Devlette hukukun üstünlüğü ilkesi, delik deşik bir ilkedir; anayasalarla yamamaya kalksan başka yerden delik açılır. Gerçeklikte bu bir ilke değil, bir paradokstur. Filozofların pek azı Leviathan canavarının kudretini anladı – Augustinus, Aquinas, Hobbes son yazılarında Kant.
Siyasi bakış açısına göre tek bir ilke vardır: İnsanın kendine egemen olması. Benin ben üzerindeki bu egemenliğine Özgürlük diyoruz.
Sayfa 536 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları / 17. Basım, 2021 (2. Cilt)Kitabı okuyor
Reklam
İslam dünyasının ilke edineceği tek gerçek
"İttifak ettiğimiz hususlarda birlikte hareket edelim. İhtilaf ettiğimiz hususlarda birbirimizi mazur görelim"
Hasan el-Benna
Hasan el-Benna
197 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Çocukların gözünden anlatılan tüm kitapları ve filmleri beğendiğimi farkettim. Agota Kristof- Büyük Defter de çok etkilemişti beni, Emile Ajar ( gerçek ismi Romain Gary)ise hayran bıraktı. Kitabı araken iki isimle de bulabilirsiniz, zira yazar aynı eseri iki farklı ismiyle yayınlayıp aynı ödülü (Goncourt Edebiyat Ödülü) iki kez alması ile de bir ilke imza atmış. Kahramanımız Momo, Fransa'da hayat kadınlarının çocuklarını bıraktığı gayrıresmi bir bakımevinde yaşadığı yılları anlatırken çocuk ihmal ve istismarı, ırkçılık, yaşam-ölüm - tanrı sorgulamaları, yaşlılık psikolojisi, ekonomik bunalım gibi birçok toplumsal problemi harika diyaloglarla vurguluyor. O kadar basit, çocukça bir cümle kuruyor fakat zınk diye kalakalıyorsunuz, alıntılamak istediğim çok yer oldu ancak neredeyse kitabı vermiş olacaktım, zor frenledim kendimi. Sanırım filmi de çekilmiş, derhal bulup izlemeliyim. Böyle güzel kitaplar bulup okuduğumda niye şimdiye kadar okumadım diye hayıflanıyor ve kendimi hala 1.km de olan bir cahil olarak buluyorum. Daha keşfedilecek ne çok harika eser var kimbilir öyle değil mi?
Onca Yoksulluk Varken
Onca Yoksulluk VarkenRomain Gary (Emile Ajar) · Agora Kitaplığı · 20093,211 okunma
İşte, kendine ilke bellediği söz: Bir kimse zalim bir padişaha adildir dese kafir olur demişler. Ve susuyordu adil dememek için zalime.
Bu güvende sıkıcı, küçültücü bir şey var. Oysa biliyorum, babam üzülüyor. Saat beşi geçti mi aklına bin bir kötü şey geliyor. Yine de 'Çocuklara güven ilkesi'nin dışına çıkmaz. Ah, babamın şu 'ilke'leri...
Reklam
Castellio insanca bir yol bulmak ve kişisel olarak saygısını göstermek üzere, Calvin için ne zaman uygun olursa, ona elyazısı müsveddelerini okumayı önerir ve her bir ayrıntıda Calvin'in tavsiyelerini baştan kabul edeceğini belirtir. Ama Calvin uyumlu davranmanın her biçimine ilke olarak karşıdır. O tavsiyede bulunmaz, sadece emretmek ister. Kesin ve kaba bir şekilde reddeder.
Sayfa 82 - Can Yayınları
Başlıca eğitsel ilke, değişken yapıların bilincine varmaktır. "Belirli bir yapıya sahip bir dilin yapısını ele alabil­mek için, içinde bu dilin yapısım çözümleyebileceğimiz farklı yapıya sahip başka bir dil üretmeliyiz."
"Bir oyunun kurallarından kuşku duymak asla mümkün değildir. Çünkü onları belirleyen ilke tartışmasız niteliktedir. Kurallar ihlal edilir edilmez, oyun evreni çöker, oyun diye bir şey ortada kalmaz. Hakemin düdüğü büyüyü bozar ve bildik dünyanın mekanizmasını bir an için geri getirir. "
Evrenin yasaları
Evrende hüküm süren en temel ilke karmaşa değil, yasadır; hayatın ruhu ve özü adaletsizlik değil, adalettir. Dünyanın ruhsal düzenine biçim ve karakter kazandıran kuvvet ahlaksızlık değil, doğruluktur. O halde insan evrendeki doğruyu bulmak için öncelikle kendisinde doğruyu aramalıdır ve bu doğruyu arama sürecinde, düşüncelerini başka insanlara ve şeylere göre düzenledikçe, başka insanların ve şeylerin de kendisine karşı değiştiğini görecektir.
Reklam
Kulluk ancak şu 3 şeyle gerçekleşir : Birincisi, İslam'ın ilke ve yasalarını korumak. İkincisi, kaza ve kadere Yüce Allah'ın bölüştürmesine razı olmak. Üçüncüsü, nefsini değil, yüce Allah'ı razı etmek için gayret göstermek.
We all live in the protection of certain cowardices which we call our principles. [Hepimiz, adına ilke dediğimiz belli başlı korkaklıkların sığınağı altında yaşıyoruz.]
Sayfa 19 - Dover Publications, 1999
ALLAH RASULÜNDEN
Bir sahabi Allah'ın Resûlü'ne geldi ve şöyle sordu: -Biri Cennet'e girmeye sebep olan, diğeri de Cehennem'e yuvarlanmaya sebep olan iki amel nedir? Ya Resûlellah! Allah'ın Resûlü şu açıklamada bulundu: -(Şahıs, ilke ve kurum gibi hiç) bir şeyi Allah'a ortak koşmadan ölen kişi Cennet'e girer. Herhangi bir varlığı Allah'a ortak koşarak ölen kişi ise Cehennem'e yuvarlanır.
704 syf.
·
Puan vermedi
Yazarının ismi gibi "refîk" bir kitap...
Gramer açısından muhtelif sebep, ilke ve amaçlara istinâden oluşturulduğunu düşündüğüm, dile dâir kurallar bütünü, Türkçe'nin bizzat kendisi olduğu ön kabulünden sıyrılarak; elastik, estetik ve bir o kadar da "yerli" bir dil zevki yaşamak ve tatmak ihtiyacı içindeyseniz...
Türkçenin Tadı ve Ahengi
Türkçenin Tadı ve AhengiRefik Halid Karay · İnkılap Kitabevi · 201529 okunma
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır….”
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.