Sevilay küçük, bir alıntı ekledi.
2 dk. · Kitabı okuyor

Güzel şeylerde çirkin anlamlar bulanlar,çekici olmadan yozlaşmış olan kişilerdir.Bu bir hatadır.Güzel şeylerde güzel anlamlar bulan insanlar kültürlü kişilerdir.

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 3)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 3)

İnsanlar eğlenebildikleriyle arkadaş olurlar, anlatabildikleriyle dost, ağlayabildikleriyle kardeş.

Semra Aslan, bir alıntı ekledi.
37 dk.

Ahirete inanmak, insanlarda mantıki bir âlem bulma ihtiyacı doğurur. İnsanlar düşünüyorlar: Ben neden yaratıldım? Dünya niye, içindekiler neden var edilmiş? Bunca mükemmellik neden? Bir çekirdek içine, o ağacın yaprakları, vereceği çicek ve dalları, gövdesi proğramlanmış! İncir çekirdeği kadar bile olamayan spermin içinde, kocaman bir insanın bedeni proğramlanmış. Düşünebiliyor musunuz, gözler, burun, ayaklar, bağırsaklar, ciğer, kalp, parmaklar, beyin ve daha neler neler. Hele kandaki sistem, büyüteçle bakılınca müthiş bir tablo oluşuyor. Sanki saman yolu... Sanki bir başka âlem. Bunca müthişlik niye? Nasıl bir yolculuğa hazırlanıyoruz ki, herşey milim milim ayarlanmış. Bu âlemi bu kadar düzenli yaratan Allah'ın bir başka âlemi eksik yaratacağına inanmak olur mu? İşte karşında koca bir âlem, herşey mükemmel... Neden ahiret de mükemmel, hatta çok daha güzel olmasın?

Geri Tepen Kurşunlar, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 159)Geri Tepen Kurşunlar, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 159)
Mehmet Ali Kartal, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanlar mendil yerine tabanca taşıyorlar ceplerinde.
Terlerini tabancayla siliyorlar.
Nefretlerini tabancalarla kusuyorlar.
Ormanlarda ağaç diplerine bırakılan ölüler, arabalarda kurşunlanan bedenler; gazetelere ölenlerin isimleriyle değil, meslekleri ve politik görüşleriyle haber oluyor cinayetler. Terziler, bakkallar, öğretmenler, ülkücüler, aşırı sağcılar, aşırı solcular, sendikacılar, dernekçiler, fraksiyoncular...
Hayat kör atışlar yapılan koca bir poligon gibi. Kimin ne zaman, nerede, kim tarafından öldürüleceği artık tahmin bile edilemiyor.
Ölenlerin cesetleri kanıksanmış bir isyanla teker teker gömülüyor.
Mezar taşlarına tıpkı hayatları kadar kısa olan ve içinde mutlaka hınç bulunan bir iki dize yazılıyor. Önce karanfiller, ardından sararmış kuru otlar...

Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979, Mine Söğüt (Sayfa 162 - YKY)Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979, Mine Söğüt (Sayfa 162 - YKY)
Ozan, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

The Mozart Effect
(Mozart veya klasik müzik dinlemenin zekaya katkısının olmadığını yapılan deney sonuçlarıyla gösterdikten sonra) İnsanlar müziğin ve filmlerin çocuklarının IQsunu hiç çaba harcamadan yükselteceğine inanmaya niçin bu kadar yatkındır? Mozart etkisi potansiyel yanılsamasını ustaca sömürür. Hepimiz daha zeki olmak isteriz, Mozart etkisi de tam bunu yapar ve bize salt klasik müzik dinleyerek daha zeki olabileceğimizi söyler.
...Bu inanca sahip ebeveynler çocuklarıyla etkileşime girmek yerine onları bir bebek DVDsinin önüne oturtmanın ya da klasik müzik çalmanın yeterli olduğunu sanmaktadır.

Görünmez Goril, Christopher Chabris (Sayfa 212)Görünmez Goril, Christopher Chabris (Sayfa 212)
pandanın kitaplığı, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

"...İnsanlardan sakınmak gerek. İnsanlar, birbirlerinden nefret ediyorlar. Aç gözlüdürler, çekemezler. Kötülük etmekten mutluluk duyarlar. Sen onlara gerçek yüzlerini göstermeye, onları yargılamaya başlarsan, sana kin bağlarlar, yok ederler seni!"

Ana, Maksim Gorki (Sayfa 21 - Akvaryum)Ana, Maksim Gorki (Sayfa 21 - Akvaryum)