Giriş Yap
Her isteyenin dileği olmaz. Her ilim talibi de ilmi elde edemez. Ancak, kulun kendisine bahşedilen tüm yetenekleriyle çaba sarf etmesi gerekir. Allah, kendisine ihtiyaç duyulan kendisinden yardım bekleyen yegâne mercidir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Şunu iyi bilmeliyiz ki ilim gerçek anlamda hoca-talebe ilişkisi ile elde edilebilir. Alimlerimizin hayatına baktığımızda ilmin sadece kitaplardan okunarak elde edilmediğini görürüz. Modern dönemde de bu kabul edilmiş bir gerçektir. O zaman ilimde hocanın rehberliği çok önemlidir. Bu durumda öğrenci hocasına karşı saygılı olmalı, hocasının değerini takdir etmeli, ondan elinden geldiğince faydalanıp iyi ve güzel olan yönlerini örnek almalıdır. Çünkü hocası öğrencinin ilmi giriş kapısıdır.
Biz Gençlere Dair 2, KolektifSayfa 27 - Diyanet işleri Başkanlığı
İslam dini açısından dünya hayatı, ahiret hayatına göre değersizdir. Bu dünya hayatına değer katacak olan iman ve bu imamın gereği olan bir hayattır. İşte bu hayatı Allah rızasına uygun yaşamanın ve değerli hale getirmenin en önemli unsuru ilimdir. Bundan dolayı: Resülullah (sas) şöyle buyurmuştur: ''Dünya ve onun içinde şeylerin değeri yoktur. Sadece Allah'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle ilim öğreten alim ve öğrenmek isteyen öğrenci bundan müstesnadır.''
Biz Gençlere Dair 2, KolektifSayfa 22 - Diyanet işleri Başkanlığı
Seni dağladılar, değil mi kalbim, Her yanın, içi su dolu kabarcık. Bulunmaz bu halden anlar bir ilim; Akıl yırtık çuval, sökük dağarcık.
Necip Fazıl Kısakürek
Reklam
·
Reklamlar hakkında
İnsanların çoğu, kendilerine en yakın sebebe takılıp kalır; sebeplerden kurtulup bütün sebepleri yaratana ulaşamaz.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.27.30