·
Okunma
·
Beğeni
·
142
Gösterim
Adı:
Anılar
Baskı tarihi:
Şubat 1950
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arba
Ahmet Rıza Beyin İmparatorluğun son dönemi ve Cumhuriyetin kuruluşundaki anılarını ve toplumsal duruma bilgi dair anılarını anlatıyor.
111 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin en eski üyelerinden ve kurucularından birisi olan Ahmet Rıza Bey'in hatıralarıdır. Ahmet Rıza Bey Paris'te Sultan Abdülhamid'e karşı 20 yıl mücadele vermiş ve II. Meşrutiyetin ilanı ile birlikte İstanbul'a avdet etmiştir. Meclisin tekrar açılmasına binaen meclisi ayan riyasetini deruhte etmiştir. Oldukça samimi bir üslûbla kaleme aldığı hatıraları dönemin şartları hakkında önemli detayların zuhur etmesine vesile olmaktadır.
111 syf.
·Beğendi·8/10
İttihad ve Terakki cemiyetinin kurucularından olan zamanın aydını Ahmet Rıza'ın otobiyografik eserini ilgiyle okudum. Önce Sultan II. Abdulhamid sonra Sultan Reşad ve ardından Sultan Vahidettin ile yakınlık kurmuş ve onlara fikirlerini açıkça beyan etmiş bir kişi A.Rıza. Duruşundan düşüncesinden asla ödün vermemiş, kendisine verilen nişanları, hediyeleri istisnasız geri çevirmiş, malda mülkte gözü olmayan zamanını ve mesaisini yalnızca vatanına hizmet için harcayan bu güzel adamla tanışmak beni çok mutlu etti.
Yakın tarihe ilgi duyanlara bu kısa eseri okumalarını tavsiye ederim.
31 Mart Vakası İttihad ve Terakki'nin düşmesinin sebebi oldu. Onu yapanlar memlekete Moskof ordusundan daha çok kötülük ettiler.
Ulusta işlerin görülmesini ve uygulamaları başkasından; Tanrı'dan, padişahtan, hükümetten bekleme duygusu, alışkanlığı vardır. İttihad ve Terakki Cemiyeti kurulduğunda, halk, bunu ondan beklerdi. İttihad ve Terakki her şeyi düzeltecek, yağmur yağdıracak, yurdu şenlendirecekti. Bunlar hemen olmayınca, halk İttihad ve Terakki'den soğumaya başladı. İttihad ve Terakki ulusa özgürlük getirmişti. Eski dönemlerle yeni dönem arasında bu bir büyük farktı. Bu farkı görmemek insafsızlıktı, halk eski dönemi unuttu; çünkü özgürlüğe cidden âşık değildi; hürriyetin değeri bilinmiyor, nasıl kullanılacağı bilinemiyordu. [Özgürlük,] Eski dönemi unutmamak, ulusun yetkinleştirilmesi durumları, siyasal eğitimi için gerekiyordu.
Ahmet Rıza Bey
Sayfa 51 - Cumhuriyet
Meşrutiyet'in ilânından sonra büyük ve ciddî ıslahat [iyileştirmeler] yapılamazdı; çünkü para yoktu, güvenlik sağlanamamıştı. Ulusun geleceği tehlikedeydi. Bosna, Hersek sorunları yeni çıkmıştı. Softalarla, hainler, şeriat istiyorlardı.
Ahmet Rıza Bey
Sayfa 51 - Cumhuriyet
... Yapılan işlerin doğru olmadığını anlattım, kulak asmadı.Ben de ayanda hücum ettim. Bir gün verdiği cevapta <Ahmet Rıza Bey gibi büyük bir vatanseverin böyle hasis işlerle uğraştığın tesüf ederim.> demişti... Avrupaya firarından önce bana İttihad ve Terakki'nin başına geçmemi istemişti. Bilmem kaç bin lirası da vardı onu kullanırsınız dedi. "Ben size cemiyeti pak ve nezih bir halde bırakmıştım, siz bana nasıl berbat bir halde iade ediyorsunuz, böyle bir cemiyeti şimdi ben ne yapacağım, kabul edemem." dedim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anılar
Baskı tarihi:
Şubat 1950
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arba
Ahmet Rıza Beyin İmparatorluğun son dönemi ve Cumhuriyetin kuruluşundaki anılarını ve toplumsal duruma bilgi dair anılarını anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Halil KAPLAN
  • Murat Güngör
  • Oğuzhan Afacan
  • ilker Görkem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (1)
9
%0
8
%33.3 (1)
7
%33.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0