Vildan Yılmaz, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Yaşamak ilerlemek olamaz, diye düşünüyor Cemil, ama geride bırakmak olabilir.

Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı (Sayfa 83 - İletişim Yayınları, 7. Baskı)Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı (Sayfa 83 - İletişim Yayınları, 7. Baskı)

Bizler Hz. Muhammed'in ümmeti,
Mustafa Kemal'in askerleriyiz.!! Geri kalan koltuk sevdalıları sadece gelip geçici elemanlardır. Bugün de olduğu gibi diğer günlerde Mustafa Kemal Atatürk’ü anacağız çünkü gösterdiği hedefe şuan ki mevcudiyetle ulaşılacak gibi değil. Onun açtığı yol ve gösterdiği hedefe ilerlemek için mücadelesini veren herkesle omuz omuza olmak biz Türk gençlerinin bu vatana borcudur o yüzden güzel vatanımızı “Çıkarları Uğruna Kullananlara” bırakmayacağız. Sözle değil kalple bu ülke için canını veren atalarımız işte onlar bu vatanın gerçek sahipleridir. Çünkü vatanı sevmek yürek işidir.

Nuri Torun, bir alıntı ekledi.
Dün 01:07 · Kitabı okuyor

...bence aşırı tevazu hayatta ilerlemek için ayakbağı oluyor.

Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank (Sayfa 36)Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank (Sayfa 36)
Murat Ç, bir alıntı ekledi.
 16 May 21:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zaferden Sonra Ne Yapmalıydı? İki Yol Vardı;
Birinci yol, "TBMM ’ni ve Ankara hükümetini dağıtıp yeniden İstanbul yönetimine bağlanmaktı. İstanbul yönetimi bunu bekliyor ve istiyordu. Ama bu kafa ve vicdanlarla nereye vanlabilirdi? Uzun uzun düşünmeye gerek yok. Nereye varılabileceğini Osmanlı Devleti’nin son 150 yılı ve Milli Mücadele yılları açıkça göstermektedir. Bu kafanın ve vicdanın Sevres Andlaşması’nı imzalamış olduğunu, Ankara 'ya kabul ettirmek için de çabaladığını hatırlamak yeter."

İkinci yol ise, "yüz binden fazla asker ve sivil kayıp vererek, dört yıl gözyaşı, göz nuru, ter ve kan dökerek kavuştuğumuz bağımsızlığımızı bir daha yitirmemek, bu acı günleri bir daha yaşamamak, bir daha ayak altında kalmamak, bir daha yenilmemek, ezilmemek, sömürülmemek, horlanmamak, insan gibi yaşamak için, kısacası hızla ilerlemek ve çağdaş uygarlığı paylaşmak için, yeni insanlardan oluşan yeni bir toplum ve yeni bir devlet kurmaktı."

Haklı olarak ikinci yol seçilmiştir.

19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 41 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 41 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)

Faaliyet gösterip ilerlemek insana,saldırıp, çiğ et yemek hayvana,olduğu yerde durup ilerleyenleri izlemek bitkiye düşer.

İnsanın Anlam Arayışı
(Günaydın. Bitti. Ve üstünden bir kez daha geçmek istediğim bir hakikati dinlemek oldukça yerindeydi: Bulunduğun noktada durmaya devam ederek daha iyisini göremezsin Gamze! İlerlemek zorundasın.)

"Biz işitsel bir toplumuz. Ne kadar, yüzümüz Batı'ya baksa da aslında köklerini Doğu'dan alan bir toplumuz. Bizde irfan, ilim atalarımızdan, babalarımızdan geçerdi; hikayeler anlatılırdı hep. Biz artık hikaye dinlemeye zaman bulamayan insanlar haline dönüştük. Hikaye, insanlar arasında bağ kurmanın dışında, insanın kendi özüyle de bağ kurmasını sağlıyor. Benim için hızlı hayat, sadece sürekli etkinlik içerisinde olmak değil; insanın özüyle kurduğu bağı güçlendirecek etkinlikler içerisinde olmamak demek.

Sözlerime Cemil Meriç'le başlamıştım. Diyordu ki: 'Yaşamak yaralanmaktır. Yaralanmak güzel.' Bu yaralardan, insanlığımın açığa çıkması dileğiyle..."

https://www.youtube.com/...IsnIEDs7Co&t=41s

|Betül Güleç| TEDxBursa

OSMANLI’NIN İLK FEMİNİST DERGİSİ KADINLAR DÜNYASI
Osmanlı İmparatorluğu’nun II. Meşrutiyet döneminde yayın hayatına başlayan ve yazar kadrosu dahil yöneticilerinin kadın olduğu, ilk kez Müslüman Türk kadınlarının fotoğraflarının basıldığı feminist bir dergi: “Kadınlar Dünyası”. 1913’ten 1921’e kadar yayın hayatına devam eden bu derginin kurucusu Nuriye Ulviye Mevlan Civelek, derginin ilk sayısında bu dergiyi neden kurduğunu şöyle anlatmıştır: “İlerlemek ve yükselmek için hem pratik cesaretin hem de ruhsal cesaretin, başka bir deyişle çağdaş kişiliğin önemi konusundaki düşüncelerim artık iyice olgunlaşmıştı. İçinde yaşadığımız uyanış devrinin ve kurulan toplumun temelini oluşturan sosyal bilimlerin ışığında, (kadınların ilerlemesi için) gerekli olan (adımları) cesaretle gerçekleştirecek bir gazete çıkarmaya giriştim.”

İklim, bir alıntı ekledi.
12 May 17:45 · 7/10 puan

ilerlemek için belli bir yere ulaşmaya çalışmak gerekir belli bir amacın yoksa yürümek ilerlemek anlamına gelmez sadece kımıldanmak olabilir”

Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor, Hüseyin Kıran (Sayfa 94)Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor, Hüseyin Kıran (Sayfa 94)