Ömer Tetik, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanoğlu, genellikle acıyı çabuk unutur; belki de hatırlamak istemeyişindendir; biraz rahata erdi mi hep öyle sürecek sanır.

Kırım Kırımı, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 46)Kırım Kırımı, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 46)
Ömer Tetik, bir alıntı ekledi.
23 May 22:44 · Kitabı okuyor

Hainlerin hainliği, hainliğin derecesince sürer, ama hangi dereceden olursa olsun, hainliğin sonu muhakkak sürünmedir.

Kırım Kırımı, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 40)Kırım Kırımı, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 40)
Ömer Tetik, bir alıntı ekledi.
23 May 22:27 · Kitabı okuyor

Her yönetimle dostluğa hazır bir meşrebe göre yetişmiş bir kısım zenginler de kurtulamadı. Onlar sanıyorlardı ki zenginlikleri kendilerini kurtaracaktır. Onlar sanıyorlardı ki, zenginlikleri, kim gelirse gelsin, gelenlerle uyuşmaya, uzlaşmaya kâfi gelecek ve düzenleri eskisi gibi devam edecektir. Çok kötü yanıldıklarını çok acı anladılar. Tek zenginliğin yurd ve millet olduğunu anladıkları zaman, iş işten geçmişti ve döğecek dizleri de kalmamıştı.

Kırım Kırımı, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 40)Kırım Kırımı, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 40)

Ilber Ortaylı Tavsiyeli Kitaplar.
1. Osmanlı’da Devlet, Hukuk ve Adalet – Halil İnalcık

2. Sultanın Paşaları – Oliver Bouquet

3. Yavuz Sultan Selim – Feridun M. Emecen

4. Belgrad 500 Yıl Sonra – Süha Umar

5. Sultan Alp Arslan\Fethin Babası – Cihan Piyadeoğlu

6. 4. Murad – Abdülkadir Özcan

7. Ortaçağ (1. Cilt) – Umberto Eco

8. Bu Mülkün Sultanları – Necdet Sakaoğlu

9. Suyu Arayan Adam – Şevket Süreyya Aydemir

10. Çankaya – Falih Rıfkı Atay

11. Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı – V. D. Smirnov

12. Dünya Tarihi – Clive Ponting

Fatma Koçak, bir alıntı ekledi.
23 May 12:11 · Kitabı okuyor · Beğendi

İstanbul’un fethinden sonra, 1475 Kırım Yarımadasının Osmanlı sancağı olarak merkeze bağlanması ve 1461-63 arasında Balkan fütühatının (Arnavutluk, Bosna) tamamlanması da çok önemlidir.
Osmanlı Devleti artık bir “arbiter mundi” yani dünya hakemi ve dünya kuvvetidir. Bunda tartışılacak bir şey yoktur ve gerçek anlamda imparatorluk misyonunu, hem de şuurlu bir şekilde yüklendiği devirdir.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber OrtaylıOsmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı
Ömer Tetik, bir alıntı ekledi.
22 May 06:21 · Kitabı okuyor

Bedeni yok edebilmek için bedende hastalığı yayacak mikroplara nasıl bir karşı koyuş varsa tıpkı öyle tabii bir direnç de, milletlere musallat olacak hastalıklarda ancak milliyetçiliktir.

Kırım Kırımı, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 12 - İrfan Yayıncılık)Kırım Kırımı, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 12 - İrfan Yayıncılık)
Mert Kurtaran, bir alıntı ekledi.
21 May 18:18 · Kitabı okuyor

...Bundan 160 yıl önceki Kırım Savaşı'nı saymazsak (İngilizler ve Fransızlarla müttefiktik), atalarımız Ruslara karşı son sıcak muharebeyi 304 yıl önce kazanmış (2015'e göre): Prut Savaşı. Sonraki zaman zarfında Rusya bir dünya devleti oldu biz ise "bölgesel güç" havalarında dolaşırken, çok ciddi bölgesel güçlükler içine düştük.

#Tarih Dergi 19. sayı, Kolektif (Sayfa 3 - Gürsel Göncü'nün kaleminden)#Tarih Dergi 19. sayı, Kolektif (Sayfa 3 - Gürsel Göncü'nün kaleminden)

Çok belirli bir konuda yazılmış akademik bir yayın olan bu kitabı alıp okumamın sebebi, günümüzde anadilde eğitim gibi konuları da içeren reformlar talep eden özellikle Kafkasyalı grupların Türkiye'ye göçlerini öğrenmekti. Bu gruplar tabi ki sadece 1856-76 yılları arasında göç etmedi, Rusya'nın Kafkasya'ya her baskısında Türkiye'ye göçler olmuştur. Fakat bu yılların özelliği; İmam Şamil (Şeyh Şamil) gibi halk önderlerinin çıkarak bağımsızlık mücadelesi vermesini de içeren yıllar olmasıdır. Çünkü bu hareketlenmelerden sonra, bölge üzerindeki baskı haddi aşmış ve büyük göçlere sebep olmuştur. Sonraki yıllarda da yerel direnişler yaşanmıştır ve hala da devam etmektedir. Bu kitap, daha çok Osmanlı ve bir kısımda Rus kaynaklarını kullanarak hazırlanmış akademik bir yayındır. Aynı zamanda Gürcü, Ermeni, hata İran kaynakları da taranırsa daha geniş araştırma yapılabileceğini düşünüyorum. Tabi sadece Kafkasya değil, aynı zamanda Kırım'dan Türk (Tatar) göçlerini de güzel şekilde anlatmış. Kırım göçleri konusundaki kaynaklara göre biraz yüzeysel olduğunu düşünüyorum. Fakat yine de güzel bir çalışmadır. Ciddi olarak ilgilenenler için tavsiye edebilirim, sıradan okuyucu için fazladır.

Yusuf İslam, Kırım Hanlığı Tarihi'yi inceledi.
19 May 02:42 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Türkiye'de Kırım Hanlığı tarihi konusunda en doyurucu bilgiler içeren kitapların başında geliyor. Kırım bahsine ilgi duyanların muhakkak okumuş olması gereken bir kitap..

18 Mayıs 1944
18 Mayıs, Kırım Türkleri'nin sürgün edilişlerinin 74. yıldönümü. Bilmeyenler için açıklıyorum; Stalin'in emriyle 2. Dünya Savaşı'nda Almanya saflarında yer alarak Sovyetler Birliği'ne karşı savaştıkları iddiası ve gerekçesiyle Kırım Türkleri vatanlarından sürgün edilmişlerdir. Bu sürgün sırasında on binlerce kayıp verilmiştir. Surgün sırasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum.
Almanya saflarında savaşa katılıp katılmama hususunda ayrılan fikirler mevcut. Kırım Türkleri "Aktoprak" adını verdikleri Türkiye'den gerekli desteği göremeyip yanlış yònlendirilince Almanlarla birlikte savaşa katılmışlar. Bütün bu dönemi birebir yaşamış ünlü Kırım Türkü Cengiz Dağcı'nın, Korkunç Yıllar ve Yurdunu Kaybeden Adam romanlarını okursanız siz de aynısını düşüneceksiniz. Haa bu savaşın en büyük kaybedeni kim derseniz, bana göre Kırımlılar derim.
Bu sürgün ile ilgili bilgilere http://www.surgun.org sitesinden ulaşabilirsiniz.
Ayrıca arama motorundan 18 Mayıs 1944 şeklinde arattığımda Ekşi Sözlük'ten altta bağlantısını paylaştığım girdiyle karşılaştım. O dönemki hükümetin bu konuyla ilgili tavrını ortaya koyması bakımından okunmaya değer bir yazı diye düşünüyorum. https://eksisozluk.com/entry/10872757