Aşkın Normal Kaosu

8,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
87 gösterim
Aşkın Normal Kaosu, cinsiyet rollerini, ilişki kalıplarını, cinsiyetle ilintili yaşam biçimlerini inceler. Eski normların modernizm tarafından yıkılışı ve bu geçiş sürecinin yarattığı sorunlar çerçevesinde günümüzdeki kadın erkek ilişkilerinin durumunu betimler.

Aşkın ortaya çıkışıyla birlikte, maddi temellere dayalı evlilik ve ilişki biçimlerinin yerini günümüzde çoğunlukla aşka dayalı ilişki biçimleri almıştır. Dünyaca ünlü Alman sosyolog Ulrich Beck, bu son derece şaşırtıcı kitabında, çoktandır önümüzde duran ama belki hiç adlandıramadığımız bir şeye dikkat çekiyor. Dinin vaat ettiği öteki dünyanın cenneti; bugünü, şimdiyi yaşamak isteyen modern insana artık yetmemektedir. Onun yerini hemen şimdi yaşanabilecek bir cennet hayali almıştır ve bu cennet aşktır. Beck'e göre, yeryüzünde bir cennet vaat eden aşk, genel tanımıyla bir "yeryüzü dini"dir. Ancak bunu gerçekleştirmek hiç kolay değildir ve giderek de zorlaşmaktadır. Aşkın temel çelişkilerinden olan özgür birey ve iki kişilik bağımlı yaşam çatışması, aşılması gereken bu zorlukların en başında gelir.

Aşkın Normal Kaosu, belki de aşkı ilk kez böylesine bilimsel düzeyde ve geniş kapsamda ele alan bir kitaptır. Ulrich Beck'in, kendisi gibi sosyoloji profesörü olan eşi Elisabeth Beck-Gernsheim ile birlikte yazdığı, dolayısıyla aşkın hem erkek hem kadın açısından ele alınarak hazırlanmış bir kitap olması da Aşkın Normal Kaosu'na ayrı bir önem ve değer katıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  414
 • ISBN:
  9789755337012
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Hüseyin 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşk hiç olmadığı kadar gerekli ve aynı oranda da imkânsız olacak. Aşkın lezzeti, sembol gücü, ayartıcılığı, kurtarıcılığı, onun imkânsızlığıyla birlikte büyüyor. Bu tuhaf kanun, boşanma ve tekrar evlenme rakamlarının arkasında, insanların Sen'de kendi Ben'lerini aradıkları, özgürleştirmeye çalıştıkları megalomaninin arkasında gizli. Özgürleşme açlığı içinde birbirlerinin üzerlerine atılmalarında gizli.

Aşkın Normal Kaosu, Ulrich Beck (Sayfa 12 - İmge Kitabevi. (Almanca aslından çeviren: Nafer Ermiş). 2012.)Aşkın Normal Kaosu, Ulrich Beck (Sayfa 12 - İmge Kitabevi. (Almanca aslından çeviren: Nafer Ermiş). 2012.)