Hcrt Ct, bir alıntı ekledi.
Dün 12:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kahramanlık
Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir;
Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından
Koşar adım gitmeli onların arkasından.
Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından
İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

Yırtıcılar az yaşar... Uzun sürmez doğanlık...
Her ışığın ardında gizlidir bir karanlık.
Adsız sansız olsa da, en büyük kahramanlık;
Göz kırpmadan saldırıp bir daha dönmemektir.

Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
Bunun için ölüme bir atılış gerekir.
Atıldıktan sonra bir daha dönmemektir

Yolların Sonu, Hüseyin Nihal AtsızYolların Sonu, Hüseyin Nihal Atsız
Mathmazel, bir alıntı ekledi.
Dün 09:38 · Kitabı okuyor

yavaş yavaş anladın ki. dünya hiç de senden eylemlerde ve özverilerde bulunmanı istemiyor; yaşam, kahraman rollerine ve benzeri şeylere yer veren bir kahramanlık destanı değil, insanların yiyip içmeler, kahve yudumlamalar, örgü örmeler, iskambil oynamalar ve radyo dinlemelerle yetinip hallerine şükrettikleri rahat bir orta sınıf evidir.

Bozkırkurdu, Hermann HesseBozkırkurdu, Hermann Hesse
Selman Akalan, bir alıntı ekledi.
Dün 01:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

En azından bir soru yanıtını bulmuştu. İnsan hiçbir zaman hiçbir nedenle acısının artmasını isteyemezdi. Olsa olsa acısının dinmesini isteyebilirdi. Dünyada fiziksel acı kadar kötü bir şey olamazdı. Felç olmuş sol kolunu tutarak yerde kıvranırken, acı karşısında kahramanlık taslanamaz, asla kahramanlık taslanamaz, diye düşünüp duruyordu.

1984, George Orwell (Sayfa 259 - Can yayınları)1984, George Orwell (Sayfa 259 - Can yayınları)
Hatciş, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
 21 May 18:42 · Beğendi · 10/10 puan

Beyaz Zambaklar Ülkesi...
Atatürk'ün Askeri Okulların Müfredatına Konulmasını Emrettiği Kitap...

Sadece Askeri Okulların değil, tüm okulların ilk, orta, lise ve hatta üniversite müfredatında olması ve en ince ayrıntısına kadar okunup anlaşılması gereken bir baş ucu kitabı.
Okul dedim de sadece, okulla da bitmez bu iş esnafın dükkanında, doktorun önlüğünün cebinde, avukatın, hakimin adalet masasında ve hatta çiftçinin gözünün önünde olması gereken, her okuma bilen kimsenin okuması gereken bir kitap...

Abartıyor muyum? HAYIR!

'Tarihten İbret'...
Bu başlıkla başlıyor kitap... Ne kadar da çok duyduğumuz bir söylem değil mi? 'Tarih tekerrürden ibarettir, tarihten ibret alın.'
Evet çokça duyuyoruz. Ve evet kendi tarihimizle TÜRK TARİHİ'yle GURUR DA DUYUYORUZ.
Her Türk Evladı da böyle olmalı fakat buraya bir virgül eklemek istiyorum sadece gurur duymakla olmaz, gurur duyduğumuz tarihe uygun olarak yaşamalı ve yeri geldiğinde o şanlı tarihe bir tarihde biz eklemeliyiz.
Tarih sadece savaşla yazılmaz. Tarih ülken için yaptığın her yararlı iş için yazılır. Ektiğin bir tohumda bazen tarih yazar aldığın bir ödülde ve yetiştirdiğin bir öğrencide tarih yazar... Yeter ki "Ben bu işi ÜLKEM'in kazancı için yapıyorum, onun varlığının daimi için yapıyorum." de...

'Kahramanlar ve Millet'
Böyle devam ediyor ikinci başlık...
Kahraman... Aklıma Kürşad'lar geliyor, Fatih'ler, Yavuz'lar, ATATÜRK'ler, Fethi'ler geliyor. Hepsi birer KAHRAMAN ve milleti için her şeyi göze alan insanlar...
Kahramanlık sadece savaşla olmaz... Bir yetim doyurursun kahraman olursun, bir okul boyar, bir bina dikersin şehrine kahraman olursun. Belki köyüne suyu getirirsin, yol yaparsın kahraman olursun ve hatta belki bir yaşlıyı bir engelliyi karşıdan karşıya geçirirsin kahraman olursun. Yeter ki "Ben yardım ediyorsam insanlara, geleceğim için, yarınlarım için yardım ediyorum." de...

'Futbol'
Aralarda bir yerde bu başlıkta var... En sevdiğimiz şey değil mi? Allahhh GS bu sezon şampiyon oldu, değmen keyfine GSli'lerin...

Sezon başlarında pasoliglere verilen paralar, biletlere verilen paralar, maç zamanlarında edilen kavgalar, yok ofsaytdı yok goldü, yok faüldü yok autdu muhabbetleri, ha bide iddialara verilen paralar az kalsın unutuyordum!..
"Tüh lan gene tutmadı 3 yazsam şu kadar paraydı temizzz.." cinsinden konuşmalar.
Şimdi hesab'edelim aylık iddiaya yatırılan her parayı bir kenara koysak kaç kitap eder? Maça gidince ettiğimiz küfürler yerine oturup iki sayfa kitap okusak kaç güzellik eder? Çokk değil mi çok güzellik eder.
Demiyorum ki maç izleme, halı sahaya gitme. İzle, git ama bilinçli git, yaptığın her işi bilinçli yap.
Futbol dedik Okeyy! Takım tutuyoruz o da okey takımlarımızda kaç millimiz var? Bir zamanlar yabancı oyuncu sınırı vardı ne oldu ona? Takımlarımızın alt yapıları ne durumda? Her takım lige yükselebilmek için bulduğu yabancı oyuncuyu takımına alıyor. TEK HEDEF lige yükselmek... Peki doğru hedef bu mu?
HAYIR!

Doğru hedef ÜLKEM için çalışmak, ÜLKEM insanı için çalışmak, gençleri, çocukları da bu bilinçle yoğurmak... Ve onlara ön ayak olmak, onlara bu şevki aşılamak...
...

Ve kitabın sonu gelir kapatırım kapağını, dolu dolu olurum, heyecanlanırım...
Hatırlarım...
EY TÜRK GENÇLİĞİ!
BİRİNCİ VAZİFEN TÜRK İSTİKLALİNİ VE TÜRK CUMHURİYETİNİ İLELEBET MUHAFAZA VE MÜDAFAA ETMEKTİR.
MEVCUDİYETİN VE İSTİKBALİNİN YEGANE TEMELİ BUDUR!..

İşte canlar böyle bir kitap okuyacağınız... Dolu dolu buram buram heyecan kokan, başarı kokan, küllerinden doğma kokan...

Bu kitabı bana okutturan Ömer Gezen arkadaşıma ne kaddar teşekkür etsem azdır. Çünkü oraya yorumu bıraktığım zamandan beri belki okumam, zamanım yok okuyamam, sınavlarım yaklaşıyor okuyamam havasındaydım hep. Gerek yorumlarda olsun, gerek mesajlarda olsun bana kesinlikle okumam gerektiği hissini verdi, minnettarım ona. :) :)

Kitapla kalın hep iyi kalın...

Ekrem Yasin, bir alıntı ekledi.
20 May 12:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Profesyonel İhtilalci
Gerçek idealizm ile, eğreti kahramanlık arasındaki mesafe, bazen, bir adımda alınacak kadar kısadır.

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 318 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 318 - Remzi Kitabevi)
Hatciş, bir alıntı ekledi.
20 May 00:29 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bir ulus, büyüklük ve kahramanlık unsurlarına sahip ise, ondan şimşekler doğar; ulusun arasından kahramanlar çıkar. Eğer halk, soğuk ve nemli bir duman yığınından ibaret ise hiçbir güç ondan şimşek çıkaramaz.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 22 - Maviçatı Yayınları 3.Basım İstanbul 2018 (Çvr.: Mahmut Özdil))Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 22 - Maviçatı Yayınları 3.Basım İstanbul 2018 (Çvr.: Mahmut Özdil))
Sadrettin A, Medine Müdafaası'ı inceledi.
19 May 23:41 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Edebi olarak zayıf bir eser olsa da, anlattığı konunun gerçekliği ve içerdiği acıların hakikati insanı etkiliyor. Bir devrin son evresinde, bir diriliş umudunu yaşayan bir grup vatan evladının, Hz. Peygamberimizin şehrini muhafaza için yaşadıkları ve çektikleri çileler iç burkutucu. İmanın insanda kuvve halinden hakikate evreleşmesini bu yiğitlerin yaşadıklarından görmek mümkün.
İmparatorluğun her noktasında yaşanan son direnişin en acılılarından birisi olan Medine müdafaası, üzerinde düşünülmesi gereken bir fedakarlık ve kahramanlık gösterisidir. Bir kum tanesi kadar da olsanız, iman ve fedakarlık ile çölleri de aşabileceğinizi gösteren bu tarihi gerçeklik bilinmesi gerekir. Üzerinde daha fazla yazılıp çizilmesi lazım olan tarihimizi bir lahza da olsa anma adına okumak lazım.

Coolllcocug, Milli Mücadele'de Kınalı Eller'i inceledi.
19 May 12:48 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Türk kadinin kurtuluş savasinda yaşadiği kahramanlik hikayeleri anlat kitap çok etkileyiciydi.Ve bu ülkenin ne fedakarliklari sayesimde ne zorlularla kazanildiğini ve sadece asker değilde halkin tek yurek olduğunu sonucuna çikilabilir

Nur Oğuz, bir alıntı ekledi.
18 May 14:46

"Bütün bu yüzyıllar boyunca kadınlar, erkeği olduğundan iki kat büyük gösteren bir ayna görevi gördüler. Uygar toplumlarda hangi işe yararlarsa yarasınlar, bütün şiddet ya da kahramanlık eylemlerinde aynalar gereklidir. İşte bu yüzden Napoleon da Mussolini de kadınların erkeklerden aşağı olduğunda bu kadar ısrarcıdırlar, eğer onlar aşağıda olmasalardı kendileri büyüyemezlerdi. Bu da çoğunlukla kadınların erkeklere gerekli olduğunu kısmen de olsa açıklamaya yarıyor."

Kendine Ait Bir Oda, Virginia WoolfKendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf