Hoş sözleri herkes söyler, herkes pohpohlar, iltifat eder, ama gerçek dost daima acı konuşur ve dostunu üzmekten korkmaz.
Sayfa 46 - TİB Kültür Yayınları
Allahtan bir uf uf dedim herkes birbirine iltifat etmeye basladi bir anda
....... ETMEZ İLTİFÂT
3. Künc-i 'uzletde eden sâz-ı derûnile safâ Nağme-i çeng ü ney-i nâhide etmez iltifât
Pek çok sağlıklı insan, evrenin düzenliliği ve deliksiz bir uyku için sık sık bir meşrulaştırma ve teyit etme yanılgısına düşer. Bir çekirdek inanç bir kere yer tuttuktan sonra, ona aykırı olay, bilgi ve olgular istikrar ve tutarlılık namına yok sayılır. Sadece nesnel olaylar karşısında düştüğümüz bir yanılgı değil bu üstelik, çocukluğunuzda ihmal edilmişseniz, hor görülmüşseniz, uzun süreli bir duygusal, fiziksel, ekonomik istismar içeren ilişkiler yaşamışsanız, değersiz olduğunuza, sevilemeyeceğinize inanıyorsanız, aldığınız bir iltifat, bir terfi, sıcak bir ilgi yanlışlıkla olmuş gibi gelir; değersizliğinizin keşfedilmesi an meselesidir, ısrarla reddeder ve mahcup olursunuz. Hak edilmemiş bir suçluluk duygusu yakanızı bırakmaz. Yahut da sizi küçük düşürecek bir oyuna, yeni bir aşağılamaya hazırlık yapılıyordur, bunu bir tehdit olarak kabul edersiniz.
Sayfa 31 - "niçin ağlıyorsun elisabeth?" / Kemal Sayar
Tekerlerin dönmesi için yağlamak ne kadar gerekliyse en iyi, en dostça ve sade ilişkilerde iltifat ya da övgü o kadar gereklidir.
Sayfa 54 - TÜRKİYE İŞ BANKASIKitabı okuyor
BİR ARA SANA SÖYLERİM
Bağı bahâr-ı hüsn değil pâyidâr hîç Berbâd edince vakt-i hazân söylerim sana Etme rakîb-i dûna yeter germ-i iltifât Serd-i figân-ı âhı yamân söylerim sana Kilisli Zihni Divanı'ndan Sayfa: 212
Güzel iltifat.
Senin en büyük özelliğin ikiyle ikiyi kimsenin aklına gelmeyecek biçimlerde toplamayı başarma yeteneğin.
Hiçbir şeyi, kendimi erkeklere beğendirmek için öğrenmedim. Hiçbir zaman erkeklerin önünde kızarmadım ve onlardan bir iltifat beklemedim. Bu hal beni müthiş bir yalnızlığa mahkum etti. Kız arkadaşlarım benimle ahbaplık etmeyi ve fikirlerimi kabul etmeyi zevklerine ve rahatlarına aykırı buldular. Hoş tutulan bir oyuncak olmak onlara insan olmaktan daha kolay ve cazip geliyordu. 
para görgülü bilgili bir insanın iltifat etmemesi gereken bayağı bir şeydir.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.