Ağababa Cumhuriyet'in İmamı

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
488 gösterim
Ağababa'mı ilk hatırladığım yıl 1957, tavana asılı salıncakta kardeşimi sallarken ninni söylüyor; ama bu annemin söylediği ninnilerden değil, çok farklı. Ayakta, salıncağı ipinden çekerek sallarken elli üç yıl sonra hâlâ kulağımda olan yumuşacık sesiyle "Hürmet sana ey şan dolu sancağım" diyerek torununu uyutmaya çalışıyor.

Anneme sordum, Ağababa'm ne diyor? diye, annem gülümsedi. "O Ağababa'nın marşı" dedi. Sonra minik minik başka anı fotoğrafları sıralanıyor belleğimde. Kapının önünde bir tak, defne dallarıyla süslenmiş, o güne kadar görmediğim kadar çok bayrak asılmış, evden çekilen kablodan birçok ampulle ışıl ışıl donatılmış. "Bugün bayram" dediler, "Ağababa'nın en büyük bayramı". Henüz dört yaşındaydım anlayamamıştım ki; daha dünyayı yeni tanımaya çalışıyordum. Birkaç yıl sonra Ağababa'mı kaybettik, ardından anneannemi, o anılar belleğimin bir köşesinde hep durdu. Zaman zaman teyzelerim, dayılarım, annem anlatırdı, Ağababa'mı. Her geçen yıl biraz daha tanıdım, tanıdıkça gururlandım. Benim Ağababa'm bir kahramandı.

Herkes öğrensin, herkes tanısın istiyordum, mutlaka onu, düşüncelerini, Atatürk'üne ve Devlet'ine olan sevgisini, saygısını bugünlere taşımalıydım. Bugüne kadar çeşitli sanat dallarında çalışmalar yapmama rağmen günün birinde kitap yazacağımı doğrusu düşünmemiştim. Ağababa'mın torunu olma gururunu taşıma sorumluluğu ile ona ait anıların topluma malolmasını istedim. 2009 Aralık ayında başladım yazmaya. Sağolsunlar yakınlarım çok destek oldu ve "Ağababa" elinize geçti.
Lütfen onu iyi tanıyın, onun şahsında birkaç neslin ne koşullarda yaşadığını, neler yaptıklarını düşünün. Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları, ordusu ve "Ağababa"lar olmasaydı biz bugün ne durumda olurduk.
Hepsinin önünde saygıyla eğiliyorum.
(Tanıtım Bülteninden)
Yasin Uslu 
14 Ağu 13:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Akbaba Köyü'nü anlatan bir tarih kitabı niteliğinde. Okuyanı sıkmıyor. Milli Mücadele yıllarına ışık tutuyor. Ağababa'nın torununun bu şekilde bir vefa örneği göstermesi de az bir şey değil. Akbabalı olan ve kitaptaki kişilerle az çok bir bağı olan insanların okumadan geçmemesi gerekir.

Kitaptan 4 Alıntı

Yasin Uslu 
07 Ağu 21:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hikmetullahtır hükümet, deme şu iyi bu fena,
İttifak-ı ümmete lazım itaattir sana.

Ağababa, M. Osman Akbaşak (Sayfa 267 - Truva)Ağababa, M. Osman Akbaşak (Sayfa 267 - Truva)
Yasin Uslu 
14 Ağu 13:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir sabah durak yerinde "Edip Bey, saat kaç?" diye soranlara saatine bakıp, "Yedi" der. "Yedi mi? Yoksa beş mi geçiyor?" diyenlere, "Türkiye'de o kadar doğru saate ne lüzum var? Otobüs vaktinde gelmez, vapur vaktinde kalkmaz, tren vaktinde hareket etmez. Yedi olsa ne olacak? Beş geçse ne olacak?" diye yanıt verir.

Ağababa, M. Osman Akbaşak (Sayfa 409 - Truva)Ağababa, M. Osman Akbaşak (Sayfa 409 - Truva)
Yasin Uslu 
05 Ağu 15:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Nazım Hikmet
Dövüştük pir aşkına
Yaralandık birkaç kere
Ve saire
Ve kavga bittiği zaman
Ne çiftlik aldım, ne apartman
Kavgadan önce Kartal'da bahçıvandık
Kavgadan sonra Kartal'da bahçıvan

Ağababa, M. Osman Akbaşak (Sayfa 248 - Truva)Ağababa, M. Osman Akbaşak (Sayfa 248 - Truva)
Yasin Uslu 
05 Ağu 14:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ziya Paşa
Zalimde bir zulme giriftar olur ahir
Elbette olur ev yıkanın hanesi viran

Ağababa, M. Osman Akbaşak (Sayfa 232 - Truva)Ağababa, M. Osman Akbaşak (Sayfa 232 - Truva)