Yağmur, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Percy Jackson için yaptığım onca şeyden sonra coşkuyla karşılanmayı bekliyordum. Sevinç gözyaşları içinde bir karşılama, adıma yakılmış birkaç kurban ve şerefime düzenlenmiş küçük çapta bir şenlik beklemek çok da yersiz sayılmazdı. Fakat genç adam evin kapısını sonuna kadar açıp ''Ne var?'' dedi.

Apollon’un Görevleri, Rick Riordan (Sayfa 34)Apollon’un Görevleri, Rick Riordan (Sayfa 34)
Rahime, Germinal'ı inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · 11 günde · 9/10 puan

Tükettin beni Emile Zola...

Hani boğazınız düğümlenir ama ağlamamak için tutarsınız kendinizi, ağzınıza acı bir tat yayılır ve şakaklarınızdan bir ağrı başınızıza girer, hani bazen de farketmeden dişlerinizi sıkarsınız, kasılmaktan çene kemiğiniz ağrır, hani bazen de kalbinizin, bir el tarafından sımsıkı sıkıldığını hissedersiniz ve derin derin nefes alma ihtiyacı duyarsınız ama yine de rahatlamayazsınız ya, işte  Germinal bana tam da böyle şeyler hissettirdi...
Kitabın tek cümlelik özeti şu şekilde;Sermaye ve Emeğin büyük kavgası...

Allah hiç bir anneyi evladının ölmesini isteyecek kadar çaresiz bir durumda bırakmasın. Düşünsenize, evladınız gözlerinizin önünde açlıktan acı çekerek ölüyor ve siz hem kendiniz için hem onun için ölümden başka bir çıkış yolu göremiyorsunuz.

" Tanrım, neden canımızı almıyorsun? Tanrım, bize acı ve kurtar bizi bu işkenceden! "

Aslında baş koydukları hak arama davasında, verdikeleri mücadelenin manevi gıdası onları doyurup ihya ederdi ama gel gör ki aç biilaç acı çeken çocuklar onların davasının en büyük imtihanıydı. Yine de verdikleri haklı mücadelede vazgeçmelirine, çocuklarının ölümü bile sebep olmadı.

Sermaye yaptığı adaletsizlik ve sömürü ile zavallı işçilerin içine baş kaldırma tohunu ekmişti ama bundan haberi yoktu. Baş gösteren her krizde, hissedarın kâr payını korumak için emekçileri açlığa mahkum ederek bu savaşı aslında kendileri başlattılar.

Zavallı işçilerin istedikleri tek şey verdikleri emeğin karşılığını almaktı. Canlarını hiçe sayarak çalıştıkları derin çukurlar da sadece  ölmeyecek kadar yemek alabilecek bir ücrete çalışıyorlardı. İşçilerin hayatlarının özeti de şu şekilde; " Sir zamanlar kürek mahkumlarına ceza olarak verilen ağır bir işte çalışıyorlar, sıklıkla erken yaşta ölüp gidiyorlardı, tüm bunlara rağmen akşam sofralarında et bile bulamyorlardı. Gerçi çorbaları kaynıyordu ama o da ancak açlıktan ölmemelerini sağlıyordu, borçların yükü altında eziliyor, yedikleri bir lokma ekmeği sanki çalmış gibi muamele görüyorlardı. Pazar günleri yorgunluktan kimse yataktan çıkamıyordu. Tek eğlenceleri sarhoş olmak ya  da karılarını hamile bırakmaktı; oysa bira göbeği şişiriyor, çocuklar ise büyüyünce çekip gidiyorlardı. "

Söylesenize böyle şartlara sahip bir hayatı yaşıyor olsaydınız siz ne yapardınız? Sonun da ölüm de olsa bir mücadeleye kalkışmaz mıydınız? Kendi adıma konuşacak olursam, en ön saflarda kellemi koltuğuma alır hakkım olanın peşine düşenirdim.

Nitekim bu işçilerde öyle yaptılar. Ama şartlar onlardan yana değildi. En büyük sorunları cehaletti... Ne yapacaklarını, nasıl bir yol izleyeceklerini bilmiyorlardı. Yeni yetme bir sosyalist olan ve kitabın baş kahramanı olan Etienne'in peşine düşmüş meçhul bir geleceğe doğru gidiyorlardı.  Ama yeni yetme sosyalistimiz bu konularda o kadar donanımsız ve tecrübesizdi ki sosyaliz ile anarşizm arası bocalayıp duruyordu. İşin kötüsü Enternasyonal'in de bu bu işçilerin direnişine kulak tıkamasıydı. Hani nerde kardeşlik, hani nerde yoldaşlık, nerde dayanışma. Binlerce işçiyi kendi kaderine bıraktılar.

Doğal olarak bu şartlarda kazanan burjuvazi oldu. Gerçi her iki taraf için de sonuçlar kötüydü ama en büyük yarayı tabii ki işçiler aldı. Ne üzücü...

Kitaptaki Ahlâk, çocuk ve kadın konularına da kısaca değinmek istiyorum zira gözümüze sokarcasına değinilmiş bu konulara.

Kitapta Jeanlin adında bir çocuk karakter var. Bu çocuk tam bir Veled-i Zina. Evlerden ırak. Evlat olsa sevilmez. Oysa ki göçük altında kaldığında gözlerim dolmuştu... Bilseydim potansiyel bir haydut olduğunu üzülür müydüm hiç... Hırsızlık, ahlaksızlık, zorbalık ne ararsan var bu çocukta.  İşte yazar da bu çocuk üzerinden, sefalet ve cehalet içinde büyüyen çocukların hem fiziksel hem ruhsal deformasyonunu yansıtmaya çalışmış. O dönem madenlerde kadınlar ve çocuklar da çalışıyormuş ve yasak değilmiş. 9-10 yaşlarında çocuklar madenlerde çalışmaya başlıyorlar ve düzgün de beslenemedikleri için bir de çalışma şartlarında dolayı vücutları gelişmiyor ve normal yaşlarından bir iki yaş daha küçük gösteriyorlar. Bir de yetişkinler her türlü naneyi bu çocukların gözleri önün de yedikleri için ruhsal gelişimleri de sekteye uğruyor ortaya Jeanlin gibi garip çocuklar çıkıyor. Aslın da yazar jeanlin'i metafor olarak kullanmış gibi geldi bana ama o konuları girmeyeceğim yoksa çıkamam.

Gelelim ahlak konusuna, işçilerin haklarını arama yolunda verdikleri mücadelerinin haklılığına inanıyor ve sonuna kadar destekliyorum fakat hayvanlara özgü yaşayış tarzını benimsemiş olmaları ahlaki değerlerden bir haber olmaları çokta sempati duymamama sebep oldu. Kendilerine saygıları yok ama başkaları kendilerine saygı duysun diye bir mücadeleye kalkışıyorlar. Önce kendilerine insan gibi davranmayı öğrenmeleri lazım. Tamam anladık, yerin bilmem kaç metre altında çalışıyor, çok yoruluyor, zaman zaman 40-45 dereceye varan sıcaklıkta bunalıyorsun ama Adem Pijaması ile çalışmakta neyin nesi yahu? Ya da tarlalarda, moloz tepelerinin üstünde insanlara aldırmadan ilişkiye girilmesine ne demeli? Üstelik çoğu ergenliğe basmış ya da basmamış çocuklar  ve yetişkin bile sayılmazlar. İşin kötüsü yetişkinlerin bunu görüp gayet normal karşılaması. Normal karşılama sebepleri bir zamanlar moloz tepelerin de, tarlalarda kendilerinin de aynı şeyi yapmış olması ve tek eğlencelerinin bu olması. Çünkü karınlarını bile zar zor doyurdukları için eğlenceye harcayacak paraları kalmıyor. Tabi bu onları haklı çıkarmaz ama neyse...

Kadınlar için de bir şeyler söylemek istiyorum. Anladım ki kadınlar, tarihin hiç bir dönemin de hak ettikleri değeri görememişler. Burada da seks objesi olmaktan öteye gidilmemiş kadınların geçtiği her bölümde illaki müstahcen bir şeyler oluyor burada yazara biraz kızdım ama o dönemin Fransasını bilmediğim için çokta üstünde durmamaya çalıştım.

Bu arada yazarın gözlem yeteneğine hayran kaldım. Bu adam ya deha olmalı ya da şizofren yoksa o betimlemeleri öyle yapamazdı. Kitabı baştan sona olayların canlı tanığı gibi anlatmış sanki. Betimlemeler zaman zaman sıkmış olsa da bir şarkıya eşlik eden hoş tınılı bir enstrüman gibi eşilk etti olaylara. Böylesi bir gözlem yeteneği önünde şapka çıkartılır.

Bir de yazarın hafif sosyalizm sempatisi dışında herhangi bir görüşü dikte etmeyişi de benim için olumlu bir şeydi. Kişilere de çok fazla anlam yüklememişti öyleki baş karakter olan Etienne bile Lümpenlikten öteye gidemedi.  Bir tek Souvarine karakteri dava adamıydı. Şimdi bu karaktere de girersem yazım uzadıkça uzayacak en iyisi Souvarine'i kalbimde yaşatıp incelemeye burada son vermek. Kitaba tam puan verirdim ama ağrıyan başım, düğümlenen boğazım ve sıkılan kalbim için bir puan kırıyorum.

Ha bu arada içimden geldi Etienne, Maheu ve Souvarine bir şarkı armağan etmek istiyorum.

https://youtu.be/VEKnYLHhYVg

•••MERVE•••, bir alıntı ekledi.
17 Mar 09:59 · Kitabı okudu

Pas
Doğduğum kente gittimdi, bazı pasları silmeye
Yerinde görmeye bazı taşları, bazı oyukları v.b.
Saçlarımı yine uzun tuttumdu bir ağırlık olsun diye
Dışarlıklı bir pabuç giydimdi
Yitmesin gelişim diye tozda toprakta

Beni kentin dışında durdular karşılamaya
Çevirip yöremi ayrıladılar
Sanmazdım konuk olayım çocukluğuma
Geri göndermenin ilk adımı olsun hiç sanmazdım
Yengelerim için karşılama

Sanmazdım çocukları asfalta ve parka başlatsınlar
Oteller hanlar yapsınlar canım viraneliklere
Pastalar, vitrinler çiğdem pilavına karşı
Sanmazdım kar yerine buzdan dondurma
Bir tek Çapanoğlu kalmasın Yozgat'ta

Dedem ölmüş ninem ölmüş annem ölmüş
Giremedim eski evimize
Dedem ki karşı durmuştu yıllarca
Tütünün ve ağıdın yıkımına
Ninem ki karşı durmuştu yıllarca
Yokluğun ve dedemin yıkımına
Annem ki karşı durmuştu yıllarca
Onulmaz bir inceliğin yıkımın

Gülten'i Yozgatlı demesinler bundan böyle
Nerde ölürsem oralı olayım
Doğularda, yolsuz dağların
Soğuk suların başında öleyim.

Kırmızı Karanfil, Gülten AkınKırmızı Karanfil, Gülten Akın
Seda, bir alıntı ekledi.
13 Mar 00:51 · Kitabı okudu · 8/10 puan

KİMSE övgüye karşı kayıtsız değildir; ama bir kişinin övgüyü karşılama biçimi en iyi karakter testidir.

Tekeşlilik, Adam Phillips (Metis yayıncılık)Tekeşlilik, Adam Phillips (Metis yayıncılık)
Dilara, Değirmen'i inceledi.
10 Mar 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan öyküleri yazmak kolay değildir, hele Anadolu insanının öyküsünü yazmak hiç kolay değildir. Anadolu insanı derindir, herkesi anlatacağın bir sözle anlatamazsın Anadolu insanını, yeniliklere çoğu zaman dirense de kendisini tanımlamak için daha önce hiç kullanılmamış kelimeler kullanılsın ister... Ruhu farklıdır, doğası farklıdır ve yüzeyden bakmadığınız zaman oldukça derindir Anadolu insanı; yalnız onunla derine inebilmelisiniz...

Sabahattin Ali'nin, yıllara meydan okuyan öyküleri var Değirmen adlı kitapta. Her biri iliklerinize kadar işleyecek türden... Hepsi çok tanıdık. Hepsi çok yaşanmış... Özellikle Kırlangıçlar ve Bir Siyah Fanila İçin adlı öyküler gözümde ayrı bir değer kazandı. Çok benzeştirdim kendimle...

Sabahattin Ali okumayı seviyorsanız ya da daha önce hiç bir kitabını okumadıysanız mutlaka Değirmen'i okuyun... Sıcak bir karşılama ve tanışma faslı sizi bekliyor...

Hakan Can, bir alıntı ekledi.
16 Şub 00:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hem meselâ: Gurur ve kibirde öyle bir ağır yük var ki, mağrur adam herkesten hürmet ister ve istemek sebebiyle istiskal gördüğünden, dâimî azap çeker. Evet hürmet verilir, istenilmez.

İstiskal: soğuk karşılama, beğenmeme

Uhuvvet Risalesi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 37)Uhuvvet Risalesi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 37)
Özlem, bir alıntı ekledi.
15 Şub 17:55 · Kitabı okuyor

Dostuna bir yabancıymış gibi bak; yabancıdır zaten! Korkma. Biz yabancılardan korkarız, bu yüzden bir dostun bile yabancı olduğunu unutur dururuz. Dostundaki yabancıya da bakabilirsen asla hayal kırıklığına uğramazsın, çünkü bir yabancıdan hiçbir şey beklemezsin. Dostunu hiç düşünmeden kabul edersin; sonuç olarak beklentiler ve sonra hayal kırıklıkları... Çünkü hiç kimse senin beklentilerini karşılayamaz, senin beklentilerini karşılayacak hiç kimse yoktur. Herkes kendi beklentilerini karşılama peşindedir; seni tatmin edecek kimse yoktur. Herkes kendini tatmin etmek peşindedir. Sen başkalarının seni tatmin etmesini beklersin ve başkaları senin onları tatmin etmeni bekler. O zaman çelişki, şiddet, mücadele ve acı olur.

Sırlar Kitabı, OshoSırlar Kitabı, Osho
Emine Yüksel, bir alıntı ekledi.
15 Şub 10:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Keşke o gece Poseidon açık denizin karanlıkları arasından kükrese, üstümüze gecenin bütün lanetli fırtınalarını salsa, o uğursuz karşılama törenini paramparça etseydi." 

Son Ada, Zülfü Livaneli (Sayfa 30)Son Ada, Zülfü Livaneli (Sayfa 30)
Erhan, bir alıntı ekledi.
12 Şub 13:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yük alıp boşalttığımız rafineriler, koskocaman, ürkütücü yapılardan, tıslayan boruların ve alev kulelerinin ördüğü labirentlerden oluşuyordu; o labirentlerin içinde gece dolaşmak, canlı bir kâbusun içindeymişsiniz duygusunu uyandırıyordu. Hepsinin ötesinde, o balıklar, rafineri rıhtımlarının çevresindeki petrolle kirlenmiş denizin üstüne vuran o yüzlerce ölü balık aklımdan hiç çıkmayacak. Bu balıklar hiç şaşmaz karşılama heyetleriydi; kılavuz teknenin peşinde her yeni limana girişimizde karşımıza çıkan ilk görüntü bu oluyordu. O çirkinlik öylesine evrensel, para yapma işiyle ve para yapanların elde ettiği -doğayı bozma, doğal yaşamı altüst etme hakkını bile veren güç ile öylesine derinden bağlantılıydı ki, o çirkinliğe öfkeli bir saygı duymaya başladım. Kendi kendime, işin derinini kurcalayacak olursan, dünyanın gerçeği işte bu, diyordum. Sen ne düşünürsen düşün, bu çirkinlik gerçeğin ta kendisi.

Cebi Delik, Paul Auster (Sayfa 55 - Can Yayınları)Cebi Delik, Paul Auster (Sayfa 55 - Can Yayınları)