Evlilik Risalesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
Evlilik Risalesi
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
135
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756029459
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Reyhani Yayınevi
135 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Evliliğin genel olarak hükümleri ve incelikleriyle ilgili bilgi almak isteyenler için, kısa ve öz anlatım ile bilgi aktarılmış. Zamanımızdaki evliliklerde yapılan bazı yanlışlıklar dile getirilmiş. Evlenmeden önce okunması gereken kitaplardan...
Çocuk emzirmekte sünnet olan, çocuğu doğuran ananın onu emzirmesidir. Olmazsa saliha (dinini yaşayan, takva) asaletli, kerim bir kadın emzirir.

Ahmak bir kadın emzirmemelidir. Zira ahmak kadının sütü çocuğa sirayet eder. O kadının ahmaklığı da günün birinde çocukta ortaya çıkabilir.
Seyda Muhammed Konyevi
Sayfa 99 - Çocuk Emzirme Adabı
"Hangi kadın bir fasıkla evlenmeye razı olursa kıyamet günü kabrinden kalktığı zaman, alnında, 'Allah'ın rahmetinden ümitsiz' diye yazılır. Her kim, benim şefaatimi istiyorsa kızını fasık biri ile evlendirmesin.” (Beyhaki)
Seyda Muhammed Konyevi
Sayfa 38 - Hadîs-i Şerîf
"Kadınları, yalnız güzellikleri için nikâhlamayın. Muhtemeldir ki, güzellikleri onları ahlaken alçaltabilir. Onlarla malları için de evlenmeyin. Belki malları onları azdırır. Kadınlarla dindarlıkları için evlenin. Yırtık elbiseli, siyah ama dindar bir kadın daha hayırlıdır.” (ibn Mace)
Evlenmek isteyen bir adam: "Sabahleyin ilk rastladığım kişiyle istişare edip onun sözüne göre hareket edeceğim.” dedi. Sabah olunca evden çıktı. ilk olarak karşısına, kamıştan bir ata binmiş koşup duran bir deli çıktı. Deli, adama yaklaşınca:

"Atımın önünden çekil, yoksa seni iğner." dedi. Adam, bu hali görünce sormak istemedi fakat akşam verdiği sözü hatırladı ve delinin önüne geçerek:

"Ben evlenmek istiyorum, nasıl bir kadınla evleneyim.” diye sordu. Deli:

"Kadınlar üç kısımdır. Birincisi senin lehinedir; sana faydalı olur. ikincisi senin aleyhinedir; sana zararlı olur. üçüncüsü ise sana ya faydalı ya da zararlı olur. şimdi atımın önünden çekil gideyim.” dedi. Adam:

"Dur, bu söylediklerinin manasını anlamadım, iyice açıkla!” dedi. Deli:

"Senin lehine olan, bakire evlenmemiş kızdır. Eğer kız alırsan, gözü sende açılır, kalbi sana bağlı olur. Senin aleyhinde olan, dul ve çocuklu kadındır. Bu senin malını yer, çocuklarına yedirir ama eski kocası için ağlar. Sana ya faydalı ya da zararlı olan da, çocuksuz dul kadındır. Eğer eski kocasından iyi olur ve onu memnun edersen sana faydalı olur. Aksi halde sana zararlı olur.” dedi. Bunun üzerine adam: "Senin bu sözlerini ancak akıllı bir kimse söyleyebilir. Fakat hareketlerine bakarak senin deli olduğunu görüyorum." deyince, deli:

"Beni önemli bir davaya kadı yapmak istediler. Ben de kendimi kurtarmak için deli numarası yaptım."
Seyda Muhammed Konyevi
Sayfa 34 - nasıl bir kadınla evleneyim?
Kadın istemeden zorla cinsi münasebet yapılırsa kadında bu birleşmeden hamile kalırsa doğacak çocuğun aklı ve zekâsı noksan olabilir. Hatta Menbail Adab isimli kitapta; "Böyle olduğu takdirde, çocuk kati surette akılsız olur.” denilmiştir.
Seyda Muhammed Konyevi
Sayfa 89 - cinsi münasebet
Evlenilecek kadının bakire olması daha iyidir. Çünkü Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

"Bakire kızlarla evleniniz. Zira onların ağızları daha tatlıdır.” (İbn-i Mace)

Bakire olan kadın, yalnız bir kocayı bilir ve ona yakınlığı fazla olur. Erkek de bakireyi çok sever.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evlilik Risalesi
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
135
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756029459
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Reyhani Yayınevi

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Bestami Köseismailoğlu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0