220 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
"Gizemli hiçbir yönüm yok. Ben de herkes gibi sıradan bir insanım, bir anne ve baba tarafından dünyaya getirildim ve benden habersiz bana Affan ismini vermişler. Son iki yıldır varlığımı, içinde yaşadığım evreni sorguluyorum. Çünkü annem, babam ve içinde büyüdüğüm çevre her ne kadar bana kendilerince bazı vasıflar yüklemiş olsa bile, ben gerçekte kim olduğumu bilmiyorum. Bu sonsuz kâinat içinde zerre kadar yer kaplamayan benliğime bir anlam yükleyebilecek miyim, bilmiyorum ama durmadan araştırıyorum." Çocukken çok yaramaz olan Affan sapanı ile küçük gibi görünen ama aslında büyük ve kötü sonuçlara yol açan bazı suçlar işliyordu. Kimseye fark ettirmeden sevmediği insanlara, kuşlara ve evlerin camlarına sapanıyla taş atıyordu. Bir gün masum ve minik bir cana yine sapanı ile bir kötülük yaptı ve büyük bir aydınlanma yaşadı. Bugüne kadar yaptığı kötülüklerden büyük bir pişmanlık duydu ve bir daha asla kimseye kötülük yapmadı. Derslerinde başarılı ve uslu bir çocuk olmaya başladı. Kim olduğunu nereden geldiğini nereye gideceğini çok merak ediyor benliğini bulabilme umuduyla bisikleti ile Van Gölü’nün etrafında bir gezinti yapmaya karar veriyor ve bir maceraya atılıyor. Yolculuğu boyunca düşünmeye, sorgulamaya, okuyup araştırmaya devam ediyor. Peki Affan çıktığı bu yolculukta benliğini bulabilecek mi? Aradığı soruların cevaplarını çözebilecek mi? Macera aksiyon felsefe düşünce türlerini barındıran bu kitapta Affan’ın yolculuğu ile birlikte sizde kendi benliğinizi ve var olma nedeninizi keşfedeceksiniz. Ben çok beğendim, okurken çok keyif aldım herkese tavsiye ederim.
Tinsel Kopuş
Tinsel KopuşSelami Çınarcı · Kitap Müptelası · 202331 okunma
İyi hissetme doğal olarak bir şikayet sebebi değildir. İnsanlar bundan keyif alırlar, mutlu olurlar; bu hal şikayet konusu olmaktan çok uzaktır. İnsanlar kendilerini iyi hissettiklerinde değil, hasta hissettiklerine şikayet ederler. İnsanlar ancak George Eliot’un yaptığı gibi, bilgi ve çağrışım yoluyla veya aşırılığı en yoğun şekilde yaşayarak, bu durumun yanlışlığını veya tehlikesini sezerler. Dolayısıyla bir hasta nadiren çok iyi olduğu için şikayet eder ama fazlasıyla iyi olduğunu hissettiğinde bundan işkillenir hale gelebilir.
"Birisi göğe yükselerek evrenin doğasını ve yıldızların güzelliğini seyretseydi, bu manzara onda keyif veren bir hayranlık uyandırmazdı, oysa yanında gördüklerini anlatabileceği biri olsaydı, bu en güzel manzara olurdu."
Aşık olan bencil olur zaten..
"Aşk ile keyif alırken keyfini bozacak hadiselerden uzak durmayı tercih etmek çok da bencillik olmasa gerek."
Sayfa 214
336 syf.
9/10 puan verdi
Bir kitap serisinin daha sonuna geldik. Korku romanı sanmayın zira korku unsurları barındırmasına rağmen korkutmayan, ürkütmeyen ama sürükleyen bir roman serisi. İlk kitap giriş, ikinci kitap gelişme ve üç bitiş. Yazarın tarzını bildiğimden olayları sindire sindire okudum, anladım ve bitirdim. İlk iki kitaba yorumum yok ama bu son kitapta karakter gereksizliği vardı. Spoiler !!!!!durun düşünün ve ona göre okumaya devam edin. Evet karakter gereksizliği nedir? Tamamen Olcay Lema gibi karakterler. Saçma , hikayeye hiç birşey katmayan, gereksiz karakterler silsilesi keza Mehmet Bey'in eşi hale hanım ve arkadaşları gibi. Sadece sayfa sayısı uzasın diye bahsedilmiş ve gerçekten sıkıcı bir kaç bölümde bahsedilmiş karakterler. Bunlar yerine Arim beyin geçmişi irdelenseydi liderliğe nasıl geldiği yada eski topluluklarının hikayesi anlatılsaydı daha iyi olurdu. Neyse ben kimim de yazarın kurgusuna laf ediyorum kendi hayal dünyası kendi romanı. Dediğim gibi gereksiz karakterler olmasa daha iyi olurmuş ama napalım sıkılarakta olsa güzeldi keyif alarak okudum.
Adak
AdakDeniz Erbulak · İthaki Yayınları · 202038 okunma
80 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
lavinia - Özdemir Asaf
Özdemir Asaf
Özdemir Asaf
‘ın platonik aşkı
Lavinia
Lavinia
için yazmış olduğu kısa kısa şiirlerin buluştuğu kitap. 20 dakika kadar kısa bir sürede tüm şiirleri okumanız mümkün fakat üzerine düşünmek, sindire sindire okumak, hissetmek için en güzeli ara ara açıp okumak. Kimi şiirlerden keyif aldım kimileri bana dokunmadı. Pek kafiye kullanılmamış, günlük dilde yazılmış, okuması kolay. “Şarkılar” şiirinde yer alan *Kimse Sevgimi Bilmez* şarkısı ile tanıştığım için mutluyum. İçim huzur doldu.
Lavinia
LaviniaÖzdemir Asaf · Yapı Kredi Yayınları · 202221,2bin okunma
Maddi kazançların tatmini uzun soluklu değildir. Öyle ki para, ün ve keyif peşinde körlemesine koşmak bizi sadece daha da aciz kılacaktır. Derin bir dostluk çılgın eğlencelerden daha fazla mutlu edecektir uzun vadede.
Hepiniz geçim derdinde. Bir ben miyim keyif ehli, içinizde? Bakmayın, gün olur, ben de Bir şiir söylerim belki sizlere dair; Elime üç beş kuruş geçer; Karnım doyar benim de.
Çünkü ancak eziyet ve zor zamanla ölçülür. Neşe, keyif ve haz zamansızdırlar.
Çarşaflara örtülere sarılıp kendimi ısıtayım diye mi yaratıldım? “Fakat bu daha keyifli” Öyleyse keyif çatmak için mi dünyaya geldin, eyleme geçmek, çaba harcamak için değil mi yani?
Sayfa 41
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.