Mmmmmmm, bir alıntı ekledi.
 19 Mar 19:37

Gurur
Yüzbaşı birden Alyoşa'ya doğru sanki üzerine atılmak istiyormuş gibi sert bir hareketle dönerek:
"Ona gerçekten dayak atacağımı mı sandınız? Ne yani, ilyuşeçka'yı şimdi tutup tek hatrınız olsun diye gözünüzün önünde dövmemi mi istiyorsunuz? Nasıl emredersiniz. Bunu hemen mi yapayım?"diye söylendi." Parmacığınıza çok acıyorum beyfendi. Ama ister misiniz İlyuşeçka'ya dayak atmadan önce tek keyfiniz olsun diye dört parmağımı birden işte şu gördüğünüz bıçakla gözünüzün önünde keseyim, ha? İntikam hırsınızı tatmin için herhalde dört parmağım yeter. Yoksa beşincisini de ister misiniz? "

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 292)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 292)
Kuzgun, bir alıntı ekledi.
16 Mar 12:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İlyuşeçka
Babacığım, mezarımı toprakla örttükten sonra üzerine bir ekmek kabuğu ufala. Ekmek kırıntılarına serçeler gelir, ben de seslerini duyar, yalnız olmadığıma sevinirim.

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiKaramazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Kuzgun, Karamazov Kardeşler'i inceledi.
 16 Mar 12:15 · Kitabı okudu · 18 günde · 10/10 puan

Tanrının varlığı, babalık ve baba katilliğinin işlendiği kitapta Dostoyevski'nin felsefesi olan sevgi, dostluk ve bağlılığın önemi çıkıyor ortaya.. Fyodor Pavloviç Karamazov sorumsuz ve şehvet düşkünü bir babadır. Yaptığı ilk evlilikten, tıpkı babası gibi şehvet düşkünü Dimitri Pavloviç, ikinci evliliğinden iyi eğitim almış nihilist ve aileden kopuk yaşayan ikinci oğul İvan Fyodoroviç ve iyi yürekli hayırlı evlat Aleksey Fyodoroviç dünyaya gelmiştir. Fyodor Pavloviç'in meczup Lizaveta Smerdyaşçaya ile ilişkisinden doğduğu düşünülen, saralı gayrımeşru çocuk Pavel Smerdyakov vardır bir de.. Baba cinayetini hangi oğul veya oğullar işlemiş bunu ne sebeple yapmışlardır, suçlu bulunabilecek mi, Tanrı var mıdır, sorularına cevap veren insana sonsuz inandığı şeyleri bile sorgulatabilen kitabı herkesin okuması gerektiğine inanıyorum.. İvan ve Alyoşa'nın Tanrı'nın varlığını tartıştığı ve Avukat Fetyukoviç'in Mitya'yı savunduğu kısımlar, İlyuşeçka'nın gururlu duruşu, Kolya'nın yetişkin bir adammışçasına bilge tavırları-ki yanlış hatırlamıyorsam 13-14 yaşlarındadır- beni benden aldı kesinlikle okunması gereken üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir kitap!.

Arzu, bir alıntı ekledi.
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ilyuşeçka öyle istedi, Ilyuşeçka, diye açıkladı Alyoşa'ya. Bir gece yatıyordu. Bende yanındaydım. "Babacığım, mezarımı toprakla örttükten sonra üzerine bir ekmek kabuğu ufala," dedi." Serçeler gelir; seslerini duyar, yalnız olmadığıma sevinirim.

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 1018)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 1018)