Alevilik - 500 Yıllık Bir Yalan

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
532 gösterim
Anadolu toprakları üstünde yaşayan birbirinden tamamen farklı iki Alevilik söz konusudur; Arap kökenli İslam Aleviliği ile Orta Asya kökenli Anadolu Aleviliği!
Arap kökenli İslam Aleviliği inancına tek referans olarak Kuranı ve İslamiyeti alırken Orta Asya kökenli Anadolu Alevileri Hakk-i-Kat sırrına ulaşmış Pirlerinin ve Mürşitlerinin sözlerini yani "deyişlerini" alırlar.
1500lü yıllara kadar Anadolu Halkları tarafından "Işk Taifesi" olarak adlandırılan Orta Asya kökenli Anadolu Alevileri inançlarını önceleri alabildiğince özgür yaşarken Osmanlının güçlenip siyasi çıkarları doğrultusunda inançlar üzerinde baskı kurmaya başlamasıyla sıkıntı yaşamış ve hiçbir dine ait olmayan Evrensel inançlarını gizlemek zorunda kalmışlardı!
Ve bunun için de hem İslamiyetin içinde olan hem de aynı zamanda Batıni bir inanç kolu olan Alevilik en uygun gizlenme alanı seçilmiş, bir taraftan İslam Alevilerinin hemen tüm sembol isimlerini kendi inançları içine katarken diğer taraftan bunları öylesine inanılmaz bir ustalıkla kendi Evrensel inanç yapıları doğrultusunda değiştirmişlerdir ki saygı duymamak olası değildir!!!
Okuyacağınız kitap Orta Asyadan Anadoluya göçen "Işk Taifesi"nin inanılmaz öyküsünü anlatmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  225
 • ISBN:
  9781234567897
 • Yayınevi:
  His Yayınları
 • Kitabın Türü: