Aşkın Halleri

9,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
274 gösterim
"İlk kullanıldığından bugüne değin en çok kirletilmiş, istismar edilmiş, içi boşaltılmış sözcüklerden biri olan 'sevgi' ye "kutsal" anlamlar yüklemenin tehlikesini biliyorum. Ve "tüm insanları seviyorum" ikiyüzlüğüne / aldatmacasına inanmıyorum. Fakat ben hâlâ, örneğin senin gibi, sevilmeye hem de çok sevilmeye değer insanlar olduğuna inanıyor, pek sık olmasa da onlarla karşılaşıyorum."

Aşk ve sevi, günlük dildeki yıpranmış, kirletilmiş anlamlarının ötesinde, felsefenin, tasavvufun, ruh bilimin ve elbette edebiyatın vazgeçilmez konularından biri. Mevlüt Asar bu kitabında sevgiyi farklı yaş, ortam, bağlamlarda şiirsel bir dille anlatıyor. Onun farklı ve özgün boyutlarına ışık tutuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9786059161206
 • Yayınevi:
  Nezih-er
 • Kitabın Türü:
Okur Yazar 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap öyküler ve mektuplardan oluşuyor. Öyküler, farklı mekan ve zamanlarda genç veya yetişkin kahramanların yaşadıkları aşkları şiirsel bir dille anlatıyor... Mektuplar ise Belinda adlı hayali bir bir kadına yazılmış ve çağımız insanın sorunlarını, arayışlarını irdeliyor, çözüm yolları arıyor...

Kitaptan 1 Alıntı

Okur Yazar 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Aşka Yer Yoktu" adlı öyküden
"...Türküler söyleyerek yürüdüler kıyı boyunca. Toroslar'dan esen rüzgâr söyledikleri türkülerdeki hüznü alıp götürüyordu a-çık denize. Oysa kafasındaki hesaplaşma bütün yoğunluğuyla sürüyordu. Kan güllerinin çiçek verdiği, her gün ağıtların yakıldığı bu ortamda aşka yer yoktu, olamazdı. Bu yaptığı küçük burjuva duyarlılığı, bireycilik, hatta devrime ihanet değil de neydi?

Ah! Bu Akdeniz değil miydi suçlu olan? Bu, "hayır" dedirtmeyen, insanı baştan çıkaran deniz! Kızın elini bırakıp hızla, şuh ve deneyimli bir yosma gibi uzanan denize koşup kendini sulara attı. Kız ardından koşup geldi. "Delisin, sen!" diye hay-kırdı, sonra yarmaz bir çocuk gibi, kolundan yakalayıp sudan çıkardı..."

Aşkın Halleri, Mevlüt Asar (Sayfa 11 - Neziher Yayınları)Aşkın Halleri, Mevlüt Asar (Sayfa 11 - Neziher Yayınları)