Bir Grange efsanesi daha bitti. Tüm hayatınız yalanlar üzerine kurulu olsaydı. Aslında siz kendiniz değilde başka birinin hayatını yaşamak zorunda olsaydınız. Işlenen seri cinayetler birbirini hiç tanımayan iki polisin kaderini birleştiriyor. Bu kitaptaki hikaye bir nevi ilginç olaylar dizimi. Hiç acımadan öldüren acımasız bir katile karşı ellerinde bir ipucu bile bulunmayan iki dedektif. Grange yine efsaneler yaramıştı bu kitabında da. Yazarı seviyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Kübra A., Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu'yu inceledi.
 18 saat önce · Kitabı okudu · 93 günde · 8/10 puan

GÖVDE GÖSTERİSİ
Bu incelemeyi (?) daha çok kitabı okuyan ve yarım bırakan arkadaşlar için yazıyorum. Sürprizbozan içerebilir demek istiyorum ama hangi sürprizi bozabiliriz ki diye diyemiyorum. Yani okumamak size kalmış. Bu kitap gibi, daha az kişiyi hedef alarak kaleme alıyorum. Murat Sezgin'in #27798378'in incelemesini de okursanız da kitap açısından daha yardımcı olucaktır.

Post modern edebiyat... Nedir bu? Bunu anlayabildiğimizde ki bu bile oldukça zor -bence- bu türdeki okumaların amacı ve sonucu daha anlamlı bir yere gelir. İnternette bu konuda yaptığım araştırmalar neticesinde kopyala yapıştırla, post modern edebiyatı biraz daha anlama kavuşturmaya çalışacağım. -Umarım.-
1)''Postmodern yazın, modern anlayıştan farklı olarak öz ve biçimde yeni bir yaklaşımı beraberinde getirmiştir. Buna göre tür ayrımı ortadan kalkmıştır. Modern yapıtta yorumlanabilirlik sınırlandırıldığı halde, postmodern yapıtta okuyucu, okuduğu sırada metni yeniden yazma durumuna geçer. Modernlikte yapıt anlamlılık taşımaktayken, postmodern yapıt söz söyleme sanatıyla (retorik) bezenmiştir. Dil oyunlarına geniş yer verme ve zaman-yer bütünlüğünden uzaklaşma görülür. Postmodern yazında konu bağlarında geriye dönüşler vardır. Daha önce yazılmış metinlerden yola çıkarak yeni metinler üretilir. Hem sorgulama, hem de yanıt arama bir arada görülür.''
Calvino ne yapmıştır peki? Daha önce yazılmış metinleri kendisi yazmıştır. 10 romanın ilk bölümleri, bunun örneğidir.

2)''Modernizm, nesnelerin, varlıkların, durumların göründükleri gibi olmadıkları düşüncesine dayalıdır.'' Bütün bir kitap boyunca, sırtımızda kitaptan bir pelerin, soyut bir yerlerde gezerken, tam olarak bu özelliği hissediyoruz. Bu kitap öyle elime alayım hadi okuyayım denebilecek bir kitap değil. Tam olarak entelektüel insanların kalemi bir kitap.

3)''Klasik (geleneksel) roman; dış dünyayı, çevreyi ve toplumsal olanı önemser, dışa dönük bir özelliğe sahiptir. Modern roman ise içe dönüktür. Bireyin iç dünyasına, ruhuna, bilinçaltına eğilir.'' İkinci tekil şahıs kullanılarak yazılmış bu kitapta, size ne düşündüğünüzü ve düşüneceğinizi anlatan cümleler var. Karşı koyamadan okuyorken, birden karşı koyarken buluyorsunuz kendinizi.
Nedense geleneksel tavrı, bu modern dünyada biraz küçümseme içererek kullanırız. Ben, klasik olanı da modern olanı da tercih ederim. Bence klasik olan da sadece toplumsal yazılmıyor. Aklıma İnsancıklar ve Anna Karenina geldi. Bunlar bireyin hem içini hem dışını önemseyerek yazılmış klasik eserler. Ama bu kitap, tamamen içe dönük bir kitap. Post modernizm adına verilen örneklerin içinde zirve sanırım James Joyce'a ait. Ama onun da övdüğü biri var. İrlanda'lı yazar Flann O'Brien. Üçüncü Polis Bu kitaba nazaran okuması daha kolay bir kitap olduğunu düşünüyorum. Post modernizmden hoşlanan ve bununla ilgilenenlerin ıskalamaması gereken bir eserdir. Tavsiye ederim.

4)Bu madde için kopyala yapıştır yaptığım siteye nasıl bir minnet duydum, şu anda anlatamam. Çünkü ben de bilinçakışı var diyeceğim ama tam olarak Körleşme ya da Tutunamayanlar'daki gibi de değildi. Bu yüzden yazarsam ''Hadi canım!'' diyen olur diye vazgeçmiştim. Teşekkürler yazan kişi! :) Kendimle de övündüm böyle düşündüğüm için :) ''Öykülemede diyalog ve hikâye etme yerine bilinç akışını kullanır. Dolaşık ve karmaşık anlatım yöntemlerini dener. Simgelere, mitolojiye, efsanelere, mistisizme, nihilizme, fanteziye yönelir.'' BİLİNCİNİZ AKIYOOOOR. Calvino bu kitapta, zihnimizi bir muhallabi misali akışkan ama yeteri ısıyı bırakırsa donacağını bilen bir eminlikle oradan oraya akıtıyor.

Post modernizm ile ilgili bu kadar yazmak yeterli. Şimdi kendi notlarıma döneceğim. Aşağıya da yararlandığım sitenin linkini bırakacağım. Benim okuduğum tek site bu olmadı. Ama en güzeli. Siz de okumalısınız. Buradaki her madde bu kitabı daha anlaşılır kılıcak.
https://www.turkedebiyati.org/...modern-edebiyat.html

***

Kitap okurken not alıyorum. Bunu da bu siteden öğrendim. Hatta yanılmıyorsam Hakan S. abi bunu yazmıştı bir yere. O gün bu gündür, elimde bir cep ajandası okuduğum kitabın kankası olarak gezer, ben de yazdıkça yazarım ona. Bir kitabı okurken, düşündüğümüz binlerce şey var. Bunların bilincimizden öylece geçip gitmesine müsaade etmemeliyiz.

Kitapla ilgili 2 ayrı görüşüm olucak. İlki yarısına kadar düşündüklerim olucak. Bir noktaya kadar bilinçakışımsı tavrı sezdiğim ama kondurmakta emin olamadığım için ''Hah'' dedim, ''Yine, yeni, yeniden!'' Daha önce yazdıklarıma denk gelenler bilinçakışı tekniğini ne kadar sevdiğimi bilirler :)) Ben kaçtıkça o beni kovalıyor gibi bir durum... Neyse.. Açtım kitabı ilerlerken dedim ki; ''Ben bu tür kitapları sevmiyorum. Ne zaman başladı, ne anlattı, ne hayal ettirmek istedi, nereye sürüklemek istedi?'' Ayağı yere basmadan okumak gibi bu tür kitaplar. Bir şeyler havada. Birçok şey havada. Zihniniz havada. Ama.. Calvino yaa... Çok tatlı adam. İkiye Bölünen Vikont'u okumuştum. Bazı yerlerde çocuk kitabı diye geçiyor. Onlar nasıl çocuksa artık... Bu kitabı öneririm çok eğlenceli, akıcı, anlamlandırmakta kesinlikle zorlanmaycağınız ve konu olarak ilginç de bir kitap. Calvino ile böyle sempatik bir tanışma yaşayınca dedim ki ''Ben, bu yazarın en az 3-4 eserini daha okumalıyım. Çok beğendim.''

Calvino ilk yarıda beni zorlamadı. Aksine ne kadar kendimi Ay'da yürüyor gibi hissetsem de yap-boz misali geldi bu kitap. Sabırla, elime yap-boz parçaları gibi tutuşturduğu kelimeleri alıp, onları birleştireceğim ya da birleştimeyi umduğum zaman gelicek mi diye ilerledim. Kitapta altını çizdiğim çok fazla yer var. Alıntı paylaşmak çok yaptığım bir şey değil. Ama paylaşmaya kalksaydım, çok verimli bir kitaptı. Okuması zor bir eser olduğu için o altı çizili satırlara ancak dinç bir zihinle ulaşmak mümkündü. Bu yüzden 93 günde dura dinlene, sindire sindire okudum. Tabi kitap bittiğinde dahi vaaoov denecek satırlar beni bekliyormuş, tahmin etmedim. Kitap, bitince kendinize dondurma ısmarlamanız gereken bir kitap. Gidin doğru düzgün pastaneden alın, yürüyün az da bacaklarınız açılsın. Bu yangını ancak dondurma soğutur çünkü. Düşünürken başınızın fırına döndüğü çok olmuştur. O yüzden ''Beynim yandı.'' ifadesi vardır. :) Bu kitabı okurken, sık sık gökyüzüne baktım. Şehrin ışıklarının taarruz ettiği gökyüzüne, geceleri.. Belki bir yıldız görürüm dedim. Göremedim..

***
Calvino'nun kaleminde yer yer insana tebessüm ettiren bir yan var. Betimleme yaparken alıp başını gitmiyor. Eğlenceli, insanı allak bullak eden de bir yanı var. Tabi bu yorulmadan önce düşündüklerimdi.

Calvino, bu kitabıyla, edebiyat dünyasına GÖVDE GÖSTERİSİ yapmış, adeta meydan okumuştur. Kitaptaki 2 karakter, kitapçıdan bir kitap alırlar. İlk bölümden sonrası yoktur. Tekrardır. Bu, bu şekilde alınan her kitapta devam eder. Yarım kalan her roman, en heyecanlı yerinde kesilmiş ve okuyucuyu meraka düşürecek niteliktedir. Tam 10 kitap, 10 ilk bölüm içinde, ana bir romanın da bunların dışında şekillendiği bir kitap Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu Yazar diyor ki: ''10 tane roman yazarım. 10'unu da aynı anda yazarım. 10'unu da sağlam bir temele oturturum. 10'unda da öyle farklı karakterler ve isimler bulurum ki şaşakalırsınız.'' Bence puro falan da içiyor olabilir. Dumanlarını insanın yüzüne yüzüne keyifle üfleyip, gülümseyecek bir adam gibi geldi bana. :)

Bu türde bir kitabı bana 2 sene önce verseler okumazdım. Zihnin en azından sabretmeye hazır olması gerekiyor. Her zaman söylüyorum, çok farklı özelliklere sahip insanlarız. Bu tür bir kitap daha ziyade entelektüel okumalar yapanlara hitap ediyor diye de; bu, o kişilerin üstün özelliklerine işaret etmiyor. Aksine, yine hitap konusu bu. Şahsen ben böyle bir eser karşısında klasikçi bir yaklaşım benimseyenlerdenim. Post modernciler yerine Dostoyevski, Victor Hugo ve diğerleri bana daha çok hitap ediyor.

***
Gelelim ikinci görüşüme, kitap sy. 167'de başlayan 8. bölümün bir kısmından sonra artık tadını kaçırdı. Bence burdan itibaren zorlama bir şekle girmiş. 10 kısa roman var bu kitapta demek daha çekici gelmiş olmalı. Lakin okuyucu için 7. bölümden sonra yürünen yol, yol değil, çıkılan bir yokuş olmuş. Hele ki; ana romanın kendisi de son 4 yarım roman da iyice insanı sıkan, saçma sapan bir yere ulaşmış ki, artık okuyucunun yıldığı yerdir, bıktığı yerdir, vazgeçmek istediği demdir.

Kitabın sonuna geldiğimde ise... Şaşırdım itiraf ediyorum. Sürprizbozan geliyor: 10 hikayenin ismi birleşip, anlamlı bir cümle oluyor'u okumuştum ama bana yine de anlamlı gelmemişti. Meğer cümle 10'u ile bitmiyormuş. Calvinoooo. Seni seni. Ne oyuncu adamsın yahu. :)

Bir Kış Gecesi eğer bir yolcu; Malbork kasabasının dışında, sarp yamaçtan sarkarken, rüzgardan ve baş dönmesinden korkmadan gölgelerin yoğunlaştığı aşağıya bakarak birbirine bağlanan çizgilerin ağında, birbiriyle kesişen çizgiler ağında ay ışığıyla aydınlanan yapraklardan halının üstünde, boş bir mezarın çevresinde ''Oracıkta sonunu bekleyen öykü hangisi?'' diye, öyküyü dinleme sabırsızlığı içinde sorarsa.

İşte bütün mevzu buydu okuyucular. Ama mevzu neydi hala net bir cevap veremiyorum.

mehmet temiz, ABD Tarihi'yi inceledi.
 21 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, 1607 yılının Kasım ayında, bugünkü ABD topraklarındaki bir limana yanaşan ve içinde sadece erkeklerin bulunduğu üç gemiden inen insanların bu topraklara ayak basmasıyla başlıyor. Ve bugün tüm dünyayı etkisine almış bir süper güç olan ABD'nin 1607 yılından başlayıp, 1950 'li yıllara kadar olan yaklaşık 350 yıllık tarihini anlatıyor.

Öncelikle şunu söylemeliyim. Kitap, sanki tarih kitabı değil de, bir hikaye veya bir masal kitabı gibi müthiş bir akıcılıkla yazılmış. Olayları derinlemesine ve çok kapsamlı bir şekilde anlatmasına rağmen kesinlikle sıkılmadan ve müthiş bir merak içerisinde okunuyor.

Bu geçen 350 yılda, bu topraklarda yaşanan olumlu ve olumsuz tüm olaylar sırasıyla aktarılıyor. Toprakların fethi, katliamlar, kölelik, demokrasinin tüm aşamaları, savaşlar, siyasi , sosyal , dini değişimler, sanayii ,endüstri, tarım ve ekonomi alanlarındaki tüm gelişmeler, teknolojik icadlar ve bunların günlük hayattaki kullanıma geçirilme aşamaları...kısaca söylemek gerekirse, sadece ABD'nin değil neredeyse tüm insanlığın bu süredeki her yönden ilerleme ve gelişmesi de anlatılıyor.

Peki bütün bunlar nasıl başlıyor derseniz, maalesef ki bütün bunlar, katliamlarla başlıyor. Üç türlü katliamla. İnsanların ( yerliler dediğimiz Kızılderililer), hayvanların (kürk ticareti için) ve ormanların (kereste ticareti için) katledilmeleri her şeyin başlangıcı oluyor bence.

Koloni dönemi, bağımsızlığın sağlanması ve arkasından birliğin oluşturulması, demokrasi, siyasi ve sosyal kişi halk ve özgürlükleri, ekonominin temel yapısının kurulması, insanların refah düzeyini artıran sanayii , zirai ve endüstriyel gelişmeler ve bu konulardaki sayısız yeni icadlar, İç savaş dönemi, nihayetinde dünyaya son şeklini veren iki büyük savaş ve dünyadaki en büyük güç olmanın hikayesi. Ve daha ne ayrıntılar. Çoğunu aylar boyu araştırmaya kalksak bile bulamayacağımız müthiş bilgiler.

Genelde incelemelerimin mümkün olduğu kadar spoiler içermemesine dikkat ederim. Ama burada herkesin affına sığınarak üzerinde çok düşündüğüm iki bilgiden bahsedeceğim. Bunlar kitaptaki bilgilerin belkide sadece on binde biri bile değildir ama ben burada paylaşmak istiyorum.

Bunlardan birincisi, başkanlık seçimlerinde bir kişinin iki dönemden fazla seçilmeme meselesi. Çok ilginçtir ki biz bunun yasak veya yasaya aykırı olmasından dolayı olduğunu biliyorduk. Oysa bu durumun, ikinci dünya savaşı yıllarında başkanlık yapan Franklin D. Roosvelt'e kadar geçen yaklaşık 150 yılı aşkın bir sürede sadece ilk başkan George Washington'dan kalma bir geleneğin eseri olduğunu kitaptan öğrendim. Düşünebiliyor musunuz bu süre zarfında hiç bir başkan, yasal hakkı olduğu halde , gerek kendi isteğiyle gerekse de partisinin isteğiyle bu geleneğe bağlı kalarak üçüncü defa başkan olmak istemiyor. Bu durum, ülkemizdeki, ölene kadar siyasi parti başkanı olarak kalmak veya ölene kadar iktidarda kalma hırsı içindeki siyasileri düşününce insana çok ilginç geliyor değil mi?

İkinci bahsedeceğim bilgi ise, ABD nin bağımsızlık mücadelesine başlamasına esas olan çaya konulan vergi konusu. Eğer İngiltere kralı 1770'lerde çaya o vergiyi koymasaydı veya koyduğu vergiden vazgeçseydi, bugün dünya üzerinde ABD isminde bir devlet olur muydu ? veya o durumda, bugünkü dünya düzeni nasıl olurdu acaba ? sorusudur. İnanın bana kitabı okurken bu konu sık sık aklıma geldi. Buradan şunu anladım ki tarih bazen çok basit olaylarla değişiyor.

Kitap hakkında çok daha fazla yazmanın gereği olduğunu sanmıyorum. Yazdıklarım kitap hakkında yeteri kadar bilgi veriyor sanırım.
Ben, özellikle tarihe meraklı olanların, ayrıca da bugünkü dünya düzenine nasıl gelindiğini merak edenlerin mutlaka ama mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ve herkesin de bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum.

Talha ACAR, Abum Rabum'u inceledi.
14 Mar 15:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın eğer daha öncesinden bir kitabını okuduysanız bu kitabı da gözü kapalı okuyacaksınız. Mükemmel bir dil mükemmel bir hikaye. Sadece hikaye demek yetmez, araştırma, bilim ve din ve tabiki siyaset. Hepsini barındırıyor bu kitap. Orta doğu, Türkiye ve Arap yarımadası üzerine entrikaların, hilelerin ve büyük bir oyunun oynandığını ve bunu da yazarın korkusuz bir şekilde dile getirdiğini okuyacaksınız. CIA, grup kardeşler, mossad, papalık ve gizli dini örgütlerin sıkça karşınıza çıkacağı ve bunların İslam alemi ve Orta doğu da oynamak istedikleri kirli oyunu yansıtan bir roman. 3 dinin Hz. İbrahim mirası peşinde bir mücadele. Ve İslam dışında ki diğer dinlerin bu miras ile dünya da savaş, vahşet ve kaos ortamı oluşturma emelleri. Roman gayet akıcı güzel ve bol bilgi içeren bir dil ile kaleme alınmış. Açıkçası kitabı okurken de ve bitirdikten sonra da bir araştırma merakı sarıyor insanı; hem bu miras hakkında hem de gizli örgütlerin oynadıkları entrikalar hakkında yani kısacası araştırmaya daha da okumaya teşvik eden bir kitap. Hikaye için de hikayeleri ile ilginç bilgileri ve araştırma ruhu ile işte Roman dediğin böyle olur dedirtecek tarzda bir kitap. Keşke böyle kitaplar teşvik edilse keşke daha çok bu tarzda kitapları görebilsek. Sadece hikaye anlatayım geçeyim havasından ziyade zengin içeriği ile donanımlı bir kitap. İskender Palanın diğer tüm kitaplarını şiddetle tavsiye ediyorum. Tabi ki bu kitabı da ayrı bir şiddetle. Okuyalım, yayalım ve zenginleşelim.

Yusuf Çorakcı, Vampirle Görüşme'yi inceledi.
14 Mar 08:05 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

En son ne zaman bir vampir romanı okudum ya da hiç okudum mu hatırlamıyorum aslında, ama iyi bir okur olan arkadaşımın referansıyla Anne Rice'dan Vampirle Görüşme kitabını okumaya bir şekilde karar verdim. Hem farklı bir şeyler arıyordum, hem de o yıldızlar geçidi olan meşhur filmin çıkış noktasını merak ettiğimden zor olsa da kitabı bulup okumayı başardım. Bendeki kitabın adı Vampirle Konuşma olarak çevrilmiş Remzi Kitabevi tarafından ama hikaye aynı, çünkü kapaktaki kitaba dünyanın parasını istiyorlar ben daha makul bir fiyata edindim. Heyecanla okumaya başladım kitabı ve anlatılan dönemi oldukça iyi yansıttığını gördüm. Dil ve anlatım açısından aşırı sade veya ağır değil kitap, tarz olarak klasik ve çağdaş arasında diyebilirim. Uzun tasvirler başta sıksa da sonradan alışıyorsunuz ve olaylar oldukça detaylı anlatılıyor. Şehirler, mekanlar, kişiler oldukça iyi anlatılmış ve okurken vampir olduğunuzu hissediyorsunuz. Yazar belki yıllarca vampir romanı yazılmadığını görmüş olabilir bu nedenle klasik vampir tanımından çok daha çağdaş ama ruhunu kaybetmemiş bir vampir portresi çiziyor. Onları birer vahşi kan emici dışında edebiyat, sanat, tiyatro merakı olan, giyimine ve yaşadığı yere özen gösteren, kendini ve hayatı sorgulayan varlıklar olarak görüyoruz kitapta. Bu vampirler haçtan korkmamakla birlikte kiliselere girip çıkan yaratıklar. Hikayeye gelecek olursak; New Orleans'ta kardeşini kaybeden Louis bir gün vampir Lestat tarafından ısırılınca vampir olarak ölümsüz bir yaşama adım atar ve her gün vampirliğini sorgulayarak, anlamaya çalışarak geçirir. Bu ikili lüks bir yaşam sürerken aralarına Claudia adında küçük bir kız vampir katılır ve o zaman birçok şey değişmeye başlar. Sonra Louis ve Claudia, Lestat'tan kaçıp Paris'e giderler ve orada vampir Armand'ı bulurlar. Bütün bu olayları aslında Louis bir gazeteciye anlatıyor ve biz de onun ağzından hikayesini dinliyoruz. Kitabı okumuş olanlar çok fazla detay vermediğimi görmüşlerdir oldukça hareketli bir hikaye diyebilirim. Yer yer ana konudan sapmalar olsa da olaylar ve konuşmalar gerçekten ilgi çekiyor ve vampir olmanın nasıl bir his olduğunu düşünmenize sebep oluyor. Vampirlerin duyguları ve kişilikleri olduğunu gösteren ilk kitaplardan biri olabilir, fakat Twilight gibi değil asla. Dracula'ya çok benzemiyor ancak ondan izler taşıdığını söyleyebilirim. İnsan bulamadıklarında hayvanların kanını içmeleri ilginç bir detay. Théatre des vampires diye bir mekan var ki kitaptaki en ilgi çeken mekan bana göre. Ölümsüz yaşam çok cazip gibi görünse de kitabı okurken pek de güzel olmadığına ikna olmak mümkün. Diyaloglar oldukça merak uyandıran ve sorgulayan nitelikte, bazen okurken hadi konuşun diye beklediğim oldu. Genel hatlarıyla beğendim ancak kendini tekrar eder yerler biraz sıkabiliyor. Klasik havasında ama çağdaş edebiyattan bir kitap arıyorsanız ve konu olarak fantastik bir şeyler isterseniz okumanızı öneriyorum. Son olarak o filmin başrol kadrosunu tekrar bir araya getirmeye kimsenin bütçesi yetmez.

Yılanlar ve Merdivenler
Yılanlar ve Merdivenler / Sean Slater

Sean Slater kaleminden; Dedektif Jacob Striker ile ilk tanıştığım kitaptır Yılanlar ve Merdivenler. Bir polisiye sever olarak bu kitabı okumayı iple çekiyordum ve sonunda okuma şerefine nail oldum! Gerçek bir dedektif kaleminden yazılmış bu muhteşem kitaba tek kelime ile ba-yıl-dım!

Kitap o kadar akıcı ilerliyordu ki; 486 sayfa olmasına rağmen 200 sayfa okumuş hissi bıraktı bende. Dedektif Striker bir intihar ihbarı alıp olay yerine intikal eder. Ancak olay yerine, yani Şanslı apartmanına vardığında tuhaf bir şeyle karşılaşır. Olay yerine ondan önce varmış olan çaylak bir polis memuruna! İlk ihbarı kendisinin almasına rağmen diğer memurun nasıl orada olduğu epey kafa karıştırıcıydı… Sonra olay yerinde keşfettiği kameranın, kısa süreli arkasına dönüp, cesetten gelen sesi dinlerken anlık saniyede yok oluşuysa tam bir muammaydı.

Kitabın giriş kısmının bomba olduğunu söylemezsem çatlarım. Sean Slater’in kalemi gerçekten çok iyiymiş . Öyle ki; mêkanları, olay örgüsünü öyle bir anlatmış ki; tüm bahsettiği yerleri, vakaları resmen birebir yaşadım! Olay yerini birebir gezdim ve çokça ürperdim! Kitabın çoğu yerinde resmen, film izliyormuşçasına, aksiyonlu bir sahne gelmişçesine, heyecandan titredim.
Kitapta ilginç detaylar da buldum ve ilk kez duyduğum teknik kısaltılmaların da mevcut olduğuna şahit oldum. Bir kaç örnek verecek olursam; TKO ( Tek Kişilik Ofis), ŞÜPKİŞİ (Şüpheli Kişi), PKBYO ( Polis Kayıtları Bilgi Yönetimi Ortamı), ZARK (Zihinsel Açıdan Rahatsız Kişi).
Bence bu kısaltmalar bile kitaba başlı başına bir gizem katıyor ve gizemli konular bir kitapta oldukça o kitap ilgimi aşırı derecede celbediyor!… Kitaptan çeşitli teknik bilgiler de öğrendim. Örneğin ölülerin kokusunu bastırmak için polis ya da katiller, ocakta kahve çekirdeklerini yakarlarmış. Ve öğrendiğim bir diğer bilgiyse, bizde kanıtların naylon kilitli poşetlere konarken, onlarda kanıtların kağıt torbaya konması…

Kitabın teknik özelliklerine gelecek olursak; Puntoları çok iyiydi, baskısı kaliteli, kapak tasarımındaysa; ön kısmında “Yılanlar ve Merdivenler” yazısında bulunan gümüş lak göze oldukça hitap ediyor ve gerçekten çok şık duruyor!

Yazarın anlatım dili zaten on numara ve çok, çok etkileyici. Özellikle bir ve ikinci başlıkta resmen adrenalin yaşadım ve kafam çok karıştı. Bir çok soru aklıma geldi ve bir çok da şüphelim oldu. Bir çok polisiye kitapta olduğu gibi, dikkatli bir okur olarak, katil profil tahminim doğru çıktı!. Kitaba kendimi o kadar kaptırdım ki; katili tahmin etmeme rağmen yine de sanki bilmiyormuşum gibi şaşırdım. Çünkü altından bambaşka bir hikâye çıktı!

Bu kitabı tüm polisiye, psikolojik-gerilim severlere ve polisiye tarz deneyimleme adaylarına şiddetle tavsiye ediyorum. Boşa alınmamış bi kitap olduğunu kitabı hararetle bitirdiğinizde göreceksiniz…

Yazar kitabın hakkını layıkıyla vermiş… Son olarak belirtmek isterim ki; Hyperion yayınlarına ait okuduğum sekizinci kitap. Ve bu yayınevine ait kitapları gözü kapalı alabilirsiniz. Okuduğum hiç bir kitaba pişmanlık duymadım. Her birine harcadığım vakite değdi!

Hyperion Yayınlarına böyle güzel ve kaliteli kitapları bizlerle buluşturduğu için şahsım adına çok teşekkür ederim.

Bence iyi kitaplar, insanları aptal tv programlarından soğutan, en güzel şeylerdir…

Selâm ve saygılarımla...

Gözde Karadağ
Kitap Gemisi
kitapgemisi@blogcu.com

@kitaplarlakeyif, Kör Baykuş'u inceledi.
12 Mar 11:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sadık Hidayet; yeni tanıdığım, tanıdığım için memnun Olduğum bir yazar. Tahran doğumlu, Belçika, Fransa ve Hindistan'da bulunmuş. Kör Baykuş'da ilk Hindistan'da yayımlanmış, kendi ülkesinde yasaklanmış bu kitap. Kör Baykuşta olaylar zaman ve mekan dışında kalıyor. Hep şimdiki zaman gibi görünen anlatı aslında rüya, anı ve şimdinin karışımı olarak aktarılıyor. Kişiler Olayların akışı ile birbirine dönüşüyor. Olay bir servi ağacının dibinde oturmuş kambur bir ihtiyar ve ihtiyarın karşısında dans eden siyah elbiseli, elinde gündüzsefası olan bir genç kız ve ikisinin arasından akıp giden bir dere ile başlıyor. Kahramanımız zaman zaman afyon kullanıyor, işte o zaman tüm zamanlar birbirinin içine geçiyor, ölmeyi düşlüyor sürekli ve asıl ilginç olan, yazarın da bir süre sonra intihar etmesi. Sadık Hidayet Ölmeden önce bir hikaye taslağı hazırlamış konusu: annesi "salgı salamaz ol!" diye beddua eder yavru örümceğe. Yavru örümcek ağ yapamayınca Ölüme kurban gider. İşte böyle değişik bir yazar ve etkileyici bir kitap. Kitap aynı zamanda ölmeden önce okunması gereken 1001 kitaptan biri.

Monna Rosa, Şeker Portakalı'ı inceledi.
11 Mar 16:42 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

"Günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü", kitabın arka kapağındaki yazı. İnsan acıyla bir anda mı karşılaşıyor, yoksa ufak ufak bizi yoklayıp hergün bir parça yaşama sevincimizi zedelemez mi acı? Gülerken aklımıza elimizden kaçan balonumuzun gelmesi, papatya tacını hiç yapamanın verdiği küçük hüzünler de aslında birer acı değil mi? Hem acıyı kim keşfetmek ister ki? Soluk bir gülün gölgesinde o gelip bizi bulur zaten. İnsanın yaşam yolunda ayağına batan dikenler hep vardır, sadece yolun sonunda umut olduğunu bilmek  sevincimizi hep var eder. Zezè  acıyı hep biliyordu, ta ki birgün içini dolduran kelebekler uçup gidene kadar.

Fakir bir ailenin zengin hayallere sahip beş yaşında belki ama olgun bir akla sahip, kendi deyimiyle "yaşamakla yükümlü" yaramaz çocuk Zeźe'nin hikayesini anlatan bu kitap beni derinden üzdü. Kötü bir olayla tanıştığı, onu kalbinde sevmeyerek öldürmek isterken severek kalbinde yaşattığı bir dostu olan bu küçük çocuk zıtlıkları bünyesinde bulunduruyor. Şarkı söylemeyi çok seven, yeni taşındığı evin bahçesindeki bir şeker portakalı fidanı mecburi kalarak seçtiği en yakın arkadaşı (Xururuca(Minguinho)) oluyor. Bir de yarasası var, kendisini yürekten sevdiğine emin olduğu. Hayal dünyası çok geniş olan bu küçük çocuk aynı zamanda büyük bir olgunluğa sahip, üzerinde düşünürsek eğer çoğu küçük çocuk aslında doğduğu yere bağlı olarak erkenden olgunlaşıyor. Zezè de öyle, babasının işsiz biri olması ve bunun verdiği bir psikoloji ile Zezè'nin yaptığı yaramazlıkları hoş görememesi onu sürekli dövmesi, annesinin çalışması ve onun sevgisinden mahrum kalması (bu bir çocuk için çok önemlidir), Zezè'yi  yanlızlığa itiyor .


Okumaya başlayınca küçüklüğüme gittim ama ben bu kadar yaramaz değildim, yaptığım en büyük yaramazlık komşunun kızı olan aynı zamanda vaktimin çoğunu birlikte geçirdiğim arkadaşımı sürekli olarak dövmekti. :) Nedenini soracak olursanız bilmiyorum ama annemin benimle kıyasladığı bir kızdı ondan olsa gerek :)

Zezèyle bir de ortak yönümüz olduğunu gördüm şarkı söylemek uyurken bile şarkı söylediğimi hatırlıyorum.

Çok üzücü bir hikayesi var Zeźe'nin, okumanızı tavsiye ederim, bu güzel hayal gücüne tanık olmalı insan.

Gelgelelim kitabin yazarına;Jose Mauro De Vasconcelos, edebiyat dünyasının en ilginç yazarlarından biri olduğu söyleniyor. Yazarlık yeteneğini uzun süre keşfedemediği için, hayatında bir çok farklı işte çalışan ve içinde kendine göre bir hikaye geliştiren yazar en sonunda bunu kağıda dökmeye karar verir ve 12 gün gibi kısa bir sürede kitabını tamamlar, ama yazar bu kitap icin "onu kalbimde 20 yıldan fazla taşıdım."der.
Brezilyalı ünlü yazar Jose Mauro de Vasconcelos, 1920'de Rio de Janeiro yakınlarında, Bangu'da doğmuştur. Potengi Irmağında yüzmeyi öğrenmiş ve hep günün birinde yüzme şampiyonu olmanın hayâli ile yaşamıştır . Liseyi Natal'de bitirdikten sonra iki yıl tıp öğrenimi görmüştür. Öğrenimini yarıda bırakıp yeni hayaller peşinde Rio de Janeiro'ya döner. İlk işi, hafif siklet boks antrenörlüğü olur. Yaşamı boyunca çeşitli işlerde çalışır, bu onun yazarlığına büyük katkılar sağlar. İlk ve en ünlü kitabı Şeker Portakalı'dır(1968). Sivrisineğin (Zezè'nin) serüvenleri, Güneşi Uyandıralım (1974) ve Delifişek (1963) adlı romanlarıyda sürer. 1988'de hayata gözlerini yummuştur bu güzel yazar.

Yazar hakkında bilgiler için netten faydalandım.


Yüreği nergisler kadar güzel kokan bir arkadaşa armağan ediyorum bu incelememi.Sevgiyle Kalın .

Sıradan, Sahilde Kafka'yı inceledi.
 11 Mar 14:51 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Murakami’ nin kitaplarında sanki büyülü bir şeyler var Mıknatıslı kelimelerle kendine çeken bir yazım ve anlatım şekli ile ormanda gezerken yıldız tozu serpilmiş gibi ışıl ışıl oluyor üstünüz başınız.
Hikaye ilginç, kahramanlar kaliteli ama bu kitapta havada kalan varsayımlar vardı. Cevaplanmayan birkaç “soru ha şimdi cevaplanır, şimdi bir bağlantı kurulur” derken öylece kalakalıyorsunuz. Ama buna rağmen ben sevdim.
Kafamdaki cevaplanamayan soruları kendi başıma hallettim.