M.T., bir alıntı ekledi.
 4 saat önce

Ne olacağım ben; kader bana ne hazırlıyor? Yarını kestirememek, gelecek hakkında en ufak bir düşünceye sahip olmamak pek acı.

İnsancıklar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 13 - Atlantis Yayınevi, 11. Baskı, 2014, Çeviren; Mehmet Zorludağ)İnsancıklar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 13 - Atlantis Yayınevi, 11. Baskı, 2014, Çeviren; Mehmet Zorludağ)

Düşünsenize iyi bir yabancı dile sahipsiniz ve bir kitabı çevirdiğiniz için yıllarca hapis yatabiliyorsunuz. Ve yattığınız o yıllar bir dile daha sahip olmak için harcadığınız yıllardan çok. Ne düşünürdünüz. Sizin için hiç sesini çıkartmayan halkı mı? Yoksa sonradan suçsuz olduğunuz kanıtlansa bile bunca yıl fark etmeyen vurdumduymaz insanları mı? Yada o kanunlardan hiç haberi olmayan insanları mı? Avukatların bilip de hakimlerin geri çevirdiği tutanaklarının yabancı bir dille mi yazılmış olduğunu ve çevirisi uzun sürdüğü için mi bunca yıl içeride kaldığınızı düşünürdünüz. Bazen özgürlüğünüz iki dudak arasındadır. Bazen haksızlığın en büyüğü ile karşılaşırız. Ve o zaman yanımızda yakınımızda bizi savunan avukatlardan başka da insanlar ararız. Şimdi buna bir kader denile bilir mi? Kader insanların vurdum duymazlığı mıdır. Kader alınan hükümler ve kanunların beceriksizliği nedeni ile bir masumluğun yıllarca sonra anlaşılması mıdır?
Şimdi size kaderin de varmış çektin deseler, devlette böyle aksaklıklar olur deseler. Ne düşünürdünüz? Başarılar bazen içinde çekilmeyen tahammüller gerektirebiliyor. Siz o tahammülle eminim ki hiç tanışmak istemezdiniz. Tanışanlara ise zaten büyük geçmiş olsun deyip geçerler sizde gülümserdiniz.

Yasin Uslu, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Hırsla azim arasında dağ kadar fark vardır. Hırs yaptığında hiçbir şeyin sonunu düşünmez, 'O yolda kimi çiğnedim, kime haksızlık yaptım?' demez, o yolun sonuna varmak için her şeyi yaparsın ama azim öyle değildir; sabrederek, isteyerek, bekleyerek, kimseyi ezmeden, kimseyi üzmeden, geç olup güç olmadan o yolun sonuna varmaktır.

Dua Kader Değiştirir, Ethem Emin Nemutlu (Sayfa 113 - Olimpos)Dua Kader Değiştirir, Ethem Emin Nemutlu (Sayfa 113 - Olimpos)
Yasin Uslu, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Harama bulaşma çünkü helal yüz liraya haram bir lira girerse, yüz bir lira haram paran olur.

Dua Kader Değiştirir, Ethem Emin Nemutlu (Sayfa 111 - Olimpos)Dua Kader Değiştirir, Ethem Emin Nemutlu (Sayfa 111 - Olimpos)
Öz,, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Farzetki sen, sonunda bütün insanları mutlu edecek, onları özellikle barış ve huzura kavuşturacak bir kader yapısının inşaatını üzerine almışsın. Ancak temeli atarken bir kurbana ihtiyacın olacak. O küçük göğsünü yumruklayan yavruya kıyman gerek! Öcü alınamayacak gözyaşlarını temele akıtarak bu binanın mimarı olmaya razı olur muydun, yalan katmadan söyle?
Alyoşa yavaşça:
- Hayır, razı olmazdım, dedi.

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 247 - Antik Dünya Klasikleri - Çeviren: Recep Şükrü Güngör - 2005/İstanbul)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 247 - Antik Dünya Klasikleri - Çeviren: Recep Şükrü Güngör - 2005/İstanbul)
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

"Her yolculuk bir kader birliğidir," diye düşünüyorum, "ama insanlar bunu bilmiyor."

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli
Elif, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Puan vermedi

" Kader teneffüs ettiğin her nefeste seninle. "

Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 17 - Dergah Yayınları)Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 17 - Dergah Yayınları)