Fesat Yuvası

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
368 gösterim
Zamanımızda 1915'leri kendi lehlerine canlı tutmaya çalışanların isyan işaretleri aslında 1890 öncesine dayanır. O yıllarda Anadolu'nun birçok yöresinde isyan girişimlerinde bulunan, bazılarında kendileri açısından başarılar da elde eden Ermeni komitecileri 1915'leri aslında çeyrek yüzyıl öncesinden hazırlamışlar ve temellerini atmışlardır. Komitecilerin bu hareketlerinin beslenmesinde Anadolu'nun birçok yöresine kurulmuş olan Amerikan Misyoner okullarının büyük payları olduğu tarihi belgelerin gösterdiği bir hakikattir. Buna rağmen gerek sözde araştırma-inceleme kitapları gerekse roman, tiyatro, sinema çalışmaları ortaya koyarak neredeyse bütün dünyayı aleyhimize çevirme girişimleri semeresini vermiş ve vermeye de devam etmektedir. Türk yazarı, sanatçısı ve yapımcısı ise hak ve hakikat cephesinde yer aldığı bir konuyu, sözde Ermeni soykırımı meselesini eserlerine taşımaktan genelde uzak kalma tercihini devam ettirmektedir. Bu durum belki Türk Milleti'nin içinden çıkan Türk yazarının, sanatçısının affetme ve büyüklük yanlarından biridir. Ancak karşıda acımasızca ve çağın çok kollu saldırılarıyla karşı karşıya bulunulduğu düşünüldüğünde en azından bir savunma mekanizması, kendini koruma içgüdüsü olarak edebiyat ve sanat eserlerinde iftira konusunun gerçek boyutlarıyla işlenmesi, kayda geçirilmesi de yadırganmamalıdır.

İşte bu kitap bu kaygıdan doğmuştur. Tarihimizin acı bir dönemini oluşturan, Anadolu'nun ortasında Merzifon'da kurulmuş olan Amerikan Koleji merkezli ve destekli Ermeni isyanlarının 1890'larda başlayan serüveni tamamen tarihi bilgi ve belgelerden hareketle romanlaştırılmaya çalışılmıştır.

Eserin sonunda faydalanılan kaynaklar verilmiştir.

Bu eser müstakil bir eserdir. Ancak tarihi bir süreç içerisinde düşünüldüğünde, yine bağımsız bir eserimiz olan Kahrolsun Böyle Adalet'te de Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey'in hayatı çevresinde 1908'den 1919'a Ermeni isyanları işlenmiştir. Bu bakımdan eserde adı geçen bazı kahramanlar ikinci kitabımızda da yer almıştır. Her iki kitabımız birlikte düşünüldüğünde İç Anadolu'daki Ermeni isyanlarının 1890'lardan 1919'lara uzanan serüveninin ortaya konulduğu görülecektir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  423
 • ISBN:
  9786053420422
 • Orijinal Adı:
  Fesat Yuvası
 • Yayınevi:
  Akçağ Yayınları
 • Kitabın Türü: