27 Mayıs Bir Devrimdir 50.yılında 27 Mayıs

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
508 gösterim
Bu çalışma, unutturulmak istenen 27 Mayıs Devrimi'ni anımsatıyor. Hakkındaki temel bilgileri-belgeleri bir araya getirerek Devrimi gençlerin daha iyi kavramasını sağlamaya çalışıyor. Kitapta 27 Mayıs'ın hazırlanış ve uygulanışına ilişkin tanıklıklar, anılar ve fotoğraflar yer alıyor.

Yazar, yaşanan olayları anımsatarak 27 Mayıs'ı tüm toplumsal-siyasal olaylar gibi, kendi koşulları içinde değerlendirmenin zorunluğunun altını çiziyor.

Kitapta yer alan bazı konu başlıkları:

DP İktidarının Son Yılları, 27 Mayıs Öncesi Günler: Sonun Başlangıcı, Silahlı Kuvvetler'de Durum, İhtilal Gecesi ve Sabahı, Geçici Anayasa ve Milli Birlik Komitesi'nin İlanı. Yassıada Yargılamaları, Kurucu Meclis Seçimler, Yönetimin Sivillere Geçmesi, Dünya Basınında 27 Mayıs, Milli Birlik Komitesi üyesi Kadri Kaplan'ın sunuş yazısıyla.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789753435857
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:
Timur Türker 
10 Ağu 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

27 Mayıs sonrasına bakıldığında da özgürleşme ve demokratikleşme yolunda çok önemli adımlar atıldığı görülmektedir. Bu dönemin eseri 1961 Anayasası’nın yapılış yöntemi ile içeriği ve kendi içlerindeki muhalefeti tasfiye etme pahasına çok kısa sürede seçimle sivil yönetimin kurulması bunun kanıtlarıdır.Kurucu Meclis’çe hazırlanıp, halkoyuyla kabul edilen 1961 Anayasası’yla yasaklar kaldırılmış, demokratikleşme sağlanmış, hak ve özgürlükler saygın yerine oturtulmuştur. Sendikalaşma ve sendikal haklar getirilmiş, sosyalist partilerin, gençlik örgütlerinin kurulması olanaklı kılınmıştır. Üniversite özerkliği, parlamenter hükümet sistemi, erkler ayrılığı ilkesi, yargı bağımsızlığı kabul edilmiştir. Ekonomide planlı kalkınma dönemine geçilmiştir.

1961 Anayasası’nın iki önemli eseri Anayasa Mahkemesi ve Cumhuriyet Senatosu olmuştur.

Öncesine, amacına ve sonra yaşananlara bakıldığında “27 Mayıs”a devrim denilmemesi ancak önyargılı yaklaşımla olanaklıdır.