Belleklerde Yaşayan Bodrum

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
312 gösterim
Bir yazar ve belgeci için eskiyi öğrenmek ve anlamak, onu geleceğe aktarma sorumluluğudur. Araştırmacı ve Yazar Cezmi Çoban, Belleklerde Yaşayan Bodrum adlı eserinde, şehrimiz Bodrumun yaşayan belleklerini, okuyucunun karşısına oturtuyor ve başlıyor anlattırmaya. Kaybolmaya yüz tutmuş, bugüne kadar dinlenmemiş birçok dogma niteliğinde ya da karşılaştırmalı tarih tarafından da desteklenen hikâye, 10 anlatıcı tarafından tüm doğallığıyla, yerel şivesiyle ve taşıdığı onca yükle okuyucunun karşısına geliyor.
Belleklerde Yaşayan Bodrum da şehrin çok az bilinen II. Dünya Savaşı yılları; bölgenin sosyal ve ekonomik yapısına yön vermiş köklü aileler; yine az bilinen Yahudi cemaati; Türk siyaset tarihindeki Bodrumlu isimler, gelenek, görenek, âşık, abdal, deli hepsi; Bodruma ait ne varsa sade bir üslupla karşımıza geliyor.
Bodrum; şehirler şehri Bodrum Her neyse bu şehrin büyüsü, onu var eden geçmişinde saklı. Halikarnas Balıkçısının anlata anlata bitiremediği her ne varsa, onu Bodrumun insanı yarattı, coğrafyası yarattı. Belleklerde Yaşayan Bodrum da, Bodrumlunun ağzından dinliyoruz bu defa Bodrumu

Yiğit Uygur
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786054543168
 • Yayınevi:
  P Kitap
 • Kitabın Türü: