Sevgi Sertel, Renda İkizleri 1'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve "Renda İkizleri" ilk kitabı bitti.
Fantastik serileri çok severim ve buda yine dolu dolu bir seri :)
oldukça zengin içeriği ile bir çırpıda okutuveriyor kendini :)

3000 yıl önce yaşanan korkunç saldırı sonucu 4 farklı ırk olan Abar-Sasin-Şaman ve Sura güçlerini birleştirmiş , çok güçlü ve şeytani güçlerle dolu olan Analous'u karşı savaşmış ve büyük yıkıma engel olmuşlardır. Tam olarak ortadan kaldırılmayan Analous güçlü büyüler sayesinde bir yere kilitlenmiş ve yıllardır oradan çıkmayı beklemektedir...

Günümüzle devam ediyor hikayemiz...
Bu olay Akademilerde tarih bilgisi olarak anlatılmış tüm ırklar tarafından bilinen ancak geçmiş de kaldığı düşünülen bir hikaye haline gelmiştir..
Oysa gerçekler çok farklıdır ve eskilerin bildiği 2 kehanet vardır.
Ana karakterlerimiz İkizlerden Daria uyumlu, barışcil, duygusal, içine dönük ve çekinen ve daha kırılgan olanı ve diğer ikizimiz Nari ise tam aksine aklına geleni söyleyen, kavgadan kaçınmayan, oldukça cesur kızımız.
Her yıl en iyilerin katıldığı Üç Krallık Akademisine girebilmek için ırklar arası düellolarda birincilik elde etmek zorundadırlar.
Daria bir Şamandır ve bağlı olduğu hayvanı ise bir Ejderha. Naria ise bir Sasindir ve okçulukta iyidir, bağlı olduğu hayvanı da panterdir.
Başarılı bir düello sonucunda ikiside Akademiye girmeye hak kazanır ve hikaye de buradan sonra başlar.
Akademide olanlar...
Kızların bilmediği güçleri...
kehanet ile ilgili sırlar...
Akademi de ki zorluklar ve mücadeleler...
Loncalar arası rekabet ve düellolar...
Eskilerin sakladığı sırlar...
Daha yazabileceğim o kadar çok şey var ki :) Fantastik kitapların içinde oldukça zengin bir konuya sahip bir roman. Bolca aksiyon, savaş, rekabet, dostluk ve aşk... herşey var..
Ben çok beğenerek okudum ve ilk kitabın finali bomba gibi bitti. İkinciye başladım :)
Fantastik dünyaları sevenlere kesinlikle öneriyorum.

S. Ali, Ölüm Tohumları'ı inceledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın önsözündeki alıntı da çok çarpıcı ifade yer alıyor. "Biz dünya nüfusunun % 6.3'ünü oluşturuyoruz fakat zenginliğin ise yarısına sahibiz...Kendimizi, çıkarlarımızdan fedakarlık ederek dünyanın iyiliği için lüksümüzden vazgeçeceğimiz konusunda kandırmamıza gerek yok."

Hemen alt kısımda başlayan kitabın başlangıç cümlelerini okuyunca insan kendini film izlemiş gibi hissediyor ve hani bazı filmlerde yer alan kayan yazıları okuyormuş gibi düşündüm kendimi. Siyah ya da flu arka plan ve alttan yukarıya doğru silik kesik titrek beyaz bir yazıda şu söyleniyor: "Bu kitap (film) küçük bir sosyo-politik elit zümre tarafından 2. Dünya Savaşı sonrasında Vaşington'da ele alınmış bir proje ile igilidir. Aynı zamanda bir avuç insanın savaş sonrası tüm kaynaklara ve güce sahip olmasının hikayesidir." Daha kitabı okumaya başlamadan önce önsöz kısmında bununla karşılaşıyoruz ve bu iddialı cümle üzerine pür dikkat kesilip, neler olacağını düşünmeden edemiyor insan.

Kitabın hemen başında etkili ve dikkat çekici bir cümle. O zaman akla şu gelebilir. Sosyo-politik, elit, zümre, Vaşington, proje, 2.Dünya Savaşı, Rockefeller, ABD Başkanları, BM, şirketler gibi gibi onlarca kelimeyi birbirine bağlayan nedir?
Kim? Ne amaçlıyor? Niçin? gibi gibi çeşitli sorular ard arda gelebiliyor.

Ölüm tohumları - Genetik Bilimin Arkasındaki Karanlık Oyunlar- kitabı da bu çerçevede gıda üzerinden oynanan oyunları göstermeye çalışıyor. Açılış Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu'nun yazısıyla başlıyor ve yazarla tanışıklığından bahsettikten sonra gen bilimi ya da moleküler biyolojinin insanlığın iyiliği için kullanılmak istendiğinde nasıl güzel şeyler ortaya çıkacağını ama kötü amaçlı kullanım olursa insanlığın karanlığa bile gömüleceğini bize bildiriyor. Moleküler Biyolojinin bir avuç insanlık düşmanı, karanlık güçlerce nasıl bir silaha dönüşebileceğini de ifade ediyor. Bu çerçevede kitap, bazı yapılanmaların, insanların gıdalarını kontrol etmek suretiyle,
bazı ırkları yok ederek dünya nüfusunu azaltmayı amaçladığından bahsediyor.

Diğer konularda olduğu gibi Moleküler Biyoloji sahasının stratejik önemde olduğunu ve bir an önce bu yönde çalışma yapılması gerektiğini 1960'dan beri ifade eden Sinanoğlu, maalesef çeşitli sebeplerle kendi söyleyip kendi dinlemiş olduğunu da üzelerek anlatıyor.

Dünyada her millet içinde insanlığı düşünen bilim insanları, devlet görevlileri var ama bu kişiler görevlerini de bazen yapamaz duruma da getirtilebiliyor. İnsanları bilgilendirmeyi ve daha iyi bir gelecek için birşeyler yapılmasını düşünen de az değil ve William F. Engdhal da bunlardan biri.

Oktay Sinanoğlu kitaba önsöz yazarken, yazarda kitabı Sinanoğlu'na ithaf ediyor. Birileri yine biryerlerde bunlara komplo diyebilir. Varsın desinler. Ama 'komplo' değil gerçekse o zaman ne olacak? (1)

William Engdahl'ın okuduğum ilk kitabı olan Sahte Domuz Gribi, Gıdalar Üstün Irk Yaratma Dünya Nüfus Azaltımı Projeleri den sonra bu ikinci kitabı. Yeni okumaya başladığım Tanrıların Gazabı Kaybolan Hegomonya bittikten sonra diğer kitaplara da sıra gelecek. Muhalif bir yanı var. Muhalif bilgiler veriyor ama öyle laf ola torba dola anlamında da değil. Belki Türkiye'de pek tanınmıyor, okunmuyor olabilir amabu bir takım olguların varlığını da yok saydıramaz. Yazar bize bir görüntü, resim gösteriyor ve onun nasıl okunması gerektiğine dair bazı ipuçları vererek hem kendi bazı yerleri açıklıyor hem de bizim bulmamızı, düşünmemizi istiyor. Yani, körü körüne bir yere bağlanmadan şu, bu, o, onlar, bunlar demiş ben inanırım demeden kabul veya reddetmenin neden-sonuç ilişkisi içinde birşeyleri anlatmaya çalışıyor. Gördüğümüz dünyanın içindeki bazı insanların gün gelip bizim kökümüzü bile kazımak için ellerinden gelen herşeyi peyder pey yapmaya başladıklarını bunun bir adımı da gıda olduğunu ve hatta Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissenger'in "Yiyeceği kontrol edersen insanları kontrol edersin." cümlesinin öylesine söylenmiş bir söz olmadığı vurgusunu kitabın sayfaları arasında görmekteyiz.

Peki ne anlatıyor "Ölüm Tohumları" adlı kitap. Temel yiyecek maddeleri üzerine oynanan oyunlardan bahsediyor ve bir ailenin 'kara altın' petrolden elde ettiği kazancın devamında GDO'lu besinlerle de zenginleştiğinden bahsediyor.
Peki, genetik değiştirme nasıl oluyor diye bir soru insanın aklına takılıyor. Onun da cevabı şu şekilde veriliyor: "Bir bitki ya da organizmada genetik değişiklik demek yabancı genlerin alınarak bir bitkiye eklenmesi ve böylece genetik yapısının normal üreme yoluyla olmayacak şekilde değiştirilmesi.." demek oluyor.

Kabul edelim ya da etmeyelim belki çok da az olabilirler ama dünyada kendini 'Tanrı'nın yerine koymak isteyen küresel bir çete var. . Bu çetenin çeşitli kollarından biri de 'gıda'dır. Bir takım yeni arayışlarla insanlığı kendi egemenlikleri ya da boyundurukları altına alıp, onların peşinden gidecek sürüler haline getirmenin yollarını arıyorlar diye bahsediyor kitap. Kendi imal ettikleri ve kendilerine biat edecek şekilde insanlık arayışı içinde olduklarını ifade ediyor. Tarım ve hayvancılık yani gıda üzerinden ince hesaplar yapıp gelecek zaman içinde peyder pey toplumun kendilerine tabi olmasını yani bir çeşit distopik bir dünya egemenliğine gidecek yollardan biri olan gıdayı kontrol edip dünyayı kontrol etme peşinde koşan insanların yaptıklarından bahsediyor.

Özet olarak gıda işlenmiş kitapta ama bunun çeşitli ayakları olduğu da bilinmektedir diyor yazar. Belki okuyan kişiye bilim kurgu gibi gelebilir ama distopik eserler de bu
yapılan çalışmalardan esinlenmiş olmasın?

İnsan neslinden bir çeşit salt 'temiz' bir ırk oluşturup, onun dışında kalanların yani uygunsuz, engelli, sakat, beyaz olmayan ırkların ayrıştırılıp, yok edilerek yeni bir insan nesli hedeflenmiş olmasın? Belki de ilk adım bu tarım ve hayvancılıkta başlayan çalışmalar olabilir. Genleriyle oynanan ve farklı türdeki meyve-sebzeler
haricinde hayvancılık alanında da uzun yıllara dayanan gen mühendisliği çalışmaları artarak devam ediyor.

Kitap 5 ana kısım ve onların altında yer alan alt başlıklardan oluşuyor. Birbirine bağlı, kaynak verilerek anlatılmaya çalışılan kitapta ilk bölümden son bölüme kadar araştırma kitaplarında yer alan kaynaklar da veriliyor.

Kitaptan çok sayıda alıntı yaptım ama ayrıca kendi notlarıma aldığım yani buraya yansıtamadığım yerler de mevcut. Öyle basite alınacak, tek seferde okunup bitecek, john'la, Jehnn'in aşk hikayesini ballandıra ballandıra anlatan bir kitap değil. Kafa yorup, niçin bizde bazı şeyler değişmediğinin cevabını da bulabileceğiniz nitelikte size kılavuzluk eden bir çalışma. O yüzden bu kitapta sanatsal anlatım, betimlemeler, kelime oyunları gibi unsurlar bulunmaz. Gizlenen, göz ardı edilen, arka planda tutulan ama önemli yani insan sağlığıyla doğrudan ilişkili konular mevcut.

Örneğin, 168.sayfadan başlayan ve devam eden konuda, bir ülkenin yani Arjantin'in ekonomik olarak nasıl batırıldığını ve ele nasıl muhtaç duruma getirildiğini açık kaynaklarla okuyacağız. Aynı şeyler dünyanın her tarafında da isimler farklı olsada yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Türkiye'de bunu gördü. Mesela, 15 günde 15 kanun bunlardan biriydi. Ya da şu anda olan şeker fabrikaların satılması da küresel güçlere yani ÇUŞ (Çok Uluslu Şirketler)'lara yeni pazar elde etmek için olmasın? Arjantin örneğinden yol çıkarsak, 'Hükümet ve özel propaganda araçları, soya diyetinin ne kadar sağlıklı olduğunu, süt ve etten alınacak proteinden daha faydalı olduğu anlatılıyordu ama uzun süreli soya tüketimi insan sağlığını olumsuz etkilediğinden kimse bahsetmiyordu.'

Bu bana hiçte yabancı gelmedi. Şimdi TV, gazeteler , internette bu şekilde bol miktarda haber yok mu? Yok etten bu kadar daha fazla besleyiciymiş, sağlıklıymış, kalorisi yüksekmiş falan filan. Bu haber adı altındaki yönlendirmenin tek amacı parası olamadığı için et alamayan vatandaşları uyutmak. İsyan çıkmasını önlemek, uyuşturmak. Yani, o kadar besleyiciyse kendileri niye yemiyor. Onlar koca göbekleriye ağızlarını şapırtatarak biftekleri, bonfileleri yutacaklar eee, vatandaşa da sağlıklı beslenmek istiyorsan 'soya fasulyesi' ye, rahatlarsın, aynı kalori hatta bak besin değeri daha yüksek ve hatta et kolestrol yapar diyerek milleti aldatmaya devam ediyorlar. Yerinde ya da kararında yenilen bir besin insan sağlığını tehlikeye atmaz ama genleriyle oynanmış ve artık ne olduğu belli olmayan terminatör tohumlardan türetilmiş besin maddeleri her türlü tehlikeye yol açacağını şu andaki sağlık sisteminden de görmekteyiz. Hergün yeni hastalık adları duymaya başladık ve bunlara uygun hemen tedavi yöntemleri de peşinden geliyor.

'ABD ve İngiltere Hükümetlerinin genetik olarak değiştirilmiş tohumları acımasızca tüm dünyaya yayma girişimleri aslında Rockefeller Vakfı'nın 1930'lardan beri onlarca yıldır süren Nazi soy arıtım araştırmasına para aktardığı sır siyasetin uygulanmasıydı.' Ve bu düzen hala devam ediyor.

Ezcümle: Bu kitabı da okumakta fayda var. Bir şeyler öğrenmek için okuyup, anlatmak da önemli. Tavsiye ettiğim bir kitap.

Notlar: Okuduğum kitap 3.baskı 2010 tarihli ve 294 sayfadır.
+ Bilim + Gönül Yayınları yani Oktay Sinanoğlu'nun (ya da onun desteklediği) bir yayınevinden çıkmış.
+ Kitabın baskısı bitmiş ve o yüzden ancak sahaflarda bulabilirsiniz.
+ Kitabın giriş kısmında yazar hakkında ayrıntılı bilgiler bulunmakta ve genelde hangi konular hakkında yazdığını okuyabilirsiniz.
+ İngilizce biliyorsanız yazarı internet sitesinden takip edip ve İngilizce kitaplarını okuyabilirsiniz. Türkçe hariç başka bir dil bilmediğim için, iyi bir yayınevi ve iyi bir çeviri kitapları tercih diyorum.
+ Ayrıca kitabın yayınevine, yazarına, çevirmenine bu güzel çalışmayı bizlere sundukları için teşekkür ederim.
+ Kapak resmi ve arka kapak yazısı bence yerinde ve kitapla bir bağ kurulabilir nitelikte.
+ Kullanılan yazı tipleri ve büyüklük yeterli.
+ (1) olarak geçen bölüm yazısını 18/05/2013 tarihinde yazmışım. Kitabı 25 sayfa okumuşum sonra bu zamana kalmış.
+ 15-23/03/2018 tarihleri arasında okudum.

Selman Ç., bir alıntı ekledi.
Dün 20:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...insanı insan yapan şey özgürlüktür ve dünyaya bir cehennem gözüyle bakmamak için tek güven yolu ırk ve renk ötesinde insanların kardeşliğidir.

İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 38 - Toplumsal Dönüşüm Yayınları)İnsan ve İnsanlar, Jean Bruller Vercors (Sayfa 38 - Toplumsal Dönüşüm Yayınları)
Pink, bir alıntı ekledi.
 Dün 19:23

piyonlar-vezirler-şah'lar arasında kaybolan dünya.. :)
'' emperyalist doktrinler, kuvvete dayanarak imparatorluk kurma hakkını,ırk, kültür, ekonomi ve toplum nedenleriyle ve çoğu kere bunların tümüyle haklı çıkarmaya çalışırlar. bu doktrinlerin, bazı başka teorilerle bağları vardır. bunlar arasında kuvvet teorilerini,hayat mücadelesi kavramına dayanan -sosyal darwincilik-i , güçlü olma iradesine dayanan-sosyal nietzschecilik-i,ulusal ekonomi ve büyük alanlar doktrinlerini, -nasyonal sosyalizm-e yönelmiş bazı akımları saymak gerekir''

Uygarlık Tarihi, Server Tanilli (Sayfa 133)Uygarlık Tarihi, Server Tanilli (Sayfa 133)
araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
 Dün 14:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Millet
“ Oysa bir topluluğu millet yapan şey dil, din,ırk birliğinden daha önemlisi ,ortak düşmana , emperyalist ya da yabancı tahakkümüne karşı verdiği ortak bağımsızlık kavgasıdır. En doğru tanım budur. Kurtuluş Savaşı’mız da bunun en güzel örneğidir. ....Bir ülkeyi veya ulusu var eden dil ile din gelenekler değil ‘bağımsızlık’ kavgasıdır, bağımsızlığı için kim mücadele vermişse ‘dilini’belirleyen de onlar olmuştur.”

Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 54)Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 54)
Burcu Büyükköse, bir alıntı ekledi.
Dün 14:18 · Kitabı okuyor

Sefil, kısa ömürlü ırk, şansın ve sıkıntıların çocukları; neden beni, duymanın size faydasi olmayacak şeyleri söylemeye zorlarsınız? Olabilecek en iyi şey, asla ulaşamayacağınız olandır: Hiç doğmamış olmak, var olmamak, hiçbir şey olmak. Yine de olabilecek en iyi şey yakın zamanda ölmektir.

Hayatı Her Gün Yeni Baştan Keşfetmek, Aristoteles (Sayfa 84)Hayatı Her Gün Yeni Baştan Keşfetmek, Aristoteles (Sayfa 84)
Yunus, bir alıntı ekledi.
Dün 09:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu dünyada sadece iki ırk olduğunu, ama sadece iki ırk olduğunu -- soylu insan "ırkı" ve soysuz insan "ırkı" -- öğrenebiliriz. Her ikisi de her yerde bulunur; toplumun her kesimine sızar. Hiçbir grup sadece soylu yada sadece soysuz insanlardan oluşmaz."

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 87 - Öteki yayınevi)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 87 - Öteki yayınevi)
Hakan Derin, bir alıntı ekledi.
21 Mar 16:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Neden tarih okuyoruz?
Fizik veya ekonominin aksine, tarih doğru ve tutarlı tahminlerde bulunmak için uygun araç değildir. Geleceği bilmek için değil, ufkumuzu genişletmek, mevcut durumumuzun ne doğal ne de kaçınılmaz olduğunu anlamak ve sonuç olarak önümüzde akla hayale gelmeyecek olasılıklar bulunduğunu anlamak için tarih okuyoruz. Örneğin Avrupalıların nasıl olup da Afrikalıları boyundurukları altına aldıklarını anlamak, bize ırk hiyerarşisinin kesinlikle doğal veya kaçınılmaz olmadığını ve dünyanın farklı bir şekilde de düzenlenmiş olabileceğini fark etmemizi sağlar.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 268)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 268)

Kutlu olsun.
Dünya Ağaç Günü
Dünya Bilgisayar Mühendisleri Günü
Dünya Down Sendromu Günü
Dünya Irk Ayrımı İle Mücadele Günü
Dünya Kukla Günü
Dünya Ormancılık Günü
Dünya Renk Günü
Dünya Şiir Günü
Dünya Uyku Günü
Nevruz Bayramı
Fırtına : Üçdokuzlar'ın 1. si
Erzurum'un Tortum ilçesinden Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekilişi (1918)

erkam, bir alıntı ekledi.
20 Mar 23:36 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Demek olur ki, Marksizm'in, diyalektiğin omurgasına koyduğu 'emek' veya 'artı değer', ezen-ezilen çelişkisinin sadece bir boyutudur. Kuran, buna iki boyut daha ekleyerek 'İnanç' ve 'Irk, soy' bakımından da müstaz'aflardan (horlanan) bahsetmiştir. Değişmeyen gerçek ise, diyalektiğin bir ezen-ezilen polaritesi halinde, ezelden ebede yürüdüğü ve yürüyeceği gerçeğidir.

İmamı Âzam Ebu Hânife, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 167)İmamı Âzam Ebu Hânife, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 167)