Zaten merak da kadınlara özgü kahramanlık çeşitlerinden biridir.
Sayfa 11 - Kapra Yayınları
Ey Kardeşim, şayet bu savaşta ölürsek, dostlarımıza kavuşacağız. Rabbimizin Cennet ve nimetleri bizim için hazırlanmıştır. Cennet kuşları, etrafımızda uçacaklardır. Sonsuz hayat bizimdir, ne mutlu bizlere! Ey Kardeşim, eğer ben ölürsem şehid olurum. Sen ise, omuzlarında zafer sancağını taşıyıp ilerleyeceksin. Her gelen dalgadan sonra yeni dalgalar gelecektir. Ey Kardeşim, eğer şehîd kanım üzerinde gözyaşı döker, Ve onunla huşu içinde uzanan göğsümü ıslatırsan, Sakın bununla yetinme, döktüğün göz yaşlarını yanan birer mum yap! Yaktığınız bu mumların ışığında, kahramanlık yolunda yürüyün!
Sayfa 50 - Seyyid Kutub'un şiir denemelerinden biridir.Kitabı okuyor
Ölmekten değil, yaşamaktan korkmamaktır kahramanlık. Sevmekten sevilmekten korkmamaktır."
kahramanlık ancak birlikte olmaktır çağımızda
Sayfa 457
·
Puan vermedi
Bir Delinin Hatıra Defteri’nde aşık olduğu kızın bir aristokrat ile evleneceğini öğrendiğinde deliliğe savrulan adamın yaşadıkları anlatılmaktadır. Burun ise yazarın sıradan bir güne uyanan bir adamın burnunu yüzünde bulamayışını ve bir dedektif gibi peşine düşüşünü konu alan, toplum eleştirisine neşeli bir üslup kattığı öyküsüdür. Fayton' da bir kahramanlık öyküsünü, Rusya'da hayatın anlamsızlığını ve sıkıcılığını anlatabilmek için komedi unsurları ekleyerek kaleme almıştır. Palto' da çekimser bir karakter üzerinden, Rus toplumunda görmezden gelinen ve aşağılanan insanların hayatları incelenmiştir.
Bir Delinin Hatıra Defteri (Burun - Fayton - Palto)
Bir Delinin Hatıra Defteri (Burun - Fayton - Palto)Nikolay Gogol · Panama Yayıncılık · 201852bin okunma
Hepsi yirmişer, otuzar yaşında ihtiyar rüyaları görmüş; Aşağıda, İstanbul bıçkınlarının söğüştüğü sandallarda, Balıkçıların torik yakaladığında -onlardan daha çok memnun; Çifti altmış paraya satılan bayat simitlerden hoşlanırlar. Onlarda her şey bir derin uykudadır Kahramanlık, dostluk, sevgi ve müsamaha... Bütün lüzumlar ve lazımlar.
Uygar toplumlardaki işlevleri ne olursa olsun,aynalar her türlü şiddet ve kahramanlık eylemi için gereklidir.Napoleon ile Mussolini’nin kadınların aşağı olduğunu ısrarlar söylemelerinin sebebi budur;kadınlar aşağı olmasa,kendilerinin büyümesi duracaktı.Kadınların erkekler için çoğunlukla gerekli olmasının sebeplerinden biri budur.
Sayfa 43
İnsanın çevre ile savaşı bırakması kendi beni'iyle sürdürmek zorunda olduğu savaşa da son verdi. Böylece her türlü ahlaki disiplinden sıyrıldı medeni insan. İtidal, şeref, doğruluk, mesuliyet, safiyet, nefse hakimiyet, kahramanlık, insan sevgisi gibi özellikler ay alay edilir şeyler oldular.
Sayfa 141Kitabı okudu
Belki en büyük kahramanlık, insanın ikincilikle yetinmesidir.
"Ölmekten değil,yaşamaktan korkmamaktır kahramanlık."
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.