Fikir Mimarları Dizisi

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
37 gösterim
Felsefe dünyasının bugüne dek en çok sözü edilmiş düşünürlerinden biridir Hegel.
Bu kitapta onun önemli beş yapıtından seçilmiş parçalar bulacaksınız. Uzun ya da kısa olan bu parçaların seçildiği kitaplar hakkında girişte bilgiler verildiği gibi, her yapıtın başlangıcında da, o yapıtın belli başlı düşüncelerinin özetlendiği bir bölüm yer almaktadır. Kitabın sonuna ise, Hegel'de geçen temel Almanca kavramların bir listesi eklenmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789754685251
 • Çeviri:
  Nejat Bozkurt
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Emre Kepenek 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Gercek olan akılsaldır, akılsal olan gerçektir."

Fikir Mimarları Dizisi, Georg Wilhelm Friedrich Hegel (Sayfa 37 - Say Yayinlari)Fikir Mimarları Dizisi, Georg Wilhelm Friedrich Hegel (Sayfa 37 - Say Yayinlari)
Emre Kepenek 
 05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hegel'in bireyi hiçe sayan, öznelliği yadsıyan şarlatanlığı!
Devlet, evrensel ve nesnel özgürlükle, özel ve öznel tutkunun somut birliğidir. Devlet; özgürlükle tutkunun, genelle özelin, nesnelle öznelin birleşimini sağlar. Devlet'te genel özgürlük somutlaşır ve içerik kazanır. Öznel tutkunun özgürlüğü gelişigüzeldir, bir tür KAPRİSTİR. Evrensel tarihin gerçekleşen özgürlüğü, örgütlenmiş özgürlük ya da devletin kurduğu özgürlüktür.

Fikir Mimarları Dizisi, Georg Wilhelm Friedrich Hegel (Sayfa 136 - Say Yayinlari)Fikir Mimarları Dizisi, Georg Wilhelm Friedrich Hegel (Sayfa 136 - Say Yayinlari)
Emre Kepenek 
 05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hegel'e göre, "Tutku olmadan dünyada hiçbir büyük iş yapılmamıştır."

Fikir Mimarları Dizisi, Georg Wilhelm Friedrich Hegel (Sayfa 134 - Say Yayinlari)Fikir Mimarları Dizisi, Georg Wilhelm Friedrich Hegel (Sayfa 134 - Say Yayinlari)
Emre Kepenek 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Uygarlıkların Çöküşü
Her şeyden önce, yıkılışa oranla sürekliliğin daha üstün bir şey olduğu ön yargısını bir yana atmak gerekir; ölümsüz ulu dağlar, cabucak solup yapraklarını döken gülden hiç de daha üstün değildirler...

Fikir Mimarları Dizisi, Georg Wilhelm Friedrich Hegel (Sayfa 147 - Say Yayinlari)Fikir Mimarları Dizisi, Georg Wilhelm Friedrich Hegel (Sayfa 147 - Say Yayinlari)