Bir Hüznün Tarihi Sarıkamış

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
339 gösterim
Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in danışmanlığında hazırlanan kitapta Bingür Sönmez'in kendi arşivinde bulunan ve ülkemizde ilk defa yayınlanan fotoğraflar bulunuyor.Eser Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı öncesindeki durumunu özetlenerek başlıyor, bu savaşa nasıl girildiği ve akabinde nelerin yaşandığı teferruatlı olarak ortaya konuyor. Kafkas Cephesi'nin her yönden incelendiği kısımlarda dramın çok farklı yönlerinden bir tablosu çıkartılıyor, çeşitli değerlendirmeler yapılıyor.

Sarıkamış Harekâtı'na dair çok sayıda fotoğrafın bulunduğu kitapta yer alan bazı fotoğraflar Bingür Sönmez tarafından Rus arşivleri taranarak bulunmuş. Pek çoğu ülkemizde ilk defa yayınlanan fotoğraflar bulunuyor. Eser bu yönüyle de Türkiye'de Kafkas Cephesi ile ilgili yazılan en kapsamlı kitap olmuş oluyor.

"Son zamanlarda okuduğum en ilginç kitaplardan biri, Sayın Muzaffer Taşyürek tarafından kaleme alınan , "(Bir Hüznün Tarihi) SARIKAMIŞ" başlıklı kitap oldu...Değerli bir cerrah olan Prof. Dr. Bingür Sönmez, oluşturduğu "Sarıkamış Dayanışma Grubu" başkanı olarak, bu konudaki her türlü araştırmaya destek olmakta ve bir anlamda ve kendi ifadesiyle, "...Sarıkamış civarından Sibirya'ya sürgün edilen ve çoğu yollarda katledilen, içinde benim dedelerimin de bulunduğu, 40.000 kişinin hesabını sormak, boynumuzun borcu olsa gerektir..." diyerek, "Bu ülkenin şehitlerine hizmet etmek, bir ibadettir. Sarıkamış şehitleri de, bu bütünün önemli bir parçasıdır...", diye noktalamaktadır."

Toktamış Ateş
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9789944599306
 • Yayınevi:
  Yitik Hazine Yayınları
 • Kitabın Türü: