fatma ronahi kubad, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her zaman eşitlik bir ilke olmuştur . Gerek insan,gerek hayvanlar için .
Eğer bizlerde dünyaya bir insan değil de bir hayvan olarak gelseydik emin olun biz de aynısını yapabilirdik . Fakat kitapta hayvanlar çiftliği ele geçirdiği halde bu sefer kendi içlerinde bir uyuşmazlık başladı . Sanırım domuzlar şu an ki insanlığın bir diğer hâli.
Okuyup zaman ayırmaya kesinlikle değer bir kitap.

İlhan DALKIRAN, Kimdir Bu Mitat Karaman?'ı inceledi.
15 Mar 15:03 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şubat'ın 29'unda yasak bir aşkın meyvesi olarak dünyaya gelip hayatta göze batmadan yaşamayı ilke edinmiş Mitat Karaman'ın hikayesini beğendim. Okul yıllarında herkes kendini yerine koyacak bir organ seçerken Mitat Karaman apandisti seçmiştir. İşlevsiz ama oradaki varlığı bilinir. Cennet Apartmanı'ndaki hikayesi de böyle başlar. Bir polisiyeden ziyade Mitat Karaman'ın bir polisiye olayla hayatının değişmesinin romanı. Salt polisiye bir roman arayanlar için de hayal kırıklığı yaratmayacaktır.
Cennet Apartmanı çok güzel kurgulanmış. Eylem,Meryem, Başar Bey,Ceylan ve Yıldız Hanım ile Kadim Bey.
Doğu Yücel'i bu kitapla tanıdım. Diğer kitaplarını da okumaya çalışacağım.

Bebek Mezarı
Şimdi size anlatacağım yıllarca altında kaldığım bir şey. Ölü bir bebeğin hikayesi.
Diyarbakır Mardinkapı mezarlığı, kaç ömür yatıyor koynunda? Senden sonra tanıdım denizi. Öncesinde bilsem adını ölüler deryası koyardım. Çünkü sen ölülerin yüzdüğü, yaşayanların boğulduğu kara bir topraktan başka nesin ki? Bir yanında taş taş üstüne dizilmiş surların, ilk gününden beri zamanı gözlüyor. Bir yanında hevsel bahçeleri, ilk tohum ekildiği günden beri Dicle'nin bereketinden, toprağın özünden hayatı yeşertiyor. Tüm o güzelliğin, ihtişamın, şimdi düşsem üzerine destan yazacağım memleketimin, annemin çocukluk ayak izlerinin, tüm bu saydığım ve sayamadığım her şeyin üstünde ve ortasında, el kadar sabiyken hayatın gerçeğini acımasız bir ilkokul öğretmenini taklit edercesine tokat gibi yüzüme vuran sen duruyorsun. Yıllarca bir avuç toprağa kin güttüm ben. Vakitsiz açtın gözlerime hakikati. Ki sayende kör gözler edindim. Dilim sustu senelerce. İçimde ki yalnızlığa, doğmamış insanlar biçtim de konuştum. İçine kapanık utangaç bir çocuk dediler. Hiç bilmeden sebebimi. Kim susmuş sebepsizce? O zamandan beri ne zaman bir sessizlikten geçse yolum sorarım. Acın nedir? Merhem olayım yarana. Ki bu bir avutmadır bilesiniz. Hala üzerimde aynı yaralar varken sıkılmadan söylerim bu yalanı. Gerçeklerden gözü yanmış bir çocuğum ben üfleyerek satarım yalanı. Gözünüze kaçmış tozu var mıdır ayıklamanın başka yolu? Yalanlar sattım acımasız gerçekler diyarında. Kabul edelim ki ben adi bir insanım. Çok büyük bir acıdan alıkoymak istedim insanları, çocuk aklıma uyarak o zamandan kendime ilke edindim yalanı. Şimdi vakitlice anlatmanın zamanı geçmiş olsa da, hatrınızdan silinmiş bir gerçeği hatırlatmanın vebali ağır basıyor üzerime. İşte şimdi size anlatacağım yıllarca altında kaldığım bir şey. Ölü bir bebeğin hikayesi.

Bayram sabahı tüm fasıllardan sonra ölüsü olan bir aile adeti gereği ve benim de ne evde tek başına bırakılacak ne de bu merasimden eksik kalmam isteneceği, beni de birine emanet etmek yerine ilk kez dedemin mezarına götürmeyi seçtikleri bir yaşta mardinkapıda buldum kendimi. Meraklı mı gelmişim dünyaya yoksa çevresini keşfeden her çoçuk kadar normal bir merak mıydı üzerimde ki bilmiyorum. Her adımda yeni bir gerçek keşfedeceğim o kapıdan ilk adımımı atmamla, sanıyorum ki bugün beni ben yapan bir şeyler yaşandı.

Bayramdan sebep bir dünya dolusu insan ezber adım kendi yakınına ait olan mezarların önüne tünüyorlar. İlk o vakit görüp sonradan keşfettiğim bir gerçekte bu oldu. Durup başka acılara ayıracak zamanı yok insanın. Yanından geçtiğim tüm mezar taşlarını yokladım. Kimi gösterişli, çiçekler bezeli kimi çatlamış toprağında solmuş otlarla kaplı. Mezarların dili vardır. Annemden öğrendim bunu da. Toprağı çatlak bir mezar gördüyse kimsesi yoktur, ya da kalmamıştır derdi. Ona da bir su dökmeli, yasin-i şerif okumalı. Annem de vakti zamanında bu mezarlıkta su satmış bir çocuktur. Sanıyorum budur, bu dili bilmesinin sebebi.

İşte şimdi önünde duruyorum dedemin. Görmediğim insanları özleyedebilirmişim, dedem öğretti. Adı anılsa ölüsüne selam vereni olurmuş öyle bir adam dedem. Yani dayımdan duyduğum bu yönde. Ben hiç görmedim diye dedemi üzülürken, öğrendim ki en küçük dayım bile görmemiş. O daha bir yaşını görmeden boş bir hayat kavgası uğruna sırtından vurmuşlar dedemi. Ardında dört öksüz bırakacak her hayat kavgasına lanet ettim. Kabul hayat bir kavgaydı. Ama dört öksüzün vebalini kaldırabilecek haklı bir dava hayal etmeye ne aklım ne kalbim el vermiyor.


Sonraları yemek üzere bir yerlere mi sakladım o an ki acımı, yoksa çoçuk aklım kendini, akıl sağlığımı savunmak için mi gözünü ayırdı dedemin üstünden bilmiyorum. Ama ne planladıysa da az sonra soracağım tek bir soru, bu ölüler deryasının yaşayan insanları nasıl boğduğunu bana gösterecekti. Her hayatın bir kırılma noktası varsa benim ki bu olmalı. Sonraları çokça dilim ters dönse de sorum içime aksa kendine bir cevap bulamasa diye çok hayıflandım. Ama tüm dünya ağını örmüşte bu anın gelmesini bekleyen bir örümcek gibi çöktü üzerime.

Anne dedim. Anne "Bu mezar niye bu kadar küçük?"
"Bebek mezarı o oğlum. Ondan küçük." dedi annem.

İşte o kadar küçüktüm. Bebeklerin ölebildiğini bilemeyecek kadar küçüktüm. Boş gözlerle anneme bakıyordum. Anne diyordum ama ağır bir gerçeğin altında kalmış herkes gibi içime konuşuyordum. Bebekler ölmez ki anne. Mesela ben bebekken ölsem nasıl ben olurdum şimdi? Bebekler ölmez anne yanlışın var. Anneme bakıyordum sanki bin yıllık bir gerçeği, öylesine bariz bir gerçeği dillendirmiş gibi bir an bile donup kalmadan devam ediyordu yaşamaya, ne işle meşgulse ona devam ediyordu. Bense yaşanmamış bir hikayeye konan nokta gibi orada duran bir avuç toprağa bakıyordum. Yıllarca bir avuç toprağa kin güttüm ben. Hikayesi yaşanmamış bir hayatın üstünü örtmeye bir avuç toprak yetiyormuş. Bir insanı susturmaya bir avuç toprak yetiyormuş. Şimdi en sert dalgalarınla, en fırtınalı hallerinle üzerime çullansan da hayat. Ölüler deryasında boğulmuş bir cansız bedene temas etmekten öteye varamaz hiç bir felakatin.

Şimdi hiçbir hayat kavgasını büyütmüyorum gözümde. Ciddiye alamıyorum seni hayat. Tüm sinir dokumu işlevsiz bıraktı bir kuru toprak. Yaşamamışlar için yaşama adadım kendimi. Hiçlikten varlığa bir köprüdür doğum. Ve biliyorum ki var olmak bir lütufdur nesneye. Şimdilerde beni de zaman zaman içine alan bir hiçlik furyası boy gösteriyor. Orada boğulmuş alimlerin, bilgelerin, evliyaların, tanınmadığı için sıfatsız kalmış kimselerin çokça okudum kitaplarını. Karşılıklı hasbuhallerimiz oldu kendileriyle. Halimden memnunum, en nihayetinde zaten bir hiç olacaktım demelerinin ardında yatan sırra vakıf olacak kadar indim hatta derinlerine bu hiçlik denizinin. Her sırrın ardında bir sır daha vardır fani gözle görülmez. Bense gördüğümü söylüyorum şimdi sizlere. Bir sesiz serzenişti hepsindeki Şükrü Erbaş'ın dediği gibi "Bir ömür su gibi aktı ellerimin arasından, gözlerimin önünden."

Yaşamak ki bir mucizedir. Kaldırım taşlarının, asfalt yolların arasından filizlenir. Ama sizler boş kavgalarınızda bu mucizenin kazazedeleri olarak heba etmeye devam ediyorsunuz yaşamlarınızı.
Susmaktan, görmezden gelmekten, yalanlar satmaktan yoruldum. Ben artık gerçeği haykırmak istiyorum.
Ölüler deryasında söylene gelen gerçeği. "Hayat yaşayanların elinde ziyan olur." Hayatınızın hakkını verin. Bir bebek mezarı gibi çöksün üzerinize bu gerçek. Sizin de gözleriniz yansın, diliniz sussun istedim.

Sureyya ışık, bir alıntı ekledi.
14 Mar 19:08 · Kitabı okuyor

"Kurt sürüsü taktiği ile tilki avı tekniği" kullanarak taarruz edeceğiz. Planlarda "ağ içinde ağ" sistemi kullanacağız. Bu yöntemi uygularken herkesin vazgeçmeyi aklından hiç çıkarmayacağı ilk ilke ise şudur: "Arkasında düşman hisseden önündekiyle savaşamaz".

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu (Sayfa 63)Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu (Sayfa 63)
Hatciş, bir alıntı ekledi.
14 Mar 14:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Mahcubiyet" sağlıklıdır. Bizim kendimizden beklediklerimizi, kendi gücümüzün sınırlarını bildiğimizi, bazı temel iç ilke ve değerleri içimize sindirip sindirmediğimizi gösteren bir duygudur.

Mış Gibi Yetişkinler, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 120)Mış Gibi Yetişkinler, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 120)
Sevgi, Bir Bilim Adamının Romanı'ı inceledi.
 14 Mar 14:22 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Bilime adanan bir ömür…
Anadolu’nun bağrından kopup bilime ışık olan bir Mustafa’nın hikayesi.

Mustafa’dan çok kitabı ilgili kılan Oğuz Atay’ın yazmış olması, Mustafa İnan’ın Oğuz Atay’ın hocası olması artırmıştır. İçerik olarak zengin bir eser. Biyografi oluşu farklı bir tad.

Ülkesine aşık bir bilim adamı; savaş görmüş, beyin göçlerinin sık olduğu zamanda yetişmiş, Güneydoğulu olmanın etkilerini taşımış dolu dolu bir ömür. Bizden birinin hikayesi.

Batıl inanışların olduğu bir yerde hayata gözlerini açmış. Üst üste birden çok çocuğunu kaybetmiştir İnan ailesi. Mustafa’ya hamile olan annesi, bebek için hazırlık yapmaz. Bu çocuğun gelişi batıl inanışları sindirmeye başlamıştır hayatlarına. Müjdeli, eğlenceli bir tören yapılmamış, bebeğe kıyafet dahi hazırlanmamıştır. Annesi loğusa yatağına kara battaniye örtmüş. Ne olursa olsun bu erkek çocuğu yaşamalıydı o yüzden çok temkinli olmaya çalışmışlardır. Gösterilecek bir sevgi gizlenirse, ölüm belki durumu haber alıp gelemez diye düşünüp, böyle inanıp, böyle davranmışlardır.

Bilimin ışığı hayata batılla başladı.

Her insanın hayatının temel taşları anne ve babasıdır. Anneye sonsuz bir bağımlılık varken, babaya sevgi gösterilemiyor. Muatafa bunun izlerini de taşır. Damdan düşmüş ve babası aldığı bu darbeden dolayı “bu çocuk adam olamaz“ der. Hayatı boyunca bu damdan düşme ve babasının sözleri ile yaşamıştır. Tüm hayatı boyunca bu sözün yanlış olduğunu göstermeye çalışmıştır Mustafa.

Tüm bunlar tanıdık hikayeler. Bunu anlatmakta mahsur görmedim. Spoi de değil, bence asıl iş bunu bilip, bilime hayranlık duyan bu insanın hayat görüşünü, tutunuşunu, fikirlerini, mücadelesini öğrenmeye çalışmak. Bunlar da kitapta gerçek bir hikayeden satırlar arasında serpilen bir hayatta.

Biyografik bir eser olduğu için bir çınarın büyüyüp serpilmesi derinden ele alınmış. Tarihsel olaylara da değinir. Birinci Dünya Savaşında yaşanan kaç kaç olayına.

Kaç kaç “Kara Gün“ olarak anılan 1919-1920 yılları arasında Fransız orduları ve Ermeni’lerin Güneydoğu Anadolu da Adana’yı işgal etmesi ve Adana halkına uygulanan zulüm sonucunda halkın kırsal ve çevre illere kaçarak verdiği yaşam mücadelesidir.


Mustafa Inan'ın en önemli özelliklerinden biri her şeyin aslını öğrenmeye meraklı her şeyi doğrularıyla öğrenmeye çalışan bir insan olmasıdır. Damdan düşmesini “beynim yerine oturdu“ diye tabir eden bir bilim adamıdır. Olumsuzluklara sığınan bir insan değildir. Olumsuz ülke şartlarından kaçıp faklı ülkelere katkı sağlayan “beyin göçü”ne karşı çıkmış bir vatanseverdir.

Ayrıca Edebiyata Divan Edebiyatına düşkün biridir Mustafa Inan. Çok yönlü olmayı ilke edinmiştir. Tanzimat Edebiyatı sanatçılarının mesleki, siyasi ve toplumsal bakışlarının yanında Batıdan alınma yenilikleri katmasını, yeniliğe açık olmayı takdir etmiştir. Kendimize yetecek edebiyatımız ve teknolojimiz bizim elimizde yeterki inanalım der. Inanmak, çalışmak ve başarmak üzerene bir hayatın örneğidir. Bu kitapla birlikte büyük bir Bilim insanını tanımak kendi adıma çok büyük bir kazanç ama geç bir kazanç. Kitapta geçen bir cümle ile bu kazancın gecikmesinin nedeni söyle "gazetede boy boy fotoğrafları olmayanları tanımaya gerek duymuyorduk" işte iki kelime ile yitip giden değerlerin geç keşfi ve yaşarken değer görmemesinin nedeni budur.

Umut aşılayan bir hayat hikayesi. Bu yüzden MEB ‘in 100 temel eser arasına aldığı bir romandır. Üniversiteye gidecek tüm adayların okuması gereken bir eserdir. Oğuz Atay’ın iç dünyasından biraz olsun sıyrılıp dış dünyaya ve sevdiği, örnek aldığı hocasının hayatına açtığı bir pencerenin romanıdır. Hayattan, ülkemizden, gelecekten umudunu kesmeyen bir enerjinin hikayesi.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Keyifli okumalar!

Soul, bir alıntı ekledi.
14 Mar 12:27

“Başkalarına söyleyecek bir sözüm olabilmesi için önce kendime söz geçirmem gerektiğine inanıyorum. Bana bugün, ne yapmalı? diye soracak olurlarsa, ancak, önce kendini düzeltmelisin, diyebilirim. Bu temel ilkeden yola çıkmak gerekirse, bu temel ilke ancak şu olabilir: kendini çözemeyen kişi kendi dışında hiçbir sorunu çözemez.”

Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 94)Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 94)

'Bana ‘bugün ne yapmalı?’ diye soracak olurlarsa, ancak, önce kendini düzeltmelisin, diyebilirim. Bir temel ilkeden yola çıkmak gerekirse, bu temel ilke ancak şu olabilir: kendini çözemeyen kişi, kendi dışında hiçbir sorunu çözemez.' - Oğuz Atay

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
12 Mar 20:14 · Kitabı okuyor · Beğendi

Dini ve Allah'ı korku aracı haline getiren geleneksel korkucu din anlayışı, takva konusunda bilimsel açıdan da yanlışlar içindedir. Bu yanlışların en yaralayıcı görünümü ise Hucurat Suresi 13.ayetteki evrensel ilkenin Türkçeleştirilmesi sırasında dikkat çekmektedir. Orada Cenabı Hak şu ilkeyi ifadeye koyuyor:
"Allah katında en değerliniz, takvada en ileri olanınızdır."
Şimdi takva kelimesi, gelenekçiliğin baskıcı din anlayışına göre ve şiddet yanlısı bir yorumla tercüme edilirse anlam şu olacaktır: "Allah katında en hayırlınız Allah'tan en çok korkanınızdır!"
Kur'an böyle bir şey asla söylememiştir...
Adı geçen ilke-cümle , gerçek lügat verilerine ve Kur'an'ın ruhuna uygun biçimde tercüme edildiğinde anlam şudur:
"Şu bir gerçek ki Allah katında en değerliniz, en asiliniz Allah'ın iradesine ters düşen şeylerden en çok sakınanızdır." ...

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 107 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 107 - Yeni Boyut Yayınları)

-Oğuz Atay
'Bana ‘bugün ne yapmalı?’ diye soracak olurlarsa, ancak, önce kendini düzeltmelisin, diyebilirim. Bir temel ilkeden yola çıkmak gerekirse, bu temel ilke ancak şu olabilir: kendini çözemeyen kişi, kendi dışında hiçbir sorunu çözemez.'