(…)kendi kendime vah dedim, vah ki saadet ışıkla oynaşır, bu yüzden biz de dünyayı, mutlu belleriz; ama sefalet uzaktan kollar, öyle ki biz de dünyada hiç sefalet yok sanırız.
Hassas biri için merhamet duygusu acı vericidir. Böyle bir acıma sonunda eline bir şey geçmeyeceği nihayet anlaşıldığında, sağduyusu insana artık bu duygudan kurtulmasını teklif eder.
Sayfa 26 - KapraKitabı okudu
Reklam
İlaç ya da merhem bulabilirdim ama ona acı veren bedeni değil, ruhuydu ve benim ona ulaşmam mümkün değildi.
Sayfa 26 - KapraKitabı okudu
Sırf kendini uzaklarda bir yere sakladığı için mutsuzluğu yok zannediyorduk.
Tek kelime bile etmedi, sanki harabe bir tapınağın ayakta kalan son sütunuymuş gibi terk edilmiş odada tek başına sessizce durmaya devam etti.
Ancak hiç kimsesi yok gibi görünüyordu, koca evrende yapayalnızdı. Atlantik Okyanusu ortasında bir enkazdı o.
Reklam
Hassas biri için merhamet duygusu acı vericidir. Böyle bir acıma sonunda eline bir şey geçmeyeceği nihayet anlaşıldığında, sağduyusu insana artık bu duygudan kurtulmasını teklif eder
O gün gördüğüm şaşaalı ipekleri ve parıldayan suratları hatırladım, gala kılıklarıyla Mississippi Nehri gibi akan Broadway'de kuğu misali ilerliyorlardı. Onları bu solgun kâtiple karşılaştırdım ve kendi kendime "Mutluluk ışıkla oynaşır, bu yüzden dünyanın mutlu bir yer olduğunu sanırız, uzakta saklanan sefaletiyse yok sayarız." diye düşündüm.
Bu tanıklık ettiğim ne sefil bir yalnızlıktı! Yoksulluk zaten yeterince kötü ama ah o yalnızlık, ne kadar korkunç! Bir düşünün!
Bu haftaki kütüphane günlüğümde 2 #kitap var. İlk olarak Hıfzı Topuz'un "Vatanı Sattık Bir Pula" eseriyle başlayıp, Herman Melville'den Bir Wall Street Hikayesi olan "Katip Bartleby" eseriyle tamamlamayı planlıyoruz. #OkumakGüzeldir #OkumakÖzgürlüktür Haydi siz de kitap okuyun. Paylaşımlarım okumaya teşvik amaçlıdır. ...✍️🏼—YYB
Reklam
Ömrümde ilk defa yüreğimi dağlayan bir melankoli ele geçirdi beni. Daha önce bu kadar tatsız bir keder içine düşmemiştim. İnsan olmanın getirdiği bağ, şimdi beni dayanılmaz bir kasvete sürüklüyordu.
26 AY - 280 KİTAP
Şubat ayını 6 kitapla tamamlamış bulunuyorum. #Tavsiyeniteliğinde okuduğum kitapları bırakmak istiyorum. Herkese keyifli okumalar dilerim😊 (En alta geçen 25 ayın kitaplarını da bırakacağım. Yorum, fikir ve düşüncesini merak ettiğiniz kitapları sorabilirsiniz.) ŞUBAT AYI 1-Alınyazısı Saati(Sezai Karakoç) 2-Tasavvuf Bahçeleri(Necip Fazıl
“Ah,mutluluk ışığı sever,biz de dünyayı şen sanarız;ama sefalet kendini vakurca saklar, biz de sefalet yok sanarız.”
50 syf.
·
Puan vermedi
Dürüst, çalışkan, kendi hâlinde, cevap vermedikçe konuşmayan bir kâtibin pasif ve kendinden emin bir direnişle üstüne yüklenen ekstra her bir vazifeye "YAPMAYAYI TERCİH EDERİM" şeklindeki naif ve yerinde çıkışları.. Kapitalizme boyun eğmeyi reddeden sessiz ve derinden başkaldırışı.. Toplumun dayatmalarına elinin tersiyle vurduğu o tokat.. YAZMAMAYI TERCİH EDERİM..
Katip Bartleby
Katip BartlebyHerman Melville · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202211,9bin okunma
Ah, mutluluk ışığı sever, biz de dünyayı şen sanırız.. Ama sefalet kendini vakurca saklar, biz de sefalet yok sanırız.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.