mısra, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu

İnsan doğası ne tuhaf dayanılmaz şeylere dayanabiliyoruz.

Darağacından Notlar, Julius Fuçik (Sayfa 103 - Yordam Kitap)Darağacından Notlar, Julius Fuçik (Sayfa 103 - Yordam Kitap)
Bayan Altun, bir alıntı ekledi.
21 Mar 13:12

Dolayısıyla çok sayıda insanın,hatta insan ırkının yarısının doğası gereği kendisinden aşağı olduğunu hissetmek,fethetmesi,yönetmesi gereken bir ataerkil için büyük önem taşır.

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 52 - İndigo kitap//Çeviren:Ezgi Taboğlu Özkülahçı//Baskı:Haziran 2017)Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 52 - İndigo kitap//Çeviren:Ezgi Taboğlu Özkülahçı//Baskı:Haziran 2017)
nilufercicekleri, bir alıntı ekledi.
20 Mar 05:59 · Kitabı okudu · 7/10 puan

“Dünyanın dört bir yanını gezince” dedi Fenikeli, “ insan bizim şu an tuhaf topluluklar dediğimiz şeyi arzu eden birçok halkla karşılaşıyor. Ama ben şöyle bir sonuca vardım: İnsanlar iyi ve adil bir yabancının yönetimi altında olmaktansa, ne kadar sert bir yöne­timi olursa olsun, kendi içlerinden haydutların yöne­timi altında olmayı tercih ediyorlar. Sebebini sorma­yın bana. İnsan denen mahlukun doğası böyle...”

Çatal Dil, William GoldingÇatal Dil, William Golding
nilufercicekleri, bir alıntı ekledi.
20 Mar 05:57 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her insanın içinde mutlaka bir zafiyet olmalı. İnsan doğası mükemmellikten uzaktır, kişi vazgeçip geri dönmeyi bilmeli. Onlar bu­nu anlamıyor. Dünyanın belli yerlerinde, "dürüst­lük" denen şeye, tükenmek bilmeyen bir hasret, bir tutku var ama sadece onda hak iddia eden kimseleri ilgilendiren bir şey bu. İbraniler mesela ve tabii Ro­malılar. Onlarda kamu hizmeti verenler rüşvet alıp vermez, ya da en azından pek az görülür böyle vaka­lar. Mahkemeler zengin adamları hiç tereddüt etme­den mahkum eder. Kolayca salıverilen yoksul adam­lar da vardır oralarda. Asıl göremedikleri şey ne bili­yor musun, herkesin rüşvet alıp verdiği yerde, kimse rüşvetçi değildir!

Çatal Dil, William GoldingÇatal Dil, William Golding
Bugs Bunny, bir alıntı ekledi.
19 Mar 17:36

İnsan doğası gereği, mülteci de olsa, her gittiği yere çabucak uyar, ancak kendisinden sonra gelenleri pek sevmez.

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 32 - remzi kitabevi)Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 32 - remzi kitabevi)
özlem, Savaş ve Barış'ı inceledi.
19 Mar 15:05 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 10/10 puan

Savaş ve Barış
Kitabı okuduktan sonra birkaç gün beklemek istedim. Geriye dönüp bakabileyim diye. Baktığımda ise kitaptan önce Tolstoy’un zekasına, yeteneğine hayran kaldığımı fark ettim. Yaşadığı yılların imkanları ile bu muazzam eserin aksamayan kurgusu, tarih ve olaylar arasındaki uyumlu geçişleri ve ana karakterlerin yanı sıra bütün yan karakterlerin detaylandırılmasın da ki başarısı insanın nutkunu durduruyor. Saygıyla anısı önünde eğiliyorum.
Gelelim Kitaba; her karakterle ilgili uzun uzadıya analiz yapılabilecek bir eser ama ben hiç oraya girmeyeceğim. Kitap bir insan doğası analizi gibi. Hırs, ihtiras, öfke, sadakat, aşk …… her şey var. Yaşanılanların bir insanı nasıl etkilediğinden tutun da toplumsal hareketlerin nedenlerine kadar birçok konuya değinmiş.
Çok beğenerek ve keyif alarak okudum. Tek eleştirim o zaman ki Osmanlı imparatorlundan Türkiye adıyla bahsedilerek çeviri yapılması. Bu da Tolstoy’un hatası olmasa gerek :)
Okumaya niyetlenen arkadaşlar hiç gözünüz korkmasın kitap su gibi akıyor. Okuyun bence.

Büşra, bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:44

İnsanın doğası sınırlıdır. diye devam ettim. Sevince kedere, acılara ancak belli dereceye dek dayanabilir ve o derece aşılırsa, insan yok olur. Yani söz konusu olan, birinin güçlü yada zayıf olup olmadığı değildir! Kendi yaşantısına ne ölçüde dayanabiliyor, mesele budur! Hem ahlaki hem bedensel anlamda. Kanımca kızgın bir ateşten ölen birine korkak demek nasıl garip olacaksa, kendi yaşamına son veren birine korkak demek de garip olacaktır

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 66)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 66)
erhan, bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Toplum Sözleşmesi
"... Rousseau'ya göre insan doğası gereği iyidir. Bir ormanda kendi başımızın çaresine bakarak yaşasaydık, pek çok soruna sebep olmayacak­tık. Fakat bu doğa durumundan çıkıp şehirlere yerleştiğimizde işler ters gitmeye başladı. Di­ğer insanlar üzerinde hakimiyet kurmaya ça­lışmayı ve diğer insanların dikkatini çekmeyi saplantı haline getirdik. Hayata karşı bu re­kabetçi yaklaşımın korkunç psikolojik etkileri oldu ve paranın icadı her şeyi daha da kötüleş­tirdi. Şehirlerde birlikte yaşamanın sonucunda kıskançlık ve açgözlülük ortaya çıktı. Yabani yaşamda, "soylu vahşi" bireyler sağlıklı, güçlü ve her şeyden önemlisi özgürdü ama uygarlık insanı kirletiyordu. Buna rağmen Rousseau, toplumu düzenlemek için daha iyi bir yol bul­duğu konusunda iyimserdi; bu bireylerin geli­şimine ve kendilerini eksiksiz bir biçimde ger­çekleştirmelerine imkan tanıyan, herkesin or­tak yarar için uyum içinde çalışacağı bir yoldu.
Toplum Sözleşmesi'nde (1762) ortaya koydu­ğu sorun, insanların, devletin yasalarına itaat ederken aynı zamanda birlikte toplumun dı­şında oldukları kadar özgür yaşamalarının bir yolunu bulmaktı..."

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 162)Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 162)