Melike, bir alıntı ekledi.
50 dk. · Kitabı okuyor

mehtaptan çok keyif alırım ben. Ne zaman aya bakacak olsam, insanın atalarının hep ona baktıklarını, hep onun karşısında düşünceye daldıklarını düşünürüm. Ağlamışlar;soğuk ve umursamaz ay ise doğmuş ve batmıştır, anıları içinde kalmış gibi. İnsanoğlunun icat ettiği lambalardan çok mehtaba bakmaktan zevk alırım ben. İnsanoğlunun tüm gereksinimlerinin ve düşüncelerinin sonucu, kendisine miras yoluyla geçen duygulardan geliyor. İlk doğal ihtiyaç olan aşk niçin bu kanun dışında kalsın?

Alacakaranlık, Sadık Hidayet (Sayfa 20 - YKY, 6.BASKI)Alacakaranlık, Sadık Hidayet (Sayfa 20 - YKY, 6.BASKI)
Sinan uludağ, Başlangıç'ı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Heyecan ve merak uyandırıcı başlayıp sonlara doğru tasvirlerin bilginin ve terimlerin içinde kaybolduğum ve karakterlerin verdiği mücadele ile heyecanımı dorukta tutan okurken google dan bazı konularda bilgi edinmek için yardım aldığım yaşadığımız zamana ve teknolojinin geldiği noktanın aslında bize çokta uzak olmayan bir kurgusuyla keyif alarak okudum

Ra'nın kitaplığı, Artemis'i inceledi.
 7 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Artemis" Yazar Yunan mitolojisinde ay tanrısına verilen ismi kullanmış.Ayda bir şehir kuruluyor ve burasi alt-üst tabakadan oluşan,paranın da ön planda olduğu (Paraya ying diyorlar) hatta turist çeken ama koşulları çok ağır olan bir şehir.Baş kahramanımız ise Suudi kökenli Jazz Bashara.Altı yasindan beri burada mesleği kaynakçı olan babasıyla yaşıyor.Kahramanımız çok zeki ve neredeyse tek hayali zenginlik olan bir kız.Zaten bunun için de başını belaya sokuyor.Hasat araçlarını sabote ediyor ve üstüne de kaçakçılık suçu eklenince olaylar başlıyor.Artık tek yapması gereken Sanchez Alimünyum’u durdurarak kendini aklamak.Başarabilecek mi ?
Olaylar Jazz'in gözünden aktarılıyor bize.Küfürlü konuşmaları olsa da sevimli bir kız olarak canlandı gözümde.Çok akıcı ve gerilim dolu bir kitap yazmış Weir.Ben sadece teknik kısımları çok fazla anlayamadım çünkü beynimi yaktı."Ne nerde nasıl ya?" diye sorular sorarak bir kaç kez okuduğum yerler olsa da kafamda oturtmayı başardım.Yazarın ikinci eseri Artemis.Birincisi zaten kimsenin dilinden düşürmediği hatta filmi çekilen Marsli.Ben izlediğim için okuması bana tat vermez diye yeni çıkan kitabına uzandım hemen.Marslı'yı okuyanlar Artemis'in beklentileri karşılamadığını söylüyor ama ben kıyaslama yapamıyorum.Bunun dışında kapitalizmi ve feminizmi iyi yansıttığını düşünüyorum.Okuyanlar daha iyi anlayacak ne demek istediğimi.Ben çok keyif alarak iki üç günde bitirdim kitabı.İyi okumalar,kitapla kalın

Mehmet Reşit, Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
9 saat önce · 9/10 puan

Bu kitabı okumama vesile olan Kübra'ya öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Onunla birlikte okumaktan keyif aldım. :)

Tam anlamıyla bir Dünya Klasiği okudum, diyerek başlamak istiyorum. Bu hissi duymayalı çok olmuştu. Ağır ve çekilmez zamandan kaçıp kurtulmanın en iyi yollarından biri. Zira benim için öyle oldu.
Başka bir dünya; içinde başka bir hayat, başka bir hikaye...
Bana göre klasikleri diğerlerinden ayıran ya da farklı kılan etkisinin uzun süre devam etmesidir. Hatta belki bütün bir ömür boyunca izinin silinip gitmeyeceğini söylememiz abartı olmaz. Dili ve anlatımı, olay örgüsü ile verilmek istenen mesaj gibi; her açıdan harika bir sonuç çıkartıldığına şahit oluyoruz.

- Peki Babalar ve Oğullar'ı diğer klasiklerden ayıran nedir?

Dilinin olağanüstü sadeliği ve akıcılığı; anlatımındaki naiflik, son derece merak uyandırıcı ve sürükleyiciliğiyle birlikte psikolojik tahlilleri, vecizeleri vs. nerden bakarsanız bakın ve hangi yönüyle ele alırsanız alın neredeyse kusursuz bir başyapıt ile karşılacaksınız.

Hikayenin genelinde eski kuşak ile yeni kuşağın çatışmasını görüyoruz.
Babalar, Nikolayeviç Petroviç ve Vasiliy İvanoviç geleneklerine bağlı bir yaşam sürerken, buna karşılık oğullar Arkadiy ve Bazarov (Özellikle Bazarov) Nihilist olmalarıyla bütün varlığı yadsıyarak bu yeni görüşlerinin savunucuları olmaktalar. Aslında bütün mesaj Bazarov üzerinden veriliyor, dersek yanlış olmaz. Eskinin karşına karşıt olarak o çıkarılıyor çünkü.
Yadsıdığı ya da inanmadığı her şeyin önüne geçilemeyecek bir şekilde başına gelmesi, teorik ile pratik olanın uyuşmazlığı gibi: örneğin, romantizme karşı olmasına rağmen aşık olabilmesi ve buna göre davranmaktan kendini alamayışı. Bununla birlikte onu değiştirenin de, sonunu getirenin de inanmadığı veya reddetiklerinin olması iyi bir trajedinin örneğini veriyor.

Sevgi Sertel, Biz'i inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve "Biz" bitti. Yine çok severek okuduğum bir Selvi Atıcı romanı... Her bir kitabı diğerinden keyifli. Yazarın kurgusunu, kalemini ve renkli karakterlerini seviyorum :)
Ana karakterlerimizden biri Çelik Mızrak. Küçük yaşda ailesini kaybetmiş, genç yaşına rağmen erkek kardeşine bakmış ve babasından kalan dev bir holdingi yöneten kibirli, antika beyinli ve robot gibi programlı yaşan bir adam.
Demir Mızrak, Çelik beyimizi küçük erkek kardeşi. Daha eğlenceli daha dışa dönük.
Süheyla; Demirin eşi ve dövüş sanatları ustası. Kendine has bir karakter. Tavrı - tarzı beni çok eğlendirdi :) Bir de minik bebekleri Umut var :)
Ve diğer ana karakterimiz Çiğdem. Babası ölüp Annesi tekrar evlendiğinde hayatı tam bir kabusa dönmüş, Annesi, üvey babası ve onun oğlu ile aynı evde yaşayan hayatı darmadağan kızımız.
Yaşanan olaylar sonrası Çiğdem (ki gerçek adı bu değil) evden kaçar ve kaçak hayatı yaşamaya başlar.
Süheyla nın bebeğine bir süreliğine bakmak için işe alındığında ise Mızrak ve Demir ile tanışır.
Ve ondan sonra da olaylar başlar :) Neler olmaz ki :)
Çiğdemin gizemi ne? Kimden ve neden kaçıyor?
Kitap da yine yok yoktu :) aksiyon, heyecan, gizem, aşk, aile bağları, dostluklar...
Çiğdem ve Mızrağın atışmaları kahkaha atırdı bana kaç kez :) çok eğlenceliydi , birde buna Süheyle ve Demir'in alayları eklenince keyif tavan oldu...
Çok çok severek okudum, bir çırpıda bittiverdi :) herkese tavsiye ediyorum.
Sevgili Selvi Atıcı yüreğine kalemine sağlık.. Başarıların daim olsun...

Borges’in Babil Kitaplığının 19. Kitabı. Babil kitaplığını derleyen Borges olmasaydı bu yazarı tanırmıydım bu 7 öyküyü okuma şansına erişirmiydim bilmiyorum! Bu gün öğle saatlerinde elimde ki yarım kitapları okumak istemediğimi daha derinden duyumsayınca; Kırmızı kedi yayınlarından yeniden basılmış olan, Babil kitaplığı kolimin içinden seçip başladım okumaya... Arjantin asıllı yazarın Lugones’in ilginç kısa yaşam öyküsünü de okuma fırsatı buldum kitabın ilk sayfalarında.. Bana ilginç gelen yazarın radikal sosyalist kimliğinin zaman içerisinde koyu milliyetçiliğe git gide faşizme kayan değişimi.. Arjantin edebiyatının önde gelen yazarlarından birisi, özelikle Klasik Yunan edebiyatı ve kültür incelemeleri yapmış bir yazar. İlyada ve odysseia çevirileri ile tanınmaktadır.

Okuduğum yedi öykünün hepsi de birbirinden hoş öykülerdi. Bazı öyküleri birbirinin devamı ya da ilgili buldum. Borges özelikle bu öyküleri aynı kitaba koymuş olabilir. Yzur isimli ilk öykü bir bilim adamının maymunu konuşturma çabasıyla açıklanamaz bir olgu isimli öyküde maymuna dönüşen diğer kimliği gölgesi arasında birbirinden ayrılmış benlikler.. ilgili olduğunu düşündüğüm öyküler, yine yazarın Ateş yağmuru ve Tuzdan Heykel isimli öyküleri Lut tufanına dair dinsel öğeler barındıran öyküler, Öykülerin bir sonu yok. Belirsizlik ve kafamızda oluşan Sorularla bitiyor. Sanırım okuyucunun anlamlandırmasına ve yazarın kendi atıflarına yönelik bir bitiş ile sonlanıyor. Yazar anlatımlarıyla Yunan Mitolojisindeki ritüelleri, Dini olayları, Efsanelerin içinde ki karakterleri Shakespeare’ın Romeo ve Juliet gibi Dante’nin İlahi Komedya ünlü diyaloklarına gönderme yapıyor. Dip notları okuyunca anlıyorsunuz bunu.. Son iki romantik öykü oldukça etkili özelikle Büyükanne Juliet.

Gemiyle denize açılanların
Sevgili dostlarından ayrıldıkları günü anımsatıp, yüreklerinin ezildiği saatlerdi;
Yurdundan ilk kez ayrılanların,
Uzaklardan gelen, ölen güne ağlar gibi bir çan sesi duyunca yüreklerinin burkulduğu saatlerdi.Genel anlamda okumaktan keyif aldığım.. Birbirleri ile de düşünsel bağlantılarının olduğunu düşündüğüm öyküler akıcı ve etkiliydi. Tavsiye ederim.. Babil kitaplığından okumaya devam..

İzdiham
Bu günlerde herkes gitmek istiyor.
Küçük bir sahil kasabasına,
Bir başka ülkeye, dağlara, uzaklara…
Hayatından memnun olan yok.
Kiminle konuşsam aynı şey…
Herşeyi, herkesi bırakıp gitme isteği.
Öyle “yanına almak istediği üç şey” falan yok.
Bir kendisi…
Bu yeter zaten.
Herşeyi, herkesi götürdün demektir.
Keşke kendini bırakıp gidebilse insan.
Ama olmuyor.
Hadi kendimize razıyız diyelim,
Öteki de olmuyor;
Yani herşeyi yüzsütü bırakmak göze alınmıyor.
Böyle gidiyoruz işte.
Bir yanımız “kalk gidelim”,
Öbür yanımız “otur” diyor.
“O”tur” diyen kazanıyor.
O yan kalabalık zira…
İş, güç, sorumluluk, çoluk çocuk, aile,
Güvende olma duygusu…
En kötüsü alışkanlık…
Alışkanlığın verdiği rahatlık,
Monotonluğun doğurduğu bıkkınlığı yeniyor.
Kalıyoruz…
Kuş olup uçmak isterken, ağaç olup kök salıyoruz.
Evlenmeler,
Bir çocuk daha doğurmalar,
Borçlara girmeler,
İşi büyütmeler…
Bir köpek bile bizi uçmaktan alıkoyabiliyor.
Misal ben;
Kapıdaki Rex’i bırakıp gidemiyorum.
Değil bu şehirden gitmek,
İki sokak öteye taşınamıyorum.
Alıp götürsem gelmez ki…
Bütün sokağın köpeği olduğunun farkında.
Herkes onu, o herkesi seviyor.
Hangi birimizle gitsin?
“Sırtında yumurta küfesi taşımak” diye bir deyim vardır.
Evet, sırtımızda yumurta küfesi var hepimizin.
Kendi imalatımız küfeler…
Ama eğreti de yaşanmaz ki bu dünyada.
Ölüm var zira!
Ölüme inat tutunmak lazım,
İnadına kök salmak lazım.
Bari ufak kaçışlar yapabilsek.
Var tabi yapanlar, ama az.
Sadece kaymak tabakası.
Hepimiz kaçabilsek…
Bütçe, zaman, keyif denk olsa…
Gün içinde mesela;
Küçücük gitmeler yapabilsek.
Ne mümkün?
Sabah 9 akşam 18…
Sonra başka mecburiyetler…
Sıkışıp kaldık…
Sırf yeme, içme, barınmanın bedeli bu kadar ağır olmamalı.
Hayatta kalabilmek için bir ömür veriyoruz.
Bir ömür karşılığı bir ömür yani…
Ne saçma…
Bahar mıdır bizi bu hale getiren?
Galiba..
Ben her bahar aşık olmam
Ama her bahar gitmek isterim.
Gittiğim olmadı hiç, ama olsun…
İstemek de güzel.

(Can Yücel)

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan hayattan daha çok keyif alıp rahatlamak için eğleniyorsa, bunun farklı ve değişik pek çok yolu vardır. Meselâ Osmanlı ceddimiz ibadet ve kulluktaki zevki keşfetmişti. Bu zevki keşfedince ibadet keyfe, hayat da ibadete dönüşür.
Osmanlı ceddimizden başka hiçbir toplum, hiçbir dönemde, ibadeti böylesine bir keyfe dönüştürememiştir.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 38)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 38)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
 23 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

... Osmanlılar dahil, herkese ve her kesim için eğlenmek bir ihtiyaçtır. Ancak "eğlenebilme" özelliği kişiden kişiye, toplumdan topluma değişir. Bir millettin eğlenme türü başka bir millet için sıkıcı olabilir. Bu konu tamamen insanların keyif alma biçimleri ve kendilerini hissetmeleriyle ilgilidir.
Bu bağlamda Osmanlı ceddimiz de pek tabii eğlenirdi. Ama bugün bizim "eğlence"den anladığımızla onların anladıkları farklıydı.
Onlarda, eğlence anlayışı dahil, hayatın tüm sınırlarını inançlar belirlemişti. Her tür yaklaşımda "dinî meşruiyet" aranırdı. Dindışı her davranış sadece "günah" sayılmaz, yanı sıra "ayıp" da sayılırdı. Toplumun şekillenmesi böyleydi.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 37)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 37)
Gün İlke Yıldırım, Çatıdaki Pencere'yi inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar Kemal gibi Jose Saramago da, uzun zaman okumayınca kendini özleten yazarlardan bence. Çatıdaki Pencere, yaklaşık bir yıldır kütüphanemin bekçilerindendi. Çünkü, özellikle de külliyatın tamamlanmasına bu kadar az kalmışken, bitmesin istiyorum Saramago'dan aldığım keyif. Öte yandan öyle özlemişim ki, tadı damağımda kaldı yine. Üstelik Saramago'nun erken dönemlerine ışık tuttuğu ve alışık olduğumuz Saramago tarzının dışında (imla kurallarına ve noktalama işaretlerine uygun) olduğu için fazladan hayret ve beğeniyle doldum. 1952 Lizbon'unda, sıradan bir apartmanın sakinlerine konuk oluyoruz. Konukluğumuz birkaç ayı geçmediği halde, her birinin hayatında kendilerince önemli olan gelişmelere tanık oluyoruz. Karamsar bir kapanış yaptığını düşünsem de, aslında baştan aşağı umuda buluyor okuyucusunu ince ince. Kesinlikle okunması gereken eserlerden biri, haliyle yıldızlı tavsiyemdir. =)