Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
8 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

İlginçtir Almanlar için açılan Cihad-ı Ekber’i kaleme alan ve imzalayan yüksek seviyede ulemadan 34 kişilik heyetin içinde daha sonraları Said Nursi (ölm 1961) diye anılacak olan Said-i Kürdî de vardı. Said Nursi o sıralarda aynı zamanda Teşkilat-ı Mahsûsa’nın da mensuplarından biriydi.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 275 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 275 - Yeni Boyut Yayınları)
Arda Çolakoğlu, Fahim Bey ve Biz'i inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Değerli okurlar, işte karşımızda bir edebiyat harikası vardır! Bize yabancı gelen eski kelimelere bakmayın, ama süslü dilinin muazzam ifadesine dikkatinizi çekerim. Bu zamanda böyle eserlerin hiç bulunmamasında ve geçmişte de çok az sayıda Cumhuriyet dönemi yazarının kullandığı(Sabahattin Ali gibi) bu nevi söz sanatına rastlamak taktir edersiniz ki çok büyük bir talihtir. Gerçekten de Türk edebiyatına ismini sırf şu incecik eseriyle bile altın harflerle yazdıracak olan yazarımızın bundan sonra diğer kitaplarını da okumaya gayret edeceğim. İncecik dediğime bakmayın, zira herkesin anlayabileceği tarzda bir kitap değildir. Dil ve üslup açısından başta da ifade ettiğim gibi sanatlı ve uzun cümleler, anlaşılması güç eski kelimeler, yoğun mekan ve ruh betimlemeleri içermesi bunun başlıca sebebidir. Şimdi biraz içeriğinden söz edelim.

Konu olarak; babasının arkadaşı olan Fahim Bey'in ölümünden ve onun kimilerine göre ''garip'' ya da ''gülünç'', kimilerine göre ise ''aklını yitirmiş'' ya da ''iyi huylu'' gelen yaşantısından bahseden anlatıcımızın kişisel fikirlerinden ve Fahim Beye olan yaklaşımından söz edilmektedir. Toplumumuzda onun gibi insanlar var mıdır yok mudur tartışması bir yana bırakılırsa, kendisinin gerçekten çözümlenmesi zor bir ruhsal yapıya sahip olduğu ve bu karmaşık yapıyı çözmek maksadıyla kaleme alındığı için de kitapta özellikle tercih edilen bir tip olması önemlidir. Yani yazarın amacı benim kanaatimce yarattığı kişiliğin gerçeklikle ilişkisinden ziyade psikolojik ve ruhsal yapısını irdelemektir. Nitekim gerçekten anlatıcının psikolojik bir takım tahlillere girişmesi bunu ispatlar ve bizim de bu durumda toplumsal gerçekliğe göre değerlendirmemiz doğru olmaz. Fahim Bey'in nasıl bir kişilik olduğunu kitabın sürprizi kaçmasın diye söylemeyeceğim.

Kitap size bir roman değil de daha çok hatıra gibi gelecektir. Zaten yazarın diğer kitaplarına da bakarsak bu türe daha yatkın olduğunu görürüz. Okurken hiç sıkılmayacağınızı ve kendinizi yaşanan olaylar karşısında ara ara Fahim Bey yerine koyacağınızı düşünüyorum. Bence romanların en iyi taraflarından birinin de bize farklı kişilikleri tanıtmasıdır diye düşünüyorum ve bu düşüncelerle iyi okumalar diliyorum.

Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Pastiş kişilik
Kenneth Gergen, herhengi bir istikrarlı özden mahrum ve sürekli değişen benliği, "pastiş kişilik" olarak tarif eder. Bu kişi, sosyal bir bukalemundur; hazır bütün kaynaklardan kimlik parçaları ödünç alır ve verili bir durumda, onları işe yarar/arzu edilir bir biçimde bir araya getirir.

Terapi, Kemal Sayar (Sayfa 36)Terapi, Kemal Sayar (Sayfa 36)
arifsahin, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

"Seçim yaparken, mesele, doğru olanı seçmekten çok kişinin seçim sırasındaki enerjisi, ciddiyeti, samimiyeti, tutkusudur. Kişilik böyle güçlendirilir. Kişi yanlış olanı seçse bile, tam da seçim sırasındaki enerjisinden ötürü yanlış olanı seçtiğini keşfedecektir."

Kendinizi Sevmeyi Unutmayın, Soren KierkegaardKendinizi Sevmeyi Unutmayın, Soren Kierkegaard
Toprak, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

"Ben" in ikiye bölünmesi kötülükten kurtulmaya değil,aksine vicdanın devre dışı kalmasıyla onu guclendirmeye yarar. Kahramanın bir benzerinin olması fikri edebiyatta çok sık basvurulan bir tema olacaktır. En tanınmış örnek Stevenson'ın modern dönemde kişilik bölünmesi öykülerine model teşkil eden romanı Dr. Jekyll ve Mr. Hyde 'dır.

Aydınlanma ve Psikoloji - Şeytanın Yeni Marifetleri, Peter-Andre Alt (Sayfa 69)Aydınlanma ve Psikoloji - Şeytanın Yeni Marifetleri, Peter-Andre Alt (Sayfa 69)
Gizem, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Ölü duvarlar. İnsanın soluğunu daraltan duvarlar. Duvarlar yaşamımızdaki mezarlar mı. Kent sokaklarında çıkan her benlik değiştirilmiş, takınılmış bir kişilik değil mi. Duvarlar gerisinde en çok kendimiz olmuyor muyuz.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer ÖzlüYaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü
Adem ŞEN, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Mustafa Kemal'in sahip olduğu kişilik yapısı, kendisine önemli bir duygusal sıkıntı ya da suçluluk duygusu yaşamadan eski arkadaşlarını tasfiye etme yeteneği kazandırıyordu

Ölümsüz Atatürk, Vamık D. Volkan (Sayfa 234)Ölümsüz Atatürk, Vamık D. Volkan (Sayfa 234)
Alperen yabar, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Butun semsiyeler iki kisiliktir. Semsiyelerin tek kisilik yapilmaya baslandigi bir dunyada komunizmin öldügünü soyleyebiliriz. Dunya bu felaketi yasarsa, halklarin ustune gokyuzunden, yagmur damlaciklarindan cok daha fazla sayida mermi yagiyor demektir!...

İstanbul'un Nazım Planı, Sunay Akınİstanbul'un Nazım Planı, Sunay Akın
Aylin Tütüncüler, Yaşamın Anlam ve Amacı'ı inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Kitap insanların ancak toplum için faydalı olabilirlerse mutlu olabileceklerini vurgulayan dili yalın bir kitaptır. Yer yer freud ile benzer ve farklı oldukları noktaları dile getirmişdir. Çağına göre oldukça ileri bulduğum görüşleri vardır. Yine de her şeyi topluma bağlaması bana indirgemeci bir bakış açısı gibi gelmiştir. Ailede kaçınçı doğduğunuz kişilik özelliklerine katkısı var görüşüne değinilmiş buna bağlı olarak toplumda suçluların neden topluma karşı bir davranış gelistirdikleri açıklanmaya çalışılmıştır.

muhammed ayten, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Küçükken her şeye böyle yarım yarım başlayıp iki kişilik bir sevdaya tutulunca afalladım işte.

Fesleğen, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 15)Fesleğen, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 15)