ettiğim bir kac kitap disinda, Olgunlar sokakta boylu boyunca uzanan korsan basımlara meyletmişlığim vardi. öğrenciydik parasiz-pulsuz dönemlerimizi oralarda atlattık -neyseki-. Türk parasindaki milyonların atılıp YTL ye geçiş donemimizde almisiz ki, kitabin arkasinda 7.500.000 TL / 7,50 YTL tutarını gorunce bi hüzün kapladı içimi

Kitaba gelecek olursak; yeniden okusam iyi olur diye dusundum
Buraya yine bir arka kapak bırakıyorum. Kitaplari okuduktan sonra özet çıkarma zorunluluğunu atlattigim icin de ayrica mutluyum.

George ve iriyarı saf arkadaşı Lennie, yersiz yurtsuz kişilerdir. Dünyada tek sahip olduklari sey, aralarındaki dosluk ve  gunun birinde yerleşip huzur icinde yasayabilecekleri, kendilerine ait bir araziye sahip olma hayalidir... Kaliforniya, Salinas Vadisi'ndeki bir çiftlikte is bulan iki arkadas, bu arazi icin gereken parayı biriktirmeyi duslemektedir. Ama bir çocuğun zekasina, ayni anda korkunç bir güce sahip olan Lenni'nin başı sürekli derde girmektedir. Ve bu kez yine belaya bulastiginda, George'un çabaları arkadaşını kurtarmaya yetmeyecektir.

Ömer Efeoğlu, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

1. Atlasları getirin! Tarih atlaslarını!
En geniş zamanlı bir şiir yazacağız

2. Harbi karşılık verecek ama herkes
Göğünde kuş uçurtmayan şu üç soruya:

3. Bir, Yeryüzünde nasıl dağılmıştır
Tarihi düzünden okumaya ayaklanan çocuklar?

4. İki, Daha yavuz bir belge var mıdır ha
Gerçeği ararken parçalanmayı göze almış yüzlerden?

5. Üç, Boğaziçi bir İstanbul ırmağıdır
Nice akar huruc alessultanlarda bayraksız davulsuz?

6. Nerede kalmıştık? Tarihe ağarken üç ağır yıldız
Sürünerek geçiyor bir hükümet kuşu kanatları yoluk

7. Çocuklar! ile bile muhbirler! ve bütün ahali!
Hep birlikte, üç kez, bağırarak, yazınız

8. Kurşunkalemle de olabilir
Yort Savul!

Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler, Ece AyhanŞiirimiz Mor Külhanidir Abiler, Ece Ayhan
fnk, Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı'ı inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 2/10 puan

*Sosyal medyada şu kitabın övgülerle anlatıldığını görürseniz aldanmayın (dünyada satış rekorları kırmış gülüyorum) (:

* Hayatımda ilk defa okuduğum bir kitabı bu kadar 'beğenmedim'.
* Kitabın belli bir kısmına geldiğimde "bitse de gitsek" moduna girdim.
* Hakkını yememek lazım tabi bir iki sayfayı tutcak kadar altını çizdiğim birkaç satır olmadı diyemem (: fakat genel değerlendirmem "yazmak için yazılmış" diyebilmekten öteye geçemedi.
* Kendi düşünceme aldırış etmeden ilk defa bi kitabı emin olmadan tavsiye üzerine aldım. Ders olsun o yüzden :) içimden gelmeden, sırf tavsiye edildiği için ilk ve son kez bir kitabı zor bela bitirdim diyelim :/ (:

Ferhat Nas, bir alıntı ekledi.
22 saat önce

CCORD: Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir isme bürünüyor. Bize sadece bir kez dokunması, bir daha çarpılmaya karşı bağışıklığımız olduğu anlamına gelmiyor. Yıldırım da aynı yere iki kere düşebilir.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen

"Kimseye ihtiyacım yok."
İşte ben bu cümlenin altını iki kez çizdim...

İklim, bir alıntı ekledi.
Dün 17:11 · 8/10 puan

“Hayatını nasıl yaşayacağın sadece seni ilgilendirir. Fakat unutma , yüreklerimiz ve bedenlerimiz bize sadece bir kez için verilmiştir. Çoğumuz ister istemez , sanki bizim yaşanacak iki hayatımız varmış , birisi taslak , öteki mükemmel versiyonmuş ve ikisinin arasında bir sürü versiyonlar varmış gibi yaşarız. Ama sadece bir tane vardır ve sen bunu anlayamadan yüreğin yıpranır (..) “

Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 222)Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 222)