Buda Doğunun Bilgeliğini Anlamak İçin Çizgibilim

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
38 gösterim
Meditasyon, Karma, Zen, Tantra ve Nirvana her ne kadar çeviri sürecinde anlamlarını yitirseler de Batı toplumunun sıkça işittiği Budist kavramlardan bazılarıdır.
Tanrı inancına dayanmayan bu engin ve karmaşık din Hindistan’da doğup Himalayalara, Çin’e, Vietnam’a, Kore’ye, Japonya’ya ve başka birçok yere nüfuz etmiş, Asya medeniyetlerinin içine işlemiştir. Peki Budizm aslında ne ile ilgilidir?
Kitap Buda’nın hayatı ve öğretilerini anlatıyor, ama aynı zamanda aydınlanmanın; hakikatı bireysel olarak deneyimleyerek, öğrencinin öğretmenden ilham almasıyla gerçekleştiğini de gösteriyor.
Borin Van Loon’un müthiş çizimleriyle süslenen kitap bu süreci zengin bir hikâye külliyatından faydalanarak aktarıyor. Meditasyon pratiklerini, Taoizm ve Zen’i tarif ederek, Budizm’in modern Asya’daki rolüne ve Batı düşünce tarzı üzerinde artan etkisine değiniyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786055056810
 • Çeviri:
  Erhan Kibaroğlu
 • Yayınevi:
  NTV Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oğuzhan Yücel 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beklentilerimin çok üstünde bir kaynaktı. Eğer bir budist (gerçi kitapta böyle bir kavram yok ama) olmayı düşünmüyorsanız oldukça yeterli. Yer yer esprili anlatımıyla kitap akıcılığı tatmin ediciydi. kitabın sonunda ki not ise bir harikaydı : "Buda hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz şu...... sıkıcı kitaplara bakabilirsiniz."