Aşk-ı Mizaç

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
210 gösterim
-"Evlenmek istiyorum, ancak nasıl biriyle mutlu olabilirim, gerçekten bilemiyorum..."
-"Partnerimi iyi tanıyorum sanmıştım; ta ki evlenene kadar..."
-"Eşimle birbirimizi çok seviyoruz, ancak bir türlü anlaşamıyoruz; ne birlikte olabiliyoruz, ne de ayrılabiliyoruz..."

Bireylerin kendilerinin ya da eşlerinin mizaç tiplerini bilmeleri, birbirlerinin ihtiyaçlarının farkına varmalarını mümkün kılabiliyor. Bu sayede eşler, aralarındaki mizaç farklılıklarının bir sorun haline gelmesini önleyerek mutluluğu yakalayabilir, birbirleriyle ilgili merak ettikleri, "Acaba niçin böyle davranıyor?", "Ne hissediyor?" gibi sorulara yanıt bulabilirler. Ayrıca mizaç tiplerinin bilinmesi çiftlere, mizaç tiplerinin uyumsuzluğundan kaynaklanabilecek olası sorunları öngörebilme, daha sorun oluşmadan önleyici bir yaklaşımla ilişkilerini anlaşmazlıklardan koruyabilme avantajı sunar. İlişkisinde mizaç tiplerinin uyuşmazlığından kaynaklanan sorunlar yaşayan çiftler ise, birbirlerinin ihtiyaç dilini, yani sorunların asıl kaynağını bilerek sorunlarını çözme adına en uygun hamleleri yapabilir, ilişkilerini onarma fırsatı bulabilirler.

Bilimselliği kanıtlanmış Dokuz Tip Mizaç Modeli'ne dayanarak hazırlanan Aşk-ı Mizaç, çiftlerin, ilişkilerinin her aşamasında yeni bir gözle tekrar okuyabilecekleri ya da bir sorun yaşadıklarında başvurabilecekleri temel bir kaynak.
(Tanıtım Bülteninden)
Esma Tezgi 
21 May 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben kitabın mizaç özelliklerini anlatan bölümünü 4-5 kere okudum ve çok beğendim. Kitabı yavaşça ve anlayarak okumaya özen gösterdim ve acele etmedim. Dili ve hazırlanışı ile hem okuması hem anlaması kolay çok güzel bir kitap olmuş. Sözü fazla uzatmak istemiyorum aslında, herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. İlişki uyumları ilginizi çekmese bile insanın kendini tanıyabilmesi ve kendine karşı bir farkındalık kazanabilmesi açısından oldukça güzel bir kitap. Ben Aşk-ı Mizaç'ı çok sevdim, başucu kitabım oldu. Sıkılınca merak edince hemen sayfaları çeviriyorum ve oldukça seviyorum. Umarım sizde okur ve seversiniz.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/05/aski-mizac.html