Aleviler

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
225 gösterim
Bir kitabın yeni baskısı için aslında “avantaj” sayılabilecek siyasi donuklukların ülkesi Türkiye. Yıllar evvel yayınlanmış bir kitabın bu kadar güncel olması hem tuhaf, hem trajik. Radikal gazetesinde bu röportajlar okuyucu karşısına çıktığında, çoğunlukla “netameli” sayılan Alevilik konusu, tekrar tartışma odağı olmuştu. Bu baskıda, Çalışlar, halen taze ve tartışmalı bu meseleye dair yeni metinlerle, tartışma alanlarını zenginleştiriyor. Kanaat önderleri, gazeteciler, yazarlar, STK’lar, yayıncılar, parlamenterler, aktivistler ve Diyanet İşleri adına söz alan kimseler derinleştirilmeye ve üzerine düşünmeye çok müsait yanıtlar veriyor. Sorular, tecrübenin bilinciyle süzülüyor; anlatıcı mesele ettiği şeyin üstüne üstüne gidip tozunu alıyor, konuşulsun istiyor... 2000’li yılların başında 200 civarında olan cemevi sayısı, 2010’da 600’e bugün ise 1347’lere ulaşmış bulunuyor. Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli boyutlarından birisi, Aleviler konusunda yapılacak yasal düzenlemelerdir. Elinizdeki kitapta, Alevi toplumunun çok değişik kesimlerinin temsilcilerinin görüşlerini bulacaksınız. Aleviler kimdir? Nasıl bir tarihsel geçmişe sahipler, buna ilişkin bir “toplu fotoğraf” görebileceksiniz. ORAL ÇALIŞLAR

Oral Çalışlar'ı Sosyalistler arasında objektif biri olarak tanımlıyorum. Bu kitapta ise Alevilerin ve de Alevî Dernek/Federasyon Başkanlarının da görüşleri alınarak 1938 Dêrsim olaylarından ta ki 1993 Sivas'taki olaylara kadar olan sürecin bir analizini çıkartmaktadır.

Kitaptan 1 Alıntı

İsmail Duman 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hukuk, üsttekileri kollamak ve alttakileri yoklamak için değildir. Eşit hakları herkes için dağıtmak ve yaşatmak için vardır.

Aleviler, Oral Çalışlar (Sayfa 134 - DK(Doğan Kitap), 1. Baskı, Ocak 2009)Aleviler, Oral Çalışlar (Sayfa 134 - DK(Doğan Kitap), 1. Baskı, Ocak 2009)