• Ruhun mu ateş, yoksa o gözler mi alevden?
  Bilmem bu yanardağ ne biçim korla tutuştu?
  Pervane olan kendini gizler mi hiç alevden?
  Sen istedin ondan bu gönül zorla tutuştu.

  Gün, senden ışık alsa da bir renge bürünse;
  Ay, secde edip çehrene, yerlerde sürünse;
  Herşey silinip kayboluyorken nazarımdan,
  Yalnız o yeşil gözlerinin nuru görünse...

  Ey sen ki kül ettin beni onmaz yakışınla,
  Ey sen ki gönüller tutuşur her bakışınla!
  Hançer gibi keskin ve çiçekler gibi ince
  Çehren bana uğrunda ölüm hazzı verince
  Gönlümdeki azgın devi rüzgarlara attım;
  Gözlerle günah işlemenin zevkini tattım.
  Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,
  Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,
  Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
  Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!

  Bir başka füsun fışkırıyor sanki yüzünden,
  Bir yüz ki yapılmış dişi kaplanla hüzünden...
  Hasret sana ey yirmi yılın taze baharı,
  Vaslınla da dinmez yine bağrımdaki ağrı.
  Dinmez! Gönülün, tapmanın, aşkın sesidir bu!
  Dinmez! Ebedi özleyişin bestesidir bu!
  Hasret çekerek uğruna ölmek de kolaydı,
  Görmek seni ukbadan eğer mümkün olaydı.

  Dünyayı boğup mahşere döndürse denizler,
  Tek bendeki volkanları söndürse denizler!
  Hala yaşıyor gizlenerek ruhuma 'Kaabil'
  İmkanı bulunsaydı bütün ömre mukabil
  Sırretmeye elden seni bir perde olurdum.
  Toprak gibi her çiğnediğin yerde olurdum.

  Mehtaplı yüzün Tanrı'yı kıskandırıyordur.
  En hisli şiirden de örülmez bu güzellik.
  Yaklaşması güç, senden uzaklaşması zordur;
  Kalbin işidir, gözle görülmez bu güzellik...
 • Kadir kıymet bilen kişi adamlar içinde adam , insanlar içinde insandır.
  Yaşar Kemal
  YKY ( ince memed 3 )
 • Nasıl uzağız gerçeğe
  Ve nasıl da biliyoruz bunu içten içe,
  Sahte sevgi arsızlığından her gün daha da derine düşüyoruz...
  Doğru vicdanî boşluğu bulduğumuz andaki naifliğimiz en şeytani gücümüz!
  İler tutar yanımız yok...

  ''Bin güzelliği bir hatayla siliyoruz,
  Çünkü affetmeyi unuttuk; öleceğimizi unuttuğumuz gibi!''

  Uzaktan sızan o ince ışığı soruyorsun ya!
  Al sana define haritası.
  Sevgiyi kazanmak için verdiğimiz emeği, kazandığımız sevgiyi korumak için de verdiğimizde kurtuluruz.
  Başka kurtuluş yok!
 • 62 syf.
  ·1 günde·Beğendi·9/10
  Heavy metal en çok dinlediğim müzik türlerinden biri. Metal müzikle ilgili kitaplar piyasaya çıktıkça da takip etmeye çalışıyorum. Son çıkan kitaplardan biri Heavy Metal adını taşıyor. Karakarga Yayınları’ndan çıkan kitap çizgi roman türünde. Yazan Jacques de Pierpot, çizen Hervé Bourhis.
  62 sayfadan oluşan kitap heavy metalin geçmişten bugüne kadar nasıl geliştiği, hangi aşamalardan geçtiği, hangi sarsıcı olaylarla anıldığı üzerinde kısa kısa bilgilerden oluşuyor. Yazar metal müziğe damgasını vurmuş gruplardan da isim isim bahsediyor. Yalnız niyeyse çok ince bir kitap hazırlamışlar. Oysa sayfa sayısını daha çok arttırıp daha fazla bilgi verebilirlerdi. Böylece daha doyurucu bir kitap ortaya çıkardı kanaatimce. Yine de ellerine sağlık diyelim böyle bir kitabı yayın dünyasına kazandırdıkları için.
  Kitap Heavy Metal başlığı taşısa da sadece heavy metal gruplarını barındırmıyor. Metal müziğin alt türleri olan black metal, doom metal, alternatif metal, nu metal, trash metal türünde müzik icra eden gruplardan da örnekler var. Kitabın başında bulunan, David Vandermeu tarafından yazılan metinde de belirtildiği gibi kitaba isim vermeleri hiç de kolay olmamış. Kitaba hangi adı koyacakları konusunda kararsız kalmışlar. Çünkü heavy metal metal müziğin alt türlerinden biriyse eğer black veya trash metalin bu kitapta yer almaması gerekirdi. Girişte de belirtildiği üzere “kitabı oluştururken tek bir kutuya asla sığmayacak çok başlı bir yılana benzer bu müzik türünü zapt etme konusunda” zorlanmışlar. Neticede hem hard rock hem de metal tutkunlarını memnun edecek bir ad bularak kitaba son noktayı koymuşlar. (Metalcilerin çoğu “ağır abi”lerdir zaten. Bu yüzden “metal”in önündeki “heavy” (Türkçede “ağır” anlamına gelir.) sözcüğünü yadırgamıyoruz.)
  Kitapta önemli bulduğum, ilginç satırları maddeler hâlinde sizlerle paylaşmak istiyorum.
   Metalcilerin yaptığı şeytan boynuzlarını simgeleyen işareti -daha önce Amerikalı bir grup olan Coven tarafından kullanılsa da- şöhrete kavuşturan ilk kişi Ronnie James Dio’dur. Dio geceleri yatmadan önce büyükannesinin kem gözlerden koruması için zafer işareti olan V yerine şeytan boynuzları hareketi yaptığını anlatmıştır. Hareket kısa sürede bir virüs gibi yayılmıştır.
   Metal müziğin doğuşuna imza atan grup Black Sabbath’tır. Grubun ismi 1963 yapımı korku filminden gelmektedir. Black Sabbath kendisinden sonra gelen birçok müzik grubuna ilham kaynağı olmuştur. Grubun üyesi Tony Iommi çelik fabrikasında çalışırken sol elindeki iki kemiği kaybedince acı çekmeden çalabilmek için mi’den do diyez’e geçerken telleri gevşetir. Bu akort, sesin daha kalın çıkmasını sağlar. Iommi triton’u (Orta Çağ’da Hristiyan kulağını sarsacağı ileri sürülerek yasaklanmış düzensiz ses aralıkları) kullanır.
   Metal, gençleri ahlaksızlığa, satanizme, intihara yönlendirdiği gerekçesiyle tepki çeken bir müzik türüdür. W.A.S.P ve Mötley Crüe kadın politikacıların yönettiği Parents Music Resource Center tarafından kara listeye alınan ilk gruplardandır. Albümlerin üzerine “parental advisory” (uygunsuz içerik) etiketinin konulmasını bu kurum sağlamıştır. Hatta The Filthy Fifteen (Pis 15’ler) ismiyle bir liste oluşturulup bu listedeki isimlerin radyoda çalınmasına karşı çıkmışlardır.
   Parent Music Resource Center üyeleri endişelerinde haksız değildir. W.A.S.P ve Mötley Crüe’nün sertlik bakımından ötesindeki black metal grupları gemi azıya almış, cinayet işleyecek kadar sapıtmışlardır. Black metal şiddetle anılır olmuştur. 6 Haziran 1992’de sabah 6.00’da (666) Fantoft Kilisesi ateşe verilir. Emperor’un davulcusu bir eşcinseli, Burzum’un kurucusu Varg Vikernes Euronymous’u öldürür. Mayhem’in vokalisti Dead 1991’de tüfekle intihar eder. 1991’de iki ergenin ihtihar etmesiyle metal müzik yine şimşekleri üzerine çeker. Metal gruplarına çeşitli davalar açılır. Bir seri katilin metal müziğe ilgi duyması bile o caninin dinlediği grubun (AC/DC) suçlanması için bir delilmiş gibi ele alınır. Bu tür olaylar metal müziğin sorgulanmasına sebep olur.
   Şeytan figürü metal müzikte önemli bir semboldür. Ancak bazıları şeytana taparken bazıları da şeytana lanet etmektedir. Örneğin Tom Araya ve Dave Mustaine Katolik inancına sahip olduklarını açıklamışlardır. Stryper konserlerin ardından İncil dağıtacak kadar Hristiyan değerlerine bağlı bir gruptur.
   2003’te Fas’ta 14 müzisyen ve metal müzik tutkununa ahlaki değerlere aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle ceza verilmiştir. 2009’da yılında Cannes’da ilk gösterimi yapılan İran filmi “Kimse İran Kedilerinden Bahsetmiyor”da metal müzik sanatçılarının nasıl baskı altında oldukları anlatılmaktadır. Dolayısıyla İslami rejimin baskın olduğu topraklarda metal müzik pek de hoş karşılanmamaktadır.
   Metal müzik işkence aleti olarak da kullanılmıştır. Amerikan ordusu Guantanamo’da hücrede tutulan mahkûmlara son ses metal müzik dinleterek psikolojik bir işkence yöntemi uygulamıştır. Gardiyanların favorisi Enter Sandman’ındır. Ama birçok grup bunu protesto etmiştir.
 • İnsan, yaşadığı yerlerde beraber bulunduğu insanlara görünmez ince tellerle bağlanırmış; ayrılık vaktinde bu bağlar gerilmeye, kopan keman telleri gibi acı sesler çıkarmaya başlar, hep birinin gönlümüzden kopup ayrılması, bir ayrı sızı uyandırırmış.
  Reşat Nuri Güntekin
  Sayfa 166 - inkılâp
 • "Aşık olmak, bir yüze aşina olmaktır.
  Aşık olmak, bir yüze yansıyan her bir hissi en ince ayrıntısına kadar hissedebilmektir."
 • Kalbimi de büyüttüm sonunda
  Artık bazen gözlerime tırmanıp bakıyor sokağa
  Kirpiklerime tutunuyor, o ince parmaklıklara
  Öyle çok büyüdü yani, görsen şaşarsın.
  Kalbim sanırım büyüyünce
  Sokaklarda ağlayan biri olacak
  Rezillik yani maviş anne!
  Kalbim komik kaçacak
  Kaçmaması için sen en iyisi kalbime de
  Benim serüvenimden bir yer ayırt
  Aman, mutsuz bir yer olmasın!