Aşk Affeder mi?

9,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
556 gösterim
Aşk bazen birbirinin zıddı iki kişiyi bir araya getirir. Penelope ile Andrea'nın da başına bu gelmiştir. Kişilikleri çok farklı olduğu halde birbirlerine aşık olurlar ve evlenirler. On sekiz yıllık evliliklerinde üç çocukları olur ve pek çok iniş çıkış yaşarlar. Ancak Penelope kocasının sürekli olarak kendisini aldatmasından; sorumsuz, çocuksu ve bencil davranışlarından yorgun düşmüştür. Bir gün bardak taşar ve genç kadın kocasını, günlük yaşamın getirdiği her türlü sorumlulukla -ve çocuklarıyla- baş başa bırakıp gider. Kocasıyla birlikteliğinin nasıl kurtulabileceğini düşünmek için, anneannesinin küçük bir kıyı kasabasındaki eski evine sığınır. Günlük yaşamdaki ayrıntılar ve Penelope'nin yıllardır hiç sesini çıkarmadan omuzlarında taşıdığı sorumluluklar Andrea'yı tam anlamıyla şoka sokmuştur. Ancak bu ayrılık her ikisine de geçmişleriyle hesaplaşabilme; kendi öz benliklerine düsürtçe bakabilme ve ilişkilerinin anlamını kavrayabilme fırsatı sağlayacaktır. "Aşk Affeder mi?" bir karı koca çatışmasını anlatırken, yan hikayeleriyle de çeşitli evliliklerden kesitler veriyor; geçmişin izlerinden kurtulmadan günü yaşamanın ne denli zor olduğunu ve aşkın her zaman umut barındırdığını vurguluyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2001
 • Sayfa Sayısı:
  455
 • ISBN:
  9789753313391
 • Orijinal Adı:
  Vaniglia e Cioccolate
 • Çeviri:
  Semih Ertaş
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Alara Puder 
 09 Oca 21:49 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Başta sadece evlilerin okuması gerek bir kitap olduğunu düşündürse de gençlerin de okuyabileceği ilginç bir evlilik hikayesi olduğuna kanaat getirdim. Çünkü evli olmasam da sürükleyici-kitap-sever olduğumdan hem inanılmaz keyif aldığım hem de ders çıkardığım bir roman oldu. Hayat-ev-çocuklar üçlüsünün arasında sıkışıp kalmış, mutsuz, tükenmiş ana kahramanımız Penelope'nin kendisini sürekli aldatan baş belası bir kocasıyla olan iç hesaplaşması ve terk edişini konu edinen kitap birden fazla hayata da değiniyor. Sadakatsizlik genel çehreyi oluştururken içinde bazen küçük tebessümler yaratan anlar da yok değil. Gerçekten hoşuma gitmişti, şiddetle olmasa da tavsiye ederim.


__________SPOILER___________

Sonu için mutlu diyenler var. Acaba Andrea'yla olması mutlu son muydu? Her ne kadar ortada 3 hatta 4 çocuk olsa da ben kesinlikle Andrea tarafından pervasızca aldatılan Penelopemizin aklını başından alan o düşünceli ve kibar beyefendiyle yola devam etmesi taraftarıydım. Onu da öldürdü Sveva hanım bravo...

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk romanları fazla tercihim değildir.Bu kitap yaşadığı sorunlu ilişkiyi düzeltmek için evden uzaklaşma kararı alan bir kadın ve onun gidişi ile gerçeklerle yüzleşen eşi ve çocuklarını anlatan bir kitap.