Emanetten Mülke (Kadın - Beden - Siyaset)

·
Okunma
·
Beğeni
·
741
Gösterim
Adı:
Emanetten Mülke
Alt başlık:
Kadın - Beden - Siyaset
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753555340
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Feminizm, kadın sorunları için evrensel bir çözüm olduğu iddiasında. Kadın ve cinsiyet konusunun konuşulduğu kavramların tekelini de elinde tutuyor. İlahiyatçılar bile erkek egemenliği , kadın bakış açısı ndan din yorumu gibi kavramları kullanıyor.
200 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kadın, beden, siyaset temel kavramları üzerine inşa edilmiş olan bu eserde yazar savunduğu görüşlerden ziyade karşıt olduğu görüşleri dile getirerek yerinde eleştirilerde bulunmuştur. Feminizm, kadın çalışmaları, toplumsal cinsiyet üzerine yazılmış bu kitapta yazar, kadının toplum içinde ki sorunlarına da dikkatleri çekmiştir. Feminizm ve toplumdaki kadın anlayışını bir çok başlık altında ele alarak alternatif görüşlere yer verilmiştir. Teorik anlatımı kitabın okunuşuna zaman zaman güçlük katsa da özellikle sosyolojiyle ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken çok güzel bir kitap.
çok güzel aksjfnlasmdaofkslşdjnfmvşdkfngopfşwksmfpoşşflsjmgd vopseşalfjvpowoşejdf qr jqpedkfmğpw qw fnoew fowjefnwpefjmwoeıfnwoeıfnwoefnwonefwokm w0ıjfwoeıfwoıfnwoefnwoıfwoıfnwoeıfnwoıefnwoefnw
Benliğin kendini gerçekleştirmek üzere bedenini bir proje gibi değerlendirmesi, 'genç, güzel beden' imajının sarmalında, estetik cerrahinin ve tüketim kültürünün esareti altına girmeye yol açmaktadır.
Nazife Şişman
Sayfa 39 - İz Yayıncılık
Zira kalp temizliği söylemi seküler bir din anlayışının göstergesidir. İman ile amel, yani inanç ile davranış arasında her hangi bir bağlantı kurmayan, dini sadece vicdani bir mesele kabul eden bir yaklaşımdır bu.
Beden olmaksızın ruh faaliyet gösteremez.
Ruhsuz beden ise kuru ve soğuktur.
Senin bedenin zahirdir, ruhun ise gaip:
İşte bu ikisidir, bütün dünyanın işini düzene sokan.
Geleneksel vahyi dinlerde beden, vücudu ruha tabi kılmak için diyet edilir, yani ruhu düzenleyip yüceltmek için. Zühdün anlamı budur. Buradaki düşünce bedeni hüküm altına almanın, ruhun alanını genişletmek anlamına geleceği ve yalnızca bedenlerin tanzimiyle ruhun saf bir varlık olarak ortaya çıkacağıydı.Modern toplumlarda bu yolun tam tersi söz konusudur;bedenlerimizi haz üretmek için düzenlemekte ve bir cinsel sembolizm sistemi olarak, bedenin görünüşünü çoğaltmak için bedeni diyet etmekteyiz.
...Evet paradigma değişikliği var .Geleneksel rol kalıpları ortadan kalktı. Kentleşme, modernleşme , postmodernleşme , küreselleşme vs. pek çok süreç, geleneksel rol dağılımını ve bu dağılımın arka planındaki tasavvuru alt üst etti. Ama bu tasavvurun alt üst oluşunun tek sorumlusu, modern kent hayatında bir karmaşa yaşayan dindar kadınlar olmadığı gibi , bu tasavvurun yeniden inşasında da tek muhatap onlar değil. Bu nedenle sadece kadınların eve dönmesiyle, annelik ve eşliği önemli vazifeleri olarak ittihaz etmeleriyle, yani geleneksel rol kalıplarını tekrarlamalarıyla sorun çözülemez. Zira böyle bir şeyi tek başına kadınların yapması mümkün değil.
Erkek ve kadın tüm Müslümanların ortak bir dünya tasavvuru oluşturmaları gerekiyor. Bu da ,erkeklerin modern hayatın imkanlarını sonuna kadar kullanmasında bir beis görülmezken , kadınların geleneksel idealleri, ideal rol kalıplarını devam ettirmesini beklemek olmaz . Hiçbirimiz ninelerimiz gibi değiliz. Evet ama , bizim eşlerimiz , erkek kardeşlerimiz de dedelerimiz gibi değil.
Bilindiği gibi aydınlanma ile birlikte İnsanın Uhrevi olanla bağı koptu. insan ve insan aklının merkezde olduğu bir anlayış egemen oldu. Bir tarafta kendi bedeni dahil her şey bir emanet bilinciyle sahiplenen insan var. Diğer tarafta ise, insanın kendi bedeni dahil, tüm yeryüzünü istediği gibi kullanabileceği iddiasında olan insan. Bununla da kalmıyor bu ikincisi uhrevi olanla bağını kopardığı için, yeryüzündeki anlamını kendisi bulmak zorunda.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Emanetten Mülke
Alt başlık:
Kadın - Beden - Siyaset
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753555340
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Feminizm, kadın sorunları için evrensel bir çözüm olduğu iddiasında. Kadın ve cinsiyet konusunun konuşulduğu kavramların tekelini de elinde tutuyor. İlahiyatçılar bile erkek egemenliği , kadın bakış açısı ndan din yorumu gibi kavramları kullanıyor.

Kitabı okuyanlar 25 okur

  • esra topcu
  • Kübra
  •  lâhutî
  • büşra kaplann
  • Şeyma sırma
  • Rabia Temel
  • Kübra Türkyılmaz
  • Rukiye Çalış
  • Cezmi Ş.
  • Rabia Çelik

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.9 (3)
9
%14.3 (1)
8
%28.6 (2)
7
%0
6
%14.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0