Dönüş

7,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
385 gösterim
Elhamra'nın görkemli kuleleri altında, Granada'nın arnavut kaldırımlı sokakları müzik ve sırlarla dolup taşıyordu. Sonia Cameron şehrin sarsıcı geçmişi hakkında hiçbir şey bilmiyordu; o dans etmek için buradaydı. Ama sessiz bir kahvedeki tesadüfi bir sohbet ve bir dizi eski fotoğraf onu İspanya İç Savaşı'nın yıkıcı ve olağandışı hikayesinin içine çekecekti.
Yetmiş yıl önce o sessiz kahve, birbirine son derece bağlı Ramírez ailesine ev sahipliği yapıyordu. 1936'da, Franco liderliğindeki askeri darbe ülkenin huzurunu bozarken Ramírezler, Granada'nın kalbinde dünya tarihindeki en büyük vahşetlerden birine tanık olmuştu. İspanya, büyük bir savaşla parçalanırken politika ve trajedilerle bölünen ailede herkes bir taraf tutmak ve kendi mücadelesini vermek zorunda kalacaktı.

"Hislop, asıl övgüyü, çizdiği toplumdan dışlanmış insan portreleriyle hakediyor."
-Guardian-

"İnsanı içine alan, canlı ve dokunaklı bir hikaye."
-Observer-

"Victoria Hislop'ın büyüleyici ve derinden etkileyici bu ikinci romanı uluslararası çoksatara dönüşen, Ada kadar ilham verici." -Telegraph-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  317
 • ISBN:
  9786051420394
 • Çeviri:
  Beril T. Uğur
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitap, Rodriges ailesinin yaşamı üzerinden kurgulanarak İspanya'nın faşist diktatörü Franko'nun iktidarı ele geçirmek için çıkardığı iç savaşı anlatmaktadır. Franko'nun kendi gibi faşist Mussolini İtalyası ve Hitler Almanya'sından aldığı destekle, yaptığı katliamlarla, yaşattığı vahşetle, İspanya'yı nasıl cehenneme çevirdiğini gözler önüne sermektedir. Toplumdan dışlanmış kişiliklere de yer veren yazar kitabını duygusal bir finalle sonlandırmıştır. Tabi içinde bir aşk hikayesi de barındırdığını belirtmeliyim. Kapak resminin farklı dizaynıyla daha çok okuyucuya ulaşabileceğine inandığım bu kitap, diktatörlüğün bir ülkeyi nerelere götürebildiğini çok güzel anlatmıştır. Okunmasını tavsiye ederim.

Kitaptan 4 Alıntı